آرتروز زانو: درمان ساییدگی مفصل زانو با ورزش و فیزیوتراپی

درد ناشی از آرتروز زانو ممکن است موجب شود فعالیت‌های شما محدود شود. ممکن است باعث شود نتوانید زیاد راه بروید. ممکن است مجبور شوید از بالا و پایین رفتن از پله‌ها خودداری کنید. اما وقتی آن زانو را زیاد حرکت ندهید ، رباط‌ها ، تاندون‌ها و ماهیچه‌های اطراف آن نیز ممکن است کوتاه و ضعیف شوند.

حرکت، همچنین مایعی را به فضای داخلی و خارج مفصل پمپ می‌کند ، که به سلامت زانو کمک می‌کند. وقتی به اندازه کافی حرکت نداشته باشید ، بخشی از این پمپاژ طبیعی را از دست می‌دهید. در حقیقت بیش از 80 نوع آرتروز وجود دارد که چندین نوع از آن‌ها زانو را درگیر می‌کنند. عمده‌ترین انواع آرتروزی که زانو را درگیر می‌کنند عبارتند از: اُستئوآرتریت ، روماتیسم و التهاب مفصل یا آرتریت پس از آسیب.

متخصصین کلینیک ارتوپدی فنی امید بعد از معاینه دقیق بیمار و انجام آزمایش‌های لازم برنامه درمانی مناسب هر بیمار را براساس سن و میزان فعالیت او تجویز می‌‌کنند.

چه عواملی باعث آرتروز میشوند؟ 


متخصصان علت بسیاری از انواع آرتروز را نمی‌دانند. با این حال ، می‌دانیم که نقرس به دلیل بالا بودن سطح  اسید اوریک در بدن ایجاد می‌شود و گاهی اوقات بعضی عفونت‌های خاص نیز ممکن است باعث آرتروز شوند.

دانشمندان همچنان در حال مطالعه نقش عواملی مانند ژنتیک ، سبک زندگی و محیط را در ایجاد انواع مختلف آرتروز هستند تا درباره دلایل و عوامل خطر احتمالی آن اطلاعات بیشتری کسب کنند.

علائم 


علائم آرتروز زانو

از جمله علائم احتمالی آرتروز مفصل زانو، درد و التهاب است. به طور کلی ، درد آرتروز به تدریج و به مرور زمان ایجاد می‌شود ، اگرچه شروع ناگهانی درد نیز ممکن است. از جمله علائم دیگر آرتروز زانو موارد زیر را نیز می‌توان نام برد:

 • ممکن است مفصل سفت و متورم شده و خم و صاف کردن زانو را دشوار کند.
 • ممکن است درد و تورم صبح‌ها یا بعد از نشستن یا استراحت بدتر شود.
 • فعالیت شدید ممکن است باعث بروز درد شود.
 • سستی قطعات غضروف و بافت‌های دیگر ممکن است در حرکت هموار مفصل اختلال ایجاد کند. زانو ممکن است در حین حرکت اصطلاحا “قفل” یا “چوب” شود. در حین حرکت مفصل ممکن است سر و صداهایی مثل ترق و توروق یا خش خش (صدای مفاصل یا کریپتاسیون) ایجاد شود.
 • درد ممکن است باعث احساس ضعف یا کمانش در زانو شود.
 • بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز می‌گویند درد مفاصلشان در هوای بارانی بیشتر می‌شود.

تشخیص 


 • پزشک برای ارزیابی دامنه حرکت ، زانو را معاینه می‌کند تا ببیند علائمی مثل تورم ، حساسیت و سفتی (شایع‌ترین علامت) وجود دارند یا خیر.
 • پزشک برای تشخیص میزان صدمات و تخریب غضروف و فضای داخلی مفصل زانو، آزمایش‌های پرتونگاری (اشعه ایکس) تجویز می‌کند.
 • براساس یافته‌های اولیه، ممکن است انجام آزمایش‌های تشخیصی بیشتری، از جمله برخی آزمایش‌های آزمایشگاهی ( خون، ادرار، ..) یا ام آرآی، ضروری باشد. معمولاً در مواردی که آرتریت در تصاویر اشعه X قابل تشخیص است، نیازی به ام آرآی نیست.

درمان آرتروز زانو


کاهش وزن 

 کاهش وزن به طور مستقیم ، میزان فشاری که در طول فعالیت‌های تحمل وزن بر زانو وارد می‌شود را کاهش می‌دهد.

کاهش وزن برای کسانی است که دچار زانو درد شدید هستند،  گزینه واقع بینانه‌تری است، زیرا هیچ یک از عواملی که در هنگام ورزش ممکن است باعث بروز درد ‌شوند را تحریک نمی‌کند. کاهش 10٪ از وزن کل بدن می‌تواند منجر به 30٪ افزایش در عملکرد زانو شود. این بدان معنی است که کاهش وزن تاثیر مهمی در زانو درد دارد.

استفاده از وسایل کمکی بیومکانیکی

استفاده از وسایل کمکی بیومکانیکی برای درمان آرتروز زانو

 • واکر، چوب زیر بغل و عصا: استفاده از واکر، چوب زیر بغل و عصا، با انتقال بخشی از فشار وزن به نواحی بالایی بدن یا نواحی آسیب‌ندیده پا، فشار وارده بر نواحی اطراف زانو را کاهش می‌دهد.
 • کفش، کفی: استفاده از کفش یا کفی مناسب می‌تواند فشار را به مناطق سالم‌تر زانو منتقل کند. استفاده از کفش‌ طبی برای پیاده روی و دوی آهسته، شدت فشار وارده بر مفاصل را کاهش می‌دهد.
 • بریس زانوی کاهش دهنده فشار (unloader): بریس‌های آستئوآرتریت زانو می‌توانند فشار را از مناطق آسیب دیده زانو به سمت نواحی‌ای که غضروف سالم‌تر است ، تغییر دهند.

تزریق 

تزریق برای درمان آرتروز زانو

تزریقاتی که به تسکین آرتروز زانو کمک می‌کنند عبارتند از:

 • ترکیبات اسید هیالورونیک ، که با روان کردن مفاصل زانو ، التهاب و درد را تسکین می‌دهند و باعث می‌شوند زانو حرکت روان‌تری داشته باشد.
 • کورتیکواستروئید (کورتون)، که برای تسکین التهاب و درد به زانو تزریق می‌شود.
 • بَزل مفصل، پونکسیون مفصلی، که در آن مایع داخل مفصل به وسیله یک سوزن برای آزمایش یا تسکین درد از مفصل بیرون کشیده می‌شود.

فیزیوتراپی چه کمکی به آرتروز زانو می‌کند؟

هدف اصلی فیزیوتراپی، تسهیل و آسان کردن فعالیت‌های روزمره و کارهای روزانه برای بیماران است. به عنوان مثال، فیزیوتراپی می‌تواند به بیماران کمک کند تا فعالیت‌هایی مانند راه رفتن، صعود و نزول از پله‌ها و ورود و خروج از رختخواب را به صورت آسان‌تر و بدون درد انجام دهند.

وقتی که درد زانو، حرکت در اطراف و انجام کارهای روزمره را برای افراد سخت می‌کند، فیزیوتراپیست‌ها درمان‌هایی را ارائه می‌دهند که به نیازهای بیماران پاسخ می‌دهد و به آن‌ها در انجام این فعالیت‌ها کمک می‌کند. این روش‌های درمانی می‌توانند به بیماران کمک کنند تا حرکات بهتری داشته باشند و دردشان کاهش یابد.

ممکن است تنها چند جلسه  مراجعه به یک فیزیوتراپیست کنید. اما طی این چند جلسه می‌توانید چیزهای زیادی بیاموزید ، از جمله:

 • نحوه عملکرد زانو و تاثیر آرتروز بر مفصل.
 • روش‌هایی برای کم کردن فشار وارده بر زانو ، مانند حمل بار در بسته‌های سبک‌تر ،کاهش وزن یا استفاده از عصا.
 • نحوه استفاده از گرما یا سرما درمانی برای کمک به تسکین درد در خانه.
 • یادگیری و آشنایی با برخی فعالیت‌ها و ورزش‌هایی که باعث قوی‌تر شدن زانو می‌شوند.

فیزیوتراپی چگونه به بهبود آرتروز زانو کمک میکند؟ 

پس از معاینه زانو ، فیزیوتراپیست با همراهی خود بیمار یک برنامه درمانی‌ متناسب با مشکل دقیق و نیازهای او تهیه خواهد کرد. اهداف این برنامه درمانی ممکن است شامل کاهش درد و تورم و افزایش انعطاف پذیری ، قدرت ، تعادل و استقامت فرد باشند.

درمانگر ممکن است از روش‌های زیر استفاده کند:

 • درمان‌های دستی. درمان‌های دستی شامل ماساژ و تمرینات دست‌ورزی ( کایروپرکتیک) است.
 • اولتراسوند تراپی. در این روش از امواج صوتی برای درمان اسپاسم و درد عضلات استفاده می‌شود.
 • تحریک الکتریکی. در این روش از جریان الکتریکی خفیفی برای درمان درد استفاده می‌شود.

درمانگر همچنین ممکن است از گرما و سرما برای درمان استفاده کرده و ممکن است نحوه استفاده از این تکنیک‌ها را نیز به بیمار آموزش دهد.

برنامه‌های درمانی فیزیوتراپی تقریباً همیشه شامل تمرینات ورزشی نیز هست. این تمرینات ممکن است شامل حرکات کششی ، تمرینات عضلات مرکزی (هسته)، تمرینات قوی‌سازی و پیاده ‌روی باشد. ممکن است به بیمار تمریناتی آموزش داده شود که به نحو عجیبی مثلا با تقویت عضلات مرکزی و مفصل ران به کنترل درد زانو کمک کرده و باعث می‌شوند فرد بتواند فعال‌تر شود. درمانگر همچنین تمریناتی آموزش می‌دهد که بیمار می‌تواند آن‌ها را در خانه انجام دهد.

تمریناتی برای آرتروز زانوی خفیف تا متوسط  

تمریناتی برای آرتروز زانوی خفیف تا متوسط

ورزش‌های هوازی، به ویژه ورزش‌های هوازی کم فشار، برای بیشتر افراد مبتلا به آرتروز زانو مفیدند. متناسب با شرایط ویژه هر فرد از جمله مقدار درد و ورم مفاصل و سطح آمادگی بدنی، می‌توان یک برنامه ورزش هوازی خاص تنظیم نمود.

بیشترین فواید زمانی حاصل می‌شود که ورزش هوازی به صورت روزمره انجام شود. این که ورزش در یک سالن ورزشی، یا به تنهایی در خانه انجام شود، به نظر چندان تفاوتی در نتایج ایجاد نمی‌کند.

برای افرادی که دچار مشکلات خفیف تا متوسط ​​زانو هستند، تمریناتی مثل پیاده‌ روی، دوچرخه سواری، شنا و استفاده از دستگاه الپتیکال یا سایر دستگاهی ورزشی موجود در باشگاه‌های ورزشی، مناسب است.

 • پیادهروی

پیاده روی با این که کاملا یک ورزش تحمل وزن است،  اما هنوز هم برای بسیاری از افراد ورزش کم فشاری محسوب می‌شود. پیاده روی را می‌توان بیرون از منزل یا روی تردمیل انجام داد. افرادی که به آرتروز زانو مبتلا هستند نباید تردمیل را روی حالت شیب تنظیم کنند، چرا که شیب مکانیک بدن را تغییر داده و باعث می‌شود فشار بیشتری به زانو وارد شود.

 • دوچرخه سواری 

دوچرخه سواری چه در خارج از خانه ، و چه روی دوچرخه سواری ثابت یا دوچرخه‌های اسپینینگ، تمرین هوازی است که صدمه‌ای به زانوها وارد نمی‌کند. برای کاهش فشار وارده بر زانوها ، پدال‌ها را طوری تنظیم کنید که زانوها از زاویه 90 درجه بالاتر نیایند.

 • شنا

شنا یک ورزش هوازی کم فشار است که انجام آن برای زانوها و سایر مفاصلی که فشار وزن بر ان‌ها وارد می‌شود آسان است. به شناگران توصیه می‌شود از تکنیک‌های مناسبی در شنا استفاده کنند که احتمال وارد آمدن فشار بر عضلات کاهش یابد. به عنوان مثال ، افرادی که در هنگام شنای کرال سینه، تکنیک‌های مناسب تنفسی را به کار نمی‌برند ، ممکن است دچار گردن درد شوند.

 • استفاده از دستگاه الپتیکال

این تمرین برای بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز زانو ایده آل است ، زیرا با این که یک فعالیت تحمل وزن است استخوان ها را تقویت می‌کند اما مثل دویدن فشار زیادی بر زانوها وارد نمی‌کند.

برخی افراد ممکن است انجام ورزش‌هایی مثل گلف ، یوگا ، پیلاتس یا سایر برنامه‌های ورزشی که از مزایای ورزش‌های هوازی برخوردارند را ترجیح دهند. مدت و شدت تمرینات متناسب با نیازهای فرد می‌تواند متغیر باشد.

به عنوان یک قاعده کلی ، افراد باید روال و روشی را انتخاب کنند که از آن لذت می‌برند ، زیرا احتمال مداومت و پایبندی به آن بیشتر خواهد شد.

جراحی

بعضی افراد، ممکن است برای درمان آرتروز خود به جراحی نیاز داشته باشند، حتی اگر سایر روش‌های درمانی به تسکین دردشان کمک کنند. سه نوع جراحی برای درمان آرتروز زانو متداول است:

 • تعویض مفصل، این جراحی رایج‌ترین نوع جراحی برای ارتروز زانوست، که در آن پزشک مفصل زانوی آسیب دیده را برداشته و به جای آن یک مفصل مصنوعی از جنس پلاستیک ، سرامیک یا فلز قرار می‎دهد.
 • استئوتومی ، که در آن پزشک استخوان‌های زانو را اصلاح کرده و تغییراتی در آن‌ها ایجاد می‌کند تا آسیب و فشار وارده بر زانو را کنترل کند.
 • آرتروسکوپی ، که در آن پزشک برای ترمیم یا خارج کردن قسمت‌های آسیب دیده ، برشی در زانو ایجاد می‌کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی