انواع پروتزهای انگشت دست برای جایگزینی انگشت قطع شده دست‌ها

پروتز انگشت دستنقص عضو انگشتان دست حدود 90 درصد از تمام قطع عضوهای بالاتنه را تشکیل می‌دهد و ممکن است این نقص عضو شامل 1 یا چند انگشت باشد. پروتزهای مصنوعی در این سطح از قطع عضو انگشتان دست با توجه به تاریخچه‌شان طرح‌های ساده‌ای هستند که جهت نگه داشتن پلتفرم پروتزی ثابت از حرکت انگشت شست بازمانده یا دیگر انگشتان استفاده می‌کنند. با این حال مجموعه‌ای از پیشرفت‌های فناورانه اخیر موجب ساخت قطعات کوچک‌تر و قوی‌تر شده است که مدل‌های برقی و مدل‌های فعال با نیروی بدن بیمار را به طور مداومی بهبود بخشیده‌اند.

پروتزهای انگشت دست


پروتز انگشتاز پروتزهای انگشتان دست اغلب به دلایلی زیبایی استفاده می‌شود. فرایند ساخت این انگشتان مصنوعی سفارشی ساخت شامل قالب‌گیری از قسمت باقی‌مانده انگشت، قالب‌گیری از انگشتان دست دیگر فرد جهت الگوبرداری و هماهنگ کردن رنگ پوست و ناخن می‌باشد. هدف این است که وسیله‌ای در اختیار داشت که شباهت دست سالم را داشته باشد و به‌خوبی بر روی دست ناسالم قرار گیرد. انگشتان مصنوعی معمولاً از نوعی سیلیکون سفارشی ساخته می‌شوند. این انگشتان به قدری کارایی دارند که برای بخش بازمانده انگشتان دچار نقص مانند یک اهرم یا رابط عمل می‌کنند.

انواع گزینه‌های انتخابی جهت درمان انگشت قطع شده دست


همانند هر نوع نقص عضو بالاتنه یا پایین‌تنه، برای توانبخشی انگشتان دست به وسیله پروتز 6 حق انتخاب وجود دارد که عبارتند از:

 • استفاده نکردن از پروتز انگشتان دست
 • پروتزهای غیرفعال
 • پروتز فعال با نیروی بدنی بیمار یا بادی پاورد
 • پروتزهای
 • پروتزهای فعال به وسیله انرژی الکتریکی
 • پروتزهای خاص فعالیت
 • پروتزهای هیبریدی

استفاده نکردن از پروتز انگشت دست

استفاده نکردن از پروتز انگشت دست

برخی از افراد تصمیم می‌گیرند که از پروتز انگشت دست استفاده نکنند و ما به تصمیم آن‌ها احترام می‌گذاریم. در حالی که این انتخاب از نظر هزینه مقرون به صرفه است اما توجه به این مسئله مهم است که با این انتخاب احتمال استفاده بیش از حد از دست دارای انگشتان سالم افزایش می‌یابد و این امر به طور قابل توجهی خطر بروز مشکلات و اختلالاتی در تقارن بدن، راستایی و حالت قرارگیری بدن افزایش می‌یابد. قبل از انتخاب این گزینه، مشورت با جراح متخصص کار گذاشتن اندام‌های مصنوعی بالاتنه حائز اهمیت می‌باشد.

پروتزهای غیرفعال انگشت دست

پروتزهای غیرفعال انگشت دست

پروتزهای غیرفعال برای انجام کارهای روزمره زندگی مفیدند اما برای گرفتن و رها کردن اشیا کارکردی ندارند. این نوع پروتزهای غیرفعال جهت افزایش کارایی، شامل ماکت زیبایی انگشت، انگشت متحرک و انگشتان دارای پیچ تیتانیومی (که قابلیت خم شدن از هر دو مفصل انگشت را دارند) می‌باشند. ما برای افراد فاقد انگشت شست، انگشت غیرفعالی را می‌سازیم که از دو ناحیه قفل شوند؛ بنابراین گرفتن اشیا ممکن می‌شود. پروتز انگشت دست بسته به ترجیح فرد می‌تواند دارای رنگ موقتی و منحصربه‌فرد یا طرح‌های چاپی تا سیلیکون طبیعی که با رنگ پوست فرد متناسب است تنوع داشته باشد.

پروتز انگشت سیلیکونی

برای تولید انگشتان مصنوعی ساخته شده در شرکت اتوبوک و پروتزهای مصنوعی انگشت دست از ماده‌ای معروف به سیلیکون پزشکی استفاده می‌شود. این نوع سیلیکون از نظر سازگاری با پوست دست مورد آزمایش قرار گرفته و برای کاربردهای پزشکی مناسب است. مواد سیلیکونی باکیفیتی که مورداستفاده قرار می‌گیرد دارای همه ویژگی‌های بهینه از نظر عملکرد، زیبایی و راحتی می‌باشد. مقاومت در برابر دما و اشعه فرابنفش یکی دیگر از مزایای ماده سیلیکون است. همچنین مراقبت از پروتزهای سیلیکونی آسان بوده و تمیز کردن آن بسیار ساده می‌باشد. پس از استفاده باید هر روز به وسیله آب و صابون با PH خنثی بیرونشان تمیز شود. اگر از دستورالعمل‌ها پیروی شود هیچ لکه‌ای به طور دائم بر رویشان باقی نمی‌ماند. همچنین سیلیکون به خاطر ایجاد لبه‌های سوکت نازک، داشتن اتصال خوب با قسمت‌های بازمانده دست و سازگاری فوق‌العاده با پوست مهم و برجسته است.

پروتز فعال با نیروی بدنی بیمار

پروتز فعال با نیروی بدنی بیمار

برای افراد دارای قطع عضو انگشتان دست سه نوع پروتز فعال با نیروی بدنی بیمار وجود دارد که عبارتند از:

 • پروتز فعال شونده توسط مفصل
 • پروتز تحت کنترل با کابل
 • پروتز فعال شونده توسط مچ دست
 • این نوع از پروتزها می‌توانند بسیار بادوام بوده و به طور کلی ظاهری پیشرفته داشته باشند. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های کارکردی این نوع پروتز این است که نیروی اعمال‌شده به وسیله پروتز با استفاده از مچ دست یا بخش بازمانده دست فرد به‌طور مستقیم کنترل شود که این امر باعث می‌گردد حرکت دادن دست و کنترل بسیار طبیعی به نظر برسد.

پروتزهای انگشت دست فعال به وسیله انرژی الکتریکی

پروتزهای انگشت دست فعال به وسیله انرژی الکتریکی

پروتزهای انگشت دست فعال به وسیله انرژی الکتریکی برای ایجاد حرکت در درون هر یک از انگشتان دارای یک موتور هستند. این نوع پروتزها با استفاده از الکترودهای حساس یا رزیستورهایی (مقاومت) کنترل می‌شوند که حرکت عضلات را در بخش بازمانده دست یا مچ دست شناسایی می‌کنند. میزان قدرت اعمال‌شده توسط این انگشتان الکتریکی متفاوت است و جهت اطمینان از مناسب بودن قدرت پنجه اعمال‌شده در هر موقعیت، این پروتزها توسط کاربر کنترل می‌شوند. همانند پروتزهای غیرفعال، دستکش‌های زیبایی با رنگ‌های مختلف موجودند و جهت هماهنگی و تطابق دستکش با پوست طبیعی دست فرد دستکش‌های سیلیکونی سفارشی را نیز می‌توان ساخت.

پروتزهای خاص فعالیت

پروتزهای خاص فعالیت

پروتزهای خاص فعالیت برای انجام ورزش، سرگرمی و دیگر فعالیت‌هایی که می‌توانند به دست بازمانده یا پروتزهای عمومی آسیب بزنند یا به خوبی کار نکنند طراحی‌شده‌اند. متخصصین کار گذاشتن اعضاء مصنوعی و تکنسین‌های ما از بهترین افرادی در جهان هستند که پروتزهای خاص فعالیت را می‌سازند و به صدها نفر از افراد دارای قطع عضو کمک کرده‌اند تا به اهداف کارکردی مختص به خود از برداشتن اشیا و وزن گرفته تا دوچرخه‌سواری کوهستان و حتی ساخت وسایل چوبی دست یابند.

پروتزهای انگشت دست هیبریدی

پروتزهای انگشت دست هیبریدی

پروتزهای هیبریدی انگشت دست راهکار بسیار منحصر به فردی هستند که در آن، قطعات غیرفعال، قطعات فعال با نیروی بدن بیمار یا قطعات برقی در یک پروتز ترکیب می‌شوند. این پروتزها به عنوان راهکارهای عالی برای اطمینان حاصل کردن از اینکه هر فرد ابزارهای لازم برای بازیابی عملکرد خود را در اختیار دارد، شناخته می‌شوند، زیرا هدف توانبخشی هر فرد به صورت منحصر به فرد است. تخصصی‌هایی که در زمینه استفاده از عضوهای مصنوعی مشغول به کار هستند و تکنسین‌ها، صدها پروتز هیبریدی راحت، مقاوم و کاربردی را برای بیماران تولید کرده‌اند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی