بریس مخصوص آرتروز زانو برای بزرگسالان

اگر با آرتروز زانو مبتلا هستید، ممکن است با درد، سفتی و محدودیت در انعطاف پذیری ناشی از سایش استخوان‌ها بروی یکدیگر آشنا باشید، که این علائم معمولا در زانوها مشاهده می‌شود.

مصرف داروها، ورزش، درمان‌های فیزیک درمانی و روش‌های کمک درمانی می‌توانند در بهبود این درد به شما کمک کنند. همچنین، استفاده از زانوبند نیز می‌تواند به منظور کاهش فشار بر روی مفاصل زانو مفید باشد.

زانوبند یک ابزار است که برای کنترل ناراحتی ناشی از آرتروز زانو استفاده می‌شود. زانوبند طبی می‌تواند با کاهش فشار از روی زانوی آسیب‌دیده منجر به کاهش درد شود. استفاده از زانوبند طبی می‌تواند توانایی شما را در راه رفتن بهبود بخشد و به شما کمک کند تا به مدت طولانی‌تری به راحتی راه بروید.

علت استفاده از زانوبند


آرتروز زانو عارضه‌ای پیچیده است که کل مفصل زانو را درگیر می‌کند. این بیماری عمدتا به‌عنوان نوعی از ساییدگی و یا پارگی شناخته می‌شود که معمولا روی زانوی افراد مسن تاثیر می‌گذارد. این بیماری غالبا یک طرف از زانوی شما را بیشتر درگیر می‌کند‌. این نوع آسیب دیدگی موجب عدم توزیع وزن مناسب بر روی زانوی شما می‌گردد، لذا ممکن است حتی باعث شود که پای شما کج به نظر بیاید.

هرچه این بیماری پیشرفت کند، وضعیت بدتر خواهد شد. زانوبند طبی می‌تواند فشار وارده روی مفصل آسیب‌دیده را کاهش داده و درد را تسکین بخشد. حتی زمانی که وزنتان را روی مفاصل زانوی خود می‌اندازید، زانوبند می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر بایستید و راه بروید.

مزایای استفاده از زانوبند


آرتروز زانو معمولا یک بخش از زانوی شما را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد. زانوبندها می‌توانند فشار را در بخشی از زانو که بیشترین آسیب را از طریق ساییدگی متحمل شده است کاهش دهند و به شما کمک کنند که راحت‌تر بایستید و راه بروید. از مزایای دیگر زانوبند همچنین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تراز کردن زانو: زانوبند طبی، زانوی شما را صاف نگه داشته و تا حدودی فشار ناشی از وزن را کاهش می‌دهد (بخشی که به زانوی دیگر نزدیک‌تر است) و از زانوی شما حفاظت می‌کند.

مزایای استفاده از زانوبند

تسکین درد. اگر شما دچار عارضه‌ی آرتروز زانو در بخش کاسه‌ی زانوی خود هستید، زانوبند طبی می‌تواند به حفظ استخوان در محل خود کمک کرده و درد را تسکین بخشد. همچنین زانوبند می‌تواند ورزش کردن را قابل تحمل کرده و در نتیجه شما می‌توانید عضلات اطراف زانو را تقویت کنید.

بهبود رباط‌ها. برخی از زانوبندها زانوی شما را ثابت نگه می‌دارند و این امکان را به وجود می‌آورند که پس از آسیب و یا جراحی زانو سریع‌تر ترمیم شود.

عوارض استفاده از زانوبندها


معمولا امتحان کردن زانوبند ضرری ندارد هرچند ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی، گرما و یا سنگینی کنید. مشکلات احتمالی که با آن‌ها رویرو خواهید شد شامل موارد زیر می‌باشد:

تورم و سوزش. اگر زانوبند به درستی بسته نشود، ممکن است پوست شما را آزرده کرده و موجب شود زانوی شما ورم کند.

سفتی. استفاده از زانوبند ممکن است موجب برداشته شدن وزن از روی زانوی شما شود، که این امر ممکن است منجر به خشکی مفصل شود.

استفاده از زانوبند برای درمان آرتروز زانو


آمادگی برای استفاده از زانوبند

در مورد استفاده از زانوبند بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. به کمک پزشک می‌توانید تصمیم بگیرید که استفاده از زانوبند تا چه حد می‌تواند در درمان بیماری به شما کمک کند و چقدر احتمال دارد که مجبور باشید از آن مرتبا استفاده کنید.

اگر تصمیم دارید که از زانوبند استفاده کنید، احتمالا لازم است پزشک شما برای آن نسخه‌ای بنویسد و شما را به یک متخصص آرتوتیست ارجاع دهد- آرتوتیست یک متخصص سلامت است که به منظور بهبود عملکرد در افراد مبتلا به مشکلات ارتوپدی، زانوبند و ابزارهایی دیگر از این دست را طراحی کرده و می‌سازد.

زانوبندهای سفارشی ممکن است کمی گران باشند، در نتیجه بهتر است ابتدا با ارائه دهنده‌ی بیمه‌ی خود مشورت کنید تا ببینید آیا این نوع از ابزارهای درمانی تحت پوشش بیمه‌ی شما قرار می‌گیرند یا خیر.

آنچه از زانوبند انتظار دارید

انواع زانوبندها در سایزهای مختلف وجود دارند. برخی از طراحی‌ها به شما این امکان را می‌دهند که بر اساس میزان پشتیبانی مورد نیاز خود به منظور انجام فعالیت‌های مختلف و در زمان‌های مختلف از روز، فشار وارده بر زانو را تنظیم کنید. اگر زانوبندی متناسب با نیازتان در داروخانه پیدا کنید، می‌توانید همان روز آن را به خانه ببرید.

زانوبندهای سفارشی متناسب با مشکل بیمار طراحی و ساخته می‌شوند، اما ساخت آن‌ها زمان می‌برد. بنابراین ممکن است شما مجبور باشید چند هفته صبر کنید. زمانی که زانوبند سفارشی شما آماده شد، قبل از اینکه آن را به خانه ببرید از آرتوتیست خود بخواهید که آن‌ را چک کند تا این اطمینان حاصل شود که پاسخگوی نیاز شما می‌باشد.

در مدت آماده شدن زانوبند

زانوبند سفارشی

اگر در ابتدا زانوبند سفارشی شما  به خوبی برایتان تنظیم گردد، شما می‌توانید سریع‌تر از آن بهره ببرید (که البته هدف طراح زانوبند هم در واقع همین است). در طول مدت طراحی و ساخت، آرتوتیست از شما سوالاتی خواهد پرسید:

  • او شما را برای معاینه زانویتان فرا خواهد خواند.
  • در مورد سابقه‌ی آرتروز و علائمی که شما را آزار می‌دهند خواهد پرسید.
  • در مورد فعالیت‌هایی که شما انتظار دارید با پوشیدن زانوبند بتوانید انجام دهید پرس و جو می‌کند.
  • احتمالا از شما بخواهد چندین قدم بردارید تا عملکرد زانویتان را نشان دهید.
  • اندازه‌گیری‌های لازم از پای شما به منظور تعیین سایز زانوبند را به عمل خواهد آورد.
  • فواید و معایب زانوبندهای آماده و سفارشی را برای شما شرح خواهد داد.
  • در مورد تفاوت انواع زانوبندها به شما اطلاعات لازم را خواهد داد.
  • زانوبندهایی که قبل‌تر استفاده کرده‌اید را جهت یافتن بهترین و راحت‌ترین مدل زانوبتد جهت طراحی دقیق بررسی خواهد کرد.

پس از اینکه زانوبند به درستی تنظیم شد

با کمک آرتوتیست، شما آموزش خواهید دید چطور زانوبند را بپوشید و دربیاورید و همچنبن چه زمانی نیاز به تنظیم آن دارید. به منظور بررسی تناسب زانوبند احتمالا باید در جلسه اول چند قدم راه بروید و مجدد آن را برای تنظبم نهایی به ارتوتیست خود بدهید.

دستورالعمل‌های طراح یا پزشک خود را در خصوص زمان پوشیدن زانوبند دنبال کنید. برخی از بیماران تنها در مواقع فعالیت‌های مداوم مانند پیاده‌روی یا برخی ورزش‌های خاص از زانوبند استفاده می‌‌کنند. در حالیکه عده‌ای دیگر پوشیدن زانوبند را در اکثر ساعات روز موثر می‌دانند.

نتایج


آرتروز زانو می‌تواند این حس را در شما ایجاد کند که زانوی شما از بین رفته است. در نتیجه شما به طور ناخودآگاه جهت محفاظت از زانویتان، از وارد کردن وزن بر روی آن اجتناب خواهید کرد. استفاده مداوم از زانوبند منجر به ثبات وضعیت و بالا رفتن اعتماد به نفس بیمار خواهد شد.

نتایج ستفاده از زانوبند

برخی شواهد نشان می‌دهند که استفاده از زانوبند می‌تواند منجر به کاهش علائم بیماری و بهبود عملکرد در افرادی که از بیماری آرتروز زانو رنج می‌برند، شود. بسیاری از مردم به دلیل عوارض ناشی از استفاده از زانوبند مانند عدم تناسب یا شکل ظاهری آن از زانوبند استفاده نمی‌کنند.

کاهش وزن و ورزش کردن – به خصوص ورزش‌هایی که عضله‌های ران را تقویت می‌کنند – به عنوان بهترین روش درمان برای آرتروز زانو در نظر گرفته می‌شوند.

انواع زانوبند


اگر متخصص آرتوتیست شما یک زانوبند آماده و متناسب با سایز شما داشته باشد، شما می‌توانید آن را بلافاصله استفاده کنید. در غیر اینصورت، آن‌ها زانوبندی مخصوص شما و با سایز شما را می‌سازند که این امر ممکن است چند هفته طول بکشد.

چندین نوع زانوبند مختلف براساس میزان درد زانوی شما و محل ارتروز (زیر کاسه‌ی زانو، بخش بیرونی یا داخلی پا) وجود دارند:

زانوبند Sleeve. متداول‌ترین نوع برای درد خفیف زانو یا سفتی آن می‌باشد. این نوع زانوبند حفاظت بیشتری از زانو به عمل می‌آورد که می‌تواند منجر به کاهش تورم زانو شود و مفصل زانو را گرم نگه دارد.

زانوبند Web. اگرچه مدل Sleeve حفاظت کلی از زانو را فراهم می‌کند، بافت‌های سیلیکونی روی مدل Web به هنگام خم کردن و راست کردن زانو در مکان‌های خاصی سفت شده و فشار روی آن ناحیه را کمتر می‌کنند.

زانوبند Unloader. این زانوبند دارای نوارهای فلزی است که به دور ران و ساق پا می‌پیچد و به لولایی متصل می‌شوند. این زانوبند قاب قابل تنظیمی دارد که به شما در جابجایی فشار روی زانو کمک می‌کند.

قیمت زانوبندها از 10 تا 1000 دلار متغیر است. شما می‌توانید زانوبند Sleeve را از داروخانه، فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی یا در اینترنت خریداری کنید. گران‌ترین زانوبندها، زانوبندهای سفارشی هستند. اگر بیمه سلامت دارید، بررسی کنید آیا بیمه‌ی شما این هزینه‌ها را پوشش می‌دهد یا خیر.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی