درمان پارگی مینیسک رباط صلیبی با فیزیوتراپی، ورزش و بریس زانو

آسیب دیدگی رباط صلیبی جلویی باعث پاره شدن آن به طور جزئی یا کامل خواهد شد. این اختلال به علت تغییر ناگهانی مسیر حرکت یا وارد شدن فشار به زانو به وجود می‌آید.  با توجه به ماهیت این آسیب دیدگی، اکثر ورزشکاران دچار اختلال خواهد شد. عواملی که باعث آسیب دیدگی یا پارگی مینیسک می‌شوند در بروز آسیب دیدگی رباط صلیبی جلویی نیز نقش دارند. چرخش ناگهانی زانو، وارد شدن فشار به زانو و مواردی از این قبیل باعث آسیب دیدگی آن خواهد شد.

 فیزیوتراپی یک روش بسیار موثر برای درمان انواع آسیب دیدگی‌های زانو و کاهش درد است. فیزیوتراپی می‌تواند باعث تقویت ساختارهای داخلی زانو و بهبود دامنه حرکات مفصل شود. فیزیوتراپی از بروز آسیب دیدگی مفصل در آینده پیشگیری می‌کند. متخصص فیزیوتراپی به طراحی یک برنامه درمانی متناسب با شرایط بیمار می‌‌پردازد تا نتایج مطلوبی از درمان به دست بیاید.

 آسیب دیدگی رباط صلیبی جلویی


آسیب دیدگی رباط صلیبی جلویی

 رباط صلیبی جلویی یکی از چهار رباط اصلی زانو است. رباط‌های ناحیه زانو وظیفه ثابت نگه داشتن استخوان ران را روی استخوان ساق برعهده دارند.  سلامت رباط صلیبی جلویی برای حفظ پایداری زانو ضروری است. آسیب دیدگی رباط صلیبی جلویی در میان ورزشکاران سنین مختلف بسیار شایع است. فوتبال، اسکی، بسکتبال و والیبال از جمله فعالیت‌های ورزشی سنگین هستند که فشار زیادی را به رباط صلیبی جلوی وارد می‌کنند. ریسک آسیب دیدگی این رباط در میان زنان بیشتر از مردان است.

 منظور از پارگی مینیسک چیست؟


مینیسک‌ها، دو غضروف کوچک به شکل حرف C در زانو هستند که نقش ضربه‌گیر را ایفا می‌کنند و برای حفظ پایداری مفصل زانو مهم هستند. پارگی مینیسک می‌تواند منجر به درد و محدودیت در دامنه حرکت زانو شود. این نوع آسیب دیدگی زانو، بیشترین شیوع را دارد. مینیسک‌ها به عنوان ساختارهای غضروفی، وظیفه ضربه‌گیری بین استخوان ران و ساق را دارند و در هر زانو دو مینیسک وجود دارد.

مینیسک داخلی زانو را مینیسک میانی و مینیسک خارجی زانو را مینیسک جانبی می‌نامند. چرخش شدید زانو یا انجام فعالیت‌های سنگین می‌تواند منجر به پارگی مینیسک شود. در صورت پارگی مینیسک، زانو قابلیت انعطاف خود را برای حفظ پایداری و عملکرد بهتر از دست می‌دهد.

اگرچه احتمال پارگی مینیسک در همه افراد وجود دارد، اما معمولاً فعالیت‌های ورزشی یا ضربه‌های غیرمعمول به زانو باعث آسیب دیدگی مفصل و مینیسک می‌شوند. پارگی مینیسک در ورزشکاران بسیار شایع است، اما در برخی موارد، افراد مسن نیز به دلیل فرسودگی طبیعی زانو ممکن است از این اختلال رنج ببرند. پارگی مینیسک معمولاً همراه با آسیب دیدگی‌های دیگر زانو مانند پارگی رباط صلیبی جلویی در هنگام فعالیت‌های ورزشی رخ می‌دهد.

 علائم و نشانه‌های پارگی رباط صلیبی جلویی یا مینیسک شامل چه مواردی است؟


  • علائم و نشانه‌های پارگی رباط صلیبی جلویی یا مینیسک شامل چه مواردی است؟
  • تق تق کردن و صدا دادن زانو در هنگام راه رفتن
  • احساس درد شدید که باعث ناتوانی حرکتی می‌شود.
  • تورم شدید در ناحیه زانو
  • از دست دادن دامنه حرکات زانو
  • ناتوانی در تحمل وزن بدن و احساس عدم تعادل

 پارگی رباط صلیبی جلویی و مینیسک چگونه تشخیص داده می‌شود؟


 پارگی رباط صلیبی جلویی و مینیسک معمولاً پس از انجام معاینات جسمانی و بررسی علائم و نشانه‌های بیمار و همچنین سابقه پزشکی او تایید می‌شود. پزشک به بررسی زانو می‌‌پردازد تا وجود حساسیت در این ناحیه را تشخیص دهد زیرا حساسیت زانو نشان دهنده پارگی مینیسک است

 پس از انجام مراحل پزشک درخواست آزمایشات تشخیصی را برای تایید پارگی مینیسک یا رباط صلیبی جلویی خواهد داد. تست مک موری یک روش تشخیصی ارزشمند برای بررسی پارگی مینیسک یا رباط صلیبی جلویی است. در این روش پزشک به خم کردن و صاف نگه داشتن و حرکت دادن زانو به حالت چرخشی می‌‌پردازد. انجام دادن این حرکات چرخشی به مینیسک فشار وارد می‌‌کند و باعث شنیده شدن صدای تق تق خواهد شد. به این ترتیب پزشک آسیب دیدگی مینیسک را تایید می‌کند. گاهی اوقات پزشک درخواست عکسبرداری توسط اشعه ایکس، سی تی اسکن یا اسکن ام آر آی را می‌‌دهد تا پارگی ‌مینیسک تایید یا رد شود و اطلاعات بیشتری به دست بیاورد.

مزایای درمان پارگی مینیسک رباط صلیبی با فیزیوتراپی


 فیزیوتراپی زانو را برای انجام عمل جراحی آماده می‌کند و به تسریع فرآیند بهبودی پس از جراحی کمک می‌کند تا شما بتوانید هر چه سریع‌ تر به انجام فعالیت روزمره خود بپردازید. متخصص فیزیوتراپی با توجه به سطح درد و نوع پارگی مینیسک یا رباط صلیبی جلویی به طراحی یک برنامه درمانی خواهد پرداخت. متخصص فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا بهترین نتایج مورد انتظار را از درمان پارگی زانو و روش‌های درمانی مورد استفاده به دست بیاورید. روش‌های درمانی مورد استفاده در فیزیوتراپی به کسب نتایج زیر کمک می‌کنند:

  • پارگی مینیسک در هنگام چرخاندن زانو باعث بروز درد می‌شود البته برخی از بیماران در هنگام خم کردن زانو نیز از احساس درد شکایت دارند. فیزیوتراپی با کاهش التهاب زانو به تسکین درد کمک می‌‌کند. او به شما یاد می‌دهد در دوران بهبود از انجام دادن حرکاتی که باعث بروز درد می‌شود خودداری نمایید.
  • ساختارهای متعددی از قبیل مینیسک در حفظ پایداری زانو نقش دارند و در صورتی که یکی از این ساختارها دچار آسیب دیدگی شود زانو عملکرد خود را از دست خواهد داد و راه رفتن برای شما دشوار می‌شود. متخصص فیزیوتراپی با آموزش تمرینات ورزشی تقویتی به بهبود پایداری زانو کمک می‌کند. هدف از انجام این تمرینات ورزشی تقویت عضلات زانو به منظور محافظت بیشتر از این عضو است.
  • سفتی زانو در دوران بهبود طبیعی است و معمولاً شما برای خم کردن آن دچار مشکل خواهید شد. این وضعیت در مواردی که میزان توانایی حرکتی شما کاهش یافته است تشدید می‌شود. برای درمان پارگی مینیسک از روش‌هایی مانند درمان دستی استفاده می‌‌شود که در این حالت متخصص فیزیوتراپی به کمک حرکات دست، بافت‌های نرم اطراف زانو و خود زانو را به حرکت در می‌آورد. هدف از انجام این روش درمانی کاهش گرفتگی بافت‌های نرم و بهبود دامنه حرکات زانو است.

روش‌های فیزیوتراپی


 دارو درمانی

پزشک برای درمان درد و تورم ناشی از پارگی مینیسک و رباط صلیبی جلویی زانو  به تجویز استامینوفن و داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب مانند ایبوپروفن می‌پردازد.

 تزریق کورتیزون

تزریق کورتیزون

 تزریق کورتیزون به طور موقت باعث کاهش درد ناشی از پارگی مینیسک یا رباط صلیبی جلویی خواهد شد اما تاثیری در بهبود آن ندارد. از تزریق کورتیزون در مراحل اولیه که زانو دچار التهاب و تورم زیادی شده است و بیمار دچار آرتروز ناشی از پارگی مینیسک و رباط صلیبی جلویی شده است استفاده خواهد شد.

 درمان دستی

درمان دستی

 درمان دستی و به حرکت در آوردن مفصل مچ پا، زانو و ران باعث بهبود آسیب دیدگی خواهد شد. در این روش پزشک با کشش بافت‌های نرم که دچار سفتی شده اند به حرکت درآوردن مفاصل و فعال سازی عضلات ضعیف بدن به بهبود عملکرد مکانیکی این اعضا می‌پردازد ساز میزان فشاری که به زانو وارد می‌شود بکاهد.

 استفاده از بریس

استفاده از بریس

 استفاده از بریس مخصوص زانو  به شما برای تسریع فرایند بهبود پارگی مینیسک و پیشگیری از بدتر شدن مشکل فعلی کمک خواهد کرد. در بخش زیر مکانیسم عمل بریس را در بهبودی پارگی مینیسک و رباط صلیبی جلویی توضیح خواهیم داد.

ایجاد پایداری

 مفاصل و عضلات بدن به یکدیگر متصل هستند و وجود آسیب دیدگی در هریک از این نواحی باعث بروز مشکل در مفاصل و عضلات مجاور خواهد شد. پارگی مینیسک می‌تواند باعث بروز ناپایداری شود که در این حالت باید هرچه سریع تر برای درمان به پزشک مراجعه کرد. همانطور که آسیب دیدگی عضله فشار زیادی را به نواحی مجاور وارد می‌کند ناپایداری مفصل نیز باعث آسیب دیدگی سایر مفاصل خواهد شد.

 استفاده از بریس مخصوص زانو با ایجاد پایداری بیشتر برای مفصل زانو و پیشگیری از تحلیل رفتگی آن بیمار کمک می‌کند دوران بهبود پس از پارگی مینیسک یا رباط صلیبی جلویی زانو را به راحتی سپری کند. استفاده از بریس مخصوص زانو باعث محافظت از این ساختار می‌شود و از آسیب دیدگی بیشتر زانو جلوگیری می‌‌کند.

 پیشگیری از کشیدگی بیش از حد

 استفاده از بریس زانو باعث می‌شود که شما نتوانید زانوی خود را بیش از دامنه حرکات آن بکشید. کشیدگی بیش از حد زانو یکی از دلایل شایع پارگی مینیسک و رباط صلیبی جلویی است.

 افزایش اعتماد به نفس

 پس از بروز آسیب دیدگی زانو بیمار تصور می‌کند که دیگر توانایی تحمل وزن بدن خود را ندارد و نمی‌تواند به انجام تمرینات ورزشی بپردازد. استفاده از بریس مخصوص زانو به افزایش اعتماد به نفس بیمار و کمک به او برای شروع مجدد فعالیت جسمانی در دوران بهبود کمک خواهد کرد.

 تسکین درد

 بریس مخصوص زانو به رفع فشار از روی زانوی آسیب دیده مینیسک کمک می‌کند تا سطح درد کاهش یابد. هنگامی‌ که از شدت درد بیمار کاسته شود توانایی جسمی بیشتری خواهد داشت و می‌تواند در برنامه فیزیوتراپی حضور فعال داشته باشد.

 افزایش گردش خون

بریس زانو با فشار وارد آوردن به ناحیه آسیب دیده زانو باعث افزایش گردش خون در این قسمت می‌شود و در این حالت ارسال خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی که باعث تسریع فرایند بهبود خواهد شد. تحقیقات نشان داده است که در حدود ۳۰ درصد از موارد در قسمت خارجی مینیسک خون رسانی به طور صحیح انجام می‌‌شود.

 سایر نقاط مینیسک، مواد مغذی مورد نیاز خود را از طریق مایع سینوویال موجود درون کپسول مفصل به دست می‌‌آورند. هنگام حرکت دادن زانو این مواد مغذی از طریق مایع سینوویال به مینیسک ارسال می‌‌شوند. به خاطر داشته باشید که یکی از مزایای استفاده از بریس حفظ فعالیت جسمانی است که یک بخش مهم از فرآیند بهبود می‌باشد.  هنگامی‌ که مینیسک دچار پارگی می‌شود شما باید حداقل تا چند روز استراحت کنید. پس از آنکه تورم زانوی شما از بین رفتن پزشک شما می‌خواهد بر افزایش قدرت پای آسیب دیده خود تمرکز کنید.

 در این حالت تقویت عضلات چهار سر ران اهمیت بسیار زیادی می‌یابد زیرا این عضلات وظیفه کشش پا را بر عهده دارند. هنگامی ‌که شما برنامه فیزیوتراپی خود را شروع می‌کنید دچار درد عضلانی شدید خواهید شد. استفاده از بریس مخصوص زانو با افزایش گردش خون به کاهش درد و تسریع فرایند بهبود کمک می‌کند. هرچه دوران بهبود سریع تر سپری شود شما شاهد بهبودی بیشتر خود خواهید بود زیرا عضلات خاصیت وفق پذیری بالایی دارند.

 اجتناب از نیاز به عمل جراحی

 به خاطر داشته باشید در مواردی که علائم و نشانه‌های پارگی مینیسک و رباط صلیبی جلویی بسیار شدید باشد به عمل جراحی نیاز خواهید داشت. پزشک ابتدا به بررسی سطح آسیب دیدگی می‌‌پردازد و در صورتی که به این نتیجه برسد روش‌های درمانی مراقبتی مانند فیزیوتراپی و استفاده از بریس تاثیری در بهبود شما ندارد انجام عمل جراحی را توصیه خواهد کرد. استفاده از بریس مناسب می‌‌تواند از نیاز به عمل جراحی و مشکلات مرتبط با آن پیشگیری کند به همین دلیل پزشک ابتدا استفاده از بریس را تجویز می‌نماید.

ورزش درمانی

 متخصص فیزیوتراپی به طراحی یک برنامه درمان می‌پردازد که با شرایط جسمانی شما و هدف از درمان تناسب دارد. تمرینات ورزشی مخصوص زانو باعث تقویت عضلات اطراف و پایداری مفصل زانو خواهد شد. انجام دادن تمرینات ورزشی تجویز شده بهترین روش برای کمک به بهبود پارگی مینیسک و رباط صلیبی جلویی زانو است.

 تمرینات مخصوص عضلات چهار سر ران

تمرینات مخصوص عضلات چهار سر ران

 تمرینات تقویتی یکی از حرکاتی است که متخصص فیزیوتراپی برای کمک به بهبود پارگی مینیسک و رباط صلیبی زانو تجویز می‌کند. از این تمرینات ورزشی برای اهداف مختلف استفاده می‌‌شود که یکی از آنها افزایش قدرت عضلات محافظ زانو است. این تمرینات ورزشی به بهبود مطابقت زانو و کاهش ریسک آسیب دیدگی مجدد در آینده کمک می‌کنند. یکی از این تمرینات ورزشی سودمند حرکات مخصوص عضله چهار سر ران است.

 عضله چهار سر ران یک عضله بزرگ در قسمت جلوی ران است که به خم شدن زانوها کمک می‌کند و از آن محافظت می‌نماید. تمرینات مخصوص عضله چهار سر ران، این عضله را هدف قرار می‌‌دهند. برای انجام این تمرین باید به پشت روی زمین دراز بکشید و یک عدد حوله لوله شده را زیر زانوی آسیب دیده خود قرار دهید. می‌توانید به جای حوله از توپ بسکتبال و فوتبال استفاده کنید. هنگامی ‌که حوله را زیر زانوی خود قرار دادید هنگامی‌ که حوله را زیر زانوی خود قرار دادید عضله چهار سر ران را سفت کنید تا زانوی شما صاف شود. حدود ۳ تا ۵ ثانیه در این حالت بمانید سپس به آرامی پای خود را شل نمایید و زانوی تان را خم کنید. سعی کنید این تمرین را با پای آسیب دیده خود ۱۰ مرتبه انجام دهید. می‌توانید این حرکت ورزشی را با پای سالم تان نیز انجام دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی