زانوبند طبی چه کاربردهایی دارد؟ انواع بریس زانو و نحوه استفاده

زانوبندها بدون شک برای مراقبت از آسیب یا پیشگیری از آن مهم هستند، اما انتخاب صحیح ممکن است کمی دشوار باشد. اشکال و اندازه‌های مختلف زانوبند، سطح پشتیبانی و انواع مختلفی که با توجه به انواع آسیب‌های خاص ساخته شده‌ است، تصمیم گیری مناسب را برای شما دشوار می‌کند. داشتن اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی انتخاب بهترین بریس زانو متناسب با نیازهای فردی شما با استفاده از یک راهنما می‌تواند این روند را برای شما لذت بخش‌تر کند.

بریس چه کاری انجام می‌دهد؟


بریس یک وسیله پزشکی است که برای حمایت از مفاصل استفاده می‌شود. دلایل استفاده از آن ممکن است عدم استحکام یا ثبات مفصل، درد یا تورم مفصل باشد. بریس‌ها با دقت و اندازه‌گیری مناسب، انحنای شدید مفصل را بدون ایجاد اختلال در الگوی حرکت محدود می‌کنند. تقریباً همه بریس‌ها با اعمال فشار خارجی یا فشرده‌سازی و ارائه پشتیبانی مکانیکی کار می‌کنند. از بریس می‌توان برای حمایت از مفاصلی مانند مچ پا، زانو، مچ دست، آرنج، شانه، گردن و کمر استفاده کرد. استفاده از بریس آسان است و می‌تواند به جذب مقدار قابل توجهی از نیروهایی که بر روی مفصل تحمیل می‌شود، کمک کند. اما باید توجه داشت که بریس‌ها برای جلوگیری از آسیب جدید طراحی نشده‌اند. تأثیر جذب نیرو توسط بریس به معنای نابودی این نیروها نیست، اما خوشبختانه اکثراً نابود می‌شوند. استفاده از بریس می‌تواند سوزش پوست را کاهش دهد، آسان و اقتصادی باشد.

چه موقع باید از زانوبند استفاده کرد؟


چه موقع باید از زانوبند استفاده کرد

به طور کلی، در صورت داشتن درد در زانو یا در صورتی که ورزش‌های پر برخورد انجام می‌دهید و احتمال آسیب به زانو در این ورزش‌ها زیاد است، می‌توانید برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی از زانوبند استفاده کنید. برای مثال در پی آسيب رباط صلیبی قدامی می‌توان از زانوبند برای مقاصد توان بخشی استفاده كرد. بریس باعث آهسته یا محدود شدن حرکت بیمار می‌شود تا به تدریج دامنه حرکت خود را بازیابد. بریس زانو برای مبتلایان به آرتریت نیز مفید است زیرا می‌تواند در کاهش درد و التهاب به آن‌ها کمک کند. پزشک می‌تواند در صورت لزوم به شما در تصمیم‌گیری کمک کند.

انواع زانوبند طبی


انواع مختلف زانوبند وجود دارد که می‌توانید با توجه به شرایط خود انتخاب کنید، مانند آستین، کشکک باز، آتل‌دار و استرپ‌دار.

آستین زانو

آستین زانو

آستین زانو در اندازه‌های مختلفی تنظیم می‌شود و شما می‌توانید آن را درست بالای زانوی خود ببندید. این زانوبندها فشردگی مناسبی را در زانوی شما ایجاد می‌کنند که به کنترل تورم و درد کمک می‌کند. آستین زانو اغلب برای درد خفیف زانو استفاده می‌شود و باعث به حداقل رساندن آرتروز می‌شود. آستین‌ها راحت هستند و می‌توانند به راحتی در زیر لباس جای بگیرند.

بریس‌های کشکک باز یا دوتایی

بریس‌های کشکک باز یا دوتایی

زانوبندهای کشکک باز یا دوتایی برای ورزشکارانی که درد خفیف تا متوسط زانو را تجربه می‌کنند بسیار موثر هستند و پشتیبانی بیشتری نسبت به آستین‌ها ارائه می‌کنند. این بریس‌ها را می‌توانید به راحتی بپوشید و دربیاورید و در حین تمرین نیز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید زیرا این زانوبندها حجم و وزن بریس‌های آتل‌دار را ندارند.

زانوبندهای آتل‌دار

زانوبندهای آتل‌دار

زانوبندهای آتل‌دار اغلب برای بیماران و ورزشکارانی که نیاز به سطح بالاتری از حمایت و پشتیبانی دارند، بعد از عمل جراحی استفاده می‌شوند. این نوع بریس در هنگام خم شدن، زانوی شما را در تراز مناسب قرار می‌دهد تا به بهبودی و جلوگیری از صدمات بیشتر کمک کند. پزشک شما ممکن است بعد از عمل یک زانوبند آتل‌دار را توصیه کند، اما هنگامی که در روند بهبودی به نقطه خاصی رسیدید زانوبند دیگری را برای شما تجویز خواهد کرد. بریس‌های آتل‌دار یا سفت یا نرم هستند و انواع نرم ان‌ها پشتیبانی کمتری نسبت به انواع سفت و سخت دارند.

استرپ زانو

استرپ زانو

اگر به دلیل زانوی دونده، زانوی جامپر (تندونیت پاتلار)، بیماری ازگود شلاتر یا ترکینگ پاتلا از درد زانو رنج می‌برید، استفاده از یک استرپ زانو راه حل بسیار خوبی برای شما است. این زانوبند می‌تواند در زیر لباس جا شود و پوشیدن و درآوردن آن آسان است. پوشیدن این نوع زانوبند با اعمال فشرده‌سازی بر روی تاندون پاتلا، به جلوگیری از صدمات پاتلا کمک می‌کند و درد زانو را به حداقل می‌رساند.

بریس‌های بسته و باز پاتلا

بریس‌های بسته و باز پاتلا

بریس‌های بسته و باز پاتلا ممکن است گیج کننده باشند، زیرا برخی از بریس‌ها دارای یک سوراخ در مرکز بریس هستند و برخی دیگر بدون سوراخ هستند. بریس‌هایی که دارای پاتلا باز هستند، فشار حرکتی و ترکینگ اضافی کشکک زانو را کاهش می‌دهند. از طرف دیگر، بریس‌های پاتلا بسته، فشرده‌سازی در ناحیه کشکک زانو و پشتیبانی بیشتری را ارائه می‌دهند. اگر مطمئن نیستید کدام گزینه بهتری برای نیازهای شماست، از پزشک خود سؤال کنید.

سطح پشتیبانی از زانو و فعالیت برنامه‌ریزی شده


سطح پشتیبانی از زانو و فعالیت برنامه‌ریزی شده

سطح پشتیبانی بسیار مهم است. بعضي از آسيب‌ها در مقايسه با ساير آسيب‌ها نياز به پشتيباني بيشتري دارند. به عنوان مثال بريس بعد از عمل نياز به پشتيباني زيادي براي تثبيت زانو دارد، در حالي كه آسيب‌هاي با شدت کم‌تر از جمله تاندونيت پاتلا يا احساس درد خفيف در زانو به سطح كمي از پشتیبانی نياز دارند که اجازه بدهد زانو بدون محدودیت بیش از حد انعطاف‌پذیری خود را داشته باشد. نوع فعالیتی که شما قصد انجام آن را دارید نیز باید مورد توجه قرار بگیرد، به عنوان مثال یک دونده که تنها با ضعف خفیف زانو مواجه است ممکن است فقط به یک حمایت سطح پایین احتیاج داشته باشد که به او اجازه بدهد بدون محدودیت بیش از حد ورزش خود را ادامه دهد اما در عین حال درد و فشار ناشی از آسیب را تسکین دهد. از طرف دیگر، اگر بیمار نیاز به یک دوره استراحت با حداقل حرکت زانو داشته باشد، برای اطمینان از بی‌تحرک بودن ناحیه آسیب‌دیده، به بریس با پشتیبانی بالاتری نیاز است. همچنین ممکن است بیماران بخواهند همزمان با پیشرفت بهبودی، بریس‌های خود را نیز تعویض کنند. به عنوان مثال ممکن است در هنگام بروز آسیب اولیه به یک بریس با پشتیبانی بالا نیاز باشد و بعد از شروع توانبخشی و بازگشت به ورزش می‌توان سطح حمایت را کاهش داد.

اندازه زانو بند


اندازه زانو بند

اکثر بریس‌های زانو یک راهنمای اندازه‌گیری دارند اما باید همیشه از اندازه‌گیری پاها و زانوها یا هر ناحیه دیگری که بریس در آن بسته می‌شود اطمینان حاصل کنید. آسیب ناشی از پوشیدن یک بریس نامناسب می‌تواند بیشتر از فواید آن باشد، به عنوان مثال یک زانوبند سفت ممکن است فشار زیادی را به ناحیه آسیب‌دیده وارد کرده، منطقه را محدود کند و باعث ایجاد ناراحتی شود در حالی که یک بریس خیلی بزرگ پشتیبانی لازم را ارائه نمی‌دهد و ممکن است منجر به آسیب بیشتر شود. در هنگام انجام فعالیت اگر متوجه شدید که زانوبند شما خیلی شل یا خیلی سفت است، باید با ما تماس بگیرید تا در مورد بریس و سایز مناسب شما صحبت کنیم.

برای چه فعالیت‌هایی می‌توانم از بریس استفاده کنم؟


از بریس می‌توان در فعالیت‌هایی که خطر کشیدگی یا پیچ خوردگی همراه با تورم، از بین رفتن عملکرد و یا درد زیاد است، استفاده کرد. این نوع از موقعیت‌های پرخطر می‌تواند در زندگی روزمره و وقت‌های آزاد به خصوص در مواردی که افراد ورزش می‌کنند، رخ دهد. ورزش‌هایی که چرخش و پریدن زیادی دارند، مانند بیشتر ورزش‌های تماسی، تیمی و پرش، بیشترین خطر را از نظر صدمه زدن به رباط‌ها و مفاصل دارند. بریس یک کمک مؤثر در پیشگیری از این نوع صدمات است.

سوالات متداول 


 آیا این حقیقت دارد که پوشیدن بریس می‌تواند عضلات را ضعیف کند؟

خیر. این فقط یک تصور غلط دیگر است و می‌توان آن را با انجام یک محاسبه ساده اثبات کرد. یک فرد علاقه‌مند به ​​ورزش در هلند در هفته 3 تا 4 بار در یک رشته ورزشی فعالیت می‌کند. در طی این فعالیت‌ها، ممکن است شخصی برای جلوگیری از آسیب‌های جدید، از بریس مچ پا استفاده کند. این بدان معنا نیست که ماهیچه‌های مچ پا دیگر استفاده نمی‌شوند. در سایر روزهای هفته و به دور از ورزش، ماهیچه‌های مچ پا به اندازه کافی تحریک می‌شوند، 168 ساعت، ساعات کمتری در خواب، هنگامورزش و نشستن. علاوه بر این، بریس کاربردی است. حرکاتی که جزو حرکات خطرناک نیستند تا حد بالایی مجاز هستند، به طوری که عضلات فعال می‌مانند. همچنین سازندگان بریس بدون اشاره به اهمیت تمرین عضلات، محصولات خود را توصیه نمی‌کنند.

آیا می‌توانم از بریس برای راه رفتن استفاده کنم یا آن‌ها فقط برای ورزش ساخته شده‌اند؟

بریس نه تنها برای ورزش در نظر گرفته شده است بلکه در هنگام راه رفتن، زانوبند یا مچ بند مخصوص نیز می‌تواند مفید باشد، به خصوص هنگام راه رفتن بر روی سطوح ناهموار مانند جنگل یا تپه. اما به طور کلی، در فعالیت‌های روزمره بدون خطر آسیب‌دیدگی به هیچ وجه نیازی به بریس ندارید، به شرطی که بی‌ثباتی بیش از حد نداشته باشید.

من هر زمان که از پله‌ها بالا یا پایین می‌روم با مشکلات کشکک زانو مواجه می‌شود. آیا بریس می‌تواند به من کمک کند؟

یک بریس مخصوص زانو می‌تواند مشکلات زانوی ناشی از راه رفتن و بالا رفتن از پله‌ها را کاهش دهد. این مشکلات معمولاً ناشی از کشکک زانو است که به درستی حرکت نمی‌کند و به نوبه خود باعث تحریک غضروف پشت آن می‌شود. بعضی اوقات، یک بریس تاندون پاتلا می‌تواند فشار بدن بر روی زانو را کاهش داده و در نتیجه باعث کاهش یا جلوگیری از مشکلات زانو شود.

چه مدت باید از یک بریس استفاده کرد؟

ممکن است لازم باشد برای مدت طولانی از یک بریس استفاده کنید. دستورالعمل استفاده از زانوبندها به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهمترین عامل مقدار حرکت رباط‌ها بهمراه عضلات است که برای جذب فعال آن حرکت طراحی شده‌اند. همچنین نوع ورزش انجام شده نیز مهم است و باید در نظر گرفته شود. نوع ورزش مهم است. ورزش‌هایی که چرخش و پرش زیادی دارند خطر آسیب‌دیدگی مچ پا را به همراه خواهند داشت. به علاقه مندان به ورزش كه از ضعف زانو رنج مي برند و در ورزش‌های پرخطر فعال هستند، توصيه مي‌شود كه تا آخر عمر ورزشي خود از زانوی خود محافظت کنند. در نتیجه زانوبند نیز به اندازه کفش و لباس ورزشی جزئی از تجهیزات ورزشی ضروری محسوب می‌شود. ممکن است این کار خسته کننده، ناخوشایند و گران به نظر برسد اما در نهایت کاربران متوجه خواهند شد که پوشیدن بریس ساده است و می‌تواند از بروز بسیاری از بیماری‌های ناخوشایند جلوگیری کند. افرادی که از نظر چرخیدن و پریدن ورزش‌های کم تحرکی را انتخاب می‌کنند مانند دویدن طولانی، دوچرخه سواری، شنا یا قایقرانی، معمولاً فقط 3 تا 6 ماه مجبور به پوشیدن زانوبند هستند. پس از آن، عضلات باید بتوانند بدون هیچ نوع پشتیبانی فعالیت کنند.

آیا باید زانوبند خود را در رختخواب نیز بپوشم؟

بله، اگر پوشیدن بریس در رختخواب برای یک درمان خاص لازم و ضروری باشد، باید این کار را بکنید. اما توصیه می‌شود بندها را تا حدودی شل کنید تا از خطر گرفتگی رگ‌های خونی جلوگیری شود.

تفاوت بین یک بریس ورزشی و یک بانداژ الاستیک چیست؟

بریس نسبت به باند الاستیک پشتیبانی بیشتری ارائه می‌دهد و انعطاف‌پذیر است اما با وجود اعمال فشار و محافظت از پوست، از پشتیبانی مکانیکی زیادی برخوردار نیست. بنابراین، در مورد عدم ثبات بعد از کشیدگی زانو / مچ پا، استفاده از بریس به مراتب موثرتر خواهد بود.

عمر مفید بریس چقدر است؟

یک بریس صدها بار می‌تواند پوشیده و شسته شود، اما در نهایت فرسوده می‌شود. میزان فرسودگی آن بستگی به نوع بریس، میزان استفاده از آن، میزان تعریق پوست فرد و نیروهای اصطکاک موضعی دارد. مثلاً یک بریس مچ پا سریع‌تر از بریس مچ دست فرسوده می‌شود. عمر مفید یک زانوبند نیز به نگهداری خوب بستگی دارد. دستورالعمل‌های نگهداری توسط شرکت سازنده تهیه شده است. زانوبندی که 2 یا 3 بار در هفته به شدت استفاده می‌شود، بعد از حدود 12 تا 18 ماه از بین خواهد رفت. اگر پارگی یا نقص‌های تولیدی خیلی زودتر اتفاق بیفتد، باید آن را به مغازه‌ای که از آن خرید کرده‌اید، برگردانید.

زانوبند چقدر باید محکم باشد؟

در هنگام استفاده از بریس زانو باید فشرده‌سازی و احساس سفتی در زانو داشته باشید. بریس باید به شما احساس راحتی ایجاد کند و براساس نیازهای فردی شما سطح پشتیبانی لازم را ارائه دهد. اما اگر بریس شما خیلی سفت است و گردش خون شما را دچار مشکل کرده است، زمان آن رسیده است که بندها را شل کنید یا یک بریس با اندازه بزرگتر را انتخاب کنید. بریس‌های سفت و سخت پشتیبانی و احساس سفتی بیشتری را ارائه می‌دهند، در حالی که آستین‌های فشرده‌سازی امکان حرکت بیشتر اما پشتیبانی کمتری را فراهم می‌کنند. از نمودار سایز استفاده کنید و بر اساس اندازه دور زانو در زیر مرکز کشکک زانو تعیین کنید که کدام آستین انعطاف‌پذیر زانو برای شما مناسب است.

کدام بریس را باید انتخاب کنم؟

زانوبند مناسب شما بستگی به میزان پشتیبانی مورد نیاز و یا توصیه پزشک دارد. این تصمیم به این بستگی دارد که آیا شما در حال بهبودی پس از جراحی هستید یا خیر. همچنین به نوع آسیب‌دیدگی شما و اینکه زانوی شما چه مقدار باید حرکت کند بستگی دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی