آرتزAFO چیست؟ درمان افتادگی مچ پا با کمک بریس AFO

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. آرتزAFO چیست؟ درمان افتادگی مچ پا با کمک بریس AFO

ارتز AFO برای رفع افتادگی مچ پا (AFO) یک بریس سخت است که در قسمت پایینی پا پوشیده شده و باعث افزایش ایمنی و راندمان کلی راه رفتن برای افراد با شرایط پزشکی خاص می‌شود. AFO ها پایداری مناسبی را برای راه رفتن فراهم می‌کنند، مفاصل را به درستی تراز کرده و به جبران ضعف عضلات کمک می‌کنند.

انواع مختلفی از AFO ها برای رفع نیازهای فردی بیمار ایجاد شده است. به طور کلی ، یک پزشک یا فیزیوتراپیست یک بیمار را ارزیابی می‌کند و تشخیص می‌دهد که آیا AFO برای مشکل وی ضروری است یا خیر، و اگر چنین است ، چه نوع ارتزی برای وی مناسب تر است.

موارد استفاده از بریس AFO


موارد استفاده از بریس AFO

شایع ترین دلیل نیاز به استفاده از AFO، افتادگی پا است، که عدم توانایی در بالا بردن یک پا هنگام راه رفتن است، که منجر به کشیدن انگشتان پا روی زمین می‌شود. افتادگی پا در اثر ضعف یا فلج در یک طرف بدن ، معمولاً در اثر نوعی بیماری مغزی یا عصبی ایجاد می‌شود.

پزشکان ضعف یا فلج خفیف یک طرف بدن را همی پارزی می‌نامند، در حالی که فلج کامل در یک طرف بدن همی پلژی نامیده می‌شود. شرایطی که ممکن است هریک از این موارد را ایجاد کند و منجر به افتادگی پا شود عبارتند از:

 • سکته
 • مالتیپل اسکلروزیس
 • فلج مغزی
 • آسیب دیدگی مغزی (TBI)
 • آسیب به گردن یا نخاع
 • سیاتیک
 • دیستروفی عضلانی
 • آسیب عصبی ساق پا (پرونئال) یا قسمت پایین پا

AFOها یک گزینه رایج برای درمان این مشکلات هستند، زیرا مطالعات نشان داده‌اند که به بهبود عملکرد راه رفتن و پا در بیماران مبتلا به همی پلژی کمک می‌کنند. اگر در راه رفتن مشکل دارید و متوجه می‌شوید انگشتان پا را روی زمین ، به خصوص در یک طرف بدن می‌کشید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

انواع ارتزهای مچ پا


انواع ارتزهای مچ پا

مراقب شما می‌تواند به ارزیابی راهپیمایی شما کمک کرده (اغلب افراد دارای افتادگی پا از الگوی راه رفتن در مرحله بالا استفاده می‌کنند) و بهترین وضعیت AFO را برای شرایط خاص شما انتخاب کند.

اگر افتادگی پای شما موقتی است ، ممکن است AFO غیر قفلی غیر قفسه‌ای کافی باشد. اگر به نظر برسد وضعیت شما دائمی است ، ممکن است ارتز صافی مچ پا به شکل سفارشی ضروری باشد.فن‌آوری‌ها به جایی رسیده‌اند که ارتتیک های سفارشی را می‌توان از طریق چاپ سه بعدی ایجاد کرد .

برخی از ویژگی‌های مختلف بین گزینه‌ها عبارتند از:

 • یک AFO محکم که هیچ‌گونه حرکت مچ پا را ارائه نمی‌دهد می‌تواند بزرگ و کمی زمخت باشد ، اما ممکن است برای تثبیت کامل مچ پا و پا در حین راه رفتن لازم باشد.
 • یک مدل لولایی (مفصل) اجازه می‌دهد تا برخی از حرکات مرتبط با خم شدن مچ پا انجام شود.
 • یک AFO کوچک‌تر و متحرک‌تر می‌تواند شامل یک صفحه فنری باشد. این نوع AFO دارای یک صفحه جلویی سفت و سخت در پنجه پا می‌باشد و با صفحه پایانی قابل انعطاف است که هنگام پله خم می‌شود و انرژی را ذخیره می‌کند. وقتی پای خود را از زمین بلند می‌کنید ، فنر کمی به بالاتر بردن پای شما کمک می‌کند، به سرعت پای شما را بلند کرده و انگشتان پا را از زمین بلند می‌کند.

ارتز مچ پا مانند پوتین راه رفتن نیست ، که از آن برای شرایط پزشکی استفاده نمی‌شود ، بلکه برای محافظت از پا و مچ پا پس از آسیب یا جراحی است.

چگونه آن را بپوشیم و از آن مراقبت کنیم؟


در اینجا 10 نکته در مورد پوشیدن و مراقبت از AFO خود آورده شده است که می‌توانید برای به دست آوردن بیشترین استفاده از دستگاه ارتز خود استفاده کنید.

کفش مناسب بپوشید

کفش مناسب بپوشید

یکی از اشتباهاتی که مردم انجام می‌دهند این است که فکر می‌کنند هر کفش دیگری را می‌توانند بپوشند و اینکه می‌توانند کفش مشابه را با AFO خود بپوشند.

برای راحتی ، یک کفش توری بپوشید که بتواند هم مناسب پای شما باشد و هم برای AFO مناسب باشد. شما به دنبال یک لباس راحت و مناسب هستید که هنوز فضای مناسبی را نیز برای AFO فراهم کند.

ارتفاع پاشنه نیز اهمیت دارد. شما ارتفاع پاشنه‌ای می‌خواهید که در تمام کفش‌های شما یکسان است. ارتفاع پاشنه اشتباه بر نحوه قدم زدن و تراز وسایل دستگاه شما تأثیر خواهد گذاشت.

همه چیز به جوراب شما بستگی دارد

پزشکان توصیه می‌کنند که یک جوراب نخی بین پوست و AFO بپوشید تا راحت تر باشید و AFO به پوست شما مالیده نشود. باید به اندازه کافی طولانی باشد که بتوانید قسمت بالای جوراب را پشت AFO بپیچانید یا ببندید، بنابراین جوراب در جای خود باقی بماند و روی پایتان سوار نشود.

برخی از بیماران ما گفته‌اند که جوراب‌های پشمی نیز به خوبی کار می‌کنند زیرا تمایل به ضخیم تر شدن دارند. از جوراب‌هایی استفاده کنید که باعث راحتی شما می‌شود و این راحتی برای شما بهتر است. در مواقع مرطوب سال ، حتی می‌توانید قبل از پوشیدن جوراب ، پودر کودک را روی پایتان بریزید تا رطوبت و اصطکاک کاهش یابد. چندین بار جوراب را نیز در طول روز عوض کنید و یا حداقل از پای خود در بیاورید.

تمرین باعث می‌شود بهترین استفاده را داشته باشید

تمرین باعث می‌شود بهترین استفاده را داشته باشید

افرادی که AFO های جدید دریافت می‌کنند ، در ابتدا در استفاده از دستگاه‌های خود به مشکل برمی‌خورند و نمی‌توانند با آن به راحتی راه بروند. اما، این مشکل با تمرین از بین خواهد رفت. تمرین کردن باعث بهبود عملکرد شما می‌شود. به خودتان فرصت‌های زیادی بدهید تا با فیزیوتراپیست خود پیاده روی کنید – یا در امنیت خانه خود پیاده روی کنید – قبل از آنکه به خارج از خانه بروید.

مناطق فشار را کنترل کنید

گاهی اوقات ، AFO شما باعث می‌شود مناطق فشار ایجاد شود. این مناطق قرمز است که فشار توسط AFO وارد شده است و باعث ناراحتی یا احتمالاً کاهش گردش خون در پایتان می‌شود.

نواحی فشار را اغلب بررسی کنید. اگر در ناحیه ای قرمزی دارید که بعد از 20 دقیقه از بین نمی‌رود ، حتماً مراقب آن باشید و در صورت نگرانی در مورد مناسب بودن AFO خود با متخصص ارتوپدی خود تماس بگیرید. تنظیم دستگاه ممکن است لازم باشد.

تنظیمات بیشتر مورد نیاز خواهد بود

انتظار دارید که شما و متخصص ارتوپدی شما قبل از پیدا کردن تنظیم مناسب ، مجبور باشند تغییراتی در AFO شما ایجاد کنند. این امر کاملاً طبیعی است. اگر ابتدا AFO مناسب نیست ، تأکید نکنید حتما به همان شیوه ادامه دهید. با گذشت زمان ، این تنظیمات ایده آل را با تنظیمات دقیق با متخصص ارتوپدی خود پیدا خواهید کرد.

آهسته شروع کنید

اگر تازه پوشیدن AFO را شروع کرده‌اید ، باید به بدن خود زمان دهید تا تنظیم شود. بنابراین ، قبل از در آوردن دستگاه ارتوپدی و استراحت ، فقط یک ساعت از بند را با پوشیدن بند شروع کنید. چند روز اول ، بین پوشیدن ارتز و استراحت پای خود به صورت متناوب امتحان کنید.

در طول هفته‌ آینده ، می‌توانید به تدریج مدت زمان پوشیدن ارتوز خود را افزایش دهید تا زمانی که نیاز دارید آن را راحت بپوشید.

تمیز کردن دستگاه شما

دستگاه شما از چندین جزء ترموپلاستیک تشکیل شده است. حداقل هفته‌ای یکبار باید این قسمت‌ها تمیز شود. هنگام تمیز کردن این بخش‌ها از صابون ملایم استفاده کنید و حتما قطعات را بعد از تمیز کردن آن‌ها به طور کامل بشویید. همچنین ، AFO خود را در آب خیس نکنید. فقط آن را با دست تمیز کرده و از خیس کردن آن خودداری کنید، زیرا می‌تواند به دستگاه شما آسیب برساند.

دستگاه خود را روغن کاری کنید

اتصالات فلزی نیز هر از گاهی باید روغن کاری شوند. متخصص ارتودنسی شما می‌تواند به شما در یافتن نوع مناسب روان کننده کمک کند و به شما بگوید که چه برنامه‌ای برای روان کاری لازم است. روغن کاری مناسب و منظم یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید AFO خود را درست مانند آنچه انجام می‌دهید روان کاری کنید.

مراقب باشید چگونه دستگاه خود را خشک می‌کنید

AFO ها در برابر منابع مستقیم گرما آسیب پذیر هستند. بگذارید دستگاه شما توسط هوا و در دمای اتاق خشک شود. اطمینان حاصل کنید که از سشوار یا هر منبع حرارت مستقیم دیگری – مانند آتش باز یا بخاری فضایی – برای خشک کردن AFO خود استفاده نکنید. می‌توانید آن را توسط حوله خشک کرده و سپس آن را در فضای باز بگذارید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید زمان خشک کردن دستگاه را تسریع کنید استفاده از فن است.

تنظیمات را خودتان انجام ندهید

واقعاً وسوسه انگیز است که بخواهید خودتان با AFO سر و کار داشته باشید ، اما پزشکان بسیار توصیه می‌کنند فقط اجازه دهید متخصص ارتوپدی ابزار شما را اصلاح کند. این دستگاه‌ها با دقت طراحی شده اند ، قطعات ریز تنظیم شده تجهیزات که برای تنظیم آن‌ها به یک دست واجد شرایط نیاز دارند.

ارتزهای پا و مچ پا دستگاه‌های فوق العاده ای هستند که امکان تحرک بیشتری را برای بیماران بی شماری از همه جنبه‌های زندگی فراهم می‌کنند. اگر AFO دارید ، این نکات مربوط به مراقبت‌های AFO را دنبال کنید تا دستگاهتان برای شما بدون نقص کار کنند.

احتیاط

ارتز نامناسب برای مچ پا ممکن است پا و مچ پا را مالیده و منجر به قرمزی و احتمالاً خونریزی شود. روزانه پای خود را برای هرگونه نشانه‌ای از سوزش پوستی بررسی کنید ، زیرا این امر می‌تواند منجر به عفونت شود. در صورت مشاهده مشکلات ، استفاده از ارتز مچ پا را قطع کنید و سریعاً به پزشک مراجعه کنید. شاید لازم باشد که AFO خود را تنظیم کنید.

چه مدت باید پوشیده شود؟


چه مدت باید پوشیده شود؟

در ابتدا ، ممکن است هنگام استفاده از AFO احساس ناراحتی کنید بنابراین باید با استفاده از برنامه زیر به‌تدریج پوشیده شوند.

 • روز 1: 30-60 دقیقه
 • روز 2: 1-2 ساعت
 • روز 3: 3-4 ساعت
 • روز 4: 4-5 ساعت

متخصص ارتوپدی شما به شما می‌گوید تا چه مدت باید از این دستگاه ارتوپدی استفاده کنید یا چه فعالیت‌هایی را برای پوشیدن آن‌ها انجام دهید. برخی از کودکان چند ساعت آن‌ها را می‌پوشند ، در حالی که برخی دیگر آن‌ها را تمام روز یا شب می‌پوشند.

قیمت این بریس چقدر است؟


هزینه این بریس ها بستگی به متغیرهای مختلفی دارد از جمله اینکه میزان سفارشی سازی که برای بریس باید انجام شود. متخصص ارتوپدی شما باید بتواند به هر سؤالی که درمورد هزینه یا صورتحساب عمومی دارید پاسخ دهد.

سوالات متدوال


افتادگی پا چیست؟

افتادگی پا ، (گاهی اوقات به عنوان پا افتاده نیز گفته می‌شود) یک بیماری نیست. این وضعیت نشانه‌ای از یک بیماری عصبی ، عضلانی یا آناتومیکی زمینه‌ای است که با عدم توانایی در بلند کردن قسمت جلوی پا مشخص می‌شود. افتادگی پا می‌تواند روی یک یا هر دو پا تأثیر بگذارد. بسته به علت ، افتادگی پا ممکن است موقتی یا دائمی باشد.

چگونه می‌توانم بدانم که افتادگی پا دارم؟

اگر فکر می‌کنید ممکن است افتادگی پا داشته باشید ، بهتر است پزشک عمومی خود را ببینید. علائم و نشانه‌های افتادگی پا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • زمین خوردن مکرر یا زیاد
 • مشکل در بلند کردن انگشتان پا یا قسمت جلوی پا
 • هنگام راه رفتن قسمت جلوی پا را می‌کشید
 • “سیلی زدن” با کف پا در هر مرحله از قدم برداشتن
 • خم شدن غیر طبیعی و بیش از حد زانوها و بلند کردن ران ، انگار هنگام راه رفتن از پله‌ها بالا می‌روید
 • عدم توانایی در دادن داوطلبانه انگشتان پا به سمت بالا و یا حرکت مچ پا از یک طرف به سمت دیگر
 • درد ، ضعف یا بی حسی در پا یا انگشتان پا

آیا باید تمام وقت AFO خود را بپوشم؟

شرایطی که برای تجویز هر کدام از AFO ها وجود دارد، اغلب بسیار شدید است. بسیار شایع است که می‌توان بیمارانی که به AFO احتیاج دارند ، بدون آن‌ها قادر به راه رفتن راحت (یا اصلاً) نیستند. ارائه دهنده خدمات درمانی به طور خاص شما را در مورد استفاده صحیح و مراقبت از آن‌ها راهنمایی می‌کند.

  AFO جدید من چه احساسی خواهد داشت؟

AFO  که به صورت سفارشی ساخته شده باعث تغییر چشمگیر عملکرد استخوان‌ها و عضلات پا و پا می‌شود. در نتیجه این تغییرات ، بیماران متوجه خواهند شد که اوضاع “متفاوت” است. احساسات دقیق از بیمار تا بیماران و از بریس به بریس متفاوت است. همه AFO ها باید به تدریج ” استفاده شود” تا بتوانید به درستی قادر به عملکرد بهتر اندام تحتانی خود باشید. برای دستورالعمل‌های خاص در مورد مراقبت و استفاده از AFO با پزشک معالج خود مشورت کنید.

در AFO من چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

بسیاری از فعالیت‌هایی که افراد با یک عملکرد معمولی انجام می‌دهند ، با استفاده از بریس شما امکان پذیر است. سطح فعالیت آن‌هایی که AFO پوشیده‌اند از حالت بی تحرک تا بسیار فعال (پیاده روی ، دویدن ، دوچرخه سواری ، تریاتلون ها و غیره) متغیر است. بهتر است در مورد سطح فعالیت توصیه شده خود با پزشک متخصص ارتوپدی یا مراقبت‌های اولیه صحبت کنید.

محدودیت‌های AFO من چیست؟

توصیه می‌شود که فعالیت‌های خاصی اصلاح شود تا عمر و عملکرد بریس شما افزایش یابد. هنگام بالا رفتن از پله‌ها ، پوشنده به جای پیاده روی مچ پاهای خود ، باید تمام پاهای خود را روی پله قرار دهد. به همین ترتیب ، هنگام بالا رفتن از نردبان ، می‌بایست وسط پا روی نردبان قرار گیرد تا تحمل وزنی را فقط روی توپ کف پا به حداقل برساند. از چمباتمه زدن باید اجتناب شود زیرا باعث افزایش چشمگیر استرس روی بریس و افزایش خطر شکستگی می‌شود. مراقب باشید تا بریس خود را دراز نکنید تا احتمال اینکه کسی پا روی آن بگذارد یا روی آن نشسته باشد را کاهش دهد. بریس خود را در معرض دماهای بالا یا پایین مانند قرار دادن آن در صندوق عقب خودرو در روز گرم یا بیرون از منزل در هنگام سرمازدگی شدید قرار ندهید. حتماً هر روز ناحیه پوست اطراف بریس و همچنین بریس خود را برای تحریک یا ناهنجاری بررسی کنید ، به خصوص اگر در اندام تحتانی احساس کلی شما کاهش یافته باشد.

چه کسانی با چه ویژگی‌هایی ممکن است برای استفاده از AFO مناسب نباشند؟

درنهایت ، در مورد اینکه آیا AFO برای شما مناسب است یا خیر ، باید از متخصص ارتوپدی مشاوره بگیرید. با این حال ، برخی از مواردی که AFO ها ممکن است بهترین راه حل نباشند عبارتند از:

 • زخم پا
 • ورم متوسط تا شدید (تورم ناشی از تجمع مایعات)
 • ناهنجاری‌های متوسط تا شدید ** توجه: برخی از موارد قطع عضو پا را می‌توان با استفاده از پروتز پای جزئی کنترل کرد
 • فشار بیش از حد و شدید زانو که به صورت ارتوتیک قابل کنترل نیست

AFO من در حال شکستن و یا شکسته شده است. چه کار باید کنم؟

لطفاً سریعاً با متخصص ارتوپدی خود تماس بگیرید تا آن‌ها بتوانند بریس جایگزینی را برای شما سفارش دهند.

چگونه می‌توانم وقتی کودک من به خاطر رشد طبیعی دیگر نمی‌تواند از AFO قبلی استفاده کند؟

علائم مربوط به اینکه فرزند شما در حال گذر از AFO خود است ، شامل شکایت از درد است یا در جایی که قبلاً دیده نشده است ، علائم قرمز شدن را نشان می‌دهد. علائم دیگر شامل انگشتان پا است که از انتهای قسمت پای AFO امتداد دارند و بیرون آمده‌اند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی