ارتز (بریس) شانه: حمایت از مفصل آسیب دیده شانه و پیشگیری از آسیب

  1. خانه
  2. /
  3. ارتز
  4. /
  5. ارتز (بریس) شانه: حمایت از مفصل آسیب دیده شانه و پیشگیری از آسیب

ارتز (بریس) شانه

کتف بندها یا بریس‌های شانه در اوقات پس از آسیب‌دیدگی، به شکل‌های مختلفی به شما کمک می‌کنند. این بریس‌ها علاوه بر حمایت از شانه، فشاری روی پوست و بافت‌های اطراف آن ایجاد می‌کنند. بریس‌های نئوپرنی، با توجه به ضخامت متفاوت نئوپرن که دارند، حمایت از پوست و تاندون‌های سطحی را نیز فراهم می‌کنند. همچنین، بریس‌هایی که محدوده حرکتی دست را محدود می‌کنند، می‌توانند با جلوگیری از حرکت به سمت مناطق آسیب‌پذیر، خطر رفتگی شانه را کاهش دهند. در نتیجه، استفاده از این بریس‌ها ممکن است اثر تسکین‌دهنده‌ای داشته باشد و باعث ایجاد اطمینان بیشتری در شما هنگام استفاده از آنها شود.

آسیب‌های شایع شانه در ورزش‌ها چیست؟


آسیب‌های شایع شانه در ورزش‌ها

شانه از دو مفصل اصلی تشکیل شده است: مفصل گلنوهومرال که استخوان دست و تیغه شانه به هم متصل می‌شوند؛ و مفصل آکرومیوکلوویکولار (AC) که استخوان ترقوه و بخشی از تیغه شانه به هم متصل می‌شوند. عمده آسیب دیدگی‌ها شامل استخوان شانه نمی‌شوند و اصولا قسمتهایی مانند ماهیچه ها، تاندون‌ها و رباط‌ها را در بر می‌گیرند. آسیب دیدگی‌های شایع در ورزش عبارتند از:

چرا از بریس شانه استفاده کنیم؟


چرا از بریس شانه استفاده کنیمهر ورزشکاری که در دوران نقاهت پس از آسیب‌دیدگی به سر می‌برد و یا سخت در تلاش است که از ایجاد آسیب‌دیدگی جلوگیری کند، خطر تمرین یا مسابقه را درک می‌کند. با اینکه بخ و استراحت، توصیه پزشکان برای شانه آسیب دیده است، اما این درمان به صورت دراز مدت برای یک فرد فعال ممکن نیست. بعلاوه با از دست دادن زمان تمرین، شما خود را در خطر خشکی ناشی از بی حرکتی طولانی قرار خواهید داد. بریس‌های شانه را می‌توان به منظور بهبود آسیب‌دیدگی شانه و یا کاهش درد استفاده کرد. دسته‌های مختلفی از آنها، از تسمه (نوار)های فوق العاده بادوام که بازه حرکتی شما کاملا محدود می‌کند، تا جلیقه‌های نئوپرن سبک وزن برای حمایت از مفصل AC تان وجود دارد.

حمایت از مفصل آسیب دیده با بریس حمایتی

حمایت از مفصل آسیب دیده با بریس حمایتی

بریس‌ها همچنین برای حمایت از عضلات آسیب دیده نیز استفاده می‌شود، که امکان استراحت و بازیابی سریعتر را فراهم خواهند نمود. یک بریس ایده آل دارای اندازه‌های مختلف بوده و قابلیت تنظیم اندازه در سمت چپ یا راست را خواهند داشت. برخی از بریس‌ها به سفارش شخص و برای افزایش حمایت از اعضا ساخته می‌شوند. با اینحال این انواع بریس‌ها می‌توانند بسیار گران باشند.

حمایت از مفصل آسیب دیده شانه با بریس‌های کنترل ثبات و حرکت

حمایت از مفصل آسیب دیده شانه با بریس‌های کنترل ثبات و حرکت

فشردگی شانه، پذیرنده‌های موجود در پوست را با ارسال پیام به مغز در رابطه با موقعیت شانه‌تان افزایش خواهد داد. برخی مطالعات پژوهشی نشان داد که افرادی که از ناپایداری شانه (مانند دررفتگی جزئی (subluxation) یا دررفتگی) رنج برده اند، از حس کمتری در شانه‌ ناپایدارشان برخوردارند. این آگاهی و هشیاری به معنای حس عمقی است و شامل دانش بر موقعیت دستتان، مقدار نیروی وارده توسط عصلات و همچنین هماهنگی با دیگر عضلات و ماهیچه هاست. دیگر پژوهش‌ها نشان دادند که پوشیدن بریس می‌تواند حس عمقی در شانه‌های بی ثبات را تقویت نمایند؛ همچنین اظهار نمودند که آثار مثبت بیشتر پوشیدن بریس ناشی از افزایش فشردگی بر روی حسگرهای پوستی است. این مساله امکان جبران حسگرهای آسیب دیده شانه توسط حسگرهای پوستی دیگر را فراهم می‌نماید.

حمایت از پوست آسیب دیده شانه با بریس نئوپرین

با پوشیدن بریس‌های نئوپرنی می‌توان از پوست نیز حمایت نمود. بسیاری از تاندون‌های شانه کاملا سطحی اند و پوشیدن این بریس‌ها می‌تواند از پوست و تاندون‌های سطحی در مقابل ضربات و کشیدگی‌ها محافظت نماید.

دیگر مزایای استفاده از بریس‌ها برای شانه


دیگر مزایای استفاده از بریس‌ها برای شانه

استفاده به عنوان یک روش درمانی تلقینی


برخی پژوهش‌ها اظهار نمودند که مزایای پوشیدن بریس ها، ناشی از آثار روانی تسکینی استفاده از آنها برای کمک به صدماتشان است. در واقع این مساله می‌تواند درست باشد و آثار روانی مثبت ناشی از پوشیدن بریس نباید ناچیز پنداشته شود. نه تنها احساس می‌شود که پوشاننده‌ها در حال انجام کارهایی برای حمایت از شانه از صدمه دیدن در مقابل حرکات ناگهانی و خارج از شکل درست هستند، بلکه از شانه در مقابل خطر ضربات دیگران نیز محافظت می‌نماید. استفاده از این وسایل، بازیکنان مصدوم را نیز تشویق می‌نماید که به شکل ساده تری در فعالیتها مشارکت نمایند و بنابراین بتوانند تناسب اندام خود و روابطشان با دیگر اعضای تیم و دیگران را حفظ نمایند.

بنابراین دلایل زیادی وجود دارد که می‌توان گفت استفاده از بریس‌ها مفید است. در ابتدا و مراحل اولیه پس از آسیب، می‌توانند به فرایند بهبود و کمک به بازیابی سلامتی کمک کنند. بریس شانه پس از آن و در فرایند توانبخشی به کنترل حرکات و ماهیچه و همچنین محدود نمودن احتمال صدمات بیشتر با استفاده از محدود نمودن بازه حرکتی و تقویت ماهیچه‌های شانه کمک می‌نماید.

در هنگام انتخاب بریس شانه باید به چه نکاتی دقت داشت؟


 در ادامه تمام فاکتورهای مهمی که به شما در پیدا کردن بهترین بریس شانه کمک می‌کند آورده شده است:

جنس 

نئوپرن 

هم در یک بریس استاندارد شانه و هم پک یخ شانه از ماده نئوپرن استفاده شده است زیرا وزن کمی دارد و مقاوم است. از آنجایی که در هر دوی این بریس‌ها تلاش شده است تا مقداری از دامنه حرکتی شخص حفظ شود، انعطاف پذیری نئوپرن این ماده را به بهترین ماده برای ساخت بریس شانه تبدیل کرده است. بعلاوه، نئوپرن مانع از گیر افتادن رطوبت شده و جریان هوا در تمام ناحیه شانه برقرار می‌ماند.

پلی استر 

پلی استر بهترین ماده برای پک یخ فشاری شانه است، زیرا بسیار مقاوم بوده و می‌تواند فشار مدوام را تاب بیاورد. پوشش ضدآب این ماده به شخص این امکان را می‌دهد تا در محیط‌های مرطوب از آن استفاده کند و همچنین مانع تعریق و به دام افتادن رطوبت می‌شود تا شخص به راحتی از آن استفاده کند.

نایلون 

نایلون در بند و بانداژها مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا به بهترین نحو می‌تواند بازو را در بر گرفته و وزن و حجم آن را در خود حفظ کند. اگر در شانه بازو بند از نایلون با الیاف پلی اورتان استفاده شود می‌تواند به راحتی حمایت مورد نیاز را برای بازو فراهم کند.

تور نایلون

تور نایلون برای شانه بازو بند مورد استفاده قرار می‌گیرد تا عضو آسیب دیده بهتر بتواند تنفس کند. در نتیجه حفظ جریان هوا در عضو آسیب دیده، شانه بازوبند می‌تواند راحتی شخص را افزایش داده و از گرم شدن بیش از حد عضو یا تعریق آن جلوگیری کند.

انواع

پوششی

بریس‌های پوششی به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که منحنی‌های شانه شخص را در بر گرفته تا با مهیا کرئن حمایت و فشردگی خفیف الی متوسط، در عین حال دامنه حرکتی شانه را محدود کند. این نوع بریس‌ها کاملاً باز می‌شود تا علاوه بر ورم و التهاب، با تحرک محدود عضو همساز شوند. می‌توان این بریس‌ها را زیر یا از روی لباس‌های پوشید (برای هر یک از شانه‌ها) و بندهای آن را دور ماهیچه بازو و قفسه سینه بست.

آویز دست 

آویز دست شانه‌ای به گونه‌ای طراحی شده که وزن بازو و دست را گرفته و از خسته شدن آن عضو در طول دوره طولانی مدت ریکاوری جلوگیری نماید. در آویز دست یک حلقه برای انگشت شست تعبیه شده تا موقعیت دست در یک وضعیت مناسب قرار بگیرد و آسیب دیدگی به بهترین نحو بهبود یابد.

دو نوع آویز دست کاملاً متفاوت وجود دارد، آویز دست با طراحی استاندارد و آویز دست با بالشتک همراه. هر دو نوع آویز عمدتاً از نایلون ساخته شده زیرا سبک وزن و مقاوم است و همچنین هر دو شامل جیب‌هایی هستند تا بتوان اموال خود را در آنها گذاشت.

تسمه‌های قابل تنظیم 

تسمه‌های قابل تنظیم را می‌توان به موقعیت‌یابی و اندازه کرد. تسمه‌هایی که دور بازو بسته می‌شوند به شخص این امکان را می‌دهد تا به فشردگی دلخواه خود برسد و به راحتی می‌توان تنظیم کرد تا با ورم و التهاب عضو آسیب دیده همساز شود. هر بریس شانه با یک تسمه قفسه سینه یا شانه‌ای قابل تنظیم طراحی شده می‌توان آن را کاملاً باز کرد تا بریس را براحتی بتوان پوشید و از دست خارج کرد. این تسمه‌ها شامل یک بالشتک نیز هستند تا راحتی بیشتری را دور گردن شخص ایجاد کنند.

دامنه حرکتی

ثابت کننده

اکثر نمونه‌های بریس شانه موجود در بازار بر ثابت کردن مفصل تمرکز دارند، آن هم با کاهش دامنه حرکتی شخص مصدوم، با این حال انعطاف پذیری شخص را تا حد زیادی حفظ می‌کنند. بریس‌های ثابت کننده حمایت خفیف تا متوسطی را به شخص ارائه می‌دهند و راحت‌تر می‌توان از آنها در طول روز استفاده کرد. در نتیجه این نوع بریس‌ها بهترین نوع برای مصدومیت‌های خفیف و مصدومیت‌هایی است که مدت زمان زیادی از پروسه ریکاوری آنها طی شده است.

ساده 

آویز دست با بالشتک همراه یک طراحی ساده دارد که در آن بازوی مصدوم را محکم در برمی‌گیرد تا بهبودی تسریع شود. یک بالشتک شکمی نیز در این آویزها طراحی شده است تا دست در زاویه 15 درجه خارج از بدن بی‌حرکت و ثابت بماند. این نوع آویزها از فوم با تراکم بالا ساخته شده است و می‌توان آن را برای شتسشو از دست خارج کرد.

سطح حمایت 

خفیف 

بریس‌هایی که سطح حمایت خفیفی ارائه می‌کنند برای مصدومیت‌های خفیف یا مصدومیت‌هایی که مدت زمان زیادی از پروسه ریکاوری آنها طی شده است مناسب است. این نوع بریس‌ها به شخص این امکان را می‌دهند که دامنه حرکتی محدودی داشته باشد تا وی بتواند از اکثر فعالیت‌های روزمره خود لذت ببرد. بریس‌های شانه‌ای استاندارد و آویز دست شانه‌ای مثال‌های خوبی از این نوع بریس‌ها هستند، ولی پک یخ شانه‌ای را می‌توان برای فشردگی خفیف تنظیم کرد.

متوسط 

اگر احساس کردید که به حمایت و فشار بیشتری نیاز دارید می‌توانید صرفاً با تنظیم کردن تسمه‌ها روی هر یک از بریس‌های پوششی سطح حمایتی آن را افزایش دهید. از آنجایی که بریس‌های شانه بسیار تطبیق پذیر هستند، گزینه‌های خوبی برای انواع فعالیت‌ها و بیماری‌ها از ورزش و آرتریت هستند.

زیاد 

برای مصدومیت‌های شدید شانه از یکی از این نوع بریس‌های حمایتی بهره ببرید. این نوع بریس‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مفصل را با یک سری تسمه و ساپورت در جای خود نگاه دارد. برخی از این بریس‌ها، همچون آویز دست با بالشتک همراه، کاملاً مفصل را بی‌حرکت کرده تا بهبودی پسا جراحی، دررفتگی یا کشیدگی بافت‌های نرم تسریع شود.

 سوالات متداول 


علاوه بر جلوگیری کردن از بوی نامطبوع، نظافت بریس چه سود دیگری دارد؟ 

بسته به نوع بریسی که از آن استفاده می‌کنید، بریس‌های پزشکی یا ورزشی ممکن است نسبتآً گران باشند. مراقبت و نظافت این بریس‌ها عمر مفید این بریس‌ها را افزایش می‌دهد.

همچنین وقتی که بطور منظم بریس را نظافت نکنید نه تنها بوی نامطبوعی می‌گیرد بلکه باعث بروز مشکلاتی همچون فولیکولیت، عفونت قارچی و حتی  عفونت‌های استافیلوکوک اورئوس می‌شود.

آیا استفاده بیش از حد از بریس باعث بروز مشکلات می‌شود؟

بله. استفاده از بریس شانه باعث افزایش دمای بدن در آن ناحیه شده و همچنین روطبت در آن ناحیه افزایش می‌یابد. به مرور زمان این امر موجب تخریب پوست می‌شود. اگر فعال نیستید، باید بریس را از دست خارج کنید تا به پوست و بریس اجازه دهید خشک شود.

البته همیشه باید طبق توصیه‌های پزشک عمل کنید. اگر درباره زمان استفاده کردن از بریس سوالی دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

هر چند وقت یکبار باید بریس را نظافت کرد؟

این امر به نوع بریس و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید بستگی دارد. اگر بریسی که استفاده می‌کنید از نوع پزشکی است و باید بصورت روزانه از آن استفاده می‌کنید، هر چهار الی شش روز باید آن را نظافت کنید، مخصوصاً اگر در زمانی استفاده از بریس فعالیت زیادی ندارید. ولی اگر باغبانی یا ورزش می‌کنید یا فعالیت‌های دیگری انجام می‌دهید که بریس را کثیف می‌کنید باید بریس را بعد از اتمام فعالیت نظافت کنید.

بریس‌های ورزشی را باید هر دو الی سه روز نظافت نمود.

راه مناسب نظافت بریس شانه چیست؟ 

اکثر بریس‌ها یک دستورالعمل نظافتی دارند که باید مطابق آن عمل کرد. برای اکثر این بریس‌ها، با یک صابون ملایم یا شوینده‌های معمولی البسه و آب سرد می‌توان بریس را نظافت کرد. بریس را باید با هوا خشک کرد و در اکثر موارد نباید از خشک کننده‌ها استفاده کرد.

برای بریس‌های ورزشی که به نظافت بیشتری نیاز دارند، می‌توان آن را با اسپری ضد عفونی کننده اسپری کرد و با هوا خشک کرد.

آیا گزینه‌های طبیعی برای نظافت بریس وجود دارد؟

ترکیبی از بیکینگ پودر و مقدار کمی سرکه می‌تواند بریس را به خوبی تمیز کرده و بوی نامطبوع آن را از بین ببرد.

چه انواع دیگری از اقدامات نگهدارنده برای بریس مورد نیاز است؟ 

این مورد به نوع بریس و نوع طراحی آن بستگی دارد. برای مثال، باید پیچ‌های بریس‌های لولایی را سفت کرد. تسمه‌ها را بطور منظم بررسی کنید تا وجود هرگونه فرسودگی را در اولین فرصت ممکن تشخیص دهید.

چه زمانی وقت آن رسیده است که از بریس جدید استفاده کرد؟

هر زمانی که یکی از تسمه‌ها پاره شد یا یکی از بخش‌های بریس دچار مشکل شد نشانه آن است که بریس به انتهای عمر مفید خود رسیده است.

همچنین ممکن است اندازه بریس تغییر کند، چه بخاطر فرسودگی و چه به دلیل تغییرات بدن شخص. اگر بریس بیش از حد شل یا سفت شده است، این نیز یکی دیگر از نشانه‌های رسیدن زمان تعویض بریس است.

آیا می‌توان در هنگام استفاده از بریس خوابید؟ 

بریس شانه می‌تواند در تسکین درد شبانه بسیار مفید باشد ولی باید با احتیاط از آنها استفاده کرد. این اقدامات را در پیش بگیرید و به خاطر داشته باشید که اگر هرگونه سوالی داشتید با پزشک خود مشورت کنید.

  • بریس را روی لباس‌های خود بپوشید تا از حساس شدن پوست خود جلوگیری کنید.
  • در هنگام خواب به پشت بخوابید تا فشار زیادی روی مفصل وارد نشود.
  • ناحیه را خشک و تمیز نگاه دارید.
  • اگر استفاده از بریس باعث درد یا ناراحتی می‌شود، از بریس استفاده نکنید.

چه مدت باید از شانه بازوبند استفاده کرد؟ 

آویز دست شانه‌ای بگونه‌ای بازو را در بر می‌گیرد که در طول فرآیند ریکاوری وزن دست را از روی مفصل بردارد. همچنین از خسته شدن عضو آسیب دیده و محدود شدن دامنه حرکتی آن جلوگیری می‌کنند. به خاطر داشته باشید که آویز دست را نباید برای مدت طولانی استفاده کرد وگرنه مفصل خشک می‌شود. برای شکستگی‌ها معمولاً دو الی چهار هفته کافی است ولی این مدت زمان می‌تواند بسته شدت جراحت متغیر باشد.

آیا بریس شانه گزینه مناسبی برای تسکین درد است؟

درد شانه می‌تواند ناشی از علل مختلفی باشد و به همین خاطر بهتر است پیش از خود درمانی با پزشک خود مشورت کنید. با این حال بسیاری از بریس‌ها برای تسکین درد ناشی از آرتریت، دررفتگی، کشیدگی بافت نرم و سایر علل شایع درد شانه مناسب هستند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی