ارتز و بریس در درمان پای پرانتزی کودکان و بررسی اثر بخشی آن

پای پرانتزی

نقش ارتوتیست ارزیابی، تجویز، طراحی، اندازه گیری، نظارت، فراهم کردن درمان و آموزش دادن بیمار نسبت به استفاده و مراقبت از ارتزهای مناسب خود است که ملزومات شخصی او را برطرف می‌کنند. ژنوواروم یا پای پرانتزی یک بدشکلی اسکلتی است که در آن پاهای بیمار ظاهری کمانی شکل و خمیده دارد. بهترین راه برای جبران پای پرانتزی، آن است که سطح پاها بالاتر آورده شده تا پاهای بیمار در وضعیتی برعکس قرار گیرد. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای رسیدن به این هدف از طریق استفاده از ارتوتیک است.

 

 

ارتز و بریس مناسب پای پرانتزی

یکی از کاربردهای ارتزها در اصلاح پای پرانتزی می باشد. امروزه بریس های مناسب این شرایط تولید شده اند که با استفاده مداوم از آنها می توان بد شکلی پاها را اصلاح کرد. در کودکان این روش خیلی زود تاثیر خود را نشان می دهد پس بهتر است که در سنین پایین تر مشکل پای پرانتزی را تشخیص داده و نسبت به درمان آن با ارتز و بریس مناسب اقدام کنید تا نتیجه نیز زودتر حاصل شود. کلینیک تخصصی ارتوپد فنی امید یکی از بهترین مراکز خدمات رسانی در زمینه انواع ارتز و پروتز بالای زانو است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

پای پرانتزی چیست؟


پای پرانتزی چیست

پای پرانتزی، که به آن زانوی پرانتزی نیز گفته می‌شود، صاف نبودن زانوست که باعث چرخش زانو به سمت داخل می‌شود. هنگامی که فرد مبتلا به زانوی پرانتزی می‌ایستد و زانوهای خود را به هم می‌چسباند، فاصله‌ای ۳ اینچی یا بیشتر بین قوزک‌های پای او ایجاد می‌شود. این مسئله به آن خاطر که زانوها خیلی به سمت داخل خم شده‌اند. پای پرانتزی در میان کودکان کم سن و سال شایع بوده و معمولاً با رشد این کودکان به خودی خود برطرف خواهد شد. بیشتر از ۷۵ درصد کودکان بین سنین سه تا پنج سال به پای پرانتزی مبتلا هستند. در حدود ۹۹ درصد این موارد، پای پرانتزی پس از رسیدن این کودکان به ۷ یا ۸ سالگی به خودی خود ترمیم می‌شود.  نمی‌توان از این عارضه پیشگیری کرد، ولی می‌توان تأثیر آن را به حداقل ممکن رساند. فیزیوتراپی و تمرین ورزشی اغلب اوقات جایگزین موفقی برای جراحی به شمار می‌رود.

 

 

 چه چیزی باعث این عارضه می‌شود؟


چه چیزی باعث این عارضه می‌شود

پای پرانتزی تقریباً همیشه یکی از تغییرات خوش خیم در دوران رشد کودک است. هرچند این عارضه بصورت تصادفی رخ می‌أهد ولی ظاهراً منشأ ژنتیکی نیز دارد. همچنین زانوهای پرانتزی می‌تواند ناشی از موارد زیر نیز باشد:

 • مصدومیت یا عفونت زانو یا پا
 • شکل گیری ناصحیح استخوان ناشی از نرمی استخوان، بیماری‌ای که بخاطر فقدان ویتامین D و کلسیم رخ می‌دهد.
 • سایر بیماری‌های استخوان
 • چاقی، که باعث فشار بیش از حد روی زانوها می‌شود. چاقی، می‌تواند باعث وخامت پای پرانتزی شود. در یکی از مطالعات اخیر، ۷۱ درصد از کودکان دارای پای پرانتزی، چاق بودند.
 • آرتریت در مفاصل زانو

علائم پای پرانتزی چیست؟


پای پرانتزی که بعد از گذشت چند سال اول کودکی ادامه یابد می‌تواند علائم دیگری نیز در کنار زانوهای تغییر یافته داشته باشد. از جمله:

 • مفاصل خشک
 • درد زانو
 • لنگ زدن در هنگام راه رفتن
 • لیگامان‌ها و عضلات تحت فشار که می‌تواند باعث درد در لگن، قوزک‌ها یا پاها شود. اگر تنها یکی از زانوها از جای طبیعی خود خارج شده باشد، تعادل وضعیت ایستای بدن بهم می‌ریزد.

نحوه تشخیص بیماری


نحوه تشخیص بیماری

هنگامی که کودک در سنین بالاتر یا بزرگسالان به عارضه پای پرانتزی مبتلا هستند، فهمیدن علت زمینه‌ای این بیماری اهمیت زیادی دارد. بیماری استخوان یا آرتریت را باید درمان کرد. پزشک از شما سوالاتی را درباره سابقه پزشکی و خانوادگی‌تان می‌پرسد و همچنین وجود هر گونه درد در بدن. اگر درد دارید، پزشک از شما خواهد خواست تا محل دقیق احساس درد را به او نشان دهید. در طول معاینه جسمانی، پزشک نحوه ایستادن و راه رفتن شما را مشاهده خواهد کرد. پزشک همچنین وضعیت شما بررسی می‌کند تا موارد زیر را ارزیابی نماید:

 • عدم برابری در طول پاها
 • زاویه هم ترازی زانوها
 • ساییدگی نامساوی در کف کفش‌ها

در برخی موارد، پزشک ممکن است تجویز نماید عکس رادیولوژی یا اسکن MRI گرفته شود تا به ساختار استخوانی شما نگاهی بیاندازد.

پای پرانتزی چگونه درمان می‌شود؟


درمان پای پرانتزی به علت و شدن علائم شما بستگی دارد. برای مثال، اگر نرمی استخوان باعث پای پرانتزی شده، پزشک احتمالاً برای شما مکمل‌های ویتامین D و کلسیم تجویز خواهد کرد تا میزان این مواد را در خون شما به حد طبیعی باز گرداند. پزشک همچنین داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تجویزی را برایتان تجویز خواهد کرد اگر گزینه‌های بدون نسخه همچون ناپروکسن (آلیو، ناپروسین) تسکینی برایتان فراهم نمی‌کند. یک طرح درمان معمولی شامل یک یا چند مورد از موارد زیر خواهد بود:

ارتوپدی فنی

ارتوپدی فنی

اگر طول پاهایتان بخاطر ابتلا به عارضه پای پرانتزی نامساوی است، یک جاساز پاشنه داخل کفش در طرف پای کوتاهتر می‌تواند طول پاهایتان را با هم برابر کرده و در راه رفتن طبیعی به شما کمک کند. این جاساز همچنین می‌تواند باعثث تسکین درد پا شود. برای کودکانی مبتلا به پای پرانتزی که تا سن ۸ سالگی این عارضه برطرف نشده، بریس یا آتل می‌تواند به هدایت رشد استخوانی کمک کند.

 قنداق یا آتل مخصوص (Mermaid)

قنداق یا آتل مخصوص

این آتل مخصوص به طور ویژه برای زمانی که بیماری فعال و بدشکلی خفیف است موثر خواهد بود. این آتل‌ها در کودکان برای پیشگیری از بدشکلی‌های مرتبط با اندام‌های پایینی بدن بسیار موثر هستند.این آتل برای ترمیم بدشکلی‌های محوری زانوهاست، که آنها را در طول شب با کمک این آتل محکم در کنار هم نگاه می‌دارد.  ویژگی‌ها و مزیت‌های این محصول:

 • این آتل‌ها در کودکان برای پیشگیری از بدشکلی‌های مرتبط با اندام‌های پایینی بدن بسیار موثر هستند
 • دو دریچه متصل پلی پروپیلین با روکش فوم نرم
 • آتلی موثر برای درمان پای پرانتزی، ضربدری و بیماری بلانت
 • دو نوار تسمه‌ای برای تنظیم راحت
 • مفید برای ترمیم بدشکلی‌های محوری زانو همچون پای پراتنزی و ضربدری
 • کمک به ترمیم پای پرانتزی
 • درمان بدشکلی‌های خفیف اندام
 • قابل استفاده برای صاف کردن هر دو پا

از دست دادن وزن

از دست دادن وزن

چاقی می‌تواند فشار زیادی روی زانوها وارد کند که باعث وخامت پای پرانتزی خواهد شد. اگر اضافه وزن دارید، پزشک با شما برای تهیه یک برنامه سالم از دست دادن وزن صحبت و همکاری خواهد کرد.

تمرینات بدنی

تمرینات بدنی

برای اکثر افراد مبتلا به پای پرانتزی، تمرین ورزشی می‌تواند به صاف شدن دوباره پاها و ثابت شدن زانوها کمک کند. پزشک یا فیزیوتراپ می‌تواند راه رفتن شما را ارزیابی کرده و تمریناتی را پیشنهاد کنند که برای تقویت عضلات پا، لگن و ران طراحی شده‌اند. کشش‌های مخصوص نیز می‌تواند در تسکین علائم مفید باشد. تمرینات تقویتی ممکن است بسیار ساده باشد، همچون بلند کردن پا در حالت نشسته یا درازکش. با پیشرفت شما در برنامه روزانه ورزشی، می‌توانید وزنه‌هایی را به حرکات اضافه کنید تا تمرینات را موثرتر نمایید.

جراحی

وقتی که پای پرانتزی شدید باشد، یا وقتی ورزش کردن برای تسکین درد و ثابت کردن زانو کافی نباشد، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد. برای جوان‌ترها، یک صفحه فلزی کوچک داخل زانو جاسازی می‌شود که می‌تواند رشد آتی استخوان را مستقیم نماید. به این عمل مینور، جراحی هدایت رشد گفته می‌شود. وقتی که رشد ترمیم شد، صفحه فلزی برداشته می‌شود. بزرگسالان شاید از استئوتومی نیز بهره ببرند. این جراحی از صفحات فلزی دائمی استفاده می‌کند تا استخوان‌ها را صاف نگاه دارد. این کار می‌تواند استخوان‌های پا را تنظیم کرده و زانوها را مجدداً صاف کند. جراحی تعویض مفصل زانو نیز برای بزرگسالان یکی دیگر از گزینه‌های جراحی است.

آینده کودک مبتلا به پای پرانتزی چگونه است؟


آینده کودک مبتلا به پای پرانتزی چگونه است

در اکثریت قریب به اتفاق موارد این بیماری، والدین می‌توانند انتظار داشته باشند که پای پرانتزی کودک تا ۸ سالگی برطرف خواهد شد. برای کودکان در سنین بالاتر و بزرگسالان مبتلا به پای پرانتزی، دوره‌ای از فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی می‌تواند به صاف کردن مجدد زانوهای آنها کمک کند. این کار می‌تواند عضلات اطراف را تقویت کرده و از مصدومیت فشاری به سایر مفاصل جلوگیری کند. اگر این تلاش‌ها موفق نباشد، می‌توان از جراحی برای صاف کردن مجدد زانوها بهره برد. به موقع خود، ناصافی درمان نشده زانوها می‌تواند باعث درد و مشکلاتی در عملکرد پاها شود. یک مطالعه نشان داده که بزرگسالان مبتلا به پای پرانتزی بیشتر در خطر ابتلا به آرتروز استخوان هستند. در صورتی که فکر می‌کنید پای پرانتزی دارید به پزشک مراجعه کنید.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

مشاوره تلفنی

نوبت دهی