انواع ارتز اندام تحتانی :بریس های مخصوص شکستگی و التهابات مفصل

  1. خانه
  2. /
  3. ارتز
  4. /
  5. انواع ارتز اندام تحتانی :بریس های مخصوص شکستگی و التهابات مفصل

انواع ارتز اندام تحتانی

ارتزها یا بریس‌های ارتوتیک برای حمایت از بخش‌های ضعیف شده بدن یا مفصل استفاده می‌شوند. اغلب در مواردی که بعد از آسیب یا عمل جراحی استفاده می‌شوند، اما برخی از این ارتزها برای مدت طولانی در کنترل مشکلات مزمن یا بیماری‌های طولانی مدت استفاده می‌شوند. برخی از بیماری‌های مفاصل که ممکن است پزشک شما برای شما ارتز تجویز کند، شامل استئوآرتریت، اسکولیوزیس، درد پشت و پای افتاده است. بریس‌های ارتوتیک به طور غیرمستقیم استفاده می‌شوند، به این معنی که به سادگی از بخش آسیب دیده یا ضعیف بدن حمایت می‌کنند.

ارتزها ممکن است برای هر یک از دلایل زیر مورد استفاده قرار گیرد: برای تحمیل ثبات به مفصل ضعیف، اصلاح یا حفظ هم ترازی، حرکت کنترلی در حضور تن غیرطبیعی، ثابت نگه داشتن یک بخش از بدن، حفاظت از مفصل ملتهب. افرادی که اختلالات نورون حرکتی مربوط به قسمت بالا یا پایین بدن خود دارند، بیماری‌های مفصلی التهابی، آسیب‌های ورزشی و یا در تغییر شکل‌های اسکلتی ممکن است از ارتز استفاده کنند.

انواع و ویژگی‌های ارتز قسمت پایین بدن


انواع ارتزهای اندام های تحتانی عبارتند از:

ارتز مچ پا (AFO)

ارتوز مچ پا (AFO)
ارتز مچ پا برای درمان انواع بیماری‌ها و اختلالات عصبی عضلانی ( نوروماسکولار ) استفاده می‌شود و همچنین برای بازیابی توانایی حرکتی فرد پس از آسیب یا جراحی، استفاده می‌شود. هدف از استفاده از ارتزهای مچ پا این است مشکلات مربوط به قرار دادن پا بر روی زمین و تماس پاشنه و کف پا با زمین، از بین برود. همچنین این نوع ارتزها برای ثابت کردن پا در طول مراحل چرخش و استقرار پا در حین قدم زدن، تجویز می‌شوند و ثبات پا را حفظ کرده و ضعف عضلات ران را جبران می‌کند به طوری که زانو به علت ضعف ران دچار کشیدگی نخواهد شد. ارتوتیست‌ها وضعیت شما را ارزیابی می‌کنند و سپس به شما یک ارتز مناسب مچ پا توصیه می‌کنند. بسته به شرایط، شما می‌توانید از یک ارتز مچ پای استاتیک یا دینامیک، اسپلینت پای افتاده، ارتز مچ پای لولایی، ارتز مچ پای انعطاف پذیر، ارتز مچ پای توبولار، ارتز مچ پای محافظتی یا فیکس شده. ارتوتیست شما به صورت سفارشی و مخصوص این ارتز‌ها را آماده می‌کند که با توجه به نیازهای خاص شما طراحی شده است.

ارتزیس پا

ارتوزیس پا
اگر شما اخیرا دچار آسیب‌ دیدگی شده اید، یا شکستگی و یا قطع عضو داشته اید، یک ارتز پا برای شما تجویز می‌شود. این ارتز همچنین به مدیریت پس از عمل جراحی شما کمک می‌کند و برای جلوگیری، اصلاح یا جابجایی تغییرات پا سفارش داده می‌شود. ارتوتیست به شما گزینه‌های مختلفی از جمله کفش‌های و چکمه های خاص شکستگی و انواع کفش های طبی دیگرکه به شما کمک می‌کند عملکرد خود را به پای خود بازگردانید. ارتوتیست شما را در طول این فرآیند بهبودی هدایت خواهد کرد و ارتزی که برای شما مناسب است را توصیه خواهد کرد.

ارتز زانو

ارتوز زانو
اگر شما در معرض بی ثباتی زانو، انقباضات مفصلی و یا دچار سفت شدن مفاصل هستید، ACL (رباط صلیبی قدامی)، MCL (رباط جانبی میانی) و LCL (رباط جانبی) دارید، در زانوی استئوآرتریت جدا دارید، بی ثباتی رباطی دارید، پایداری زانو پس از عمل و سایر اختلالات مرتبط با سایر بیماری‌های مربوط به زانوها را دارید، ارتز زانو بهترین گزینه برای شما است. پزشک متخصص شما را راهنمایی می‌کند و با توجه به نیازهایتان به ارتز خاص، به شما کمک می‌کند تا درد خود را کم کنید، و به شما کمک می‌کند تا دوباره فعال شوید.

ارتز‌های پا مچ پا زانو (KAFO)

 

ارتوز‌های پا مچ پا زانو (KAFO)
KAFO برای بیماری‌ها و اختلالاتی مانند عدم توازن در ماهیچه و یا ضعف آن، بی ثباتی زانو، گنون مجدد، گنو ریکورواتوم یا گنو والگوم، آسیب نخاعی، MS (مولتیپل اسکلروزیس)، اسپینا بیفیدا، فلج مغزی، سندرم Guillain Bane، تروما، تعویض کل زانو، استفاده می‌شود. پزشک متخصص ارتوپد کننده به شما KAFOs پیش ساخته و یا کاملا سفارشی که به شما در طول راه رفتن و کاهش ناراحتی کمک کننده است را پیشنهاد می‌کند. انواع مختلفی از KAFO ها وجود دارد که شما می‌توانید طبق مواد ساخت و مورد خود آنها را انتخاب کنید.

ارتزهای پا ،مچ پا ، زانو  و ران (HKAFOs)

 

رتوزهای پا - مچ پا - زانو - و ران (HKAFOs)
اورتوز هدایت کننده ران (HGO) و ارتز هدایتکننده متقابل (RGO) دو نوع از اورتوزهای HKAFO لومبوساکرال هستند که می‌تواند توسط بزرگسالان یا کودکان برای ایجاد الگوی راه رفتن متقابل استفاده شود. در هر دو نوع، کاربر از تنه به پای خود متصل است. این ارتزها اغلب در کودکان مبتلا به میلومنینگوسئل مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما همچنین توسط بیماران مبتلا به کمردرد تروماتیک، دیستروفی عضلانی، فلج مغزی و مولتیپل اسکلروز نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرند.

ارتزهای ران

ارتوزهای ران

اورتوزهای کامل بعد از عمل گاهی پس از یک جایگزینی کامل مفصل ران استفاده می‌شود تا از حرکات انعطافی، تحریک و چرخش داخلی مفصل ران که می‌تواند باعث انحراف آن شود جلوگیری شود. در نوزادان مبتلا به دیسپلازی رشدی که باعث ایجاد بی اختیاری در ناحیه کمر می‌شود، یک اورتوز دور کننده ران پا استفاده می‌شود تا موقعیت استخوان‌ها را در محل صحیح خود قرار دهد و از رشد نامناسب استخوان‌ها جلوگیری کند. ارتزهای ربایشی مفصل ران نیز برای درمان کودکان مبتلا به بیماری Legg-Calve-Perthes استفاده می‌شود.

بریس مخصوص شکستگی

بریس مخصوص شکستگی

بریس مخصوص شکستگی جایگزینی برای کست‌ها است و در شرایطی که شکستگی رخ داده است، استفاده می‌شود. آنها بسیار سبک تر از کست هستند. آنها یک وسیله اتصالی کامل هستند که محل شکستگی را ثابت و غیر متحرک می‌کنند و باعث بهبود صحیح استخوان می‌شوند.

وسیله‌ کمکی برای راه رفتن

 

وسیله‌ کمکی برای راه رفتن

این دستگاه یکی از گزینه‌های ارتوتیک پیشرفته است و برای بعضی از بیماران با مشکل افتادگی پا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله کمکی از تحریک الکتریکی کارکردی برای کمک به بهبود توانایی راه رفتن بیماران استفاده می‌کند.

حفظ و نگهداری


نگهداری ارتوتیک ممکن است شامل بازنشانی زوایای مفصلی باشد که معمولا توسط یک متخصص ارتوپدی یا یک درمانگر فیزیکی تحت هدایت ارتوتیست انجام می‌شود. پیچ‌های موجود در مکانیسم های مفصلی ممکن است گهگاهی گسسته شوند، و معمولا می‌تواند توسط بیمار یا مراقب وی در خانه تحت نظر ارتوتیست انجام شود. همان طور که در عمل جراحی اتفاق می‌افتد، حفظ و نگهداری ممکن است بسته به نوع ارتز شما متفاوت باشد، و کاربران باید دستورالعمل های ارتوتیست خود را دنبال کنند.

آموزش


ارتوتیست بیمار را در مورد مراقبت، نحوه درآوردن، نحوه پوشیدن و به طور کلی نحوه استفاده از ارتز آموزش می‌دهد. برنامه زمانی برای پوشیدن ارتز اغلب برای به صورت تدریجی برنامه ریزی می‌شود تا به مرور زمان بتواند به آن عادت کند. از آنجا که درمانگر فیزیکی معمولا بیمار را می‌بیند، دکتر پیشرفت بیمار را با تمام جنبه‌های مداخله‌ای ارتوتیک نظارت می‌کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی