انواع مچ بند طبی دست و کاربرد آن‌ها

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. انواع مچ بند طبی دست و کاربرد آن‌ها

ممکن است مچ دست یکی از قسمت‌های بدن باشد که عموماً نادیده گرفته می‌شود. اما باید بدانید که مچ دست یکی از بخش‌های حیاتی دست و بازو است. این اهمیت به ویژه به دلیل انجام وظایف متعددی توسط مچ دست برقرار است. مچ دست نقش بسیار مهمی در برداشتن اشیا، تحمل وزن بدن، نوشتن، کشیدن، فشار دادن و انجام فعالیت‌های روزمره دارد. از جمله می‌توان به برداشتن اشیا، نوشتن، گرفتن، هل دادن، برداشتن اشیا سنگین و کشیدن اشاره کرد. مچ دست به طور بی‌صدا و موثری در پشتیبانی از این فعالیت‌ها وظیفه دارد.

بنابراین، باید به خوبی از مچ دست مراقبت کرده و آن را به درستی مورد توجه قرار داد. این شامل حفظ قوام و انعطافپذیری مچ دست، استفاده صحیح از آن در فعالیت‌های روزمره و اجتناب از آسیب‌ها و ضربه‌های قوی به مچ دست می‌شود.

بند پشتیبانی مچ دست: چرا باید مراقبت کنید 


با توجه به فعالیت‌های سنگین انجام شده توسط مچ دست، جای تعجب نیست که افراد زیادی از درد مچ دست، آسیب‌های مربوط به ورزش و موارد دیگر رنج می‌برند. درد مچ دست یکی از دردناک ترین حالت‌های درد است.

هر چیزی از درد خفیف گرفته تا مزمن که مچ دست را درگیر می‌کند می‌تواند باعث ناراحتی شدید شود و از ادامه زندگی روزمره جلوگیری کند.

زمانی که از درد مچ دست و جراحت رنج می‌برید، حتی فعالیت‌های جزئی مانند استفاده از ماوس بر روی رایانه، پیچاندن پیچ با پیچ گوشتی یا برداشتن کتری تقریباً یک کار غیرممکن به نظر می‌رسد.

اما خوشبختانه، درد و آسیب مچ دست پایان راه نیست، زیرا راه حل‌های خارق العاده‌ای وجود دارد که می‌توانید برای کنترل درد طاقت فرسایی که تجربه می‌کنید استفاده کنید. به لطف نوارهای نگهدارنده مچ دست و مچ بندها، شما می‌توانید در نهایت بدون اینکه هر بار که مچ دست خود را حرکت می‌دهید درد بکشید، به کارهای روزمره خود ادامه دهید.

پشتیبانی از مچ دست


پشتیبانی از مچ دست با مچ بند طبی

پشتیبانی از مچ دست را می‌توان با توجه به سطح حمایتی که ارائه می‌دهد، دسته‌بندی کرد:

  • کم: جایی که می‌خواهید یک پیچ‌خوردگی خفیف را مدیریت کنید که در آن تمرکز اصلی فشرده‌سازی برای کمک به مدیریت التهاب است. سپس می‌توانید انگشت شست را تثبیت کنید.
  • متوسط: اگر هرگونه بی‌ثباتی در مفصل وجود داشته باشد، این همان چیزی است که باید بدنبال آن باشید. این، همراه با فشرده‌سازی، به شما امکان می‌دهد با وجود آسیب دیدگی همچنان فعال بمانید.
  • بالا: برای بالاترین سطح پشتیبانی، فشرده‌سازی و دامنه حرکت محدود را برای محافظت و به حداقل رساندن آسیب بیشتر، ارائه می‌دهد. حال بیایید نگاهی به برخی از متداول‌ترین آسیب‌های مچ دست و نوع مچ بندهایی که ممکن است بخواهیم برای کمک به عنوان بخشی از توانبخشی بررسی کنیم، بیاندازیم. اگر مطمئن نیستید، باید همیشه با یک متخصص پزشکی صحبت کنید زیرا تعداد زیادی بریس وجود دارد و همه آنها کارهای مختلفی را انجام می‌دهند، بنابراین باید مطمئن شوید که یکی از مواردی که برای مدیریت آسیب خاص شما طراحی شده است را انتخاب کرده‌اید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

بریس برای رگ به رگ شدن و کشیدگی عضله

همانطور که بحث شد، مچ بند مورد نیاز شما به شدت خود پیچ خوردگی بستگی دارد. برای پیچ خوردگی خفیف (درجه 1)، به همان نوع مچ‌بندی که در صورت بهبودی از شکستگی مچ دست نیاز دارید، نیازی ندارید.

تعداد زیادی بریس برای پیچ خوردگی درجه 2 وجود ندارد، بنابراین به طور معمول شامل بررسی مواردی است که برای پیچ خوردگی درجه 3 ارائه می‌شوند، بنابراین بیش از حد پوشش داده می‌شود.

بریس برای تونل کارپال

بریس برای تونل کارپال

سندرم تونل کارپال هنگامی ایجاد می‌شود که بر اعصاب داخل تونل کارپال فشار وارد شود که بر حرکت مفصل مچ دست تأثیر می‌گذارد. تمریناتی وجود دارد که می‌تواند به کنترل وضعیت کمک کند و در موارد جدی نیز ممکن است جراحی لازم باشد اما پشتیبانی از مچ دست ممکن است به ایجاد ثبات بیشتر کمک کند.

بریس‌های زیادی در بازار وجود دارد که می‌توانند عارضه تونل کارپال را درمان کنند، با این حال بریس‌هایی نیز وجود دارند که به طور خاص برای مدیریت این شرایط طراحی شده‌اند.

بریس برای پیچش انگشت شست (انگشت اسکی بازان) 

زمانی که انگشت شست شما درد می‌کند و متورم می‌شود، انگشت اسکی بازان از نظر بالینی به عنوان آسیب رباط اولنار کلترال واقع در مفصل کف‌دستی‌بندانگشتی یا مفصل متاکارپوفالانژیال شناخته می‌شود.

در چنین حالتی، شما نیازی به پشتیبانی مچ دست ندارید و فقط تکیه گاه انگشت شست کافی است، زیرا این تنها ناحیه‌ای است که نیاز به بی‌حرکتی دارد. گزینه‌های زیادی در بازار وجود دارد اما با توجه به شرایط‌تان فقط به یک چیز ساده نیاز دارید.

از همان نوع بریس تام اسپایکا می‌توان برای کسانی که از شکستگی بنت (دررفتگی انگشت شست) رنج می‌برند نیز استفاده کرد.

بریس برای آرتروز مچ دست 

آرتروز مچ دست یکی از رایج‌ترین حالات عارضه در پشت زانو و مفصل ران و از این قبیل است، وضعیت رو به زوال است و بدون اقدامات کاهشی، سرعت آن به تدریج بدتر می‌شود. برای زانو و ران، بریس‌های خاصی برای کمک به کنترل وضعیت وجود دارد اما برای مچ دست به دنبال بریس‌های خاص هستید که بر روی بی‌حرکتی تمرکز می‌کنند زیرا با محدود کردن حرکت، سایش استخوان به استخوان در مفصل کاهش می‌یابد و سطح درد نیز کاهش می‌یابد.

بریس برای بازوهای شکسته 

شکستگی مچ دست باعث می‌شود که مچ دست شما حدود 6 هفته در گچ قرار بگیرد تا زمان بهبود استخوان (ها) فراهم شود. بعد از این، در هنگام کار فیزیوتراپی برای کمک به قدرت و دامنه حرکت، احتمالاً برای ارائه حمایت بیشتر به پشتیبانی مچ دست نیاز دارید.

آنچه شما در بریس به دنبال آن هستید، چیزی برای ارائه پشتیبانی سطح بالا است تا بتوانید در برابر آسیب احتمالی از آن محافظت کنید. برخی از بریس‌هایی که قبلاً ذکر شده‌اند، یکبار دیگر در اینجا مناسب هستند.

آیا بریس تمام آن چیزی است که لازم دارم؟ 


پاسخ کوتاه، نه است. توجه به این نکته مهم است که درمان شما هرگز نباید فقط در یک ناحیه متمرکز شود، بنابراین در حالی که ساپورت مچ دست می‌تواند در بهبودی شما بسیار مفید باشد، هرگز نباید به عنوان روش نهایی در نظر گرفته شود و به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد.

برای دستیابی به بهترین نتیجه، باید به دنبال ترکیبی از همه گزینه‌های درمانی باشید که در آن شما می‌توانید روی فیزیوتراپی برای بازسازی قدرت در مفصل تمرکز کنید، سپس استراحت کنید تا اطمینان حاصل کنید که در این کار زیاده‌روی نمی‌کنید و در بین جلسات از مچ بند برای محافظت استفاده کنید، حتی با استفاده از یک بریس طول عمر فیزیوتراپی خود را افزایش دهید.

اگر مطمئن نیستید که کدام راه را انتخاب کنید، برای راهنمایی با یک متخصص پزشکی صحبت کنید زیرا عدم مدیریت صدمه فعلی می‌تواند منجر به عوارض بعدی شود.

سوالات متداول 


آیا مچ بند بهتر از نوارپیچی کردن است؟ 

آیا مچ بند بهتر از نوارپیچی کردن است؟

در حالی که نوارها و مچ بندها مزایا و معایب خود را دارند، اما مچ بندها دارای مزایای هیجان انگیز مورد علاقه شما هستند. برای افراد مبتدی، مچ بندها از مواد با دوام و ضخیم‌تر ساخته شده‌اند، به این معنی که پشتیبانی بهتری دارند. به علاوه، تنظیم مچ بندها به لطف نوارهای ولکرو قابل تنظیم، آسان‌تر است.

آیا می‌توانم با مچ بند راحت بخوابم؟

گرچه ممکن است مچ بندهای سنگین برای خوابیدن ایده آل نباشند، اما شما می‌توانید مچ بندهای شب را بررسی کنید زیرا برای استفاده در شب طراحی شده‌اند. دیگه چی؟ آنها با یک لایه نرم اضافی برای استراحت راحت در شب ارائه می‌شوند.

آیا مچ بند می‌تواند به تونل کارپال کمک کند؟ 

حالا مطمئن هستیم که شما می‌دانید که تونل کارپال به دلیل فشار بیش از حد به مچ دست ایجاد می‌شود. اما به لطف مچ بندها، تضمین می‌شود که از مچ دست در برابر این عارضه متداول محافظت می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی