بیماری اسکولیوز چیست و چه عوارضی دارد؟

 1. خانه
 2. /
 3. دسته‌بندی نشده
 4. /
 5. بیماری اسکولیوز چیست و چه عوارضی دارد؟

اسکولیوز نوعی ناهنجاری سه بعدی است که وقتی ستون فقرات چرخانده و به پهلو خم می‌شود، اتفاق می‌افتد.

غالباً این وضعیت علت مشخصی ندارد، در این صورت اسکولیوز ایدیوپاتیک نامیده می‌شود.

در حالی که علت آن ناشناخته است، اسکولیوز ایدیوپاتیک در خانواده‌ها وجود دارد. همه ژن‌های خاص درگیر هنوز شناسایی نشده اند و می‌تواند عواملی فراتر از ژنتیک نیز وجود داشته باشد.

برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که حمل کوله پشتی سنگین یا خوابیدن به پهلو می‌تواند باعث اسکولیوز شود، اما این طور نیست.

علائم اسکولیوز 


علائم اسکولیوز

یک منحنی خفیف اسکولیوز می‌تواند برای عموم مورد توجه قرار نگیرد. با این حال، اگر انحنا پیشرفت کند، علائم و نشانه‌های مختلفی می‌تواند آشکار شود.

علائم اولیه معمول اسکولیوز 

اغلب اوقات، وقتی کسی متوجه چیزی غیر عادی شده و اظهار می‌کند، ابتدا به اسکولیوز مشکوک می‌شود. برخی از مثال‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لباس ناجور به تن می‌ایستد یا ناهموار آویزان می‌شود. ممکن است پدر یا مادر، دوست یا حتی فرد مبتلا به اسکولیوز متوجه ناه صاف بودن پیراهن یا بلوز شوند که این می‌تواند دلیل بررسی بیشتر باشد.
 • انحنای کناری در لباس شنا یا تعویض لباس مشاهده می‌شود. به عنوان مثال، والدین ممکن است ابتدا انحنای پهلو را در کمر نوجوانان هنگام استخر یا ساحل مشاهده کنند.

حتی اگر عدم تقارن تازه کشف شده جزئی به نظر برسد، باید توسط پزشک بررسی شود زیرا در صورت ابتلا به اسکولیوز، درمان آن آسان تر است.

علائم اسکولیوز متوسط ​​یا شدید 

فقط حدود 10٪ از افراد مبتلا به اسکولیوز ایدیوپاتیک دارای منحنی هستند که فراتر از حد خفیف پیشرفت کرده و نیاز به درمان دارد. اگر این پیشرفت اتفاق بیفتد، تغییر شکل برای افراد دیگر آشکارتر می‌شود و احتمال دارد علائم قابل توجهی ایجاد کند.

برخی از علائم شایع موجود در اسکولیوز متوسط ​​یا شدید می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تغییراتی در راه رفتن. وقتی ستون فقرات به طور غیر عادی به اندازه کافی پهلو به پیچ می‌خورد و خم می‌شود، می‌تواند از هم ترازی باسن خارج شود، که این باعث تغییر در راه رفتن فرد می‌شود.
 • دامنه حرکت کاهش می‌یابد. تغییر شکل ناشی از پیچ خوردگی ستون فقرات می‌تواند سفتی را افزایش دهد، که انعطاف پذیری ستون فقرات را برای خم شدن کاهش می‌دهد.
 • مشکل تنفس. اگر ستون فقرات به اندازه زیاد بچرخد، قفسه دنده می‌تواند فضای موجود برای ریه‌ها را بچرخاند و محدود کند. استخوان ممکن است به ریه‌ها فشار آورده و تنفس را دشوارتر کند.
 • مشکلات قلبی عروقی. به همین ترتیب، اگر قفسه دنده به اندازه کافی پیچ بخورد، کاهش فاصله برای قلب می‌تواند توانایی آن در پمپاژ خون را مختل کند.
 • درد. اگر انحنا به اندازه کافی شدید شود، عضلات کمر بیشتر در معرض اسپاسم دردناک قرار می‌گیرند. التهاب موضعی ممکن است در اطراف عضلات کشیده شده ایجاد شود، که همچنین می‌تواند منجر به درد شود. دیسک بین مهره ای و اتصالات وجهی ممکن است به دلیل بارهای بیشتر شروع به تحلیل رفتن کنند.
 • عزت نفس پایین تر. این علامت معمولاً توسط ناظران خارجی نادیده گرفته می‌شود یا به صورت حداقل مورد توجه باشد، اما می‌تواند برای افرادی که تغییر شکل قابل توجهی در ستون فقرات دارند، عامل مهمی‌ باشد. ممکن است پیشرفت اسکولیوز تا حدی که باعث مرگ شود، بسیار بعید باشد. به طور معمول، فرد قبل از ایجاد این نوع تغییر شکل به یک راه حل جراحی دسترسی خواهد داشت.

علل 


در زیر برخی از دلایل احتمالی اسکولیوز ذکر شده است:

 • مشکلات عصبی عضلانی: این شرایط بر اعصاب و عضلات تأثیر می‌گذارد و شامل فلج مغزی، فلج اطفال و دیستروفی عضلانی هستند.
 • اسکولیوز مادرزادی: مادرزادی به این معنی است که این بیماری از بدو تولد وجود داشته است. اسکولیوز از بدو تولد نادر است، اما اگر استخوان‌های ستون فقرات در هنگام رشد جنین به طور غیر طبیعی رشد کنند، می‌تواند بروز کند.
 • ژن‌های خاص: محققان معتقدند که حداقل یک ژن در ایجاد اسکولیوز نقش دارد.
 • طول پا: اگر یک پا بلندتر از پای دیگر باشد، ممکن است فردی دچار اسکولیوز شود.
 • اسکولیوز سندرومیک: اسکولیوز می‌تواند به عنوان بخشی از یک بیماری پزشکی، از جمله نوروفیبروماتوز یا سندرم مارفان ایجاد شود.
 • پوکی استخوان: پوکی استخوان به دلیل تحلیل رفتن استخوان می‌تواند باعث اسکولیوز ثانویه شود.
 • دلایل دیگر: وضعیت بد بدن، حمل کوله یا کیف، اختلالات بافت همبند و برخی آسیب‌ها می‌تواند باعث انحنای ستون فقرات شود.

تشخیص اسکولیوز 


تشخیص اسکولیوز

اسکولیوز ایدیوپاتیک معمولاً در ابتدا از طریق یک معاینه منظم با پزشک متخصص اطفال یا یک معاینه روزمره در مدرسه تشخیص داده می‌شود. همچنین، ممکن است والدین یا معلمین به طور اتفاقی در مورد انحنای احتمالی ستون فقرات اطلاع داشته باشند و نیاز به مشاوره داشته باشند.

تشخیص رسمی اسکولیوز ایدیوپاتیک نیازمند تأییدیه اشعه ایکس است که انحنای جانبی غیرطبیعی و چرخش ستون فقرات را نشان دهد. همچنین، باید سایر علل احتمالی تغییر شکل (مانند بیماری شوئرمن، اختلال دیسک جوانی یا اسپوندیلیت آنکیلوزان) نیز مورد بررسی قرار گیرند و رد شوند.

تست خم شدن به جلو آدام

اولین قدم برای دستیابی به تشخیص ایدیوپاتیک اسکولیوز معمولاً آزمایش خم شدن رو به جلو آدام است که در درجه اول به دنبال چرخش غیرطبیعی ستون فقرات است.

درمان اسکولیوز 


اگر اسکولیوز شروع به ایجاد تغییر شکل محسوسی کند یا احتمال خطر بالایی وجود داشته باشد، ممکن است پزشک برای جلوگیری از بدتر شدن منحنی، بریس تجویز کند. به طور معمول، تا زمانی که نوجوان به رشد کامل خود برسد، از یک بریس استفاده می‌شود

دانستن احتمال اینکه منحنی اسکولیوز در یک شخص بدتر می‌شود برای ایجاد یک برنامه درمانی بسیار مهم است. بریس برای بزرگسالان یک سخت و از نظر جسمی‌ و روحی ناراحت کننده است و معمولاً تجویز نمی‌شود مگر اینکه منحنی در معرض خطر پیشرفت باشد.

عوامل خطر پیشرفت اسکولیوز 

به طور کلی، عوامل زیر خطر وخیم شدن انحنای اسکولیوز را در فرد افزایش می‌دهند:

 • منحنی جانبی بزرگ. به طور کلی، هرچه زاویه Cobb منحنی بزرگتر باشد، احتمال پیشرفت آن بیشتر است.
 • رشد قابل توجه اسکلت باقی مانده باشد. اگر اسکولیوز مشخص شده باشد و رشد اسکلتی در نوجوان باقی مانده باشد، احتمال رشد و بدتر شدن منحنی‌های جانبی ستون فقرات وجود دارد.
 • جنسیت مونث. در حالی که احتمال ابتلا به اسکولیوز خفیف در دختران و پسران وجود دارد، دختران بیش از 7 برابر بیشتر مستعد منحنی‌های نخاعی به حالت اسکولیوز متوسط ​​یا شدید هستند و نیاز به درمان دارند.
 • منحنی در ستون فقرات صدری. منحنی اسکولیوز که در قسمت فوقانی کمر قرار دارد نسبت به منحنی که در قسمت پایین کمر قرار دارد، بیشتر پیشرفت می‌کند.

هنگامی ‌که عوامل خطر پیشرفت اسکولیوز ایدیوپاتیک ارزیابی شد، می‌توان تصمیمات درمانی را اتخاذ کرد.

انتخاب روش نظارت در مقایسه با بریس 

درمان اسکولیوز با بریس

حدود 90٪ موارد اسکولیوز ایدیوپاتیک خفیف است و فقط به نظارت نیاز دارد. به طور معمول، مشاهدات توسط پزشک هر 4 تا 6 ماه یک بار انجام می‌شود تا زمانی که نوجوان به بلوغ کامل اسکلتی برسد.

با این حال، اگر یکی از موارد زیر در زاویه Cobb منحنی رخ دهد، یک بریس برای اسکولیوز در نظر گرفته می‌شود:

 • از 25 یا 30 درجه بیشتر پیشرفت کرده و رشد قابل توجه اسکلت باقی مانده است
 • در هر دوره 4 تا 6 ماهه حداقل 5 درجه پیشرفت می‌کند

اگر منحنی بزرگ شده است یا به سرعت در حال پیشرفت است، مرحله بعدی معمولاً درمان بریس در تلاش برای جلوگیری از پیشرفت منحنی است.

گزینه‌های بریس

دو گزینه درمانی کلی برای بریس اسکولیوز وجود دارد:

 • بریس تمام وقت. این بریس‌ها طوری طراحی شده اند که 16 تا 23 ساعت در روز استفاده شوند. هدف این است که همیشه آنها را بپوشید، به استثنای استحمام، مراقبت از پوست و ورزش.
 • بریس شبانه. این بریس‌ها از نیروهای بیش از حد اصلاحی استفاده می‌کنند (که بدن را از تعادل طبیعی خارج می‌کند و نمی‌تواند واقعاً در حالت ایستاده و یا انجام فعالیت‌های روزمره استفاده شود) و باید حداقل 8 ساعت در شب پوشیده شود.

گزینه‌های جراحی برای اسکولیوز ایدیوپاتیک 

3  دسته کلی جراحی اسکولیوز وجود دارد:

 • فیوژن. این جراحی ستون فقرات به طور دائمی‌دو یا چند مهره مجاور را جوش می‌دهد به طوری که در مفصل نخاع با هم رشد می‌کنند و یک استخوان یکدست تشکیل می‌دهند که دیگر حرکتی ندارد. رویکردها و ابزارهای جراحی مدرن – میله‌ها، پیچ‌ها، قلاب‌ها و یا سیم‌هایی که در ستون فقرات قرار می‌گیرند جراحی‌های فیوژن ستون فقرات را قادر می‌سازند تا اصلاح انحنای بهتر و زمان بهبودی سریعتر از گذشته را بدست آورند.
 • سیستم‌های در حال رشد (برای به تأخیر انداختن فیوژن). میله‌ها برای کمک به اصلاح / حفظ انحنای ستون فقرات در حین رشد کودک به ستون فقرات متصل می‌شوند. کودک هر 6 تا 12 ماه یکبار جراحی دیگری برای بلندتر کردن میله‌ها انجام می‌دهد تا رشد ستون فقرات را ادامه دهد. هنگامی ‌که بیمار به اندازه کافی به بلوغ اسکلتی نزدیک شد، بیمار معمولاً جوش نخاعی دریافت می‌کند.
 • بدون فیوژن. روش‌های جراحی بدون فیوژن در حال حاضر از تعدیل رشد در ستون فقرات استفاده می‌کنند، همان کاری که در گذشته برای درمان نابرابر بودن قد پا در کودکان در حال رشد انجام شده است. این تئوری می‌گوید که با فشار مداوم به استخوان، رشد کندتر و چگالی بیشتری خواهد داشت. با اعمال چنین فشاری روی ضلع خارجی منحنی نخاعی، جراح قصد دارد رشد طرف بیرونی منحنی را کم کند یا متوقف کند در حالی که ضلع داخلی منحنی به رشد طبیعی خود ادامه می‌دهد. با ادامه رشد ستون فقرات به این ترتیب، با صافتر شدن ستون فقرات باید انحنای جانبی کاهش یابد.

برای یک بزرگسال یا نوجوانی که در حال حاضر جراحی اسکولیوز را انتخاب کرده است، جراحی که معمولاً انجام می‌شود، فیوژن ستون فقرات است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی