تشخیص دردهای کف پا با اسکن پا: مزایای اسکن سه بعدی کف پا

 اسکن کف پا یک فناوری پیشرفته است که به ارائه اطلاعات و تصاویر دقیق از کف پا می‌پردازد. تصاویر به دست آمده اطلاعات دقیقی را در ارتباط با سلامت پای فرد که یک فاکتور بسیار مهم در حفظ سلامت و عملکرد سایر نقاط بدن است را در اختیار پزشک قرار می‌دهد. اسکن پا  یک روش بسیار دقیق است و می‌‌تواند وجود هرگونه عدم تعادل در پاها را نشان دهد. چند لحظه پس از انجام اسکن پا پزشک می‌تواند علت بروز درد شما را مشخص نماید و نحوه رفع آن را نیز توضیح خواهد داد.

برخی از مشکلاتی که به علت عدم درمان اختلالات کف پا به وجود می‌‌آیند عبارت است از: درد زانو و ران، هالوس والگوس، پینه پا، درد در قسمت پایین کمر، التهاب تاندون آشیل، درد ساق پا و پیچ خوردگی مچ پا  شکستگی انگشتان پا. در مرکز جامع توانبخشی امی‌د از انواع روش‌های جدید تشخیصی از جمله اسکن کف پا برای بررسی مشکلات پا و قالبگیری کفی طبی استفاده می‌شود. اسکن منظم کف پا و انجام معاینات جسمانی می‌تواند از بروز اختلالات مرتبط با عدم تعادل در همه نقاط بدن پیشگیری کند. در مرکز جامع توانبخشی امید از انواع روش‌های جدید تشخیصی از جمله اسکن کف پا برای بررسی مشکلات پا و قالب گیری کفی طبی استفاده می‌شود.

پس از آن که پزشک به ارزیابی شرایط بیمار پرداخت و علت بروز مشکل او را مشخص کرد از روش‌های درمانی متعددی مانند کفی‌های طبی، فیزیوتراپی یا سایر روش‌های درمانی به منظور کمک به او استفاده خواهد کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۷۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸ تماس بگیرید.

 

 اسکن کف پا و آنالیز حالت راه رفتن چیست؟


 آنالیز حالت راه رفتن یک نوع ارزیابی بیومکانیکی است که در این روش متخصص فیزیوتراپی به ارزیابی نحوه حرکات صحیح بدن در هنگام راه رفتن یا دویدن می‌پردازد. عدم تقارن یا هرگونه ناهنجاری در پا منجر به تحمیل وزن بدن در برخی از نقاط خواهد شد که این وضعیت درد مفصل، درد عضله، تاندون یا رباط را به همراه خواهد داشت و شما دچار درد زانو، درد مچ پا، درد کمر یا ران خواهید شد. ارزیابی‌های بدست آمده به متخصص فیزیوتراپی برای تشخیص این مشکلات و طراحی برنامه درمان کمک می‌کند تا شما در هنگام راه رفتن، دویدن یا هر اقدام دیگری دچار درد نشوید. متخصص فیزیوتراپی نکات مرتبط با پیشگیری از بروز آسیب دیدگی در آینده را نیز گوشزد خواهد کرد.

 چه افرادی می‌‌توانند به انجام آنالیز راه رفتن و اسکن کف پای خود بپردازند؟


 افرادی که در هنگام راه رفتن یا دویدن دچار درد می‌‌شوند، در هنگام ایستادن در طول روز دچار درد کف پا می‌شوند، دچار درد پاشنه، مچ پا، کف پا، ران یا قسمت پایین کمر هستند، دچار برخی اختلالات از قبیل پلانتار فاسیا یا متاتارسالژیا هستند، دچار صافی کف پا یا بونیون یا انگشت چکشی یا نوروما هستند، دچار اختلالات مرتبط با تعادل هستند یا حالت بدن آنها نامناسب است، از لحاظ جسمانی فعالیت زیادی دارند و ورزش می‌کنند می‌‌توانند متقاضی انجام اسکن کف پا و آنالیز راه رفتن باشند.

 انواع اسکن کف پا برای ساخت کفی طبی


 صرف نظر از نوع فعالیت ورزشی که شما انجام می‌دهید یا آنکه قصد دارد خود را برای المپیک آماده کنید یا می‌‌خواهید که برای انجام فعالیت روزمره خود دچار مشکل نشوید باید برای دستیابی به اهداف خود در بهترین حالت ممکن قرار داشته باشید. برای تهیه کفی طبی از اطلاعات به دست آمده از نحوه راه رفتن شما استفاده شده است تا امکان درمان ناهنجاری‌های بیومکانیکی در اندام تحتانی شما فراهم شود و به خوبی از پای شما محافظت کند. کفی طبی همچنین به افزایش راحتی شما و بهبود عملکردتان به منظور بهینه سازی مکانیک پا، کاهش درد و ریسک بروز آسیب دیدگی کمک خواهد کرد. کمک به درست راه رفتن شما یکی از فرایندهای بی نظیری است که توسط کفی طبی فراهم می‌شود.

 پزشک پس از آنکه اطلاعات لازم را در خصوص شرایط کف پای شما به دست آورد به بررسی روش‌های درمانی متعدد از قبیل گچ گرفتن یا اسکن کف پا به منظور طراحی کفی طبی را انجام خواهد داد تا به شما برای کنترل درد و سایر مشکلات مرتبط با پا کمک کند. در حال حاضر از گچ گرفتن و اسکن کف پا برای کمک به بیماران استفاده می‌شود که البته تنها معیاری نیست که به منظور درمان مشکلات کف پا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 سیستم فشار بر تشک

سیستم فشار بر تشک

 این سیستم فقط به ارائه اطلاعات دو بعدی می‌پردازد و توانایی ارائه اطلاعات بیشتر را ندارد به همین دلیل نمی‌‌توان فقط با استفاده از این تصاویر به تولید کفی طبی متعادل پرداخت. تحقیقات مختلف نشان داده که ارزیابی نقاط فشاری کف پا یک روش معتبر به منظور پیش بینی ارتفاع قوس کف پا نیست. البته نمی‌‌توان منکر اطلاعات و تصاویر قابل قبولی شد که توسط این روش تشخیصی به دست می‌آید. سیستم فشار بر تشک اطلاعات خوبی را در اختیار پزشک قرار می‌دهد که از آن به منظور طراحی کفی طبی استفاده می‌کند.

  سیستم پیکسیلاسیون درجه خاکستری

 در این روش بیمار روی یک صفحه اسکنر صاف می‌سازد و تصاویر سیاه و سفید از پای او گرفته خواهد شد. این روش به اندازه گیری ارتفاع کف پا در حالت ایستاده و در شرایطی که وزن بدن به آن تحمیل می‌شود کمک می‌کند. پزشک می‌تواند با توجه به قابلیت‌های سفید و روشن تصویر به دست آمده ارتفاع قوس کف پا را اندازه گیری کند، نقاطی که به اسکنر نزدیک تر هستند به صورت تصاویر روشن نشان داده می‌شوند و نقاطی که فاصله بیشتری دارند به صورت تصاویر تیره ارائه می‌شوند. این کار به پزشک برای ارزیابی نقاطی که بیشترین ارتفاع را دارند کمک می‌کند اما نمی‌توان به طور دقیق به اندازه گیری ارتفاع یا شکل قوس کف پا پرداخت. برخی از محدودیت‌هایی که در این سیستم برای تهیه کفی طبی وجود دارد عبارت است از مشخص کردن نقاطی که وزن بدن به آن تحمیل می‌شود، عدم توانایی ارائه تصاویر مرتبط با پشت پاشنه، و ناتوانی در ارائه قوس و شکل دقیق کف پا.

 اسکن دیجیتالی کف پا

اسکن دیجیتالی کف پا

 اسکن دیجیتالی کف پا دستگاهی است که به ارزیابی سلامت بدن کمک می‌کند. پس از اسکن بدن دستگاه شروع به تولید تصاویر دیجیتالی از پای شما می‌نماید که توزیع وزن بدن در کف هریک از پاها را نشان می‌دهد و وجود عدم تعادل یا ضعف پا را نیز مشخص خواهد کرد. در این روش در حالت ایستاده تصاویر دقیقی از کف پا و نحوه توزیع وزن بدن ارائه می‌شود. در صورت نیاز این دستگاه به متخصص فیزیوتراپی به منظور بررسی تعادل و ارزیابی حرکات شما در هنگام انجام برخی کارهای خاص از قبیل پریدن یا حرکت اسکات کمک می‌کند سپس یک از آنالیز جامع و پویا به منظور ارزیابی نحوه راه رفتن شما روی دستگاه انجام خواهد شد. در افرادی که از لحاظ جسمانی فعالیت زیادی دارند از قبیل ورزشکاران و دوندگان، پزشک به ارزیابی آنها در هنگام دویدن نیز خواهد پرداخت.

 انواع اسکن سه بعدی کف پا


انواع اسکن سه بعدی کف پا

 فقط دستگاه سه بعدی گچ‌ گیری توانایی بررسی دقیق پا در شرایط مختلف را دارد. در حال حاضر از چهار روش به منظور تولید تصاویر سه بعدی از پا استفاده می‌شود که عبارتند از قالب گیری پا، اسکن بصری و اسکن دیجیتالی تماسی.

 روش‌های قالب‌گیری فیزیکی پا

 روش‌های قالب گیری فیزیکی پا به روش‌هایی گفته می‌‌شود که چندین سال است مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند گچ پلاستر، جوراب مخصوص و فوم قالب گیری. البته فقط به کمک گچ پلاستر و جوراب مخصوص می‌توان چگونه گچ گرفتن پا به ارزیابی کف پا پرداخت. جعبه فرم یک ساختار کوچک به منظور تولید ارتوز است اما با توجه به مشکلات مرتبط با این روش معمولاً یک روش ایده آل به منظور تولید کفی طبی نیست.

 اسکن دیجیتالی تماسی

 اسکن دیجیتالی تماسی مانند دستگاههایی که در اشکال مختلفی وجود دارند توانایی تولید تصاویر سه بعدی از قوس کف پا را دارد. با این حال در این روش نیز امکان ارائه تصاویر مرتبط با پشت پاشنه پا وجود ندارد و همانند سایر روش‌های موجود با این مشکل قابل توجه همراه است.

  اسکن بصری پا

 سیستم اسکن بصری به دو مقوله تقسیم می‌شود که عبارتند از سیستمی‌که فقط به ارزیابی قوس کف پا می‌پردازد و سیستم بصری علاوه بر ارزیابی قوس کف پا به بررسی پشت پاشنه نیز خواهد پرداخت. سیستم اسکن بصری قابلیت تولید تصاویر مرتبط با کف پا و پشت پاشنه را دارد و یک روش بسیار معتبر محسوب می‌شود. فرایند تهیه تصاویر کف پا به منظور تولید یک کفی طبی مناسب در طی سال‌های اخیر تغییرات قابل توجهی داشته است. دیگر مانند گذشته نیازی به گچ گرفتن پا نیست و امروز به کمک تصاویر سه بعدی می‌توان به همه نیازهای بیماران پاسخ داد. اگرچه در حال حاضر روش‌های مختلفی در دسترس قرار دارد با توجه به بهترین روش موجود و نوع تصاویری که تولید می‌کنند می‌‌توان به بیمار به منظور کاهش درد و مشکلات کف پا کمک کرد و یک کفی طبی مناسب را در اختیار او قرار داد.

 اسکن سه بعدی برای تعیین سایز دقیق پا


 اسکن سه بعدی برای تعیین سایز دقیق پا

شاید این سوال برای شما نیز مطرح شده باشد که چرا مناسب بودن کفش و تناسب آن با پا اهمیت بسیار زیادی دارد؟ تناسب کفش با پا به حفظ راحتی و پیشگیری از بروز آسیب دیدگی پا کمک می‌کند. هر سال حدود دو سوم از دوندگان به علت تمرین بیش از حد و پوشیدن کفش نامناسب دچار آسیب دیدگی می‌شوند. تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است نشان داده که پوشیدن کفش نامناسب یکی از علل شایع بروز مشکلات کف پا است.

  سرعت اندازه گیری پا را افزایش می‌دهد

 اسکن سه بعدی سرعت اندازه گیری پا را افزایش می‌دهد که این فرایند معمولاً طی مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه انجام می‌شود و اطلاعات دقیقی را از کف پا در اختیار پزشک قرار می‌دهد. مهمتر از همه آنکه اطلاعات به دست آمده از اسکن سه بعدی پا دقت بسیار بالایی دارند به نحوی که خطای این دستگاه به منظور ارزیابی کف پا کمتر از یک میلی متر و نازک تر از ضخامت ناخن انگشت پا است.

  به شما برای انتخاب کفش مناسب کمک می‌کند

 پزشک با توجه به اطلاعات به دست آمده از تصاویر سه بعدی پا استفاده از انواع مختلفی از کفش ورزشی که تناسب خوبی با پا دارند را توصیه می‌کند. همیشه انتخاب یک کفش مناسب یک مشکل بزرگ تلقی می‌‌شود اما اسکن سه بعدی به شما برای تهیه یک کفش مناسب که تناسب بسیار خوبی با شرایط پای شما دارد کمک خواهد کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان ۹ صبح الی ۸ شب