درمان خار پاشنه با شاک ویو تراپی

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. درمان خار پاشنه با شاک ویو تراپی

خار پاشنه یک رسوب کلسیمی ‌است که با گذشت زمان به یک ضایعه استخوانی تیز در زیر پاشنه تبدیل می‌شود.

خار در بافت نرم پاشنه ایجاد می‌شود، که تحریک شده و متورم می‌شود، به عصب‌ها فشار وارد می‌کند و باعث درد می‌شود.

خار پاشنه اغلب نتیجه حرکت نامناسب پا در هنگام راه رفتن یا دویدن، کفش‌های نامناسب و وزن بیش از حد بدن است. در مورد اشعه ایکس و کاهش درد و التهاب به پزشک متخصص پا مراجعه کنید.

متخصصان پا در ارتوپدی فنی امید با استفاده از طیف وسیعی از روش‌های درمانی، هزاران بیمار مبتلا به درد پاشنه را با موفقیت درمان کرده‌اند اما بدون شک “استاندارد طلایی” در درمان مداوم، مزمن و طولانی مدت درد پاشنه پا، درمان شاک ویو تراپی است.

درمان خار پاشنه


کمپرس سرد

سرما درمانی می‌تواند به تسکین بافت ملتهب پاشنه کمک کند. یک گزینه استفاده از کیسه یخ پوشیده در پارچه بر روی پاشنه پا می‌باشد. شما همچنین می‌توانید یک پک کمپرس سرد برای کمک به حفظ کیسه یخ در محل خود استفاده کنید. این پک‌ها در بسیاری از داروخانه‌ها به صورت پک ژلی یا بسته سرد پا فروخته می‌شوند. آن‌ها را در فریزر نگهداری کرده و سپس به دور پا و مچ پا می‌پیچند. هر بار 10 دقیقه بسته را بگذارید و سپس باز کنید. در زمان بیداری برنامه کمپرس یخ را به صورت ساعتی تکرار کنید.

گزینه دیگر این است که پای خود را روی یک بطری آب سرد یا یخ بچرخانید.

کفش و ارتز

کفش‌های راحت و متناسب می‌توانند میزان فشار روی خار پاشنه را کاهش دهند. این فشار می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود. در اینجا باید به دنبال ارزیابی کفش برای راحتی در هنگام وجود خار پاشنه باشید.

 • ساپورت پاشنه محکم: “بخش” عقبی کفش باید محکم باشد تا بتواند از پاشنه پا حمایت کند و مانع از غلتیدن پا به داخل یا خارج شود.
 • انعطاف‌پذیری متوسط: یک کفش نباید آن قدر قابل انعطاف باشد که باعث افتادن شود. با این حال، کفش باید دارای یک میزان خم شدن تدریجی باشد که در هنگام خم شدن یا چرخش پای شما مقاومت خاصی داشته باشد.
 • پاشنه کمی ‌بلند: یک کفی پاشنه یا کفش لژدار که کمی ‌پاشنه داشته باشد (ارتفاع آن بیش از 1 اینچ نباشد) می‌تواند به شما کمک کند تا فشار را از روی پاشنه دردناک خود بردارید.

شما همچنین می‌توانید ارتزهای سفارشی (کفی‌های قالب دار کفش) ساخته شده را در کفش خود قرار دهید. این ارتزها به صورت سفارشی طراحی شده‌اند تا از غلت خوردن پای شما جلوگیری کرده و پاشنه از حمایت اضافی برخوردار شود. ارتزها با نسخه پزشک متخصص پا تهیه می‌شوند.

داروهای بدون نسخه

داروهای ضد التهاب بدون نسخه (OTC) می‌توانند به شما در تسکین درد و ناراحتی پاشنه کمک کنند. نمونه‌هایی از داروهای ضد التهاب شامل موارد زیر است:

 • آسپرین
 • ایبوپروفن (ادویل، موترین)
 • سدیم ناپروکسن / ناپروکسن (Aleve)

با کاهش التهاب بافتی، این داروها می‌توانند به جلوگیری از آسیب بیشتر کمک کنند. اگر مشکل کلیه یا سابقه خونریزی و زخم معده دارید، نباید از داروهای ضد التهاب استفاده کنید.

اگرچه استامینوفن بدون نسخه ممکن است به تسکین درد کمک کند، اما مانند سایر داروها خاصیت ضدالتهابی ندارد.

کشش

کشش برای ساق پا و عضلات اطراف و همچنین ناحیه کف پا می‌تواند به کاهش فشار و گرفتگی بر روی خار پاشنه کمک کند. برخی از کشش‌های مفید عبارتند از:

خم کردن پا

 • در حالی که یک پای خود را روی دیگری انداخته‌اید بنشینید.
 • دست خود را به پای خود برسانید، انگشتان پا را بگیرید و آن‌ها را به سمت سینه بکشید. این وضعیت را به مدت 30 ثانیه حفظ کنید و سپس پا را رها کنید.
 • کشش را 5 بار روی این پا تکرار کنید، سپس پاهای خود را جا به جا کنید و پای دیگر خود را کشش دهید.

کشش برای ساق پا

کشش ساق پا

 • در جلوی دیواری بایستید و پا‌ها را به اندازه عرض شانه باز کنید.
 • یک پا را کمی ‌جلوتر از پای دیگر قرار داده و به جلو خم شوید و دستان خود را روی دیواری که تقریباً در ارتفاع شانه است قرار دهید.
 • زانوها را خم کرده و باسن خود را کمی ‌به جلو فشار دهید تا کشش در ساق پا احساس شود.
 • این موقعیت را 10 ثانیه نگه دارید، سپس پاها را صاف کنید. این کشش را 10 بار تکرار کنید، سپس وضعیت پای خود را تغییر دهید تا پای مخالف در جلو باشد.

حرکات کششی صبح، بعد از ظهر و عصر می‌تواند کمک زیادی به شما در کاهش درد خار پاشنه کند. همچنین می‌توانید آتل‌های مخصوصی داشته باشید که پای شما را خم کرده و باعث کشش فاسیای کف پا و عضلات ساق پا در شب شوند. این آتل‌ها به ویژه در کاهش درد پاشنه که اول صبح اتفاق می‌افتد بسیار مفید هستند.

کرایوآلتراسوند

کرایوآلتراسوند از ترکیبی از کاربرد انرژی الکترومغناطیسی و سرما درمانی برای تسکین درد استفاده می‌کند. این دستگاه مانند یک عصای بزرگ است که از روی پا و مچ پا حرکت داده می‌شود. تحقیقات نشان داده است که درمان با کرایوآلتراسوند درمانی کارآمد برای افراد مبتلا به ورم مفاصل کف پا است که خار پاشنه نیز دارند. متخصصان طب پا و طب فیزیکی اغلب این روش درمانی را ارائه می‌دهند.

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید به خار پاشنه می‌تواند در کاهش دردهای مربوط به آن کمک کند، اما تماماً آن را درمان نمی‌کند. برای انجام این تزریق، عموماً پزشک از داروی بی‌حسی استفاده می‌کند تا هرگونه ناراحتی در محل تزریق کاهش یابد. مکان تزریق ممکن است متفاوت باشد، اما اکثر پزشکان در جایی نزدیک به قسمت میانی یا داخلی پاشنه تزریق را انجام می‌دهند.

باید توجه داشت که تزریق کورتیکواستروئید می‌تواند به بسیاری از افراد مبتلا به خار پاشنه کمک کند، اما محدودیت‌هایی در فاصله زمانی و تعداد تزریق‌ها وجود دارد. این به دلیل این است که تزریق استروئید ممکن است خطر پارگی تاندون را افزایش دهد.

جراحی

اگر روش‌های محافظه کارانه مانند روش‌های فوق با موفقیت پیش نرود، پزشک معمولاً جراحی خار پاشنه را به شما توصیه می‌کند. انواع روش‌ها و رویکردهای جراحی وجود دارد. متداول‌ترین روش جدا شدن رباط فاشیای کف پا از استخوان پاشنه و از بین بردن خار پاشنه با ابزار خاص است. این کار باعث کاهش فشار از ناحیه کف پا و درد خار پاشنه می‌شود.

آسیب عصبی یک عامل خطر قابل توجه در ارتباط با این روش است. همچنین ممکن است خار پاشنه پس از جراحی برگردد. بعد از انجام این روش، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا شما بتوانید به طور طبیعی و با درد کمتری در پاشنه پا راه بروید.

شاک ویو تراپی خارج از بدن چیست؟


شاک ویو تراپی خارج از بدن

درمان شاک ویو خارج از بدن (ESWT) برای دهه‌ها مورد استفاده قرار گرفته است، و گرچه این نام ممکن است تصاویر ذهنی از “درمان با شوک ” نهادینه شده را ایجاد کند، اما این نوع درمان در واقع شوک نیست.

در حقیقت، درون این دستگاه شاک ویو کوچک هوشمندانه یک پیستون قرار دارد که با کوبیدن به یک سر مخصوص که موج صوتی شعاعی را به داخل بافت آسیب‌دیده منتقل می‌کند، حرکت می‌کند و این از 4 طریق اثبات شده برای شما سودمند است:

 • ESWT یک روش درمانی غیرتهاجمی ‌می‌باشد و به این معنی است که هیچ جراحی لازم نیست.
 • کاهش درد با بی‌حس کردن نوسیسپتورها، که اعصاب احساس درد هستند، اتفاق می‌افتد.
 • تولید کلاژن تحریک می‌شود که به عضلات، تاندون‌ها و ساختارهای بافت نرم کمک می‌کند تا ترمیم و بازسازی شوند.
 • تشکیل رگ‌های خونی جدید در این ناحیه رخ می‌دهد زیرا امواج شوک فرایندی به نام رگ‌زایی را تقویت می‌کنند. این بدان معناست که اکسیژن و مواد مغذی بیشتری قادر به ترمیم آسیب‌ها هستند.

شاک ویو تراپی چگونه می‌تواند به من کمک کند؟


نتیجه شاک ویو تراپی بهبود جریان خون و قابلیت بهبود در بافت آسیب دیده و کاهش چشمگیر درد است.

بسیاری از مطالعات علمی ‌منتشر شده وجود دارند که این روش را به عنوان یک گزینه درمانی ایمن با نتایج مثبت نشان می‌دهند.

شاک ویو تراپی برای چه استفاده می‌شود؟


طی چند سال گذشته، حوزه تخصصی وضعیت پا از درمان شاک ویو تراپی به عنوان گزینه درمانی برای بیماری‌های مزمن دردناک از جمله درد پاشنه آشیل و ورم کف پا استفاده کرده است که در صورت عدم موفقیت در کاهش درد با استفاده از درمان‌ها و مدیریت سنتی، نتایج عالی مشاهده شده است. این فناوری تا حدی پیشرفت کرده است که درمان مقرون به صرفه است و می‌تواند به طور موثر در مطب‌ها ارائه شود و ما افتخار می‌کنیم که می‌توانیم این خدمات را به نفع بیماران خود ارائه دهیم.

به خصوص این درمان را برای موارد زیر مفید دانسته‌ایم:

 • درد پاشنه و خار پاشنه
 • ورم کف پا
 • درد قوس پا
 • بورسیت
 • التهاب تاندونیت و تاندینوپاتی
 • سینوویت
 • متاتارسالژی
 • شکستگی‌های فشاری غیر بهبود یافته

با تغییر شدت و انتشار امواج صوتی می‌توانیم درد عضلانی را نیز هدف قرار دهیم و باعث بهبودی تاندون‌ها و رباط‌ها شویم – پس از آسیب دیدگی شما را سریع‌تر روی پاهای خود قرار می‌دهیم.

چه کسی نباید شاک ویو درمانی داشته باشد؟


موارد منع مصرف شاک ویو تراپی عبارتند از:

 1. بیمارانی که ضربان ساز قلب دارند.
 2. بیمارانی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند و ممکن است لخته شدن خون را طولانی کند یا در آن اختلال ایجاد کنند، متقاضی مناسب شاک ویو تراپی نیستند.
 3. بیماران مبتلا به تومور.
 4. كودكان یا زنان باردار متقاضی مناسبی برای شاک ویو تراپی در نظر گرفته نمی‌شوند.
 5. موارد بسیار حاد ورم کف پا. شاک ویو تراپی برای افرادی که از فاسیتیس حاد کف پا رنج می‌برند و کمتر از چهار هفته از عمر آن می‌گذرد، مناسب نیست. سایر اقدامات درمانی محافظه کارانه باید قبل از در نظر گرفتن درمان شاک ویو خارج از بدن در نظر گرفته شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی