درمان میخچه و پینه انگشتان، شست و کف پا در منزل

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. درمان میخچه و پینه انگشتان، شست و کف پا در منزل

میخچه و پینه نواحی سخت و دردناکی از پوست هستند که اغلب در پاسخ به فشار یا اصطکاک روی پاها ایجاد می‌شوند. این موارد زمانی اتفاق می‌افتد که پوست سعی می‌کند از منطقه زیرین در برابر آسیب، فشار یا مالش محافظت کند. هیچ کدام از اینها خطرناک نیستند، اما می‌توانند باعث تحریک و درد شوند. این موارد بیشتر در بین افرادی که کفش نامناسب می‌پوشند، پاهای عرق کرده و کسانی که هر روز مدت طولانی می‌ایستند بیشتر دیده می‌شود. این عارضه بیشتر برای زنان اتفاق می‌افتد.

چند واقعیت در مورد میخچه و پینه


در اینجا برخی از حقایق در مورد میخچه و پینه ذکر شده است. اطلاعات دقیق‌تر در مقاله اصلی وجود دارد.

 • میخچه‌ها یک مرکز مشخص، اغلب سفت و سخت دارند که ممکن است توسط پوست ملتهب احاطه شده باشد.
 • در صورتی که میخچه را فشار دهید دردناک می‌شود، اما پینه معمولاً دردی ندارد.
 • پینه معمولاً از میخچه بزرگتر است و از نظر شکل متفاوت است، در حالی که میخچه کوچکتر، گرد و کاملاً مشخص است.
 • پینه به طور معمول در کف پا به خصوص زیر پاشنه، کف دست و همچنین زانو ایجاد می‌شود اما میخچه غالباً در قسمت‌هایی که تحمل وزن برای پوست غیر قابل تحمل است ایجاد می‌شود.
 • برای درمان میخچه و پینه بدون مراجعه به پزشک می‌توان از سنگ پا یا داروی موضعی بدون نسخه استفاده کرد.
 • میخچه‌ها یا پینه‌های دردناک ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند.
 • تغییر سبک زندگی و لباس تمیز و راحت می‌تواند به جلوگیری از ایجاد میخچه و پینه کمک کند.

چه تفاوتی بین میخچه و پینه وجود دارد؟ 


مردم گاهی اوقات به اشتباه از اصطلاحات میخچه و پینه به جای هم استفاده می‌کنند، اما این‌ها با هم متفاوت هستند.

پینه چیست؟

پینه چیست؟

پینه یک بخش از پوست است که به دلیل اصطکاک، فشار یا تحریک، سفت و ضخیم می‌شود. این پینه‌ها اغلب روی پاها شکل می‌گیرند، اما ممکن است در دست، آرنج یا زانو نیز رخ دهند. آنها به رنگ زرد یا کم‌رنگ هستند. هنگام لمس، آنها مانند گلوله‌ای زیر پوست حس می‌شوند، اما به دلیل ضخامت پوست، حساسیت کمتری نسبت به پوست اطراف دارند. پینه‌ها معمولاً از میخچه بزرگتر و گسترده‌تر هستند و لبه‌های آنها کمتر قابل مشاهده هستند. آنها معمولاً در مناطقی ظاهر می‌شوند که پوست به طور مکرر با چیزی مثل استخوان، برخی از کفش‌ها یا سطح زمین در تماس است. این پینه‌ها به طور معمول در ناحیه استخوانی مستقیماً زیر انگشتان پا شکل می‌گیرند، مناطقی که وزن بدن در هنگام راه رفتن بر روی آنها قرار می‌گیرد.

میخچه چیست؟ 

میخچه نوعی پینه است که از پوست مرده تشکیل شده است. آنها معمولاً در سطح پوست صاف و بدون مو به خصوص در بالا یا کنار انگشتان پا ایجاد می‌شوند. آن‌ها معمولاً كوچك و گرد هستند، با مركز مشخص و ممكن است نرم باشند. میخچه‌های سخت تمایل به کوچک بودن ندارند و در مناطقی از پوست سفت و سخت، جایی که پوست ضخیم شده یا پینه وجود دارد و در مناطق استخوانی پا ایجاد می‌شوند. میخچه‌های نرم دارای رنگ مایل به سفید و دارای بافتی لاستیکی هستند. آنها بیشتر بین انگشتان پا، در مناطقی از پوست که مرطوب می‌شود و یا عرق می‌کند ایجاد می‌شوند. پینه و میخچه در حالت عادی مضر نیستند، اما گاهی اوقات ممکن است منجر به عفونت یا زخم شدن پوست شوند، به خصوص در افراد دیابتی و گردش خون ضعیف در پا ممکن است مشکل ایجاد کنند.

علائم و نشانه ها


میخچه و پینه باعث می‌شوند فرد احساس کند انگار روی سنگ راه می‌رود. علائم یا نشانه‌های زیر ممکن است نشان دهنده وجود یک میخچه یا پینه باشد:

• برآمدگی برجسته و سفت شده

• یک ناحیه ضخیم و خشن از پوست

• • پوستی پوسته پوسته و خشک یا پوسته پوسته و مومی

• درد یا حساسیت زیر پوست

اگر یک میخچه یا پینه بسیار ملتهب یا دردناک شود، بیمار باید با پزشک خود مشاوره کند. بیمارانی که گردش خون ضعیف، پوست شکننده، یا مشکلات عصبی و بی‌حسی در پا دارند، باید قبل از درمان میخچه و پینه در خانه با پزشکان خود صحبت کنند. افراد مبتلا به دیابت، نوروپاتی محیطی و بیماری عروقی محیطی باید مراقب باشند.

علل و عوامل خطرساز 


علل و عوامل خطرساز میخچه و پینه

عوامل خطرساز زیر با بروز بیشتر میخچه و پینه مرتبط است:

• هر چیزی که باعث فشار یا اصطکاک روی پوست شود

• کفش‌های خیلی تنگ یا پاشنه بلند، باعث فشار زیاد به پا می‌شوند

• کفش‌های خیلی گشاد، باعث اصطکاک می‌شوند

• یک درز بد که در داخل کفش قرار گرفته و به پوست می‌مالد

• جوراب‌هایی که مناسب نیستند

• جوراب نپوشیدن

• مرتباً پا برهنه راه رفتن، زیرا پوست برای محافظت از خود ناچارا ضخیم می‌شود

• اقدامات مکرر مانند آهسته دویدن یا راه رفتن به روشی خاص

• سن بالاتر، زیرا بافت چربی کمتری در پوست وجود دارد، به این معنی که بالشتک کمتری وجود دارد و احتمال ایجاد پینه، به ویژه در قسمت پا، بیشتر است

پینه اغلب روی پاها ظاهر می‌شود، اما اصطکاک و فشار نیز می‌تواند باعث ایجاد پینه روی دست‌ها شود. افرادی که بدون استفاده از دستکش مرتباً دوچرخه سواری می‌کنند یا از ابزار دستی استفاده می‌کنند، باعث بروز این عوارض می‌شوند. زانو زدن یا استراحت مکرر آرنج روی میز می‌تواند باعث ایجاد پینه در زانو یا آرنج شود.

درمان خانگی 


درمان خانگی میخچه و پینه

بسیاری از افراد با استفاده از محصولات بدون نسخه داروخانه، در خانه میخچه و پینه را درمان می‌كنند. نکات شامل:

• میخچه یا پینه را به مدت 5 تا 10 دقیقه در آب گرم خیسانده و سپس آنرا با سنگ پا بتراشید. حرکات دورانی یا پهلو به از بین بردن پوست مرده کمک می‌کند.

• هر روز روی پا از مرطوب کننده استفاده کنید. محصولاتی که حاوی اسید سالیسیلیک، اوره یا لاکتات آمونیوم هستند، به لطافت پوست خشک کمک می‌کند و آن را برای پوست تازه آماده می‌کند.

• اگر اقدامات تکراری باعث ایجاد میخچه و پینه شده باشد، اجتناب از این اقدامات اغلب می تواند مشکل را حل کند.

• کفش‌ها و جوراب‌هایی که متناسب هستند، پد یا کفی محافظ و سایر اقدامات مراقبت از خود می‌توانند به شما کمک کنند. ممکن است از گوه‌های فوم یا سیلیکون بین انگشتان پا استفاده شود تا فشار بر روی میخچه پا کاهش یابد. کفی‌های ارتوپدی، کفی‌های بالشتی هستند که به افراد مبتلا به تغییر شکل پا کمک می‌کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم 


اگر میخچه یا پینه با درد بسیار همراه است، یا اگر فرد مبتلا به دیابت، پوست شکننده یا مشکلات گردش خون دارد، بهتر است با یک پزشک یا یک متخصص غدد پا متخصص در مراقبت از پا مشورت کنید. پزشک پاها را معاینه می‌کند، از فرد در مورد سبک زندگی او سوال می‌کند و ممکن است کفش‌هایش را بررسی کند. پزشک متخصص پا مقداری از پوست سفت اطراف میخچه را از بین می‌برد تا مرکز آن از بین برود. بعد از اصلاح پوست، پزشک یک پانسمان با 40 درصد اسید سالیسیلیک استفاده می‌کند. بیمار باید تا مدتی پانسمان را تعویض کند. معمولاً قبل از استفاده از پانسمان جدید، از سنگ پا یا سوهان فلزی ناخن برای ساییدن پوست مرده استفاده می‌شود.در صورت وجود عفونت یا خطر عفونت، پزشک ممکن است پماد آنتی بیوتیک تجویز کند. پوست قرمز و متورم در اطراف میخچه یا پینه می‌تواند عفونت را نشان دهد. اگر پزشک مشکوک به وجود یک مشکل اساسی در ساختار استخوان باشد، ممکن است بیمار را برای عکسبرداری با اشعه ایکس و احتمالاً جراحی ارجاع دهد.

اسید سالیسیلیک چیست؟ 


درمان استاندارد میخچه و پینه، اسید سالیسیلیک است که در درمان زگیل نیز استفاده می‌شود. این ماده کراتولیتیک است، که پروتئین یا کراتین سازنده میخچه و پوست مرده اطراف آن را حل می‌کند. این ماده به صورت کرم، پد و گچ وجود دارد و می‌توان آن را با استفاده از اپلیکاتور یا قطره چکان استفاده کرد. قسمت بالایی پوست سفید می‌شود و می‌توان بافت مرده را برش داد و یا جدا کرد. اگر میخچه یا پینه از بین رفت و اگر علائم پوست سخت بازگشت، هر هفته آن ناحیه را با سنگ پا خیس کرده و مالش دهید. اسید سالیسیلیک در غلظت‌های مختلف وجود دارد. دوزهای قوی‌تر ممکن است سریعتر کار کنند، اما نیاز به نسخه پزشک دارند. این مواد پوست اطراف را تحریک می‌کنند، بنابراین باید هنگام استفاده از آن دقت شود. این مواد را روی میخچه ترک خورده یا پینه استفاده نکنید.

احتیاط


هنگام درمان میخچه و پینه در خانه، نباید پوست را زیاد از بین ببرید، زیرا این امر منجر به درد و عفونت می‌شود. افراد مسن و مبتلایان به دیابت نباید پاهای خود را در خانه بتراشند، بریزند یا اصلاح کنند، زیرا این امر منجر به عفونت‌هایی می‌شود که درمان آن دشوار است و باعث ایجاد زخم روی پوست می‌شود. آنها باید قبل از استفاده از اسید سالیسیلیک از پزشک سوال کنند، زیرا ممکن است باعث ایجاد زخم شود. هرگونه برش یا برداشتن پوست بهتر است توسط پزشک متخصص غدد پا یا سایر متخصصان بهداشت انجام شود. شاید اصلاح مجدد یا مرتب لازم باشد، زیرا ممکن است میخچه یا کالوس عود کند.

پیشگیری 


اقدامات زیر به کاهش خطر ابتلا به میخچه و پینه کمک می‌کند:

• هر روز پا را با آب و صابون بشویید. از برس تمیز کننده استفاده کنید.

• بعد از شستشو و خشک کردن خوب کرم‌های مخصوص پا و مرطوب کننده استفاده کنید. از لوسیون بدن استفاده نکنید. لوسیون پا برای خرید بصورت آنلاین موجود است.

• کفش‌ها و جوراب‌های متناسب با درزهایی که با پوست برخورد نمی‌کنند بپوشید.

• در اواخر روز، هنگامی که پا در بزرگترین حد خود است، به خرید کفش بپردازید، زیرا در پایان روز پا کمی ورم می‌کند.

• با بروز هرگونه درد پا یا تحریک پوستی مقابله کنید.

• یک معاینه منظم با یک متخصص پا انجام دهید.

• هنگام کوتاه کردن ناخن‌های پا، آنها را به صورت صاف کوتاه کنید و از زاویه یا لبه‌ها پایین نروید.

• به طور مرتب از سنگ پا و سوهان ناخن استفاده کنید و پوست سفت را به آرامی از بین ببرید. سنگ پا برای خرید بصورت آنلاین در دسترس هست.

• هر روز جوراب تمیز بپوشید و از پودر تالک برای جلوگیری از تعریق استفاده کنید. پودر تالک برای خرید بصورت آنلاین قابل دسترس است

• هنگام استفاده از ابزار، از دست‌های خودتان محافظت کنید، یا با دستکش‌های پد دار یا با دستگیره‌های پد دار ابزار آلات را در دست بگیرید. می‌توان میخچه و پینه را با درمان از بین برد، اما اگر سبک زندگی یا کفش نامناسب داشته باشید ممکن است دوباره برگردد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی