رفع مشکل فرو رفتن ناخن در گوشت شست پا با درمان خانگی و جراحی

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. رفع مشکل فرو رفتن ناخن در گوشت شست پا با درمان خانگی و جراحی

فرو رفتن ناخن در گوشت، بسیار شایع است و تقریباً هر فردی حداقل یک بار در زندگی خود این وضعیت را تجربه می‌کند و در مورد نوزادان فرو رفتن ناخن در گوشت پا و عفونت آن به کرات رخ می دهد. این حالت هنگامی رخ می‌دهد که گوشه‌های ناخن در پوست نرم اطراف ناخن رشد کرده یا به آن فشار وارد می‌کنند. این مسئله خصوصاً در انگشت بزرگ پا به چشم می‌خورد؛ اما در هر یک از انگشتان دیگر پا نیز می‌تواند این وضعیت دیده شود. اگر دارای زمینه ژنتیکی فرو رفتن ناخن پا در گوشت هستید، این وضعیت ممکن است دوباره برگردد و یا بر روی چند انگشت اتفاق بیفتد. کیفیت زندگی شما ممکن است تحت تأثیر درد، عفونت و سایر مشکلات دردناک پا قرار بگیرد که نیاز به درمان‌های مختلف یا جراحی دارد. در این مورد، ممکن است پزشک، برداشتن جزئی یا ماتریکسکتومی کامل ناخن را برای حذف ناخن‌ های عامل درد مزمن پیشنهاد کند.

گوشت ناخن پا یا فرو رفتن ناخن در گوشت پا چیست؟

فرورفتگی ناخن در گوشت پا به انگلیسی onychocryptosis، یک رخداد شایع است که در آن گوشه یا کنار ناخن پای در حال رشد به داخل بافت نرم اطراف آن فرو می‌رود، که باعث درد، قرمزی، تورم و گاهی اوقات عفونت می‌شود و معمولا شیوع آن در انگشت شست پا بیشتر است.

اغلب خودتان می‌توانید فرورفتگی ناخن در گوشت پا را درمان کنید. در صورت وجود درد بسیار شدید و گسترده، پزشک اقداماتی را جهت برطرف‌کردن درد و ناراحتی و کاهش عوارض ناخوشایند آن انجام خواهدداد. در صورت ابتلا به دیابت و یا سایر بیماری‌هایی که موجب کاهش جریان خون به پاها می‌شود، ریسک مواجهه با عوارض ناخوشایند فرورفتن ناخن در گوشت بیشتر می‌شود.

علل فرو رفتن ناخن در گوشت

علل فرورفتن ناخن در گوشت معمولاً عبارتند از:

 • پوشیدن کفشی که به شصت فشار می آورد.
 • کوتاهی بیش‌ازحد ناخن یا کج کوتاه کردن آن
 • شست آسیب‌دیده
 • داشتن شستی با انحنای غیرعادی
 • بهداشت نامناسب پا، مثلاً عدم تمیز و خشک نگه‌داشتن پا
 • ژنتیک
 • وضعیت قرارگیری نامناسب شصت
 • استفاده بیش‌ازحد از پا در طول فعالیت‌ های ورزشی می‌ تواند فرد را در معرض ابتلا به آلودگی انگشتان پا قرار دهد.

علائم فرو رفتن ناخن پا در انگشت

در ابتدا گوشه ناخن متورم و دردناک است ولی بعد از مدتی ممکن است قرمز و عفونی شود. درد شدید ناخن موجب اشکال در راه رفتن و بروز لنگش میشود که این عارضه در نوجوانان زیاد دیده میشود و در هر انگشتی از پا ممکن است بوجود بیاید ولی در انگشت بزرگ پا بیشتر است.
در این عارضه ناخن در پوست کنارش رفته و آنرا زخمی میکند و بعد از مدتی بافت، عفونی شده و شروع به رشد میکند و روی کنار ناخن را هم میپوشاند. این بافت معمولاً عفونی بوده و ممکن است ترشح چرکی هم داشته باشد و افرادی که مبتلا به دیابت هستند هر روز باید پا را برای احتمال وجود علائم عفونت و همچنین سایر مشکلات بررسی کنند.

برای تشخیص علائم گوشه کردن ناخن پا به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

اگر هر یک از علائم زیر را داشتید به دکتر عمومی مراجعه کنید یا از مشاوره تلفنی با دکتر عمومی بهره ببرید:

 • در صورت استفاده از درمان‌های خانگی به مدت چند هفته و بدتر شدن درد و ایجاد مشکل در راه‌رفتن و یا انجام دیگر فعالیت‌ها
 • اگر به درمان‌های خانگی پاسخ ندهید و عفونت رخ دهد، ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته‌باشید.
 • در صورت احساس ناراحتی بسیار شدید یا وجود ترشحات چرکی و قرمزی افزایش یابنده در انگشت پا.
 • اگر مبتلا به دیابت یا سایر بیماری‌هایی که منجر به کاهش جریان خون پا هستید و یا دارای هر نوع زخم و عفونت در پا هستید، به پزشک مراجعه کنید.

درمان رشد ناخن در گوشت پا با روش های خانگی

درمان با سیر و روغن زیتون

دستور درمان ناخن های تو رفته با سیر و روغن زیتون به این ترتیب است که؛ آماده کردن پماد طبیعی با سیر و روغن زیتون می تواند ناخن های تو رفته را درمان کند در حالی که از پوست در برابر عفونت های احتمالی محافظت می کند.

این مواد به درمان پوست های آسیب دیده کمک و یک مانع حفاظتی در برابر باکتری ها و میکروب ها ایجاد می کند.

درمان با آلوئه ورا و روغن درخت چایی

این راه حل دو مواد ضد عفونی کننده قدرتمند دارد که به حفاظت از پوست در هنگام تخریب به خاطر ناخن های تو رفته کمک می کند ، خواص مرطوب کنندگی و بازسازی آن ها باعث تسریع بازسازی سلول و تسهیل خروج ناخن می شود. شما دو قاشق ژله آلوئه ورا و ۶ قطره روغن درخت چایی را تهیه نمایید. ژل آلوئه ورا را با قطرات روغن درخت چای ترکیب کنید و مواد را روی موضع آسیب دیده بمالید و بگذارید بدون شستشو کار کند. باید بگوییم که ۲ بار در روز اینکا را تکرار کنید تا این مشکل برطرف شود.

درمان با آبلیمو و عسل

اگر چه می دانیم ترکیب لیمو و عسل می تواند به عنوان یک درمان داخلی برای بسیاری از مشکلات سلامتی به کار رود، ویژگی های آنتی بیوتیک آن از عفونت جلوگیری می کند و به این طریق باعث کاهش درد و قرمزی پوست می شود. شما می توانید که دو قاشق غذا خوری آبلیمو و یک قاشق غذاخوری عسل را تهیه نمایید.

عصاره لیمو را در یک کاسه بریزید و آن را با عسل مخلوط کنید. مواد را بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه بماند.  آب گرم بشویید ، اینکار را ۲ بار در روزتا زمانی که ناخن خارج شود انجام دهید.

لیمو

در میان داروهای خانگی برای فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت، این یکی ساده‌ترین مورد است زیرا پیدا کردن آن کاری ندارد و به بهبود التهاب و درد ناشی از این مشکل کمک می‌کند.

 • خواص اسیدی و آنتی پاتوژن لیمو می‌تواند عفونت را درمان کند. در این‌جا دو روش وجود دارد که می‌توانید از لیمو برای درمان ناخن فرو رفته در گوشت انگشت استفاده کنید:
  لیموی تازه را برش بزنید
 • یک قطعه از آن را روی منطقه آسیب‌دیده قرار دهید
 • از گاز برای بستن آن استفاده کنید و اجازه بدهید تا صبح روز بعد بماند
 • از یک تکه چوب مخصوص که برای ناخن طراحی شده استفاده کنید و ناخن را داخل گوشت خارج کنید.
 • سپس یک تکه پنبه را رول کنید و آن را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده قرار دهید.

آب گرم و نمک اپسوم

این یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای ناخن فرورفته در گوشت است. تمام کاری که باید انجام دهید این است که کمی آب گرم بردارید و نمک اپسوم را به آن اضافه کنید و پس از انجام این کار، پای آسیب‌دیده را در ترکیب حاصل خیس کنید.

این محلول ناخن پا را نرم می‌کند و نه تنها به رفع التهاب ناشی از ناخن فرو رفته در انگشت کمک می‌کند بلکه سبب می‌شود که در طول چند روز مشکل از بین برود.

آیا فرو رفتگی ناخن نیاز به جراحی دارد؟

اغلب اوقات، فرو رفتگی ناخن بدون جراحی بهبود می یابد. در موارد شدید، پزشک ممکن است نیاز به برداشتن بخشی از ناخن با جراحی را توصیه کند. جراحی از رشد لبه ناخن به سمت داخل و بریدن پوست جلوگیری می کند. برای کودکانی که دائماً دچار فرو رفتگی ناخن می شوند، برداشتن دائمی ناخن می تواند کمک کننده باشد.
در حین برداشتن جزئی یا کامل ناخن، پزشک یک داروی بی ‌حسی را به انگشت پا تزریق می‌کند. سپس پزشک قسمتی یا تمام ناخن پا را قطع می‌کند. ممکن است چند ماه طول بکشد تا ناخن دوباره رشد کند.

درمان فرو رفتگی ناخن با جراحی

جراحی

 در مواردی که فرو رفتن ناخن بسیار عمیق و با عفونت همراه است، جراحی برای تخلیه این ناخن فرو رفته و تمیز کردن منطقه آسیب دیده ممکن است لازم باشد. این جراحی توسط پزشک دستاوردهای جراحی انجام می‌شود و برای حفظ صحت پوست و اطمینان از درمان کامل ناخن بسیار حائز اهمیت است.

مراقبت‌های بعد از جراحی

پس از جراحی برای خنک کردن و بهبود منطقه جراحی، پزشک ممکن است نوار ضدسرم و ضماد مناسبی برای محافظت از منطقه جراحی تجویز کند. همچنین، داروهای ضد التهاب و ضد درد ممکن است مفید باشند. علاوه بر این، باید از نگهداری و بهبود منطقه جراحی مراقبت شود تا احتمال عود فرو رفتگی ناخن کاهش یابد.

با توجه به خطرات و عوارض ناشی از فرو رفتن ناخن در گوشت پا و همچنین اهمیت درمان مناسب، جراحی می‌تواند گزینه مناسبی برای بهبود و بازسازی منطقه آسیب دیده باشد. اما تصمیم در خصوص جراحی باید توسط پزشک معالج گرفته شود و پس از جراحی نیز نیاز است که به مراقبت‌های لازم برای بهبود منطقه جراحی پایبند باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی