علت صدا دادن گردن چیست و چه زمانی نیاز به درمان دارد؟

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. علت صدا دادن گردن چیست و چه زمانی نیاز به درمان دارد؟

احتمالاً بیشتر افراد تاکنون از خود پرسیده‌اند که چرا هنگام چرخاندن سر، گردنشان صدا می‌دهد. پاسخ این سوال اغلب این است که این افراد واکنش طبیعی بدن به حرکت مفاصل گردن را تجربه می‌کنند.

پزشکان متخصص این واکنش را کریپتوس می‌نامند که صداهایی است که هنگام حرکت سر و گردن خود می‌شنوید. در صورت بروز کریپتوس هنگام چرخاندن سر، معمولاً نگرانی وجود ندارد؛ مگر اینکه احساس درد کنید. فیزیوتراپیست می‌تواند درباره کشف علت صدا دادن گردن هنگام چرخاندن سر به شما کمک کند. آنها همچنین می‌توانند در صورت داشتن درد گردن هنگام شنیدن این صدا به شما کمک کنند.

آیا مطمئن نیستید علت صدا دادن گردن هنگام چرخاندن سر چیست؟ متخصصین کلینیک توانبخشی امید برای یافتن پاسخ به شما کمک می‌کنند؛ به خصوص اگر هنگام شنیدن این صدا، درد گردن را نیز تجربه می‌کنید. ما می‌توانیم با انجام آزمایش‌های غربالگری رایگان روی گردن شما منشاء کریپتوز را تعیین کنیم.

فیزیوتراپیست‌ها سپس می‌توانند برای رسیدگی به منشاء درد و کریپتوس یک برنامه منحصر به فرد برای شما طراحی کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02166018200 تماس حاصل فرمایید.

کریپتوس چیست؟


کلمه crepitus (کریپتوس) یک اصطلاح علمی است که صداهای ناشی از حرکت مفاصل را توصیف می‌کند. صدای ترکیدگی، برخورد دو چیز، کوبیدن یا حتی ساییده شدن می‌تواند همزمان با حرکت مفصل به گوش برسد.

کریپتوس می‌تواند هنگام حرکت هر کدام از مفاصل بدن شما ایجاد شود. کریپتوس گردن یک اتفاق نسبتا شایع است و بسیاری از افراد آن را تجربه می‌کنند؛ به عنوان مثال ممکن است هنگامی که از بالای شانه خود نگاه می‌کنید، صدای ترک خوردن یا ساییدگی در مفاصل گردن را شنیده باشید. این صدا یک نمونه از کریپتوس گردن است.

چرا گردن تا این حد مستعد ایجاد کریپتوس است؟


این موضوع به نحوه چیدمان گردن مربوط می‌شود. ستون فقرات ناحیه گردن از ۷ قسمت تشکیل شده است. هر بخش دارای مفاصل متعددی است که با بخش‌های بالا و پایین خود تعامل دارند. ستون فقرات ناحیه گردن یک سیستم انعطاف پذیر است که می‌تواند از ساختارهای عصبی محافظت کرده و در عین حال ثبات سر و گردن را حفظ کند.

انعطاف پذیری ذاتی مفاصل گردن باعث می‌شود در هر سطح از آن، مفاصلی وجود داشته باشند که مستعد فرسودگی در طول زمان هستند این امر می‌تواند منجر به آرتروز و در نتیجه کریپتوس گردن شود.

سایر علائمی که ممکن است همراه با کریپتوس گردن ظاهر شوند.


کریپتوس گردن می‌تواند بدون علائم باشد. با این حال ممکن است گاهی اوقات با سایر علائم جدی مانند مواردی که در ادامه می‌آیند همراه باشد:

 • درد گردن
 • بی ثباتی
 • ضعف
 • بی‌حسی
 • کاهش مهارت دست‌ها
 • مشکل در راه رفتن

صدا دادن گردن

پیشرفت کریپتوس گردن


اگرچه افراد می‌توانند در هر سنی کریپتوز گردن را تجربه کنند، اما احتمال بروز آن با افزایش سن بیشتر می‌شود. برخی افراد ممکن است علائم کریپتوز گردن را بیشتر از سایرین تجربه کنند.

به عنوان مثال، شما ممکن است فقط چندین بار در ماه این صدا را تجربه کنید. با این حال، فرد دیگری ممکن است این حرکات پر سر و صدا را به صورت روزانه یا حتی چندین بار در روز تجربه کند.

از طرف دیگر، رخ دادن کریپتوز گردن می‌تواند تعداد تکرار آن را افزایش یا کاهش دهد. ممکن است قبل از متوقف شدن کامل این حرکات، برای چندین روز به صورت منظم علائم آن را تجربه کنید.

برخی از علل احتمالی کریپتوس گردن چیست؟


کریپتوس گردن چندین علت بالقوه دارد گاهی اوقات عوامل متعددی می توانند در ایجاد این احساس غیرمعمول نقش داشته باشند.

تغییرات فشار مفصلی

ممکن است در مفاصل سینوویال شما (مفاصل از جمله مفاصل فاست که دارای پوشش روان کننده و مایع هستند) حباب‌های گاز بسیار کوچکی تشکیل شوند. هنگامی که این حباب‌ها آزاد می‌شوند، صدای ترکیدگی در مفاصل شما ایجاد می‌شود. در چنین حالتی ممکن است در طول حرکات طبیعی گردن شما این صداها شنیده شوند. ممکن است این صداها هنگامی که یک متخصص کایروپراکتیک یا فیزیوتراپیست در حال دستکاری ستون فقرات هستند نیز رخ دهند.

حرکت تاندون یا رباط

گاهی اوقات این صدای ترک خوردگی می‌تواند به دلیل لغزش یک تاندون متحرک (بافتی که ماهیچه‌ها را به استخوان متصل می‌کند) یا رباط (بافتی که استخوان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند) در اطراف استخوان / روی تاندون یا رباط دیگری باشد. صدای ترک خوردن می‌تواند ناشی از سفت شدن بیش از حد بافت‌ها و ماهیچه‌ها نیز باشد که گاهی به دلیل افزایش سن و گاهی به دلیل شرایط نامطلوب ایجاد می‌شود.

کشیده شدن استخوان روی استخوان 

استئوآرتریت (که در ستون فقرات اسپوندیلوزیس نامیده می‌شود) می‌تواند باعث تحلیل رفتن مفاصل فاست که مهره‌های شما را به یکدیگر متصل می‌کنند، شود. در نتیجه غضروف محافظ فرسوده شده و استخوان‌های مهره که در مجاورت یکدیگر قرار دارند، شروع به کشیده شدن روی یکدیگر می‌کنند. اغلب این وضعیت باعث شنیده شدن صدای ساییدگی می‌شود. کشیده شدن استخوان‌ها روی یکدیگر همچنین می‌تواند ناشی از فرسایش دیسک باشد که باعث تحلیل رفتن دیسک‌های کوسن شکل بین مهره‌ها می‌شود.

مقایسه کریپتوس گردن و صدای cracking گردن


بنابراین تفاوت بین صدای کریپتوس گردن و صدای cracking گردن چیست؟ هر دو اصطلاح مربوط به احساس حرکت هستند.

اول اینکه کریپتوس، احساس کردن صدا بر اثر حرکت کردن است. صدای cracking یک پدیده مشابه همراه با حرکت مفصل است. هر دو اتفاق معمولاً با آزاد شدن حباب‌های گاز نیتروژن در مفصل همراه هستند. می‌توان گفت  cracking گردن صدای مشابهی دارد. احتمالا شما این صدا را با کشش خوب و کامل پس از نشستن طولانی مدت شنیده‌اید.

چه موقع باید با پزشک خود مشورت کنید؟


اگر کریپتوس گردن بدون علائم دیگری رخ دهد، معمولاً مشکل جدی نیست‌‌. با این حال اگر کریپتوس گردن با علائم خاصی همراه باشد، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

به علائمی مانند درد گردن، ضعف یا تغییرات حسی توجه داشته باشید. اگر دردی دارید که تا پایین بازوها امتداد پیدا می‌کند یا در انجام کارهای حرکتی ظریف مانند بستن دکمه پیراهن یا نوشتن مشکل دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید. این علائم به صورت بالقوه می‌تواند ناشی از فشردگی نخاع یا ریشه عصبی باشند.

هنگامی که برای اولین بار صدای cracking یا ساییدگی گردن را می‌شنوید، طبیعی است که تعجب کنید یا به دنبال یافتن مشکلی در ستون فقرات گردن خود باشید. به طور کلی اگر این صدا که کریپتوس گردن نیز نامیده می‌شود همراه با یکی از موارد زیر باشد، باید با پزشک مشورت کرد:

 • درد یا تورم. کریپتوس گردن همراه با درد یا تورم می‌تواند نشان‌دهنده آرتروز یا نوعی فرآیند التهابی دیگر در مفاصل گردن باشد.
 • تصادف یا جراحت اخیر اگر گردن شما پس از وارد شدن یک ضربه مانند تصادف رانندگی یا سقوط از ارتفاع صداهای جدید ایجاد می‌کند، به این معنا است که ممکن است یک تغییر ساختاری ایجاد شده باشد که باید توسط یک پزشک متخصص واجد شرایط بررسی شود.
 • کریپتوس مکرر یا ثابت. اگر کریپتوس گردن ثابت باشد، یعنی صداهایی که با حرکت مفصل ایجاد می‌شوند دائماً تکرار شوند، این امر می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکل در عملکرد مفصل باشد؛ به خصوص اگر این صدا با درد همراه باشد.
 • عمل جراحی اخیر. گاهی اوقات صداهای جدید گردن، پس از جراحی در ستون فقرات گردن ایجاد می‌شوند‌. ممکن است این صداها هفته‌ها پس از عمل جراحی ظاهر شوند و اگرچه ممکن است طبیعی به نظر برسند و جای نگرانی وجود نداشته باشد اما باید در هر صورت به جراح اطلاع داده شوند.

در صورتی که هیچ کدام از موارد بالا وجود نداشته باشند، به احتمال زیاد صدای ترک خوردن و ساییدگی گردن به تنهایی نشان دهنده مشکل در سلامتی نیست. حتی اگر درباره این صدا نگرانی خاصی ندارید یا اگر درد یا علائم آزاردهنده دیگری وجود نداشته باشد، باز هم بهتر است برای راحت شدن خیال خود و رد کردن احتمال وجود یک بیماری اساسی جدی به پزشک مراجعه کنید.

درمان صدا دادن گردن


برای کریپتوس گردن انواع مختلفی از درمان‌ها وجود دارد. شما می‌توانید درمان را با روش‌های درمانی محافظه‌ کارانه مانند فیزیوتراپی و مدیریت درد آغاز کنید. در این صورت فرض بر این است که هیچگونه مدرکی مبنی بر آسیب به نخاع یا ریشه‌های عصبی وجود ندارد.

اگر نتایج آزمایش‌های تصویربرداری، نشانه‌ای از فشردگی نخاع یا اعصاب را نشان دهد، درمان شامل برداشتن فشار از روی ساختارهای عصبی و نخاعی ستون فقرات خواهد بود. کشش گردن (تراکشن گردن) یکی دیگر از روش‌های درمانی بالقوه است.

در ادامه چندین درمان غیر تهاجمی آمده است که ممکن است پزشکان آنها را تجویز یا توصیه کنند:

برنامه غذایی و ورزش 

برخی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از کریپتوس یا بهبود آن، داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن است. شما می‌توانید با حفظ وزن مناسب خود و حداقل ۳۰ دقیقه ورزش در روز، وزن کمتری را به مفاصل خود تحمیل کنید و برای حفظ سلامتی آنها حرکت کافی داشته باشید.

 

ورزش برای صدا دادن گردن

 

غذاهایی که حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا ۳ و کلاژن هستند نیز به پیشگیری و کاهش اثرات کریپتوس و درد مفاصل کمک می‌کنند.

روش RICE

کلمه RICE مخفف استراحت کردن، یخ درمانی، فشرده سازی و بلند کردن است. ممکن است این روش برای برخی از موارد کریپتوس که مرتبط با یک آسیب هستند یا با تورم همراهند توصیه شود. استراحت دادن به ناحیه آسیب‌دیده، احتمال وارد شدن آسیب بیشتر را کاهش می‌دهد و به بدن زمان لازم برای بهبودی را می‌دهد. یخ گذاشتن روی این ناحیه می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی در مقابل درد شده و فشرده سازی نیز تورم را تحت کنترل نگه می‌دارد. قرار دادن ناحیه آسیب‌دیده بالاتر از سطح بدن نیز می‌تواند با کاهش جریان خون در ناحیه آسیب‌دیده، تورم و درد را کاهش دهد.

استراحت برای صدا دادن گردن

بستن بریس 

بستن بریس شکل دیگری از درمان کریپتوس ناشی از آسیب دیدگی است. بریس گردن می‌تواند به بی حرکت کردن موقتی ناحیه آسیب‌دیده کمک کند. بستن بریس به مفصل اجازه می‌دهد تا در صورت لزوم بتوانند بدون آسیب دیدگی بیشتر بهبود پیدا کند.

استفاده از دست‌ها در فیزیوتراپی 

درمان فیزیوتراپی که توسط فیزیوتراپیست متخصص ارائه می‌شود، می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا به طور خاص برای هر بیمار طراحی می‌شود.

فیزیوتراپی برای صدا دادن گردن

یخ درمانی و گرما درمانی 

اگر کریپتوس با التهاب همراه باشد، می‌توان از کمپرس گرم یا بسته‌های منجمد روی گردن استفاده کرد تا به کاهش درد و التهاب مفصل کمک کند.

داروهای مسکن

در صورت لزوم می‌توان از داروهای بدون نسخه برای تسکین درد یا کاهش تورم استفاده کرد با این حال اگر درد شدت پیدا کند یا مصرف داروهای بدون نسخه کافی نباشد، ممکن است پزشک مسکن قویتری تجویز کند.

عمل جراحی

اگرچه بیشتر موارد کریپتوس را می‌توان با درمان‌های غیر تهاجمی کاهش داد و مدیریت کرد اما ممکن است برخی از بیماران که موارد جدی‌تری دارند به عمل جراحی احتیاج داشته باشند.

کریپتوس گردن یک اتفاق نسبتاً شایع است و اگر با علائم دیگری همراه نباشد، اغلب خطری ندارد. با این حال بهتر است به صداهای عجیب و غریب ترک خوردن یا ترکیدگی در گردن توجه کنید.

برای آن که منشاء مشکل مشخص شود و آرامش خاطر بیشتری داشته باشید از پزشک خود بخواهید به این مشکل رسیدگی کند. آنها مشکل را در سطح بالایی بررسی کرده و آن را یکبار برای همیشه حل می‌کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی