فواید و عوارض اوزون تراپی یا تزریق اوزون برای درمان دیسک کمر

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. فواید و عوارض اوزون تراپی یا تزریق اوزون برای درمان دیسک کمر

تزریق اوزون یک روش تحقیقاتی است که در آزمایشات تحقیقاتی تجربی برای درمان کمردرد همراه با فتق دیسک نخاع یا سایر مشکلات ساختاری ستون فقرات به کار گرفته می‌شود. این روش بحث برانگیز هنوز در ایالات متحده تأیید نشده است. مطالعات و تحقیقات برای سنجیدن نقاط مثبت و منفی این روش درمانی چالش برانگیز آغاز شده است.

ازن درمانی چیست؟ 


ازن فرآیندی درمانی پزشکی است که از گاز اکسیژن در شکل ناپایدار O3 استفاده می‌کند، نه فرم O2 چون برای درمان در شرایط پزشکی پایدارتر است. (O2 نوعی اکسیژن در هوای تنفسی ماست).

این روش درمانی استاندارد برای هرگونه استفاده پزشکی نیست، اما برای انواع مختلفی از جمله کنترل و جلوگیری از حفره‌های دندان و بیماری عروق محیطی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

آزمایش‌های تحقیقاتی شامل روش‌های مختلفی برای تجویز ازن پزشکی است. که به صورت گاز تزریق می‌شود ،و به صورت موضعی به عنوان ژل استفاده می‌شود و از طریق حمام ازن وارد بدن می‌شود. تکنیک مورد استفاده باید از پارامترهای تعیین شده توسط هر پروتکل برای هر فرد به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. مکانسیمی که ازن درمانی ممکن است برای بیماری‌های مختلف کار کند هنوز کاملاً شناخته شده نیست. در رابطه با کمر درد، محققان پیشنهاد می‌کنند که مولکول‌های O3 یک واکنش شیمیایی ایجاد می‌کنند که ممکن است درد و التهاب ناشی از تحلیل ستون فقرات یا بیرون زدگی دیسک‌های کمر را کاهش دهد.

 هدف از این روش 


درد مزمن کمر به علت مشکلات مربوط به ستون فقرات قابل کنترل استفاده از روش‌های مختلفی مانند فیزیوتراپی، داروهای خوراکی و تزریقات موضعی – شامل انسداد عصبی و استروئیدها – انجام می‌شود. جراحی نیز یک گزینه درمانی است، اگرچه همیشه نتایج مطلوبی ندارد و ممکن است نیاز به جراحی مجدد در ستون فقرات وجود داشته باشد. مشکلات مربوط به ستون فقرات و درد مزمن معمولاً باعث کاهش فعالیت‌های بدنی می‌شوند و بیشتر در افراد بالای ۶۵ سال رخ می‌دهد. این شرایط معمولاً ناشی از فشار بر استخوان‌ها و دیسک‌های غضروفی بین مهره‌های ستون فقرات، عصب‌های نخاعی و سایر ساختارهای نزدیک به ستون فقرات است که باعث درد می‌شوند. در درمان درد مزمن کمر، تزریق اوزون در شرایط فتق دیسک، تنگی نخاع (باریک شدن ستون فقرات در اطراف نخاع) و سندرم جراحی شکست خورده قبلی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در تحقیقات، این روش به عنوان مکمل سایر درمان‌های کمردرد، مانند تزریق استروئید یا بیهوشی استفاده می‌شود. نتایج پیگیری یک تحقیق 10 ساله در بیمارانی که تحت درمان با تزریق اوزون آزمایشی برای فتق دیسک با کمردرد مزمن قرار گرفتند، نشان داد که این روش ایمن بوده و به آنها کمک می‌کند تا از جراحی و تزریق جلوگیری کنند.

خطرات و موارد منع مصرف 


خطرات و موارد منع مصرف اوزون تراپی برای درمان دیسک کمر

در حالی که برخی مطالعات نشان داده‌اند که تزریق اوزون در ستون فقرات، در بیشتر موارد، بی‌خطر است، اما نگرانی‌هایی در مورد عوارض جانبی و ناهماهنگی در مورد تکنیک‌های تزریق وجود دارد. این روش ممکن است عوارضی از جمله عفونت ستون فقرات، سپتی سمی (عفونت خطرناک در خون) و آبسه ستون فقرات ایجاد کند. همچنین با عوارض جانبی نادر، مانند آسیب قلبی و آمبولی ریوی (PE) همراه است.

مقررات 


گرچه اوزون درمانی خارج از یک محیط تحقیقاتی برای بیماران در دسترس نیست، اما چندین شرکت در حال توسعه و ساخت این روش درمانی و بررسی اثرات آن هستند.

تعدادی از مطالعات بین المللی در حال ارزیابی اثرات تزریق ازن نخاعی هستند و نتایج آن در مجلات علمی پژوهشی گزارش می‌شود. در صورت عدم استفاده از درمان‌های ثابت شده، به ویژه تزریق استروئید، اوزن درمانی به عنوان یک گزینه احتمالی پیشنهاد شده است.

برخی از اختلافات در مورد این روش درمانی وجود دارد و سازمان غذا و دارو (FDA) اظهار داشته است كه “ازن یك گاز سمی است و در درمانهای خاص، كمكی یا پیشگیری هیچگونه كاربرد پزشكی مفیدی در مورد آن شناخته نشده است.”

روش کار ازن درمانی 


در یک آزمایش تحقیقاتی با استفاده از اوزون درمانی برای کمر درد، جزئیات روش کار توسط پروتکل تحقیقاتی هدایت می‌شود که شامل معیارهای شرکت، پیش آزمایش، روش تزریق واقعی و اقدامات پیگیری می‌شود.

جراحی در یک محیط استریل مانند اتاق عمل یا یک مجموعه تحقیقاتی انجام می‌شود. آرام سازی و بیهوشی و نظارت بر عمل جراحی مورد نیاز است. شرکت کنندگان در وضعیت جنین قرار می‌گیرند بنابراین جراح می‌تواند به راحتی به ستون فقرات دسترسی پیدا کند. پوست باید بلافاصله قبل از عمل با ضد عفونی کننده تمیز شود. گاز اکسیژن که پیش از موعد از تأمین کننده تهیه شده، با سوزن از طریق پوست وارد شده و در نزدیکی ستون فقرات در ناحیه درد تزریق می‌شود. تزریق با راهنمایی تصویربرداری در زمان واقعی مانند توموگرافی رایانه‌ای انجام می‌شود. در حالی که ممکن است از چند روش مختلف برای تزریق استفاده شود (طبق دستورالعمل‌های تحقیق)، متداول‌ترین آن تزریق گاز به طور مستقیم به غضروف دیسک است.

در حین عمل و بلافاصله بعد از آن، تیم جراحی از روش‌های تصویربرداری برای مشاهده گاز هنگام حرکت در ناحیه مورد نظر و محل قرارگیری سوزن استفاده می‌کند. اگر در یک آزمایش تحقیقاتی اوزون درمانی شرکت می‌کنید، پس از جراحی باید یک شب اقامت در بیمارستان داشته باشید. شما باید معاینات عصبی دوره‌ای را برای بررسی عملکرد ستون فقرات و عصب نخاعی و همچنین نظارت دقیق پزشکی انجام دهید تا عوارض، مانند عفونت‌ها، در اسرع وقت تحت کنترل قرار بگیرند.

هزینه اوزون درمانی


ریکاوری و پیگیری 


ریکاوری و پیگیری اوزون تراپی برای درمان دیسک کمر

گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از درمان و ترخیص از بیمارستان، شرکت کنندگان در تحقیقات تجربی معمولاً عوارض تکراری تجربه نکرده‌اند. به آنها اجازه داده شد بعد از یک هفته فعالیت‌هایی مانند بازگشت به کار یا فیزیوتراپی را از سر بگیرند.کاملاً مشخص نیست که چه مدت طول می‌کشد تا ازن درمانی برای ستون فقرات موثر باشد. در حقیقت، توجه به این نکته مهم است که کمر درد به مرور به دلیل مسائلی مانند تغییر وزن و فعالیت بدنی اصلاح شده، برطرف می‌شود. بنابراین متخصصان مطمئن نیستند که آیا نتایج مثبت گزارش شده نتیجه درمان است یا به دلیل بهبود خود به خودی کمردرد است.

چرا درمان با اکسیژن و اوزون در آمریکا موجود نیست؟


مطالعات بالینی نشان می‌دهد که تزریق اکسیژن- اوزون یک درمان کم خطر و موثر برای فتق کمر است، ممکن است تعجب کنید که چرا در ایالات متحده به راحتی در دسترس نیستند. درمان با اکسیژن-اوزون در ایالات متحده شیوع کمتری دارد زیرا برخی از پزشکان معتقدند که تحقیقات بیشتری برای تعیین اثربخشی طولانی مدت و ایمنی تزریق‌های اکسیژن-اوزون باید انجام شود.

در حقیقت، بسیاری از پزشکان و محققان نسبت به تزریق اکسیژن – زون تا حدی تردید دارند، زیرا درصد زیادی از بیماران مبتلا به فتق دیسک به خودی خود بهبود می‌یابند. بنابراین، تشخیص اینکه آیا بیماران به دلیل تزریق بهبود می‌یابند یا اینکه آنها به سادگی بهبود می‌یابند دشوار است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی