فواید و عوارض بستن انواع کمربند و شکم بند بارداری

 1. خانه
 2. /
 3. بیماران
 4. /
 5. فواید و عوارض بستن انواع کمربند و شکم بند بارداری

اگر بارداری را تجربه کرده باشید، می‌دانید که در این دوران ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. چه مشکلاتی؟ مثلا زمانی که شکم شما به خاطر افزایش حجم رحم بزرگ می‌شود، ممکن است در قسمت پایین کمرتان احساس درد داشته باشید. همین‌طور به خاطر افزایش هورمون ریلاکسین، درد لگن به سراغتان می‌آید.
اما چه باید کرد؟ چطور می‌توان این دردها و بخصوص درد پایین کمر را در بارداری کاهش داد؟
استفاده از شکم‌بند بارداری، یا کرست طبی، راه خوبی است. شکم‌بند بارداری با قرار دادن وضعیت کمر در حالت طبیعی باعث می‌شود دردهای این ناحیه کمتر و قابل‌تحمل‌تر شود. این وسیله همچنین به شما کمک می‌کند که در سه ماهه دوم و سوم بارداری، راحت‌تر حرکت کنید.

شکم بند بارداری چیست؟

دوران بارداری یک زن، شیرین ترین روزهای زندگی اوست. اگرچه لذت انتظار، طعم شیرینی برای مادران دارد اما سختی های آن هم کم نیست. مادرانی که تجربه بارداری دارند، به خوبی می دانند که از چه سخن می گوییم. زمانی که حجم رحم افزایش می یابد، شکم بزرگ می شود و درد در قسمت پایین کمر به سراغ زنان می آید. البته باید لگن درد را نیز اضافه کنیم که بر اثر افزایش هورمون ریلاکسین، بروز می یابد.

اما آیا راهی هست که با آن بتوان دردهای دوران بارداری را کاهش داد؟ پاسخ این سوال مثبت است. ما راه بسیار ساده و کم هزینه ای را به شما پیشنهاد می دهیم و آن استفاده از شکم بند بارداری است. البته شاید شما آن را با نامی دیگر بشناسید؛ درست است. کرست طبی یا گن بارداری.

شکم بند بارداری، از پارچه های کشی و منعطف نظیر اسپندکس، پنبه، لاکرا و… تولید می شود. از آنجایی که شکم زنان باردار در حال رشد می باشد، خاصیت کشسانی شکم بند یک امتیاز مثبت برای آن است.

نقش این شکم بند، تثبیت کنندگی و حمایت از شکم و کمر زنان باردار است. اگر آن را از نزدیک دیده باشید، می دانید که این گن، نواری دایره ای شکل بوده و متناسب با بخش میانی بدن زنان باردار، طراحی شده است.

شکم بند بارداری، وضعیت کمر را در حالت طبیعی قرار می دهد؛ به همین دلیل است که با استفاده از آن کمردرد کاهش می یابد. مزیت دیگر استفاده از کرست طبی، کمک به حرکت آسان تر به ویژه در سه ماهه دوم و سوم بارداری است. درست است که این شکم بند مزیت های زیادی دارد، اما عوارض شکم بند بارداری را نیز نباید از خاطر برد.

آیا به شکم‌بند بارداری نیاز دارم؟

باید بدانید که استفاده از شکم‌بند بارداری برای هر بارداری لازم و ضروری نیست. اینکه آیا شما به این شکم‌بند نیاز دارید به وضعیت بدنی، شلی رباط، قدرت مرکزی بدن، نحوه نشستن کودک و عوامل دیگر بستگی دارد.

استفاده از شکم‌بند بارداری می‌تواند درد یا فشار در پشت را کمتر کند. بعضی از زنان ممکن است با استفاده از آن لذت ببرند و متوجه شوند که شکم‌بند، فعالیت‌های روزانه، پیاده‌روی یا ورزش را در دوران بارداری آسان‌ می‌کند.

انواع شکم بند بارداری

 • باند شکمی: باند شکمی که در طرح و رنگ متنوعی تولید شده، زیر لباس بسته می شود و شکم را به صورت کامل می پوشاند. استفاده از پارچه های منعطف در تولید این باند، دوام و ماندگاری آن را افزایش داده است. این باند شکمی فشار زیادی را به کمر، شکم و باسن وارد نخواهد کرد.
 • شکم بند دورپیچ که مخصوص زایمان اند: این مدل از شکم بند، چند لایه مستحکم و کششی دارد و از قسمت زیرین سینه تا باسن را مورد حمایت قرار می دهد. این شکم بند، گردش خون را بهبود می بخشد و از کمر مراقبت می کند.
 • لباس مخصوص بارداری: لباس مخصوص بارداری، دارای کمربند حمایتی منعطفی است که از پاها، باسن و شکم حمایت می کند. برخی از مدل های این لباس، سینه بندی مخصوص دارند که قادر به تحمل وزن بدن است.
 • کمربند دو تکه بارداری: همانطور که از نام آن می توان حدس زد، این کمربند از دو بخش تشکیل شده است. یک کمربند که زیر شکم قرار می گیرد و بخش دیگر بالاتر از شکم بسته می شود.
 • کمربند شکمی: کمربند شکمی بر روی لباس بسته می شود و از کمر، شکم، لگن و باسن حمایت می کند.

مزایای استفاده از شکم بند بارداری

کاهش درد کمر

درد پشت کمر می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد به ویژه زمانی که خودتان نیز اضافه وزن داشته باشید و بخوهید کارهای روزانه‌تان را انجام دهید. یکی از فواید بستن شکم بند بارداری، کاهش دردهای کمر است. در واقع اصلی‌ترین علت استفاده از شکم بند بارداری همین است. در حدود 70 درصد از زنانی که از انواع شکم بند بارداری استفاده می‌کنند گزارش داده‌اند که بعد از استفاده از آن درد کمتری در این ناحیه داشته و انجام امور خانه داری در دوران بارداری برایشان راحتتر بوده است.

انجام فعالیت‌های روزانه در راحت‌ترین وضعیت ممکن

ورزش و فعالیت بدنی یکی از اساسی‌ترین کارهایی است که برای داشتن یک زندگی سالم می‌توان انجام داد. با استفاده از شکم‌بندها می‌توانید بدون احساس ناراحتی و مشکل، ورزش‌های مناسب و فعالیت‌های بدنی مورد تایید پزشک خود را انجام دهید و دوران بارداری سالم و بدون مشکلی را تجربه کنید.

کمک به قرار‌گرفتن بدن در وضعیت مناسب

این محصول بدن را در بهترین وضعیت ممکن قرار می‌دهد و با پشتیبانی از قسمت‌های مختلف، از بروز مشکلاتی مانند لرزش حاملگی و تنگی نفس جلوگیری می‌کند.

عوارض احتمالی شکم‌بند بارداری
در استفاده از شکم‌بندهای بارداری لازم است به این مورد دقت کنید که نباید استفاده از آنها همیشگی باشد. حتی شاید لازم باشد اگر این شکم‌بندها خیلی به شکم شما فشار وارد می‌کنند، از پوشیدن آنها صرف‌نظر کنید. شکم‌بندهای تنگ می‌توانند این عوارض را به همراه داشته باشند:
– یبوست
– کمردرد
– مشکلات گوارشی
– مشکلات سیستم عصبی

معایب شکم بند بارداری

نکات منفی احتمالی باندهای شکمی عبارتند از:

 • ضعف در پشتیبانی. در حالی که مارک‌های مختلف از نظر طراحی متفاوت هستند، اکثر باندهای شکمی فقط در بهترین حالت فشرده سازی جزئی را ارائه می‌دهند و پشتیبانی واقعی یا حمایت کامل ندارند.
 • ممکن است جمع شود. برخی از باندهای شکمی با تریم های خاصی ارائه نمی‌شوند تا آن‌ها را در جای خود نگه دارند و احتمال جمع شدگی را کاهش دهند. حتی باندهای شکمی با این تریم ها ممکن است به هم متصل شوند یا موج دار شوند زیرا سفت و محکم نیستند و اتصال دهنده، نوار یا ولکرو ندارند تا موقعیت آن‌ها را تثبیت کند.
 • عدم تحقیق. در حال حاضر تحقیقات علمی کمی برای حمایت یا دلسرد کردن افراد از استفاده از باندهای شکمی در دوران بارداری انجام شده است.

معایب استفاده از کمربندهای شکمی عبارتند از:

 • نامناسب برای استفاده طولانی مدت: زنان باید از پوشیدن لباس‌های تنگ مانند کمربند شکم در طولانی مدت خودداری کنند، زیرا ممکن است باعث کاهش جریان خون در شکم و رشد کودک شود.
 • هزینه: بسیاری از کمربندهای شکمی ممکن است گران باشند، به خصوص آنهایی که سفت تر هستند یا از ضخامت بیشتری برخوردار هستند. این امر به دلیل نقش عملکردی آن‌ها تا نقشی زیبایی است که نیاز به کیفیت و استحکام مناسبی دارند.
 • لغو فواید: استفاده طولانی مدت از کمربند شکمی می‌تواند فواید پوشیدن آن را لغو کند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که درد لگن را کم می‌کند، اما فقط زمانی که خانم‌ها چند بار در هفته از آن‌ها استفاده می‌کنند.

چگونه یک شکم‌بند مناسب انتخاب کنیم؟

بستن شکم‌بند باید راحت باشدو نباید خیلی سفت باشد. اگر اینطور باشد، اندام‌های داخلی شما را فشرده کرده و باعث سوء هاضمه، سوزش سر و مشکلات بیشتر می‌شود.

همچنین شکم‌بند باید از مواد نرم و انعطاف‌پذیر ساخته شود تا بتواند در اطراف معده منبسط شود.

قسمتی از شکم خود را که بزرگ‌ترین قسمت دور شکم شماست از روی ناف اندازه‌گیری کنید. شکم‌بند را با آن اندازه بخرید. اگر احساس می‌کنید اگر اندازه خیلی بزرگ است، فقط ۲-۳ اینچ از اندازه گیری کم کنید و با توجه به آن اندازه خرید کنید. قبل از خرید شکم بند، باید با پزشک خود مشورت کرده و پیشنهاد او را جویا شوید.

اگرچه استفاده از شکم‌بند فواید زیادی دارد، اما استفاده طولانی‌مدت آن برای سلامتی شما مفید نیست.

همانطور که اشاره شد کارشناسان می‌گویند که نباید هر روز شکم‌بند خود را بپوشید زیرا ممکن است ماهیچه‌های مرکزی بدن شما را ضعیف کند. توصیه می‌شود که استفاده از شکم‌بند را به مدت ۲۰ هفته شروع کنید.

از آنجایی که شکم‌بند بارداری  درد بدن شما را کاهش می‌دهند، می‌توانید شب‌ها با آرامش بخوابید. هنگام شیر دادن به نوزاد می‌توانید شکم‌بند خود را بپوشید. اما پزشکان به شما توصیه می‌کنند که هنگام غذا خوردن و خوابیدن از بستن شکم‌بند خودداری کنید. اما باید در نظر داشته باشید که شکم‌بند به کاهش وزن شما کمکی نمی‌کنند اما می‌توانند چربی‌ها را فشرده کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی