متاتارس چیست؟ درمان دردهای کف پا با کمک پد متاتارس

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. متاتارس چیست؟ درمان دردهای کف پا با کمک پد متاتارس

متاتارس‌ها، بخشی از استخوان‌های وسطی پا هستند و شکلی لوله‌ای دارند. بر اساس شماره‌گذاری، از بخش داخلی پا شروع می‌شوند و به سمت بیرون پا ادامه می‌یابند. در اینجا، قسمت داخلی به سمت انگشتان پا اشاره دارد.

متاتارس دوم (که به نام مت دوم، متاتارس پد/بالشتک، مت پد، یا پد مورتون نورما نیز شناخته می‌شود) یک وسیله کوچک و نرم است که به کاهش التهاب مرتبط با بیماری مورتون نورما کمک می‌کند. پد متاتارس همچنین ممکن است برای مصدومیت‌های دیگر پنجه پا نیز مفید باشد. شما می‌توانید پد متاتارس را در سایزهای کوچک، متوسط و بزرگ تهیه کنید. استفاده از پد متاتارس به منظور تسکین درد و التهاب سر متاتارس و همچنین کاهش التهاب عصب کف پا استفاده می‌شود.

متخصصین کلینیک جامع توانبخشی امید معتقدند که هر مراجعه کننده متفاوت است و به درمان به شکل متفاوتی عکس العمل نشان می دهد. پزشک شما پیشینه درد و همچنین خود شما را از نظر فیزیکی بررسی می کند تا بیماری را تشخیص دهد و بگوید آیا پدهای متاتارس برای مشکلات فعلی شما مناسب هستند یا خیر. متخصصین این کلینیک هر موردی را جداگانه بررسی می کنند و روی یک برنامه درمانی تصمیم می گیرند که این برنامه مخصوص نیازهای بیمار می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۶۶۰۱۸۲۰۰ تماس حاصل فرمایید.

متاتارس چیست؟


متاتارس ها در قسمت جلویی پا، بین تارسال ها و استخوان های پنجه قرار دارند. از یک تا پنج شماره گذاری می شوند (از سمت درونی به جانبی). هر متاتارس ساختاری مشابه دارد. از نظر ظاهری به سمت پشت محدب هستند و از سر، گردن، میله و پایه (دیستال تا پروکسیمال) تشکیل شده اند.

متاتارس چیست

سه یا چهار مفصل بندی دارند:

 • از قسمت ابتدایی مفصل های تارسومتاتارس – بین پایه های متاتارس و استخوان های تارسال است.
 • از سمت جانبی – مفصل های داخلی متاتارس – بین متاتارس و متاتارس های مجاور است.
 • از سمت دور از مرکز مفصل متاتارسی پنجه ای – بین سر متاتارس و بند انگشتان است.

صدمات استخوان های متاتارس ها


شکستگی متاتارس ممکن است به سه طریق رخ دهد.

 • رایج ترین روش شکستگی ظربه مستقیم به پا است – معمولا شئ سنگینی که روی پا می افتد.
 • نوع دیگری از آسیب متاتارس شکستگی بر اثر فشار است، شکستگی ناقصی بر اثر فشارهای مدام روی استخوان ایجاد می گردد. در ورزشکاران زیاد دیده می شود و اغلب در گردن متاتارس های دوم و سوم و ابتدای متاتارس پنجم اتفاق می افتد.
 • همچنین شکستگی می تواند بر اثر جابجایی شدید پا نیز اتفاق بیوفتد. اگر پا با خشونت برگردد، ماهیچه فیبولاریس برویس در پایه متاتارس پنجم ممکن است کنده تا پاره بشود.

صدمات متاتارس

پدهای متاتارس چه هستند؟


پدهای متاتارس تا حدودی کوچک اند، پدهای محافظتی در بخش قوس دار کفش یا سینه پا هستند و زیر نرمه/توپی پا قرار می گیرند، مکانی که سر متاتارس های پای شما را پشتیبانی کنند.

پدهای متاتارس

مهمترین فواید پدهای متاتارس


پدهای متاتارس فواید متمایزی را به شما ارائه می دهد. پدهای متاتارس بهترین کمک راهنگامی که به درستی در قسمت کاملا مسطح کفشی که دارای پنجه پهن است، قرار بگیرد، می دهند تا:

فواید پدهای متاتارس

راحتی پا را بهبود ببخشند 

برای اکثر افراد، پوشیدن کفش، عملی نسبتا دردناکی می باشد. برخی این کار را غیر قابل اجتناب می داند ولی اجباری نیست که به این طریق آن را انجام دهیم. اول از همه، کفش های شکل پای سالم، در حال حاضر برای استفاده در دسترس خریداران می باشند. پاپوش هایی برای خانم ها و آقایان بزرگ سال وجود دارند که به پا (مثلا انگشتان پا) فضای مورد نیاز حرکت را بدون منقبض شدن یا فشار دادن، می دهد.

دوما، قدم اصلی یعنی اضافه کردن پد متاتارس به کفش می تواند (حداقل) به طور قابل ملاحظه ای احساس راحتی به پای شما بدهد. این کار را برای کمک به پا در ایجاد بهترین عملکرد در ساختار داخلی خود، انجام می دهند و همچنین پدهای متاتارس وزن شما را به طور مساوی روی بیشتر مناطق پا، شامل سر متاتارس و استخوان انگشتان پا، پخش می کنند و به طوری طراحی یا فرض شده اند که وزن بدن را تحمل کنند. برای برخی افراد، تغییراتی که پد متاتارس در پا به وجود می آورد می تواند تفاوت بین کفش راحت و فاجعه را به خوبی نشان دهد.

باز کردن سرهای متاتارس

مشکل اصلی در قالب های پنجه باریکی که تقریبا در تمامی کفش های سنتی وجود دارد، است؛ زیرا روی سرهای استخوان متاتارس، قسمت استخوانی سر هر بند که به عنوان برجستگی بند انگشتان شناخته می شوند، تاثیر می گذارند. کفش های نوک باریک روی پاها و سر زانوها فشار می آورند. این مسئله از آن جایی که ساختارهای نسبتا مهمی که شامل اعصاب و رگ های خونی می شوند از انگشتان پا عبور می کنند، مهم می باشد. در گذر زمان، کفش های بسیار تنگ سر متاتارس ها را به هم فشار می دهند و باعث فشار به عصب ها و رگ های خونی و در نتیجه بیماری و درد می شوند.

پدهای متاتارس وقتی با کفش های سازگار با پا استفاده می شوند، به پخش شدن و جدا شدن استخوان ها کمک می کنند و فضای بیشتری را برای عبور رگ های خونی و اعصاب ایجاد می کنند. طبیعت منحنی شکل پد متاتارس (این قسمت برجسته زیر پای شما قرار می گیرد.) است که باعث پخش شدن سرهای استخوان متاتارس میشود. این روشی کاملا طبیعی و غیر تهاجمی است و با آسیب های وارده شده از کفش های تنگ در قسمت توپی حساس پا مبارزه می کند.

تقویت و هماهنگ کردن انگشتان کج پا 

افراد زیادی که از کفه کفش برای مدت قابل توجه ای استفاده کرده اند حداقل یک نوع انگشت دارند. در حقیقت، انگشتان کج به علت کفش های نامناسب به وجود می آیند که می تواند به خاطر کفش پاشنه بلند، کفه های سفت، پنجه نوک تیز همراه با فنر نیز باشند. کفش های سنتی انگشتان پای شما را به شکلی غیرطبیعی به هم فشار می دهد و باعث عدم تعادل در عضلات وتاندون ها در پاها و پایین پا می شود که در نهایت منجر به کج شدن انگشتان پا می شود. انواع مشکلات احتمالی ایجاد شده، انگشت چکشی (قوز دار)، پاهای پنجه ای، پنجه چکشی، انگشت جدا از هم انگشتان روی هم افتاده و موج دار را شامل می شوند.

تقویت با پدهای متاتارس

اگر از کفش های سنتی استفاده می کنید، احتملا متوجه این شده اید که انگشتان پای شما بیش از حد کشیده شده اند (مثلا به سمت بالا) و میانه پا نوک تیز شده اند. تاندون ها و ماهیچه های زیر پا، همچنین عضله خم کننده انگشتان کشیده و ضعیف شده اند، اما عضله منقبض کننده، تاندون ها و ماهیچه های بالای پای شما بیش از حد سفت و قوی شده اند. یکی از مزایای عالی پدهای متاتارس این است که انگشتان بیش از حد کشیده شده را به حالت نرمال خود باز می گردانند.

به عبارت دیگر، با فشار کف پای شما، درست زیر توپی کف پا، به سمت بالا، تغیری را رو به سمت پایین در انگشتان پا برای جبران تغییر شکل، به وجود می آورد تا انگشتانتان کاملا روی زمین قرار بگیرند. بعد از مدتی، با استفاده مداوم از پدهای متاتارس و همچنین کفش های مناسب و متفاوت، قادر به رفع مشکل انگشت کج شده خواهید بود و به پاهای طبیعی صاف تر و یکنواخت تر دست می یابید، پا به خودی خود به خوبی عملکرد خواهد داست و به طور کامل در تحمل وزن مشارکت می کند – این عملی است که برای پاهای شما در نظر گرفته شده و باید انجام دهند.

آیا پدهای متاتارس کاربردی هستند؟


بله. تحقیقات ثابت کرده است که پدهای متاتارس در درمان انواع مختلفی از دردهای جلوی پا (پنجه) کاملا موفق بوده است. برای مثال، تحقیقی نشان داده که پدهای متاتارس می توانند فشار کف پاها را در افرادی که از درد پنجه پا رنج می برند، کم کنند.

اگرچه این مقاله مربوط به درمان درد پنجه پا در افراد سالخورده بود، اما نشان داد که وقتی پد متاتارس در فاصله پنج میلی متری از سرهای متاتارس قرار می گیرند، کاهش قابل توجهی را در فشار کف پا و قسمت انتهایی سر متاتارس ایجاد می کنند. این نشان می دهد که وقتی پدهای متاتارس در مکان خاصی قرار گرفته می گیرند، در کاهش درد پنجه پا موفق خواهند بوده.

دووم های متاتارس (مت دووم ها) مکررا در درمان بیماری هایی مثل متاتارسالژی، پارگی صفحه کف پا، نوروم مورتون، کمپلکس نورما/ بورسا، التهاب مفصل متاتارس و از بین رفتن لایه چربی پنجه پا استفاده می شوند.

پدهای متاتارس در صورتی که به درستی در جای موثر قرار بگیرند، برای درمان درد پا بسیار مناسب خواهند بود.

پدهای متاتارس کجا باید قرار بگیرند؟


مت دووم ها اغلب در ارتزهای سفارشی و همچنین در چسباندن به طیف وسیعی از کفش ها و کفی ها استفاده می شوند. دووم ها/پدهای متاتارس به کاهش فشار روی بخش نرم پا به وسیله تنظیم دوباره توزیع وزن کمک می کنند و راحتی سریعی را به وجود می آورند.

قرارگیری پدهای متاتارس

مت دووم به راحتی با چسبی که دارد نصب می شود، اجازه می دهد که جایی که نیاز است آن را قرار دهید، از نوعی فوم پزشکی از جنس پورون ساخته شده که تخت نمی شود و بسیار با دوام است.

پد را پشت قسمت توپی پا قرار دهید تا وزرن اضافی را از روی پنجه بکاهد. قراردادن پد متاتارس به نوع بیماری بستگی دارد – برای مثال متاتارسالژی ممکن است بین سر متاتارس های شماره دو و سه یا چهار و پنج ایجاد شود که موقعیت قرار گیری دووم را مقداری تغییر می دهد.

بیشتر مراجعین به دلیل کوچک و نرم بودن دووم های متاتارس، آن را راحت و غیر قابل حس شدن می دانند. لطفا در سفارش خود، پای راست یا چپ را حتما مشخص نمایید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی