همه چیز درباره انجام تست نوار عصب و عضله در غرب تهران

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. همه چیز درباره انجام تست نوار عصب و عضله در غرب تهران

تست نوار عصب و عضله، یک بررسی دقیق از سلامت سیستم عصبی محیطی شما است (در واقع، این بدان معنی است که تمام اعصاب خارج مغز و نخاع شما هستند). این تست شامل الکترومیوگرافی سوزنی (EMG) و مطالعه هدایت عصبی (NCS) است. در مطالعات هدایت عصب (NCS)، اعصاب مختلف، معمولاً در بازو یا پا، با یک نبض الکتریکی کوچک و بی ضرر تحریک می شوند. پاسخ عصب شما توسط دستگاه EMG ثبت می شود. با آزمایش تعدادی از اعصاب، می توان ارزیابی کلی از اعصاب و عضلات محیطی شما انجام داد. تعدادی از مشکلات موضعی خاص مانند سندرم تونل کارپ، فلج بلز، میاستنی گراویس و بسیاری دیگر نیز با استفاده از تکنیک های مطالعه هدایت عصبی NCS قابل آزمایش هستند.

مراکز متعددی برای انجام نوار عصب و عضله در شرق و غرب تهران و شهرستان‌های کشور ما وجود دارند و شما می‌توانید با توجه به محل سکونت و دیگر شرایط خود، یکی از آنها را انتخاب کنید. در این مقاله به بررسی رایج‌ترین سوالاتی پرداخته ایم که ممکن است در رابطه با انجام تست نوار عصب و عضله در غرب تهران، ذهن شما را به خود درگیر کنند.

چه کسی الکترومیوگرام سوزنی (EMG) و مطالعه هدایت عصب را انجام می‌دهد؟ 


چه کسی الکترومیوگرام سوزنی (EMG) و مطالعه هدایت عصب را انجام می‌دهد؟

آزمایش تشخیصی الکترومیوگرافی EMG توسط پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود که حداقل 7 سال دانشکده پزشکی را
در رشته پزشکی عمومی گذرانده و سپس بعد از دوره پزشکی عمومی دوره تخصصی پزشکی را در رشته طب فیزیکی و توانبخشی حداقل 3 یا 4 سال دیگر گذرانده باشد.
آیا در تست نوار عصب و عضله سوزن وجود خواهد داشت؟


برخی از آزمایشات الکترومیوگرافی (EMG) از یک سوزن بسیار کوچک برای اندازه‌گیری استفاده می‌کنند. نحوه استفاده از این سوزن بسته به مشکل مورد بررسی توسط پزشک متفاوت است و به آرامی در گروه‌های خاصی از عضلات قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که نه همه مطالعات عصبی نیاز به استفاده از سوزن در EMG دارند. تصمیم بر استفاده یا عدم استفاده از EMG سوزنی به مورد بررسی پزشک بستگی دارد. سوزنی که در این آزمایش به کار می‌رود، احتمالاً کوچکترین سوزنی است که تاکنون شما دیده‌اید.

این سوزن به عنوان یک میکروفون عمل می‌کند و فعالیت الکتریکی عضلات را اندازه‌گیری می‌کند. سپس می‌توان با آن تشخیص وجود ناهنجاری را ارزیابی کرد. این سوزن‌ها، علاوه بر اینکه بسیار کوچک هستند، هیچ ماده‌ای را در عضلات تزریق نمی‌کنند و هیچ نمونه‌ای از عضلات را جمع نمی‌کنند. آنها فقط به عضلات شما “گوش می‌دهند”.

 

 

آیا این تست درد دارد؟


برای برخی از افراد، ممکن است مقدار کمی درد در ارتباط با مطالعات هدایت عصب وجود داشته باشد. بیشتر بیماران آن را شبیه دریافت یک “شوک استاتیک” کوچک از دستگیره یا فرش در زمستان توصیف می‌کنند. اکثر بیماران این قسمت از آزمایش را به خوبی تحمل می‌کنند. علاوه بر این، همه کارمندان ما بارها این آزمایشات را انجام داده اند، بنابراین آنها می‌توانند نگرانی‌های شما را درک کنند.

ممکن است در هنگام ورود سوزن ناراحتی جزئی ایجاد شود. اگر بیمار این حالت را خیلی ناخوشایند بداند (که این اتفاق به ندرت اتفاق می‌افتد) می‌تواند در هر زمان آزمایش را متوقف کند.

اگر نخواهم تست الکترومیوگرافی EMG داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟ 


مهمترین مزیت نوار عصب و عضله این است که پزشک ستون فقرات در تلاش است تا دقیقاً مشخص کند که ریشه‌ی علائم درد کجاست و آیا صدمه ای به اعصابی که درد را به بازو و دست و پا می‌کشاند وارد شده است یا خیر. اطلاعات تست تشخیصی الکترومیوگرافی می‌تواند نقش مهمی در تصمیم گیری داشته باشد:

  • اگر به عمل جراحی نیاز دارید، و
  • احتمالاً چه حدی در کمر یا گردن شما باعث علائم درد، بی حسی یا ضعف شما می‌شود.

الکترومیوگرافی EMG، همراه با MRI، اطلاعات اصلی پزشک ستون فقرات را برای افزایش احتمال موفقیت جراحی ستون فقرات در تسکین علائم شما فراهم می‌کند.

هزینه تست نوار عصب و عضله

آیا باید ناشتا باشم؟ 


آیا باید برای تست نوار عصب و عضله ناشتا بود؟

نه، ناشتا بودن برای این تست لازم نیست. شما می‌توانید برنامه منظم وعده‌های غذایی خود را دنبال کنید. احتمالاً باید در طی یک ساعت قبل از آزمایش از نوشیدن چند فنجان قهوه یا نوشیدنی خودداری کنید تا نیاز به وقفه در سرویس بهداشتی را به حداقل برسانید.

آیا باید مصرف داروی خود را متوقف کنم؟ 


در بیشتر موارد، نیازی به قطع داروی شما برای این تست نخواهد بود. با این حال، قبل از تاریخ آزمایش باید با پزشک خود مشورت کنید.

چه لباسی باید بپوشم؟ 


بهترین کار پوشیدن لباس‌های گشاد است که به راحتی بالا کشیده می‌شوند. لباس زیر، جوراب شلواری و لباس‌های تنگ نپوشید. بهتر است یک شلوار گشاد و تی شرت به همراه داشته باشید.

چقدر طول می‌کشد؟ 


انجام آزمایش شما ممکن است از 45 دقیقه تا 2 ساعت (به ندرت) طول بکشد

چه مدت باید منتظر بمانم؟


ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا به موقع همه بیماران خود را ببینیم. گاهی اوقات تأخیرهایی ایجاد می‌شود، اما معمولاً بیش از 15 دقیقه از زمان برنامه ریزی شده خود منتظر نخواهید ماند.

نوار عصب و عضله برای چیست؟


الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله برای بررسی سلامت اعصاب و عضلات شما انجام می‌شود. تعداد زیادی از مشکلات عصبی مختلف وجود دارد که می‌تواند برای آن‌ها آزمایش شود. پزشک ارجاع دهنده شما برای پاسخگویی به سوالات خاصی که در مورد دلیل ارجاع خود دارید، بهترین صلاحیت را دارد.

چه زمانی از نتایج تست مطلع خواهم شد؟ 


پس از پایان نوار عصب و عضله، پزشک ناظر آزمایشگاه نتایج را قبل از ترک با شما در میان می‌گذارد. سپس پزشک الکترومیوگرافی، گزارشی را برای پزشک ارجاع دهنده شما ارسال می‌کند.

لازم به یادآوری است که آزمایش الکترومیوگرافی، نمی‌تواند تشخیصی از مشکل شما باشد. تست نوار عصب و عضله، مانند یک قطعه از پازل است. پزشک شما نتایج تست را به‌ همراه سایر تحقیقات که ممکن است برای رسیدن به تشخیص لازم باشد، ارزیابی می‌کند.

آیا سونوگرافی است؟


خیر. نوار عصب و عضله یک آزمایش کاملاً متفاوت است. سونوگرافی نوعی تصویربرداری است که با استفاده از امواج صوتی و توسط بخش رادیولوژی انجام می‌شود.

آیا می‌توانم بعد از آن رانندگی کنم؟ 


آیا میتوان بعد از تست نوارعصب و عضله رانندگی کرد؟

بعد از نوار عصب و عضله می‌توانید رانندگی کنید یا کارهای دیگری را بکنید که معمولاً آن‌ها را انجام می‌دهید.

لیست مراکز نوار عصب و عضله در غرب تهران

کلینیک ارتوپدی فنی امید

تهران، خیابان آزادی، نبش آذربایجان، روبروی مترو شادمان، پلاک 340، ساختمان پزشکان فجر، طبقه اول

تلفن های تماس:

02166014158

02166015211

02166014158

کلینیک ارتوپدی و اورولوژی

آدرس کلینیک: شهرک غرب، بلوار فرحزادی، پانصد متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

کلینیک پیشگام

آدرس کلینیک 1: تهران – خیابان ستارخان –  خیابان پاتریس لومومبا  -پلاک ۷- طبقه ۱- کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام

کلینیک متخصص مغز و اعصاب

آدرس کلینیک: مرزداران،  منطقه 2- اشرفی اصفهانی- بلوار مرزداران- نرسيده به پل يادگار امام – ساختمان نگين آسمان – بلوک A – طبقه سوم – واحد 11

کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

آدرس کلینیک: فلکه دوم صادقیه- بلوار فردوس- نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تعرفه نوار عصب و عضله بر اساس مصوبه معاونت درمان و آموزش پزشکی

تعرفه نوار عصب و عضله در مرکز تخصصی سلامت پای امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی