پروتز دست مصنوعی هوشمند (الکترونیک) شبیه ترین پروتز به دست واقعی

 1. خانه
 2. /
 3. پروتز
 4. /
 5. پروتز دست مصنوعی هوشمند (الکترونیک) شبیه ترین پروتز به دست واقعی

پروتز دست مصنوعی هوشمند (الکترونیک) شبیه ترین پروتز به دست واقعی

طیف گسترده دست‌های مصنوعی بیونیک که هم در طراحی و هم تکنولوژی، نرم، زیبا و مدرن هستند، مرزهای دست‌ مصنوعی الکتریکی چند مهارتی را جا به جا کرده است. بیونیک به عنوان طبیعی‌ترین، کاربردی‌ترین و قابل استفاده‌ترین دست مصنوعی الکترونیکی که امروزه در بازار در دسترس است، برای بیماران راحت، دقیق و بصری می‌باشد و زندگی و توانایی‌های معلولین را (از کمک به آن‌ها برای انجام کارهای ساده مانند بستن بند کفش گرفته تا بازگرداندن کنترل و غرور آن‌ها) در سراسر جهان تغییر می‌دهد.

بیونیک نسل بعدی دست‌های سازگار چند مهارتی است. هر انگشت با یک موتور جداگانه کنترل می‌شود و اجازه می‌دهد که دست به چندین مدل حرکت کند. سیستم‌های ردیابی پیشرفته امکان کنترل موقعیت انگشت را فراهم می‌کند تا بتواند الگوهای دقیق و تکرار پذیری چنگ زدن را داشته باشد. بیونیک بر روی دست انسان مدل سازی شده است تا نمایشی دقیق و آناتومیک را ارائه دهد. کلینیک ارتوپدی فنی یکی از بهترین مراکز خدمات رسانی در زمینه انواع ارتز و پروتز می‌باشد که با ارائه پروتز و اندام مصنوعی مناسب شما به صورت سفارشی در تمام مراحل استفاده از آن همراه شما خواهد بود و بهترین و مناسب‌ترین پروتز را به شما پیشنهاد می‌دهد. شما می‌توانید جهت تهیه پروتز مناسب با توجه به شرایط خاص خود و سفارش آن و دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

علت و مراحل عمل قطع دست 


عمل قطع عضو عبارت است از برداشتن یا از بین رفتن بخشی از بدن، به طور تصادفی یا با جراحی. قطع عضو در دست معمولاً در نتیجه‌ی یک آسیب جراحتی است، البته ممکن است به خاطر یک عمل برنامه ریزی شده برای جلوگیری از شیوع بیماری در یک انگشت یا دست مبتلا باشد. گاهی اوقات، ممکن است انگشتانی که به خاطر صدمه و جراحت قطع شده‌اند، مجدداً در جایشان گذاشته شوند (اتصال مجدد)؛ اما در بسیاری موارد، اتصال مجدد انگشت قطع شده امکان پذیر نیست یا توصیه نمی‌شود زیرا اگر آن عضو مجدداً متصل نشود، ممکن است فرد راحت‌تر بوده و عملکرد بهتری داشته باشد. این امر به دلیل خطری است که قسمت مجدداً متصل شده ممکن است برای همیشه درد و خشکی مزمنی داشته باشد و / یا احساس غیر طبیعی یا نبودن داشته باشد.

قبل از عمل

قبل از جراحی قطع عضو،  جراح معاینه دقیقی روی دست شما انجام می‌دهد. غالباً جراح برای ارزیابی صدمه به انگشت یا دستتان، عکس رادیولوژی یا سایر عکس‌برداری‌ها را انجام می‌دهد. اندازه‌ی ناحیه و میزان بافتی که در طی عمل جراحی قطع عضو برداشته می‌شود، بر اساس میزان آسیب‌ دیدگی و سلامتی قسمت باقی مانده بدن است.

جراحی

در بسیاری موارد، جراح قادر است با تنظیم مجدد پوست، زخم ناشی از قطع عضو را ببندد. ممکن است لازم باشد که استخوان یا تاندون کوتاه شود تا بافت نرم به اندازه کافی برای پوشاندن استخوان وجود داشته باشد. گاهی اوقات، جراح ممکن است مجبور شود از پوست، ماهیچه یا تاندون قسمت دیگری از بدن بیمار برای پوشاندن زخم، استفاده کند. در صدمات قطع عضو بزرگ‌تر، جراح ممکن است انگشت یا دست را شکل دهد تا بعداً بتواند پروتز روی آن بگذارد.

گاهی اوقات، برای حفظ حداکثر طول و عملکرد ناحیه آسیب دیده، باید بیش از یک عمل انجام شود.

ریکاوری

در دو هفته اول پس از جراحی قطع عضو، باید انتظار درد داشته باشید. این درد را می‌توان با داروهای ضد درد و مسکن، سایر داروها، درمان دستی، ارتزها (بریس یا سایر نگه دارنده‌ها) و سایر روش‌ها مانند استفاده از یخ یا گرما کنترل کرد. در حالی که در دوره‌ی بهبود به سر می‌برید، پزشک به شما می‌گوید که چگونه دستتان را بانداژ کرده و از محل جراحی مراقبت و چه موقع برای مراقبت‌های بعدی به مطب مراجعه کنید.

از آنجا که قطع عضو شامل صدمه یا جراحی روی اعصاب شماست، ممکن است علائم طولانی مدتی مانند درد، حساسیت به سرما، احساسات غیر طبیعی یا حس اندام خیالی یا درد داشته باشید، این حس هنگامی است که احساس می‌کنید قسمت غایب بدن هنوز وجود دارد. جراح را از علائم خود مطلع گردانید تا درمان‌های مناسبی برای شما انجام شود. اگر علائم شما ناتوان کننده و دائمی باشد، اغلب با جراحی ترمیمی قابل کنترل هستند. به عنوان مثال، ممکن است در یک ناحیه بسیار حساس شوید که به خاطر نوروما می‌باشد (انتهای بزرگ شده‌ی عصب که به‌راحتی تحریک می‌شود). تکنیک‌های جدیدی وجود دارد که می‌توانند برای برخی افراد در تسکین درد نوروما مفید باشند.

مزایا و کاربرد انواع پروتز دست 


یک پروتز، یک بخش مصنوعی از بدن است که جایگزین برخی از کارکردها و ظاهر قسمت از دست رفته می‌شود. نوع پروتز شما به محل و طول انگشت یا دست باقیمانده و نیازهای عملکردی و شیوه زندگی‌تان بستگی دارد. این نکته حائز اهمیت است که باید فعالیت‌هایی را که احساس می‌کنید مهم‌ترین کارهایتان هستند با جراح و متخصص ساخت پروتزتان در میان بگذارید تا بعد از قطع عضو، یک پروتز متناسب برای شما تهیه کنند.

پروتزها از جهات مختلفی مفید هستند و می‌توانند:

 • طول یک انگشت قطع شده را بازگردانند.
 • اختلاف بین انگشت شست و یک انگشت را ایجاد کنند
 • به دستی که انگشتش قطع شده این امکان را می‌دهند تا اشیاء را با انگشتان خمیده نگه دارد.

اگر دست شما از مچ یا بالاتر از آن قطع شود، ممکن است یک پروتز کامل بازویی با یک دست الکتریکی یا مکانیکی برای تان تهیه شود. برخی از بیماران قطع عضو شاید تصمیم بگیرند از پروتز استفاده نکنند.

پروتز دست سیلیکونی


پروتز از قالب‌گیری‌های گچی گرفته شده از انگشت یا اندام باقیمانده و همان ناحیه روی دست آسیب ندیده ساخته می‌شود. این فرایند می‌تواند تطابق دقیقی از جزئیات کل دست را ایجاد کند. پروتز انگشت یا دست از یک لاستیک سیلیکونی قابل انعطاف و شفاف ساخته می‌شود. رنگ‌های موجود در سیلیکون با دقت نسبت به تن پوست شما مطابقت داده می‌شوند تا ظاهر و بافتی طبیعی همانند پوست واقعی داشته باشد. این پروتز معمولاً با ساکشن نگه داشته می‌شود و انعطاف پذیری سیلیکون باعث می‌شود دامنه حرکتی خوبی در قسمت‌های باقی مانده‌ی بدن وجود داشته باشد. ناخن‌ها می‌توانند به‌صورت جداگانه رنگ شوند تا بیشترین مطابقت را داشته باشند. ناخن‌ها را می‌توان با هر نوع لاک ناخنی، لاک زد و می‌توان با یک پاک ملایم کننده ناخن، آن را پاک کرد. سیلیکون‌ها در برابر لکه زدن و رنگ گرفتن مقاوم هستند، بنابراین به‌راحتی می‌توان جوهر و رنگ‌ها را با الکل یا صابون و آب گرم شست.

با مراقبت مناسب، پروتز سیلیکونی ممکن است 3 تا 5 سال دوام داشته باشد. معمولاً ساخت پروتز می‌تواند سه ماه بعد از بهبودی کامل از جراحی قطع عضو و وقتی‌که کل تورم فروکش کرد شروع شود. ممکن است برای یادگیری نحوه‌ی استفاده از پروتز جدید خود، به مشاوره درمانی نیاز داشته باشید.پروتز دست

مشخصات دست مصنوعی هوشمند


مشخصات دست مصنوعی هوشمند

بیونیک از تکنولوژی پیشرفته و منحصر به فرد و ویژگی‌های ارگونومیک بهره‌گیری می‌کند که آن را از تمام دست مصنوعی‌های موجود دیگر متمایز می‌کند. این نوآوری‌ها ترکیب می‌شوند تا تطبیق پذیری، عملکرد و کارایی بی نظیر را به دست ارائه دهند.

 • موتورهای جداگانه در هر انگشت به شما اجازه می‌دهد تا دست را حرکت داده و به صورت طبیعی و به شکلی هماهنگ چنگ بزنید. موتورها به منظور توزیع بهینه وزن قرار داده شده اند، که باعث می‌شود دستانتان سبک‌تر و راحت‌تر احساس شوند.
 • ریزپردازنده‌های قدرتمند به طور مداوم موقعیت هر انگشت را کنترل می‌کنند، به شما کنترل دقیق و قابل اطمینان بر روی حرکات دست را ارائه می‌دهند.
 • 14 الگوی چنگ زدن قابل انتخاب و موقعیت‌های دست، شما را قادر به انجام تعداد زیادی از فعالیت‌های روزمره با سهولت می‌نماید.
 • کنترل سرعت نسبی به شما کنترل دقیق روی کارهای ظریف را ارائه می‌دهد، بنابراین شما می‌توانید یک تخم مرغ را بردارید یا یک فنجان پلی استایرن را به آسانی نگه دارید یا یک قوطی خالی را له کنید.
 • چهار امکان مچ دست از جمله عدم اتصال سریع، خم کردن چند گانه، انحنا و مچ دست کوتاه
 • نرم افزار متعادل کننده و تکنولوژی بی سیم که درون دست الکترونیکی بیونیک قرار دارد، باعث می‌شود که این ویژگی‌ها با توجه به ترجیحات و شیوه زندگی شما سفارشی گردد.
 • موقعیت‌های قابل انتخاب انگشت شست و یک سنسور داخلی شما را قادر به انجام وظایف متعدد حتی بیشتر از قبل می‌کند.
 • گرفتن خودکار به این معنی است که دیگر حوادثی رخ نمی‌دهد، زیرا دست مصنوعی بیونیک به طور خودکار احساس می‌کند چه زمان شی در حال لغزش است و حالت چنگ زدن دست را برای محافظت از آن تنظیم می‌کند.
 • انگشتان تاشو حرکت طبیعی را ایجاد می‌کنند و هنگامی که به پشت افراد می‌زنید یا به اشیا برخورد می‌کنید، خم می‌شوند.
 • ساختار با دوام و مواد پیشرفته دست مصنوعی بیونیک را به اندازه‌ای محکم می‌کند که تا 45 کیلوگرم را بلند می‌کند، بنابراین شما با اطمینان می‌توانید از این دست برای حمل اشیاء سنگین استفاده کنید و خود را از یک وضعیت نشسته جدا نمایید.
 • طراحی نوآورانه کف دست، بونیک را از آسیب تماسی محافظت می‌کند و باعث می‌شود که دست مصنوعی بی سر و صداتر از همیشه باشد.
 • پدهای انگشتی نرم و انگشت شست پهن، ناحیه سطحی را به حداکثر می‌رساند و باعث بهبود قدرت چنگ زدن می‌شود.

کاربر پروتز خود را با استفاده از انقباض کنترل شده عضله حرکت می‌دهد. الکترونیک تغییرات الکتریکی روی پوستی که عضلات کنترلی را می‌پوشاند، اندازه گیری می‌کند و دستورالعمل‌های فردی را ارائه می‌دهد تا حرکات مورد نظر صورت گیرد. الکترونیک مجتمع بر حرکت عناصر مکانیکی نظارت دارد و از حرکت صاف و هماهنگ اطمینان حاصل می‌کند. پس از آن که کاربر برای بهینه سازی عملکرد به درستی آموزش دید، عملکرد دست غریزی می‌شود.

شکل‌های گرفتن اشیا


شکل‌های گرفتن اشیا

دست مصنوعی بیونیک با 14 الگوی مختلف چنگ زنی و موقعیت‌های دست، به گونه‌ای طراحی شده است که تقریبا هر چیزی را که شما باید روزانه انجام دهید، از غذا خوردن و حمل کیسه گرفته، تا باز کردن درب‌ها، روشن کردن چراغ‌ها و تایپ کردن، برایتان مقدور می‌کند. از حالت قدرت، که به طور مساوی در خانه برای نگه داشتن یک توپ یا دستگیره و یا دست دادن با دیگری استفاده می‌شود تا حالت موس، که اجازه می‌دهد با موس کامپیوتر کار کنید، یک الگوی گرفتن بیونیک وجود دارد که برای هر وضعیتی مناسب است. دست همچنین می‌تواند از طریق الکترونیک هوشمند و بسته نرم افزاری آسان قابل استفاده به نام بی بالانس، به صورت بی سیم برای نیازهای فردی کاربر، پیکربندی و سفارشی شود. الگوهای گرفتن متفاوت، با قرار دادن انگشت شست به صورت دستی در وضعیت مخالف یا غیر مخالف، قابل دسترسی هستند. پس از قرارگیری انگشت شست در موقعیت خود می‌توانید یکی از الگوهای گرفتن اولیه را انتخاب کنید. این انتخاب نحوه گرفتن را می‌توان با باز کردن دست به طور کامل، و سپس یک سیگنال باز کردن دوم و یا با ارائه یک سیگنال انقباض همزمان، کنترل کرد. برای دسترسی به الگوهای گرفتن ثانویه، کاربر باید سوئیچ برنامه را در پشت دست فشار دهد. انتخاب الگوهای ابتدایی و ثانویه توسط پزشک و به وسیله نرم افزار برنامه ریزی بی بالانس سفارشی می‌شود.

دستکش استاندارد


دست مصنوعی بیونیک

دست مصنوعی بیونیک با شکل و ساختار گرد که به دست ظاهر طبیعی می‌بخشد، طوری طراحی شده است که تا جایی که ممکن است، واقعی به نظر برسد، به ویژه هنگامی که با یکی از پوست‌های سیلیکونی واقعی پوشانده می‌شود. این دست با استفاده از لایه‌های چند گانه مواد پیشرفته سیلیکونی و با مش تقویت کننده یکپارچه ساخته شده است که آن‌ها را نرم و با دوام می‌سازد، در حالی که هم در آوردن و هم تمیز کردن آن راحت است. این دستکش‌ها در 19 رنگ مختلف دست واقعی موجود هستند و دارای رنگدانه‌های طبیعی هستند که تا حد امکان ظاهر آن‌ها را واقعی می‌نماید. جزئیات اضافی در کف دست‌ها، بند انگشت‌ها، ناخن‌ها و مفاصل به افزایش ظاهر طبیعی دست کمک می‌کنند. دستکش‌ها همچنین برای یک ظاهر مدرن‌تر، به رنگ سیاه پررنگ در دسترس هستند.

آیا می‌توانم بدون دستکش از دستم استفاده کنم؟

در حالی که دست بدون دستکش کار خواهد کرد، توصیه می‌شود که دستکش را همیشه استفاده کنید. قابلیت کارکرد، به ویژه تطابق، بدون استفاده از پوشش زیبایی صحیح محدود خواهد شد. دستکش همچنین یک مانع فیزیکی برای رطوبت و ورود خاک به دست ایجاد می‌نماید.

مدل‌های بیونیک مچ دست


مدل‌های بیونیک مچ دست

دست‌های مصنوعی بیونیک با چهار گزینه مچ دست در دسترس هستند، مچ دست خم شده جدید، قطع اتصال سریع (EQD)  و مچ دست کوتاه در دست‌های جدید کوچک، متوسط یا بزرگ وجود دارند. حالت انحنای چندگانه مچ دست تنها در دست‌های سایز متوسط و بزرگ بیونیک 3 موجود است.

قیمت پروتز دست چقدر است؟


هزینه پروتز دست یا دست مصنوعی برای هر بیمار متفاوت است. هزینه، تعیین کننده‌ی میزان مناسب بودن پزشکی نمی‌باشد. باقیمانده یک عضو ، سن فرد ، فعالیت‌های روزانه ، حرفه‌ی او و برخی عوامل سلامتی ، مواد و تکنولوژی‌های خاص به کار رفته برای هر وسیله تولیدی سفارشی را تعیین می‌کند.

پروتز، وسیله‌ای است که از قسمت‌های متحرک ساخته شده است. این قطعات فرسوده می‌شوند؛ رابط‌ها نیاز به تعویض دارند. انسان‌ها رشد می‌کنند ، وزن اضافه می‌کنند یا از دست می‌دهند ، ظاهرشان تغییر می‌کند. همه این عوامل در تعیین نیاز و هزینه سهم دارند.

دستگاه پروتز می‌تواند وابسته به قدرت بدنی باشند یا کامپیوتری، می‌توانند از جنس آلومینیوم ، فولاد ضد زنگ ، تیتانیوم ، پلاستیک یا کامپوزیت‌های کربن ساخته شوند. حتی گران‌ترین اندام‌های مصنوعی، با دوام و ماندگاری 3 تا 5 سال ساخته شده‌اند ( یعنی بیشتر از این مدت نمی‌توانند در مقابل فرسودگی و پوسیدگی را دوام آورند)، به این معنی که در طول عمر، نیاز به تعویض دارند – و هزینه‌ی آن‌ها تنها به یک بار ختم نمی‌شود.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی