پروتز پنجه کربنی: مزایای پنجه کربنی برای ره رفتن و دویدن

قطع عضو به معنای پایان کار در ورزش نیست. این امر هر روز توسط ورزشکاران پارالمپیک و همچنین ورزشکاران تفریحی با اندام مصنوعی ثابت می‌شود. دانشمندان پروتز پنجه کربنی را بر اساس مدل طبیعی ساخته‌اند که نمایانگر ترکیبی از ساخت سبک و طراحی خلاقانه است. عناصر فنری دوتایی بهم پیوسته نه تنها برخوردها را کاهش می‌دهد بلکه باعث می‌شود یک جریان کاملا طبیعی با بازگشت انرژی عالی ایجاد شود.

متخصصین کلینیک ارتوپدی فنی امید می‌دانند که تحرک برای بالا بردن کیفیت زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین آن‌ها با استفاده از Hi-Tech و پای مصنوعی مقرون به صرفه، در حفظ یا بازیابی تحرک به شما کمک می‌کنند. متخصصین این کلینیک اطمینان می‌دهند که با پیشرفت‌های فنی که امروزه حاصل شده است، اندام‌های مصنوعی سبک را با بهترین کیفیت ارائه می‌دهند.شما می‌توانید جهت تهیه ارتز مناسب با توجه به شرایط خاص خود و سفارش آن و دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۷۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸  تماس حاصل فرمایید.

مزایای پروتز پنجه کربنی


مزایای پروتز پنجه کربنیاز آنجا که ساختار کلی پروتزهای پنجه کربنی شبیه به پای انسان است، از الگوهای حرکتی کنترل شده کاربر پشتیبانی می‌کنند و همچنین با تغییر سرعت پیاده روی و سطوح مختلف سازگار هستند.

ترکیب پوشش کف پا و درپوش اتصال یک راه حل جذاب از نظر بصری به شما ارائه می‌دهد و در کنار ظاهر کربنی به طراحی جذاب آن کمک می‌کند. پروتز پنجه کربنی بسته به اندازه پا تا وزن ۱۲۵ کیلوگرم قابل استفاده است.

متخصص پروتز، شما را در مورد نیازهای فردی شما آگاه خواهد کرد.

دویدن با پروتز پنجه کربنی


دویدن با پروتز پنجه کربنی

دانشمندان پروتز پنجه کربنی ورزشی را طراحی کرده‌اند که نیازهای ویژه ورزشکاران را برآورده می‌کند. این پروتزها قبلاً خود را در جریان مسابقات بین‌المللی و پارالمپیک ثابت کرده‌اند. کانتور فنری کربنی باعث تولید نیرو محرکه بالا و کاهش مقاومت می‌شود. این ویژگی‌ها، این پروتزها را به یک پای ورزشی با عملکرد بالا تبدیل کرده‌اند که به آن‌ها تیغه مخصوص دویدن نیز گفته می‌شود.

پنجه پای مخصوص دویدن ساخته شده از فیبر کربنی گزینه ایده‌آلی برای پروتزهای مخصوص دویدن است. این نوع پروتزها با وزن بدن فشرده می‌شوند و با برداشتن فشار به حالت اولیه برمی‌گردند. نتیجه این فشرده سازی و رفع فشار از تیغه این است که در صورت وارد آورن فشار، انرژی آزاد می‌شود و به شما امکان می‌دهد با به حداقل رساندن میزان انرژی مورد نیاز خود، کارایی بیشتری داشته باشید.

مبانی پروتز پنجه کربنی عبارتند از:

 • پروتزهای ویژه مخصوص دویدن اغلب از فرم دویدن روی انگشتان پا تقلید می‌کنند.
 • سفتی تیغه به وزن بدن دونده بستگی دارد.
 • شواهد حاکی از ان است که استفاده از پروتز پنجه کربنی باعث کاهش ضربان قلب و صرف انرژی هنگام دویدن در مقایسه با پروتزهای مخصوص راه رفتن می‌شود .
 • تیغه‌ها بسته به نوع ورزشی که می‌خواهید در آن شرکت کنید، می‌توانند به شکل C یا J باشند و همچنین بسته به اینکه مستقیماً به سوکت یا به زیر سوکت متصل شده‌اند، متفاوت هستند.
 • به طور کلی پروتزهای مخصوص دوی سرعت به سوکت و پروتزهایی که بر ای آهسته دویدن طراحی شده‌اند به زیر سوکت وصل می‌شود.

پروتز پنجه C شکل

 • تیغه‌های “C” شکل بیشتر برای دویدن آهسته و در مسافت‌های طولانی استفاده می‌شوند.
 • این شکل در ذخیره و آزادسازی انرژی با گذشت زمان مؤثرتر است و به شما کمک می‌کند تا کارآمدتر و برای مدت زمان طولانی‌تری بدوید.

پروتز پنجه J  شکل

 • تیغه‌های “J” شکل بیشتر توسط دونده‌های سرعت استفاده می‌شود.
 • این شکل امکان بازگشت سریع انرژی را برای دستیابی به سرعت بالاتر برای شما فراهم می‌کند.
 • یادگیری دویدن با پروتز مخصوص دوی سرعت دشوارتر از پروتز مخصوص دویدن آهسته است. زیرا مسلط شدن به راه رفتن و دویدن با این پروتزها نیازمند صرف وقت و انرژی بسیاری است. از طرفی ممکن است شخصی قدرت لازم برای دادن انرژی به این پروتزها را نداشته باشد.

از پروتز خود بیشترین بهره را ببرید


از پروتز خود بیشترین بهره را ببرید

نحوه عملکرد پروتز به ترکیبی از عوامل بستگی دارد. برای اکثر افراد، سه عامل مهم عبارتند از:

 • اندازه بودن سوکت
 • هم‌ترازی
 • توانایی‌های جسمی و ذهنی شما همراه با دسترسی به درمان یا آموزش.

وقتی با یک متخصص پروتز همکاری می‌کنید، او شما را در تصمیم گیری در مورد محصول و تناسب آن راهنمایی می‌کند. داشتن اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد پروتز باعث می‌شود بیشترین بهره را از پروتز خود ببرید.

اندازه بودن سوکت

متخصص پروتز با شما کار خواهد کرد تا پروتزی سفارشی متناسب با اندام شما ایجاد کند. تناسب و اندازه بودن سوکت از این جهت مهم است که بدن و پروتز را به هم متصل می‌کند. هنگام حرکت، ضربه روی سوکت متمرکز می‌شود و یک تناسب خوب و مناسب به توزیع و به حداقل رساندن ضربه کمک می‌کند.

مواد و شکل‌های زیادی برای ساخت پروتز وجود دارد. متخصص پروتز شما می‌تواند از این مواد و اشکال مختلف بر اساس چگونگی زندگی و وضعیت جسمی شما استفاده کند. امروزه، متداول‌ترین مواد سازنده پروتز پلاستیک و گرافیت / فیبر کربن است که شکل آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است.

از مزایای تناسب سوکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حرکت محدود اندام شما در داخل سوکت که می‌تواند اصطکاک را کاهش داده و سلامت پوست و راحتی شما را بهبود بخشد
 • کنترل خوب عملکرد پروتز شما.

به خاطر داشته باشید که حجم اندام باقیمانده شما در طول روز تغییر می‌کند و بر روی سوکت شما تأثیر می‌گذارد. در مورد جوراب، گزینه‌های تعلیق و سایر روش‌های مدیریت این تغییرات با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

هم‌ترازی 

هم‌ترازی در پروتز به چگونگی قرار گرفتن قطعات در ارتباط با یکدیگر اشاره دارد. این تراز به صورت یک خط عمودی ساده نیست. تراز بندی پروتز بر اساس مواردی از قبیل موارد زیر تغییرات ظریفی دارد.

 • نوع و نحوه کار اجزا
 • طول اندام باقیمانده و سطح قطع عضو
 • حالت و اندازه بدن
 • توانایی کنترل پروتز.

متخصص پروتز هم‌ترازی را بر اساس بازخورد شما و تخصص بالینی خود انجام می‌دهد. از مزایای هم‌ترازی خوب می‌توان به کنترل بهتر، ثبات و راحتی بیشتر و عملکرد بهتر اشاره کرد.

توانایی‌های جسمی و ذهنی 

برای اطمینان از اینکه پروتز ساخته شده کاملا برای شما مناسب است، متخصص پروتز در مورد زندگی شما سوال می‌کند. از چه نوع فعالیت‌هایی لذت می‌برید؟ مشغول کار هستید یا قصد بازگشت به کار را دارید؟ چه چالش‌های فیزیکی در خانه، محله و محل کار شما وجود دارد؟ او همچنین سلامت جسمی شما را ارزیابی می‌کند. از جمله مواردی مانند قدرت عضلات، استقامت و تعادل. مهم است که به پتانسیل و همچنین وضعیت فعلی خود فکر کنید.

سرانجام، هنگامی که اندام جدید شما آماده شد، درمان یا توانبخشی شما را آماده می‌کند که از تمام جزئیات پروتز خود آگاه شوید، حتی اگر این اولین پروتز شما نباشد. زیرا ممکن است مهارت‌های شما تغییر کرده باشد و فناوری پروتز جدید با پروتز قبلی شما متفاوت باشد. در مورد مراقبت از پروتز با متخصص پروتز مشورت کنید و وقت بگذارید تا یاد بگیرید چگونه با پروتز خود حرکت کنید و بدانید که پروتز چگونه می‌تواند به شما کمک کند مستقل و فعال‌تر باشید.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان ۹ صبح الی ۸ شب