کفی طبی خار پاشنه برای تسکین درد کف پا و ایجاد تعادل در راه رفتن

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. کفی طبی خار پاشنه برای تسکین درد کف پا و ایجاد تعادل در راه رفتن

 

 

یکی از شایع‌ترین علل درد پاشنه‌ی پا می‌تواند خار پاشنه و همچنین کشیدگی رباط‌ها و عضلات در کف پا باشد. فشار مداوم یا ضربات مکرر به پاشنه‌ی پا می‌توانند باعث عوارضی مثل تجمع کلسیم بیش از حد در استخوان پاشنه، فاسئیت پلانتار، صافی کف پا، التهاب بافت‌ها و یا درد تاندون آشیل شوند.

این عارضه‌ها بیشتر در ورزشکاران حرفه‌ای، افراد دارای اضافه وزن و افرادی که از کفش‌های نامناسب استفاده می‌کنند دیده می‌شوند. خار پاشنه، بدون توجه به دلیل ایجاد کننده‌ی آن، می‌تواند باعث از کار افتادگی فرد شود. خبر خوب این که، رفع درد ناشی از این عارضه به سادگی و تنها با استفاده از کفی‌های طبی در کفش شما میسر است. پزشک متخصص می‌تواند با استفاده از وسایل طبی مخصوص ازجمله کفی کفش طبی، فشار را از روی پاشنه‌ی پای شما برداشته و درد خار پاشنه را کاهش دهد.

هدف بسیاری از پزشکان متخصص در استفاده از کفی‌های طبی در کفش، شامل اصلاح توزیع فشار در کف پا، تقویت تعادل مچ پا و کاهش فشار بر زانوها، مچ پا و کف پا است. در حالی که کفی‌های نرم عادی ممکن است تا حدودی راحتی را افزایش دهند، اما دلیل اصلی بروز خار پاشنه را حل نمی‌کنند. پزشکان متخصص، عواملی مانند کف پا، پاشنه، کفی‌های طبی و کفش مناسب را همزمان مورد بررسی قرار می‌دهند و راهکاری مناسب برای کاهش درد به شما ارائه می‌دهند.

لوازم طبی مخصوص خار پاشنه با تنظیم و تعادل فشار در فاسیا پلانتار (بازوی پایه‌ای پا)، میزان فشار را کاهش می‌دهند که بر روی رباط‌ها اعمال می‌شود. همچنین، کفی‌های طبی می‌توانند بهبودی در جذب ضربه کفش و کاهش ضربه‌هایی که در هنگام راه رفتن، دویدن، ورزش و ایستادن طولانی ایجاد می‌شود، به همراه داشته باشند. لوازم طبی مخصوص خار پاشنه معمولاً توسط پزشک متخصص همراه با سایر درمان‌های غیرجراحی تجویز می‌شوند. این درمان‌ها شامل استراحت، داروهای ضد التهاب، تمرینات کششی برای تقویت عضلات (مانند کف پا، ساق و فاسیا پلانتار)، استفاده از اسپلینت در شب، تزریق کورتیزون و سایر روش‌های غیرتهاجمی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی کفی مناسب برای خار پاشنه و یا رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره تلفن‌های 0216601415802166015211 تماس حاصل فرمایید.

علت بروز خار پاشنه


خار پاشنه یک شبه ایجاد نمی‌شود. این عارضه در طی سال‌ها فعالیت فیزیکی سنگین و فشار بر روی فاسیای پلانتار و درنهایت با نازک شدن بافت‌های نرم و پد چربی اطراف استخوان پاشنه ایجاد می‌شود. فعالیت‌هایی مثل دویدن بیشتر باعث خار پاشنه می‌شوند.

دیگر علل بروز خار پاشنه عبارت‌اند از:

 • انجام فعالیت فیزیکی بر روی سطوح سخت که باعث ضربه و فشار بر روی پاشنه‌ی پا می‌شوند
 • خانم‌ها به دلیل استفاده از کفش‌های پاشنه بلند معمولاً بیشتر از آقایان با این عارضه درگیر می‌شوند. کفش پاشنه بلند باعث فشار زیاد بر روی فاسیای پلانتار شده و فشار زیادی به ناحیه‌ی پاشنه وارد می‌کند.
 • آسیب به پاشنه می‌تواند منجر به بروز خار پاشنه شود
 • در طی روند طبیعی افزایش سن، پد چربی اطراف استخوان پاشنه نازک شده و محافظت و ضربه گیری آن کمتر می‌شود
 • هر چقدر وزن فرد بیشتر باشد، فشار بیشتری بر روی کف پا و ناحیه‌ی پاشنه وارد خواهد شد
 • چرخش رو به داخل کف پا (Overpronation) به دلیل فشار زیادی بر روی رباط‌ها و صاف شدن کف پا باعث خار پاشنه خواهد شد
 • استفاده از کفش‌های نامناسب که توانایی حمایت از پا و خاصیت ضربه گیری ندارند

علائم


علائم خار پاشنه

علائم خار پاشنه عبارت‌اند از:

 • درد شدید در ناحیه‌ی پاشنه به هنگام ایستادن پس از بیدار شدن از خواب
 • درد خار پاشنه در طول روز که ممکن است پس از دوره‌های متناوب فعالیت و استراحت، عود کند
 • التهاب و تورم در ناحیه‌ی پاشنه
 • گرم بودن ناحیه‌ی پاشنه
 • یک برآمدگی استخوانی کوچک در زیر پاشنه
 • دشواری در قدم گذاشتن بر روی پاشنه و راه رفتن به دلیل افزایش حساسیت در قسمت زیر پاشنه

بسیاری از علائم آزاردهنده‌ی این عارضه، با کفی طبی خار پاشنه قابل پیشگیری و درمان است. برای نوع مناسب کفی طبی به متخصص پا مراجعه کنید.

مزایای استفاده از کفی طبی برای خار پاشنه


مزایای استفاده از کفی طبی برای خار پاشنه

لوازم طبی مخصوص پا نه تنها نقش ضربه گیری و حمایت از قوس کف پا را بر عهده دارند، بلکه می‌توانند فواید دیگری نیز داشته باشند. مزایای اصلی کفی‌های طبی در زیر آورده شده‌اند.

اگر پاهای شما به هنگام ایستادن، راه رفتن و دویدن درد می‌گیرند، می‌توانید با استفاده از کفی‌های طبی آماده و وسایل طبی از پیش آماده شده، این مشکل را رفع کنید. در حالی که کفی‌های طبی آماده می‌توانند مشکل شما را به سرعت حل کرده و نقش ضربه گیری و حمایت از قوس کف پا را ایفا کنند، توانایی رفع کامل مشکل پای شما را ندارند چراکه این وسایل دقیقاً برای رفع نیازهای شما ساخته نشده‌اند.

کفی‌های طبی سفارشی نسبت به کفی‌های آماده تفاوت‌های بسیاری دارند. این‌ها وسایل طبی هستند که نه تنها نقش ضربه گیری و حمایت از قوس کف پا را ایفا می‌کنند، بلکه فواید متعدد دیگری نیز دارند. مزایای اصلی کفی‌های طبی سفارشی در زیر مورد بحث قرار گرفته‌اند.

کفی‌های طبی سفارشی تأثیر و کارایی بیشتری خواهند داشت

تاثیر کفی‌های طبی سفارشی

کفی‌های طبی سفارشی به طور مخصوص برای رفع نیازهای شما ساخته شده‌اند و شرایط خاص شما از جمله طول پاها و شکل و حالت آن‌ها، برای ساخت این کفی‌ها در نظر گرفته شده است. این امر باعث می‌شود تا کفی‌های طبی سفارشی نسبت به کفی‌های از قبل آماده شده که می‌توانید آن‌ها را از مغازه‌های لوازم طبی و داروخانه‌ها تهیه کنید، کارایی و تأثیر بسیار بیشتری داشته باشند.

کفی‌های آماده به شکلی ساخته شده‌اند که اندازه‌ی کفش‌های شما باشند ولی ممکن است اندازه‌ی آن‌ها با اندازه‌ی پاهای شما همخوانی نداشته باشد. همچنین ممکن است متوجه ارتفاع کم یا زیاد این کفی‌ها شوید در صورتی که کفی‌های طبی سفارشی به طور مخصوص برای شما ساخته شده‌اند.

کفی‌های طبی سفارشی، نیازهای شما را برطرف خواهند کرد

پاهای شما تنها مسئول تحمل وزن شما نبوده و وظیفه‌ی حفظ تعادل بدن را نیز برعهده دارند. استفاده از کفش‌های نامناسب و فرم نامناسب بدن به دلیل مشکلات پا مثل خار پاشنه، چرخش به داخل، چرخش به خارج و صافی کف پا می‌تواند باعث وارد شدن فشار بیش از حد بر روی کمر، زانوها و پا شده و ایجاد درد و ناراحتی کند.

از آن جایی که وسایل طبی سفارشی به طور مخصوص برای شما ساخته شده‌اند، می‌توانند حمایت کافی را از پای شما به عمل آورده و مشکلات موجود را به طور مؤثر برطرف کنند.

وسایل طبی سفارشی می‌توانند به رفع و پیشگیری از درد و آسیب کمک کنند

شما نباید در پاهای خود احساس درد کنید. در صورتی که همیشه در پاهای خود احساس درد دارید باید به یک پزشک متخصص پا مراجعه کنید. پزشک متخصص احتمالاً برای شما وسایل طبی تجویز خواهد کرد تا درد شما رفع شده و از بروز مجدد آن پیشگیری شود. همچنین این وسایل از پاهای شما در برابر زخم شدن، پینه، میخچه و آسیب‌های دیگر محافظت خواهند کرد.

وسایل طبی سفارشی به بهبود عملکرد پاهای شما کمک خواهند کرد

وسایل طبی سفارشی به رفع درد و احساس راحتی شما کمک کرده و می‌توانند عملکرد پاهای شما را بهبود بخشند.

وسایل طبی سفارشی می‌توانند مشکلات پا را اصلاح کنند

با وجود اینکه کفی‌های طبی آماده می‌توانند نقش ضربه گیری مناسبی را ایفا کرده و به راحتی پاهای شما کمک کنند، نمی‌توان از آن‌ها برای اصلاح مشکلات پا استفاده کرد. وسایل طبی سفارشی این کاربرد را خواهند داشت. این وسایل نه تنها به رفع درد پا کمک می‌کنند، بلکه می‌توانند مشکلاتی از قبیل قوس بیش از حد کف پا یا چرخش به خارج و صافی کف پا یا چرخش به داخل را از بین ببرند.

در صورتی که ساختار پاهای شما با یکدیگر متفاوت بوده و یا تنها یکی از پاهای شما دچار مشکل شده باشد، بهتر است از وسایل طبی سفارشی استفاده کنید. می‌توان از این وسایل به منظور بازیابی تعادل و پیشگیری از تشدید مشکلات پا استفاده کرد.

وسایل طبی سفارشی می‌توانند عملکرد ورزشی شما را نیز بهبود بخشند

درد و ناراحتی می‌توانند تا حد زیادی عملکرد ورزشی شما را مختل کنند. وسایل طبی سفارشی تعادل پاها و بدن شما را حفظ کرده و با کمک به رفع درد و احساس راحتی به شما کمک می‌کنند تا فعالیت‌های ورزشی خود را بهتر انجام دهید. این وسایل همچنین خطر بروز آسیب را کاهش می‌دهند.

چه چیزی را باید از وسایل طبی سفارشی انتظار داشت؟


افرادی که از کفی‌های طبی به منظور رفع درد ناشی از خار پاشنه استفاده می‌کنند باید به این روش درمانی نیز مانند روش‌های دیگر زمان کافی بدهند. نکته‌ی کلیدی این روش درمانی، استفاده از کفش‌های مناسب به همراه نوع صحیحی از کفی‌های طبی است تا بدن شما به فرم طبیعی خود برگشته و تعادل خود را به دست آورد.

به نکات زیر توجه کنید:

 • کفی‌های طبی را به مدت چند روز به طور متوالی استفاده کنید تا با کفش‌ها و کف پای شما تطبیق پیدا کنند.
 • برای خرید کفش مناسب هزینه کنید و از کفش‌هایی استفاده کنید که حمایت کافی از قوس کف پا و خاصیت ضربه گیری داشته و به طور خاص برای فعالیت مورد نظر شما طراحی شده‌اند.
 • کفی‌های طبی خود را به صورت دوره‌ای بررسی کنید و در صورت وجود خوردگی آن‌ها را تعویض کنید.

نرخ موفقیت درمان با کفی‌های طبی بالاست


گزارشات نشان می‌دهند که درد بیش از 90 درصد موارد خار پاشنه و فاسئیت پلانتار با استفاده از کفی‌های طبی یا دیگر وسایل طبی سفارشی قابل درمان است. راه حال‌های ساده‌ای که توسط متخصص امراض پا به شما معرفی می‌شوند می‌توانند به بازیابی سلامت پا، کنترل درد، کاهش التهاب و پیشگیری از آسیب به پاشنه‌ی پا کمک کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی