کمربند اسکولیوز: درمان کجی ستون فقرات کودکان و بزرگسالان با بریس

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. کمربند اسکولیوز: درمان کجی ستون فقرات کودکان و بزرگسالان با بریس

 

اسکولیوز اختلالی است که بر سیستم عصبی عضلانی تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود ستون فقرات به شکل S یا G انحراف پیدا کند و خم شود. در حدود ۸۰ درصد از موارد، فرد دچار اسکولیوز ایدیوپاتیک نوجوانان است که معمولا علت بروز آن مشخص نیست. در صورتی که اسکولیوز در مراحل اولیه تشخیص داده شود معمولاً کودک هیچ گونه علامت و نشانه بارزی را از خود نشان نخواهد داد. اگر اخیراً پزشک به شما یا یکی از اعضای خانواده ‌تان توصیه کرده که از بریس مخصوص اسکولیوز استفاده کند باید به ارزیابی اطلاعات موجود در این زمینه بپردازید. در این مقاله قصد داریم به ارزیابی دلایل مثبت و منفی در ارتباط با استفاده از انواع مختلف بریس مخصوص اسکولیوز بپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید برای تصمیم گیری بهتر اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید.

 استفاده از بریس اسکولیوز برای درمان


استفاده از بریس به عنوان یک روش درمانی برای بهبود اسکولیوز در کودکان و نوجوانان توصیه می‌شود، زیرا ستون فقرات هنوز در حال رشد است و بریس می‌تواند به اصلاح آن کمک کند. معمولاً پزشکان استفاده از بریس را به افرادی توصیه می‌کنند که زاویه انحنای ستون فقرات شان حدود ۲۰ یا ۳۰ درجه است. اسکولیوز یک اختلال پیشرونده است و مهمترین هدف از انجام هرگونه روش درمانی، کنترل پیشرفت انحنای ستون فقرات، کاهش احتمال بدتر شدن اسکولیوز و پیشگیری از نیاز به جراحی فیوژن ستون فقرات می‌باشد. نظریه ای که در ارتباط با استفاده از بریس وجود دارد این است که اگر فشار به نقاطی از ستون فقرات که دچار انحنای نامناسب هستند وارد گردد، از بدتر شدن انحنای ستون فقرات جلوگیری می‌کند و باعث کنترل آن می‌شود.

با توجه به شدت انحنای ستون فقرات، نوع روش درمانی و نوع بریس مورد استفاده، پزشک به این نتیجه می‌رسد که آیا بیمار باید فقط در ساعات شب از بریس استفاده کند یا استفاده از آن در طول روز نیز ضروری است. نوجوانانی که بین سنین ۱۰ تا ۱۸ سال قرار دارند بیشتر از سایرین دچار اسکولیوز می‌شوند که معمولاً بهبود این وضعیت به یک چالش بزرگ برای پدر و مادر و پزشک تبدیل می‌شود.

 پیش از آنکه به بررسی تفاوت‌های انواع مختلف بریس بپردازیم توجه شما را به تاثیرات بریس مخصوص اصلاح اسکولیوز و بریس مخصوص پیشگیری از پیشرفت اسکولیوز جلب کنیم.  احتمالاً هنگامی ‌که کلمات پیشگیری از پیشرفت اسکولیوز و اصلاح اسکولیوز برخورده اید کمی تعجب کرده باشید. شاید به نظر شما این دو عبارت شبیه هم باشند اما واقعیت این است که با تأثیرات متفاوتی همراه هستند.

بریس مخصوص نگه داشتن ستون فقرات

 هدف از استفاده از این نوع بریس و به طور کلی جراحی تهاجمی ‌فیوژن ستون فقرات این است که ستون فقرات در حالت مناسبی قرار بگیرد و صاف شود. در مواردی که ستون فقرات دچار شکستگی یا انحراف بیش از حد شده است این روش با تاثیرات درمانی مثبتی همراه است اما نکته ‌ای که باید به آن توجه کرد این است که استفاده از بریس برای نگه داشتن ستون فقرات در جای خود مشمول صرف هزینه است و هزینه آن با افزایش انعطاف پذیری و قدرت ستون فقرات جبران می‌شود. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که استفاده از بریس برای صاف نگه داشتن ستون فقرات نمی‌تواند به درمان علت بدشکلی ستون فقرات بپردازد و در عوض فقط باعث بهبود علائم انحراف ستون فقرات خواهد شد.

 استفاده از بریس برای اصلاح ستون فقرات

هنگامی‌ که ستون فقرات شروع به صاف شدن می‌کند و به عبارتی اصلاح می‌گردد تفاوت بین بریس نگهدارنده و بریس اصلاحی کاملاً مشهود خواهد شد. استفاده از این نوع بریس باعث می‌شود ستون فقرات به شیوه دلخواه شروع به حرکت کردن نماید. اصلاح ستون فقرات از طریق درمان دستی، استفاده از بریس اصلاح کننده، تمرینات ورزشی مخصوص اسکولیوز یا تلفیقی از آنها باعث می‌شود که ستون فقرات در حالت بهتری قرار بگیرد و عملکرد مناسب تری داشته باشد. در این شرایط دیگر نیازی به اصلاح ستون فقرات به کمک عمل جراحی نیست. دستکاری کردن ستون فقرات به منظور حرکت کردن به موقعیت بهتر به این معنا است که ستون فقرات انعطاف پذیری و توانایی طبیعی خود را از دست نمی‌‌دهد. از آنجایی که کودکان و نوجوانان به طور مداوم در حال رشد و تکامل هستند احتمال بدتر شدن اسکولیوز در آنها بیشتر است به همی‌ن دلیل استفاده از بریس مخصوص اسکولیوز می‌تواند علاوه بر اصلاح حالت ستون فقرات از بدتر شدن آن نیز جلوگیری نماید.

استفاده از بریس مخصوص اسکولیوز در کودکان


استفاده از بریس مخصوص اسکولیوز در کودکان

اگر به جمع آوری اطلاعات درباره اسکولیوز پرداخته باشید احتمالاً به این نکته برخورد کرده اید که تشخیص به موقع اسکولیوز اهمیت بسیار زیادی دارد. از آنجایی که اسکولیوز یک اختلال پیشرونده است و با گذر زمان بدتر می‌شود هدف از درمان، کنترل پیشرفت انحنای غیرعادی ستون فقرات است تا بیمار در طول درمان و پس از آن زندگی بهتری داشته باشد. هنگامی ‌که به درمان اسکولیوز در کودکان و نوجوانان می‌پردازیم باید از نزدیک آنها را ارزیابی نمود تا نحوه رشد آنها و تاثیرات اسکولیوز بررسی گردد.

 نکته مهمی که در ارتباط با اسکولیوز وجود دارد این است که نمی‌توان از رشد کودک جلوگیری کرد اما می‌توان همه اقدامات لازم را برای اصلاح انحنای طبیعی ستون فقرات و پیشگیری از بدتر شدن آن انجام داد. استفاده از بریس مخصوص اسکولیوز یک روش درمانی رایج در کودکان محسوب می‌شود زیرا آنها همواره در حال رشد هستند و می‌توان ستون فقرات آنها را تا حدودی دستکاری کرد. در مواردی که شدت اسکولیوز از متوسط تا شدید متغیر باشد یا پیشرفت سریع اسکولیوز باعث نگرانی شود استفاده از بریس به عنوان یک روش سودمند برای پیشگیری از پیشرفت بیماری توصیه می‌گردد.

 استفاده از بریس به نقاطی از انحنای ستون فقرات فشار وارد می‌‌کند که قصد نداریم از رشد آن نواحی پیشگیری کنیم. اعمال فشار در این نواحی روند پیشرفت اسکولیوز را کند می‌نماید. به طور کلی هیچ راهی برای اصلاح انحنای ستون فقرات وجود ندارد به غیر از آنکه به کمک بریس، ستون فقرات را حرکت دهیم. اگرچه معمولاً بریس برای اصلاح بد شکلی ستون فقرات در کودکان و نوجوانان توصیه می‌شود نمی‌توان منکر تاثیرات مثبت آن در بزرگسالان شد.

 استفاده از بریس مخصوص اسکولیوز در بزرگسالان


 معمولاً استفاده از بریس مخصوص اسکولیوز در بزرگسالان توصیه نمی‌‌شود زیرا ستون فقرات آنها به رشد و تکامل نهایی خود رسیده است. دلیل دیگری که در ارتباط با این مسئله وجود دارد این است که پیشرفت اسکولیوز در بزرگسالان مانند کودکان سریع نیست. دلایل استفاده از بریس در افراد بزرگسال با دلایلی که بر ای کودکان و نوجوانان توصیه می‌‌شود متفاوت است. استفاده از بریس در کودکان و نوجوانان با هدف پیشگیری از پیشرفت بیماری توصیه می‌شود اما در افراد بزرگسال با هدف کاهش درد و عدم نیاز به مصرف دارو تجویز می‌گردد.

 در صورتی که اسکولیوز در افراد بزرگسال باعث بروز درد شدید شود پزشک به منظور محافظت از ستون فقرات و کاهش حرکات آن به تجویز بریس اسکولیوز مخصوص کمر خواهد پرداخت. با توجه به علت و شدت انحنای ستون فقرات از انواع مختلف بریس استفاده می‌‌شود.  به طور کلی دو نوع بریس برای افراد بزرگسالی که دچار انحنای ستون فقرات هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد که به شرح زیر می‌باشند:

بریس سفت

بریس سفت

در بزرگسالان استفاده از بریس پلاستیکی  توصیه نمی‌شود زیرا می‌تواند باعث بروز آتروفی عضلانی و اختلالات مرتبط و تسریع فرایند تحلیل رفتگی ستون فقرات شود. با این حال گاهی اوقات به منظور بهبود ظاهر ستون فقرات و عملکرد آن استفاده از این نوع بریس پیشنهاد می‌شود.

 بریس انعطاف پذیر

بریس انعطاف پذیر

 به طور کلی بریس انعطاف پذیر در آن دسته از افرادی که به مراقبت بیشتر از کمر خود نیاز دارند و می‌خواهند که از شدت درد در هنگام انجام فعالیت جسمانی سنگین بکاهند توصیه می‌شود. گاهی اوقات نیز به منظور تقویت ستون فقرات و بهبود حالت بدن استفاده از این نوع بریس تجویز می‌گردد.

انواع کمربند اسکولیوز


بریس ارتوز کمری

بریس ارتوز کمری

 بریس ارتوز کمری یا TLSO به صورت آماده وجود دارد و از پلاستیک سفت ساخته شده است. این نوع بریس بر روی قسمت میانی تا پایین کمر متمرکز می‌‌شود و به پایدار کردن انحنای جانبی ستون فقرات کمک می‌کند. این نوع بریس در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ وجود دارد و رایج ترین نوع آن بریس بوستون است. این بریس اطراف قفسه سینه، لگن و پایین ستون فقرات را می‌پوشاند و باید به مدت ۱۸ تا ۲۳ ساعت در طول روز مورد استفاده قرار بگیرد. همانطور که تصور می‌‌کنید استفاده از این نوع بریس کار راحتی نیست در حقیقت این بریس به نوعی طراحی شده است که ناراحت کننده باشد تا بدن تلاش کند از بدتر شدن انحنای ستون فقرات جلوگیری نماید.

 عادت کردن به بریس یک مسئله کاملاً چالش برانگیز است. دختر نوجوان ۱۵ ساله ای را در نظر بگیرید که باید تمام طول روز از بریس سخت استفاده کند و شاهد محدودیت حرکتی و اختلال در عملکرد ریه خود باشد. به خاطر داشته باشید که بریس زمانی به خوبی زیر لباس قرار می‌‌گیرد که کمی بزرگ باشد. معمولاً هنگامی‌ که نوجوانان به مدرسه می‌روند بریس خود را کنار می‌گذارند و از آن استفاده نمی‌کنند. در صورتی که بریس طبق دستور پزشک مورد استفاده قرار نگیرد میزان موفقیت حاصل از درمان با آن کاهش پیدا می‌کند.

بریس میلواکی

بریس میلواکی

بریس میلواکی که تحت عنوان CTLSO نیز شناخته می‌شود شبیه یک پلیور پلاستیکی بزرگ است و اغلب برای درمان انحنای بیش از حد ستون فقرات ناحیه قفسه سینه تجویز می‌گردد. عملکرد این نوع بریس شبیه عملکرد بریس مخصوص قسمت پایین کمر است با این تفاوت که دارای حلقه گردنی می‌باشد. حلقه گردنی توسط میله‌های عمودی که به قسمت میانی بدنه بریس متصل هستند در جای خود قرار می‌گیرد. این نوع بریس بهترین روش برای درمان انحنای بیش از حد ستون فقرات ناحیه قفسه سینه است و نتایج خوبی را به وجود می‌آورد به شرط آن که بیمار به مدت ۲۳ ساعت در طول روز از آن استفاده کند تا ریسک پیشرفت انحنای ستون فقرات به حداقل برسد. برخی از انواع دیگر بریس نیز وجود دارند که فقط باید در هنگام شب مورد استفاده قرار بگیرند.

بریس چارلستون

بریس چارلستون

 این نوع بریس به نحوی طراحی شده که در ساعات خواب مورد استفاده قرار بگیرد زیرا در این ساعات از میزان انحنای ستون فقرات قفسه سینه و ناحیه کمر کاسته می‌شود. استفاده از این بریس باعث ایجاد مطابقت بهترین ستون فقرات خواهد شد خواهد شد. یکی از معایب بریس چارلستون این است که فقط باید در حالت خوابیده مورد استفاده قرار بگیرد. سوالات متعددی در ارتباط با تاثیرات مثبت این نوع بریس و استفاده از آن در یک حالت و به مدت محدود وجود دارد که هنوز پاسخ مشخصی به آنها داده نشده است. این بریس به نحوی طراحی شده است که به خوبی با ساختار بدن و انحنای طبیعی آن مطابقت پیدا می‌کند.

یکی دیگر از مشکلاتی که در ارتباط با این نوع بریس وجود دارد این است که فقط به رفع انحنای ستون فقرات ناشی از اسکولیوز می‌‌پردازد و تاثیری بر چرخش ستون فقرات ندارد. یک برنامه درمانی مناسب برای اصلاح انحنای غیر عادی ستون فقرات باید بر تمامی زوایا و انحناهای ستون فقرات تمرکز کند. استفاده از این نوع بریس فاقد چنین قابلیتی است.

 قیمت بریس مخصوص اسکولیوز چقدر است؟


هنگامی‌ که به بررسی روش‌های درمانی مختلف برای اصلاح انحنای ستون فقرات می‌‌پردازیم باید به مسائل مالی توجه ویژه‌ ای کرد. استفاده از بریس مخصوص اسکولیوز نیز با تحمیل هزینه بر بیمار همراه است. قیمت بریس با توجه به نوع و ساختاری که دارد متفاوت است.

 هزینه درمان اسکولیوز با بریس فقط شامل قیمت خود بریس است و هزینه‌های مربوط به طراحی و ساخت بریس مخصوص، عکسبرداری توسط اشعه ایکس و سایر موارد را شامل نمی‌‌شود. افرادی که به بررسی روش‌های درمانی مختلفی برای درمان اسکولیوز می‌پردازند و قصد دارند از بریس استفاده نمایند باید علاوه بر هزینه‌های درمانی، چالش‌های فیزیکی و عاطفی ناشی ازپوشیدن بریس را نیز در نظر داشته باشند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی