کیست بیکر آیا ورم کردن پشت زانو خطرناک است؟

 1. خانه
 2. /
 3. ارتز
 4. /
 5. کیست بیکر آیا ورم کردن پشت زانو خطرناک است؟

کیست بیکر به کیست پر از مایعی میگویند که موجب برآمدگی در قسمت زانو می‌شود و شما احساس سفتی در پشت زانو دارید. زمانی که شما پای خود را به طور کامل خم می کنید یا زانوی خود را دراز می کنید یا وقتی که فعال هستید درد آن بدتر میشود. کیست بیکر همچنین کیست پوپلیتئال نامیده می‌شود. معمولاً به علت مشکلی که در مفصل زانوی شماست مثل آرتروز یا پارگی غضروف این مشکل رخ می دهد هر دو شرایط می توانند موجب شوند زانوی شما مایع بیش از حد تولید کند و منجر به کیست بیکر شود.

اگر در مورد توده پشت زانو مطمئن نیستید بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. سونوگرافی یک راه حل آسان برای تایید وجود کیست بیکر و رد کردن شرایط دیگر است. اگر کیست بیکر درمان نشود می تواند منجر به مشکلات جدی مثل لختگی خون شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد کیست بیکر و رزرو وقت مشاوره در کلینیک ارتوپدی فنی امید با شماره ی 02166018200 تماس بگیرید.

علل کیست بیکر چیست؟


علل کیست بیکر چیستزانوی شما از استخوان تاندون و غضروف ساخته شده است. تاندون‌ها و غضروف نیاز به روان شدن دارند که این روان شدن را از مایعی به نام سینوول می گیرند. این مایع کمک می کند پاها نرم تر حرکت کند و اصطکاک را کاهش می‌دهد. در هر زانو، کیسه‌های مختلفی به نام بورسا وجود دارند. این کیسه‌ها به وسیله مایع سینوویال پر می‌شوند و باعث چرخش زانو می‌شوند. یکی از این کیسه‌ها که به آن بورسا پوپلیتئال می‌گویند، در پشت زانو قرار دارد. مفصل زانو همانند یک سیستم دریچه مانند عمل می‌کند و جریان مایع سینوویال را تنظیم می‌کند. اگر زانو مایع سینوویال بیش از حد تولید کند، باعث می‌شود که این مایع در بورسا پوپلیتئال جمع شود.

این می تواند به علت ورم مفصل زانو باشد که معمولاً با یک بیماری زمینه‌ای مثل موارد زیر رخ می دهد:

 • نقرس. اسید اوریک در خون افزایش پیدا می‌کند تا جایی که بیش از اندازه سطح آن بالا رود (هیپراوریسمی) و موجب به وجود آمدن کریستال‌های نمک اسید اوریک در اطراف مفاصل می شود و التهاب و درد شدید رخ میدهد.
 • هموفیلی یک بیماری ارثی است که در آن خون به طور صحیح لخته نمی شود و منجر به خونریزی داخلی و آسیب به مفصل می‌شود.
 • لوپوس. نوعی بیماری خود ایمن است و در واقع سیستم ایمنی بدن به بافت‌های سالم و طبیعی حمله می‌کند.
 • استئوآرتریت نوعی از آرتروز است که به علت التهاب تجزیه و از بین رفتن غضروف در مفاصل ایجاد می شود. غضروف ها به مرور زمان از بین می روند.
 • پسوریازیس بعضی از بیماران هم چنین درد و التهاب در مفاصل خود تجربه می کنند.
 • آرتریت واکنشی نوعی آرتروز مزمن بلند مدت با مفاصل متورم، التهاب در چشم‌ها و التهاب دستگاه تناسلی، ادراری یا دستگاه گوارش رخ می دهد.
 • آرتریت روماتوئید شکل التهابی آرتروز
 • آرتریت سپتیک التهاب مفصل که به علت عفونت باکتریایی ایجاد می شود.
 • آسیب دیدگی آسیب یا تروما به مفصل مثل پارگی غضروف می‌تواند منجر به کیست بیکر شود آنها در بین ورزشکاران بسیار شایع است.

علائم کیست بیکر


در برخی موارد کیست بیکر موجب بروز هیچ دردی نمی شود و شما ممکن است متوجه آن نشوید. اگر علائم و علامت‌هایی که شامل موارد زیر است دارید ممکن است کیست بیکر باشد:

 • ورم پشت زانو و گاهی اوقات پاها
 • درد زانو
 • سفتی و ناتوانی در خم کردن کامل زانو

علائم شما ممکن است بعد از فعالیت یا زمانی که برای مدت طولانی ایستاده‌اید بدتر شود

چه موقع به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت تجربه درد یا ورم در ناحیه پشت زانو، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگرچه بعید است برآمدگی در ناحیه پشت زانو نشانه‌ای از بیماری جدی‌تر نسبت به کیست پر از مایع باشد، اما بررسی توسط پزشک متخصص در این زمینه ضروری است. تنها پزشک می‌تواند بر اساس علائم، سابقه پزشکی و نتایج آزمایش‌های لازم، تشخیص صحیح را قرار داده و درمان مناسب را تعیین کند. بنابراین، مراجعه به پزشک تخصصی مورد توصیه است.

 تشخیص کیست بیکر


سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی

ممکن است پزشک شما سابقه پزشکی کامل شما را بخواهد و در مورد علائم بخواهد که توضیح بدهید او می خواهد بداند آیا شما قبلاً آسیب دیدگی زانو داشته‌اید یا نه.

پس از آن پزشک معاینه فیزیکی کاملی از زانوی شما انجام می دهد و آن را با زانوی طبیعی شما مقایسه می کند. طی معاینه به موارد زیر توجه می‌کند:

 • ورم
 • عدم ثبات زانو
 • صدای کلیک یا ترق تروق هنگام خم کردن زانو
 • سفتی زانو و محدودیت دامنه حرکتی

پزشک شما همچنین پشت زانوی شما را لمس می کند اغلب وقتی که زانو به طور کامل باز می شود کیست سفت میشود و زمانی که زانو خم میشود نرم است.

آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداریآزمایشات تصویربرداری به تایید و تشخیص بیماری شما کمک می کنند و اطلاعات بیشتری راجع به شرایط شما به پزشک ارائه می کند.

 اشعه ایکس

اشعه ایکس تصاویری از ساختارهای عمیق مثل استخوان فراهم می کند. هر چند کیست نمی تواند با اشعه ایکس قابل مشاهده باشد ممکن است پزشک با مشاهده تنگی فضای مفصل و دیگر نشانه های آرتروز در مفصل متوجه آن شود.

 سونوگرافی

در این آزمایش از امواج صوتی استفاده میشود تا تصاویری از ساختار های داخل بدن ارائه کند سونوگرافی به پزشک کمک می‌کند تا برآمدگی پشت زانو را با جزئیات بیشتر و تشخیص اینکه جامد یا پر از مایع است مشاهده کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی اسکن ام آر آی

این آزمایشات تصاویر واضحی از بافت‌های نرم بدن ارائه می کند. پزشک شما ممکن است اسکن ام آر آی را برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کیست و جستجوی پارگی مینیسک یا بیماری‌های زمینه‌ای دیگر تجویز کند.

درمان غیر جراحی

درمان غیر جراحیاکثر کیست های بیکر خودبه‌خود از بین میروند برای کیست هایی که از بین نمی روند درمان اولیه همیشه غیر جراحی است و به طور طبیعی درمان میشود که شامل یک یا چند از موارد زیر است:

دارو

ممکن است پزشک شما داروی کورتیکواستروئید مانند کورتیزون را به زانو تزریق کند تا ورم کاهش پیدا کند. ممکن است موجب تسکین درد شود اما برای همیشه نمی تواند از بروز مجدد کیست جلوگیری کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیتمرینات منظم و ملایم می‌تواند به افزایش دامنه حرکتی و تقویت ماهیچه های اطراف زانو کمک کند. استفاده از عصا میتواند به تسکین درد کمک کند شما همچنین می توانید با استفاده از پوشش های فشرده یا قرار دادن یخ روی مفصل درد را کاهش بدهید.

شاک ویوتراپی

شاک‌ ویو تراپی می‌تواند به افزایش جریان خون کمک کند که موجب کاهش ورم و شکستن کیست میشود. شاک ویو تراپی به عنوان درمان شوک خارج از کورپورال شناخته می شود و روش موثری برای درمان و تسکین درد بیماری‌های بسیار زیادی است که مربوط به آسیب دیدگی های ورزشی یا بالا رفتن سن می شوند.

دوتا سه درمان شاک ویو تراپی با فاصله حدود یک هفته به طور کلی نتایج مطلوبی به همراه دارند که روند بهبودی را سرعت می بخشد. هر چه بیمار انرژی بیشتری بتواند تحمل کند کیست سریعتر شکسته میشود.

تزریق استروئید

ممکن است پزشک شما داروی کورتیکو استروئید را به زانوی شما تزریق کند تا ورم کاهش پیدا کند.

تخلیه مایعات

در این روش پزشک شما ناحیه اطراف کیست را بی حس می کند سپس با یک سوزن مایع اضافی را از داخل مفصل تخلیه می‌کند.

اغلب آسپیراسیون با استفاده از سونوگرافی برای هدایت جای سوزن انجام می شود.

درمان جراحی

اگرچه جراحی به ندرت برای درمان کیست بیکر استفاده میشود اما در برخی موارد ممکن است جراحی پیشنهاد شود جراحی ممکن است برای ترمیم منبع آسیب دیدگی زانوی شما به کار برود.

ممکن است پزشک شما گزینه جراحی را به شما پیشنهاد کند اگر شما:

 • درد زانوی شدیدی دارید
 • شما قادر نیستید زانوی خود را به خوبی حرکت دهید

در بسیاری از موارد پزشک شما علت بیماری را درمان می‌کند تا کیست بیکر شما برطرف شود که شامل جراحی برای آسیب دیدگی زانو یا برطرف کردن آسیب زانو میشود.

 جراحی برای کیست بیکر می تواند شامل موارد زیر شود:

جراحی آرتروسکوپی زانو

این جراحی می تواند هم برای تشخیص و هم برای اصلاح آسیب زانو مورد استفاده قرار گیرد. جراح با وسیله‌ای به نام آرتروسکوپ وسیله انعطاف پذیر با دوربین در انتهای آن است برش کوچکی در زانوی شما ایجاد میکند به این عمل اسکوپینگ زانو می گویند.

استئوتومی زانو

در این روش جراح شما بخشی از استخوان را برش می دهد تا آسیب دیدگی زانو را برطرف کند. این جراحی می تواند گزینه ای برای کسانی باشد که درد زانوی ناشی از آرتریت دارند.

عوارض مربوط به کیست بیکر


همه کیست های بیکر نمی توانند درمان شوند شما ممکن است احساس کنید که درد خفیف است و آن را رها کنید ممکن است کیست خود به خود برطرف شود اگر درمان نشود با این حال اگر کیست بیکر درمان نشود ممکن است مشکلات زیر رخ بدهد:

 • درد بدتر شود
 • سایز کیست افزایش پیدا کند
 • کبودی دیسک موجب کبودی پاها شود

اگر کیست از بین نرفت به پزشک خود مراجعه کنید. بسیار مهم است که تشخیص درست داده شود و مشخص شود که این کیست بیکر است. این بیماری ممکن است با موارد شدیدتر مثل تومور یا آنوریسم عروقی که یک فوریت پزشکی است اشتباه گرفته شود.

پیشگیری از کیست بیکر


بهترین راه برای جلوگیری از بروز کیست بیکر جلوگیری از آسیب دیدگی زانو است. می توانید از روش‌های زیر برای جلوگیری از آسیب دیدگی زانو استفاده کنید:

 • پوشیدن کفش مناسب
 • برای چرخیدن به جای اینکه از زانو استفاده کنید از پاشنه پای خود استفاده کنید.
 • گرم کردن صحیح قبل از اینکه ورزش کنید و سرد کردن بدن بعد از آن متوقف کردن ورزش ضروری است.
 • وقتی هنگام فعالیت آسیب دیدگی زانو رخ می دهد فورا دست نگه دارید. یخ به کار ببرید، استراحت کنید ،پوشش فشرده بپوشید و زمانی که آسیب دیدگی اتفاق افتاد آن را بالا نگه دارید برای اینکه مطمئن شوید پس از آسیب دیدگی از زانوی خود به خوبی مراقبت می کنید با پزشک خود تماس بگیرید.

سوالات متداول


آیا کیست بیکر خود به خود از بین میرود؟

ممکن است کیست بیکر خود به خود از بین برود وقتی که کیست بیکر زیر پوست میترکد مایع دوباره به جذب بدن میشود. اما اغلب بهترین راه این است که منبع مشکل رو درمان کنید تا از کیست بیکر خلاص شوید و از بروز مجدد آن جلوگیری کنید.

در صورت داشتن کیست پوپلیتئال حرکات و تمریناتی هست که باید از آن‌ها خودداری کنم؟

 هیچ گونه حرکت یا فعالیت خاصی وجود ندارد که از آنها خودداری کنید. اما اگر این دو مورد برای شما مشکل ایجاد می کنند از نشستن به مدت طولانی یا دراز کردن بیش از حد زانو اجتناب کنید.

چقدر کیست بیکر باقی می ماند؟

کیست بیکر معمولاً خود به خود از بین می‌رود. اما ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد. درمان به کاهش ورم کمک میکند.

آیا راه رفتن برای کیست بیکر مفید است؟

اغلب کیست بیکر به علت آسیب زانو ایجاد می شود و در طول دوران ریکاوری راه رفتن کمک می کند که فرد به تدریج قدرت و حرکت خود را به دست آورد.

سایز متوسط کیست بیکر چقدر است؟

سایز متوسط کیست بیکر ۳ سانتی‌متر است. درد همراه با کیست پوپلیتئال می تواند با فعالیت یا وقتی که برای مدت طولانی می ایستید بدتر شود و با استراحت بهتر شود.

آیا بریس زانو می تواند به کیست بیکر کمک کند؟

فشرده سازی از طریق یک آستین سبک وزن زمانی که شما در حال فعالیت هستید می تواند کمک کند که کیست بیکر سریعتر جذب بدن شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی