گردن درد چه زمانی خطرناک است و نیاز به درمان دارد؟

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. گردن درد چه زمانی خطرناک است و نیاز به درمان دارد؟

گردن درد موضوعی شایع بین افراد مختلف است. درد گردن بسته به علت آن می تواند از روزها تا سال ها طول بکشد. علل شایع گردن درد عبارتند از فشار فیزیکی، وضعیت نامناسب بدنی، استرس ذهنی، بیرون زدگی دیسک، آرتروز، تنگی کانال نخاع، تومورها و … .

گردن درد، دردی است که در ستون فقرات ناحیه گردنی یا در اطراف آن و زیر سر شما ایجاد می شود.

ممکن است گردن درد مرکزی (بیشتر در گردن احساس می شود) یا درد محیطی (دردی که به نواحی دیگر مانند شانه ها یا بازوها کشیده می شود) باشد. می تواند حاد (از روز تا شش هفته طول بکشد) یا مزمن (بیش از سه ماه طول بکشد) باشد.

گردن درد در صورت عدم درمان می تواند در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد کند و کیفیت زندگی شما را کاهش دهد. خوشبختانه، بیشتر علل گردن درد جدی نیستند و با درمان های محافظه کارانه مانند داروی ضد درد، ورزش و مدیریت استرس بهبود می یابند.

علت گردن درد چیست؟

گردن درد یکی از بیماری هایی است که به تازگی بسیار شایع شده است. علائم آن مانند درد و گرفتگی عضلات گردن، درد در ناحیه کتف، شانه، سر درد، پشت درد یا عدم توانایی در چرخاندن کامل سر هستند.

علت گردن درد را می توان در رفتارهای اشتباه و سبک غلط زندگی جستجو کرد. عواملی مانند، نشستن اشتباه، خم شدن بیش از حد در مقابل صفحات گوشی و کامپیوتر، حمل بار سنگین، کفش نامناسب، استرس و… باعث ایجاد این بیماری می شوند. شاید این سوال پیش بیاید گردن درد نشانه چیست؟ این بیماری می تواند نشان دهنده بیماری هایی مانند فتق دیسک کمر، تنگی کانال نخاع، آرتروز باشد. می توانید با متخصص استخوان و ارتوپد گفت و گو کنید .

انواع گردن درد

گاهی  گردن درد به خاطر عصبی بودن و یا گرفتگی و کشیدگی عضلات به دلیل یه چرخش یک باره روی می دهد. در این حالت اگر با روش های درمانی که در ادامه خواهیم گفت و در طی یک الی دو هفته درد تسکین پیدا نکرد باید آن را جدی بگیرید. همچنین اگر درد  گردن با علائمی مانند درد هر دو شانه، درد در ناحیه ران و باسن، درد درون دست ها و یا همراه تب باشد باید به پزشک مراجعه کرد تا بعد از گرفتن اسکن و ام آر آی و نوارهای عصب و عضله نوع بیماری را تشخیص و راه درمان مناسب را تجویز کند. اگر درد ناحیه گردن همراه تب باشد می تواند نشانه عفونت باشد، گردن درد و عفونت، ناشی از التهاب غدد لنفاوی به خاطر وارد شدن ویروس و یا سایر عفونت ها رخ می دهد. گاهی ممکن است درد در سمت راست گردن باشد، گردن درد سمت راست  می تواند ناشی از آسیب مهره های ستون فقرات و یا فرسودگی باشد که باید برای درمان به دکتر ارتوپد مراجعه کرد.

گردن درد عصبی چیست؟

گاهی برخی از افراد به علت مشکلات عصبی مانند استرس و اضطراب به دردهای بدنی دچار می‌شوند. این دردها، سایکوسوماتیک است و به علت مشکل‌های روانی به‌صورت جسمی خود را نشان می‌دهند. به درد گردن ناشی از مشکلات روانی، گردن درد عصبی می‌گویند.

نشانه‌های گردن درد عصبی شامل درد شقیقه، گرفتگی عضلات شانه و سردرد است و برای درمان گردن درد عصبی می‌توان از قرص‌های تجویزی یا بدون نسخه استفاده کرد.

علائم گردن درد خطرناک

اگر موارد زیر را دارید و می‌خواهید بدانید گردن درد شدید نشانه چیست؟ در سریع‌ترین زمان به متخصص مراجعه کنید:

 • چندین روز ادامه داشته و بدون تسکین باقی می‌ماند
 • علاوه بر گردن و شانه، بازوها و پاها را درگیر می‌کند
 • همراه با سردرد، بی حسی، ضعف یا سوزن سوزن شدن شدید است.

چه زمانی برای گردن ‌درد باید به پزشک مراجعه کنیم؟

بیشتر دردهای گردن با درمان خانگی به تدریج بهبود می‌یابند. در صورت عدم بهبودی، باید به پزشک مراجعه کنیم. اگر گردن ‌درد شدید، ناشی از آسیب‌دیدگی، مانند تصادف یا زمین خوردن باشد باید فوراً به اورژانس مراجعه کنیم.

در صورت بروز هریک از موارد زیر، باید به پزشک مراجعه کنیم:

 • درد گردن شدید باشد.
 • چندین روز بدون بهبودی ادامه داشته باشد.
 • به بازوها تیر‌ بکشد.
 • با سردرد، بی‌حسی، ضعف یا گزگز همراه باشد.

تشخیص علت گردن درد

دکتر ارتوپد گردن شما را معاینه می‌کند تا علت مشکلات آن را تشخیص دهد. همچنین درباره آسیب‌های قبلی گردن و فعالیت‌های روزمره با شما صحبت می‌کند.

برای تایید تشخیص و رد سایر دلایل احتمالی، پزشک ممکن است تست‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی، ام‌آرآی (MRI) یا سی‌تی اسکن را تجویز کند. آزمایش خون هم می‌تواند بعضی از عفونت‌ها و التهاب‌ها را شناسایی کند.

درمان گردن درد

درد خفیف تا متوسط معمولا با استراحت کردن و خودمراقبتی درمان می‌شود. اگر درد ادامه داشت، راه‌کارهای زیر می‌توانند به درمان فوری گردن درد کمک کنند:

 • مصرف دارو: در صورتی که درد شدید باشد، مصرف داروهای مسکن و شل‌کننده عضله (متوکاربامول) موثر است.
 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپی گردن با هدف کاهش درد، تقویت عضلات و پیش‌گیری از عود مجدد بیماری انجام می‌شود.
 • گردنبند طبی: این گردنبندها، گردن را در وضعیت صحیح، ثابت نگه می‌دارند و از ایجاد فشار اضافی به آن جلوگیری می‌کنند. برای استفاده از گردنبند طبی حتما باید با پزشک مشورت کنید. چون استفاده طولانی‌مدت از آن می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.
 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS): در این تکنیک، از الکترود و پالس‌های الکتریکی کوچک برای کاهش درد استفاده می‌شود.
 • تمرینات کششی: انجام حرکات ورزشی و کششی به درمان مشکلات گردن کمک می‌کند. درباره این ورزش‌ها با فیزیوتراپیست مشورت کنید.
 • تزریق داروهای استروئیدی: تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی در نزدیکی پایانه‌های عصبی به کاهش درد کمک می‌کند.
 • جراحی: در موارد نادر، برای آزاد کردن عصب، از جراحی استفاده می‌شود.

پیشگیری از گردن ‌درد

بیشتر موارد گردن‌ درد با وضعیت نامناسب گردن و نیز آسیب به گردن در زمینه افزایش سن مرتبط است. برای کمک به پیشگیری از گردن ‌درد، بهتر است سعی کنیم سر خود را در مرکز ستون مهره‌ها نگه داریم. برخی تغییرات ساده در برنامه روزانه ممکن است به ما در این زمینه کمک کند. باید سعی کنیم:

 • وضعیت بدنی مناسبی داشته باشیم. هنگام ایستادن و نشستن مطمئن شویم که شانه‌هایمان در یک خط مستقیم در امتداد دو طرف لگن هستند و گوش‌ها مستقیماً در امتداد شانه‌ها قرار دارند.
 • استراحت‌های مکرر داشته باشیم. در مسافرت‌های طولانی یا ساعت‌های طولانی کار با رایانه، باید از جای خود بلند شویم، راه برویم و گردن و شانه‌های خود را بکشیم.
 • میز، صندلی و کامپیوتر خود را طوری تنظیم کنیم که صفحه نمایش (مانیتور) در سطح چشم و زانوها کمی پایین‌تر از باسن باشند. از دسته‌های صندلی برای تکیه دادن دست‌ها استفاده کنیم.
 • هنگام صحبت، از قرار دادن تلفن بین گوش و شانه خودداری کنیم و به جای آن از هدست یا بلندگو استفاده کنیم.
 • در صورت سیگار کشیدن، آن را ترک کنیم. سیگار کشیدن می‌تواند ما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به گردن درد قرار دهد.
 • از حمل کیف‌های سنگین با بند روی شانه خودداری کنیم؛ چرا که وزن آن می‌تواند به گردن فشار بیاورد.
 • در وضعیت مناسبی بخوابیم. سر و گردن ما باید با بدنمان هم‌راستا باشند. بهتر است یک بالش کوچک زیر گردن خود قرار دهیم، به پشت خوابیده و ران‌ها را نیز روی بالش‌ها قرار دهیم، این کار باعث صاف شدن عضلات ستون مهره‌ها می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی