10 راهنمایی مهم برای بیماران مرخص شده از جراحی ستون فقرات

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. 10 راهنمایی مهم برای بیماران مرخص شده از جراحی ستون فقرات

10 نکته برای بهبودی در منزل بعد از جراحی ستون فقرات 


بعد از مرخص شدن از بیمارستان یا مرکز جراحی ستون فقرات و وقتی به خانه خود برمی‌گردید، وقت آن است که بر نکات مهمی برای بهبودی خود تمرکز کنید، ازجمله اینکه به ستون فقراتتان فرصت بدهید تا به خوبی بهبود یابد، همچنین خوردن غذاهای سالم، داشتن یک خواب خوب در شب و افزایش فعالیت طبق دستور جراحتان ازجمله نکاتی است که باید رعایت کنید. تلاش مازادی را که اکنون در این زمان صرف می‌کنید، می‌تواند بهبودی شما را بهتر و سریع‌تر کند و شما می‌توانید زودتر به فعالیت‌های عادی خود برگردید. بهترین توصیه برای زمان بهبود بعد از جراحی، این است که دستورات جراح را کاملاً رعایت کنید.

برای دریافت مشاوره از کلینیک ارتوپدی فنی امید، با شماره‌های 02166014158 یا 02166015211 تماس بگیرید یا برای دریافت مشاوره رایگان به شماره واتس اپ ۰۹۳۷۳۵۵۸۷۹۳پیام دهید. همچنین با این شماره‌ها می‌توانید نوبت‌های بعدی خود را تعیین کنید.

مراقبت از ستون فقرات 


تا جایی که قادر هستید، پیاده‌روی کوتاه را در برنامه‌های روزانه خود قرار دهید و به تدریج مسافت پیاده‌روی خود را روز به روز افزایش دهید. از انجام فعالیت‌هایی که نیازمند خم شدن، پیچاندن کمر، بلند کردن اشیاء سنگین تر از 2.5 کیلوگرم یا حرکات پیچشی و کششی هستند، خودداری کنید. همچنین، زیاد نشسته و نیایسته باشید. اگر عمل جراحی جوش‌زدن مهره‌ها انجام شده است، تا بهبود کامل جوش (فیوژن) رخ دهد، باید از بلند کردن اشیاء بالای سر خودداری کنید. جراح شما می‌تواند شما را در خصوص فرایند بهبودی و محدودیت‌های خاص خود راهنمایی کند.

با جراح خود مشورت کنید که آیا می‌توانید پله‌ها را بالا و پایین بروید یا خیر. برای برخی از افراد، ممکن است در هفته‌های اول پس از عمل جراحی، برنامه‌ی پله‌نروی محدود شود.

مدیریت درد 


داروهای مسکن را طبق دستور پزشکتان مصرف کنید و حواستان باشد که داروها را درست و سر وقت خود مصرف کنید تا وقفه و خللی در مدیریت دردتان به وجود نیاید. اگر دردتان با دارویی که پزشکتان تجویز کرده است به خوبی کنترل نشود، به سراغ داروهای مسکن دیگری نروید و با پزشک خود صحبت کنید.

روش‌های غیر دارویی برای تسکین درد شامل گرمای مرطوب (مستقیماً روی یک محل برش جراحی که هنوز خوب نشده است، قرار نمی‌گیرد)، ورزش سبک و ملایم، ماساژ، استراحت‌های کوتاه مدت و تغییر حالت‌های مکرر در وضعیت قرارگیری بدن.

چه موقع با جراح مراجعه کنیم یا تماس بگیریم 


در صورت داشتن تب یا لرز، تعریق شبانه، ترشح مداوم مایع از محل برش جراحی، باز شدن محل برش جراحی، شروع یا بدتر شدن درد یا ضعف، درد در قفسه سینه یا تنگی نفس، درد ساق پا، یا نارسایی ناگهانی در عملکرد روده یا مثانه، فوراً به جراح خود اطلاع دهید.

خوردن غذای سالم 


یک رژیم متعادل و کم‌چرب و سرشار از سبزی‌ها و میوه‌های تازه را در پیش بگیرید. از آنجا که در دوران نقاهت فعالیت کمتری خواهید داشت، از خوردن غذاهای سنگین، پرکالری یا چاق کننده خودداری کنید. خوردن غذای سالم، برای بهبودی‌تان ضروری است و به شما کمک می‌کند بعد از پایان دوره نقاهت وزن خود را کنترل کنید.

حمام و مراقبت از محل برش 


از دستورالعمل‌های جراح خود در مورد زمان و نحوه استحمام پیروی کنید. پزشکان جراح معمولاً توصیه می‌کنند که پوست اطراف محل برش را حداقل 4 روز پس از جراحی تمیز و خشک نگه دارید. تا زمان بهبودی برش و اجازه دادن جراح، از حمام کردن در وان خودداری کنید.

درد در ناحیه برش بلافاصله پس از جراحی، طبیعی است و با پیشرفت روند بهبودی و ترمیم محل باید کمتر شود. در مورد زمان برداشتن بخیه، باید با پزشک جراحتان صحبت کنید. بعضی از برش‌ها با استفاده از بخیه‌های جذب شوند (بخیه جذبی) یا نخ‌هایی که خود به خود می‌ریزند بسته می‌شوند.

نحوه خوابیدن در تخت بعد از جراحی ستون فقرات 


  • خوب خوابیدن به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر بهبود یابید. از جراح خود بپرسید که بهترین وضعیت برای خوابتان چیست و بهتر است چگونه و به چه صورت از رختخواب بلند شوید. مراحل زیر ممکن است فشار را از ستون فقرات و کمرتان کاهش دهد، اما قبل از هر کاری بهتر است ابتدا با جراح خود مشورت کنید: برای خوابیدن، به پشت بخوابید، در حالی که قسمت بالای کمر، شانه‌ها و سر را کمی بالاتر آورده‌اید، این کار را می‌توانید با استفاده از یک تختخواب قابل تنظیم یا استفاده از بالش‌های گوه‌ای / ساپورتی (بالش زیر کمر با سطح شیب‌دار) انجام دهید.
  • یک بالش یا پتوی رول شده را در زیر قسمت پشت زانوها قرار دهید تا لگن و زانوهایتان کمی خم شوند.
  • هنگام بلند شدن از رختخواب، از “روش غلت زدن” استفاده کنید. در حالی که به پشت دراز کشیده‌اید، زانوهای خود را خم کرده و کنار هم نگه دارید. به پهلو بچرخید و باسن و شانه‌ها را در یک راستا قرار دهید و هم‌زمان بچرخید، به این صورت ستون فقراتتان پیچ نمی‌خورد. با استفاده از دست‌ها خود را به سمت بالا هل دهید (دست بالایی‌تان مقدم است) و بگذارید پاها از کنار تخت خم شوند تا به حالت نشسته در لبه تخت قرار بگیرید.

نحوه نشستن پس از جراحی ستون فقرات 


نشستن بیشترین استرس را به کمر وارد می‌کند. جراح ممکن است به شما در مورد این موضوع با شما صحبت کند که چه مدت بعد از جراحی می‌توانید بنشینید قبل از اینکه از جایتان بلند شوید و راه بروید. برای مثال، ممکن است از شما خواسته شود هر نیم ساعت از جای خود بلند شوید تا برای 10 دقیقه بایستید یا راه بروید.

در مدت‌زمان بهبودی بعد از جراحی، اگر می‌توانید از نشستن طولانی‌مدت در ماشین خودداری کنید.

قانون کلی که وجود دارد این است که هرگز در زمان نشستن، زانوها از لگن بالاتر نباشند. روی صندلی ماشین، مبل و صندلی خود یک بالش محکم قرار دهید. یک صندلی توالت برای بیشتر کردن ارتفاع خریداری کنید (در بالای صندلی توالت فعلی شما قرار می‌گیرد)، ترجیحاً از یک صندلی دسته‌دار برای کمک به شما در هنگام نشستن و برخاستن از توالت استفاده کنید.

هنگام برخاستن از صندلی، لگن را به آرامی به انتهای صندلی برسانید و از دست‌هایتان (بر روی دسته صندلی) برای هل دادن خود به بالا استفاده کنید در حالی که هم‌زمان با پاها به سمت پایین فشار می‌آورید.

استفاده از بریس بعد از جراحی 


اگر جراح برای بهبودی شما، بریس کمر یا همان کمربند طبی را تجویز کرده است، حتماً آن را مطابق دستورالعمل بپوشید. این بریس برای پشتیبانی و تثبیت گردن یا کمر شما و محدود کردن حرکت ستون فقرات بعد از جراحی طراحی شده است. برخی از بریس های کمر، ساپورت های ساده و کشی و گن مانند هستند، در حالی که برخی دیگر سفت و محکم هستند و به صورت خشک و محکم روی بدن شما قرار می‌گیرند.

از دیگران کمک بگیرید 


فهرستی از کارهایی را که دوستان و خانواده می‌توانند در انجام آن به شما کمک کنند، داشته باشید. نزدیکان شما می‌توانند به این لیست نگاه کنند و ببینند در چه‌کارهایی می‌توانند بیشتر به شما کمک کنند، مانند پوشیدن لباس، بیرون گذاشتن زباله، شستن ظرف‌ها و خرید مواد غذایی.

فیزیوتراپی 


برخی از بیماران نیاز به مراقبت در منزل یا ویزیت شدن توسط یک پرستار یا فیزیوتراپیست دارند. پرسنل مرکز جراحی ستون فقرات، نیازهای شما را ارزیابی کرده و ترتیب ارائه این خدمات را می‌دهند. برخی از بیماران ممکن است بعد از مرخص شدن از یک مرکز جراحی ستون فقرات، مستقیماً به یک مرکز توان‌بخشی فرستاده شوند.

فیزیوتراپی (PT) ممکن است همان روز بعد از جراحی آغاز شود. فیزیوتراپی بخش مهمی از روند بهبودی است، زیرا به شما کمک می‌کند قدرت، انعطاف‌پذیری و استقامت بدنی خود را بازیابید و تقویت کنید. متخصص فیزیوتراپی، تحت نظر جراح شما، یک برنامه ورزشی در منزل را برایتان تدوین می‌کند. این برنامه تمرینی شامل تصاویر و دستورالعمل‌های مکتوبی در مورد نحوه انجام صحیح هر حرکت است. با پیشرفت روند بهبودی‌تان، ممکن است انواع تمرینات و یا تعداد دفعات جدیدی از تمرینات برای کمک به پیشرفت شما برنامه‌ریزی شود.

پس از بهبودی 


عادات سالمی که به عنوان بخشی از روند بهبودی خود از جراحی ستون فقرات رعایت می‌کنید نیز روش خوبی برای کمک شما در پیشگیری از بروز مشکلات مربوط به سلامتی یا ستون فقرات در آینده خواهد بود؛ بنابراین، نگاه مثبتی به زندگی داشته باشید و به ورزش، سالم غذا خوردن و استراحت کافی ادامه دهید و بهتر است برای مدت طولانی در این مسیر و جریانات بهبودی از جراحی ستون فقراتتان باقی بمانید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی