آویز دست یا اسلینگ: کاربرد، انواع، قیمت

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. آویز دست یا اسلینگ: کاربرد، انواع، قیمت

پزشکان به بیماران دچار آسیب‌دیدگی شانه، بازو یا دست توصیه می‌کنند که در مدت زمان بهبود یافتن آسیب‌دیدگی از آویز یا اسلینگ استفاده کنند. بستن اسلینگ روش فوق‌العاده‌ای برای برداشتن وزن و فشار از ناحیه آسیب‌دیده است و ضمناً از حرکت کردن مفصل‌های آسیب‌دیده هم جلوگیری می‌کند. ثابت ماندن مفصل‌ها بخش مهمی از فرایند التیام است، چون هر حرکتی ممکن است باعث آسیب‌دیدگی بیشتر شود و فرایند التیام را آهسته‌تر کند.

آویز دست چیست؟


آویز دست چیستاسلینگ در اصل تکه‌ای از نوعی پارچه یا ماده خاص است که از آن برای ثابت نگه داشتن دست آسیب‌دیده استفاده می‌شود. اسلینگ عموماً از پارچه‌ای نرم و راحت مانند کتان تهیه می‌شود. آویز دست معمولی شکلی سه‌گوش دارد تا بتوان آن را دور بازو و بالاتنه پیچید. بستن آویز دست برای بی‌حرکت نگه داشتن بازو ضمن حفظ راحتی بیمار مهم است.

انواع آویز دست

آویزهای دست به سه نوع اصلی اسلینگ بازویی پهن، اسلینگ بالانگهدارنده بازو و اسلینگ یقه و مچ دست تقسیم‌بندی می‌شوند.

اسلینگ بازویی پهن

اسلینگ بازویی پهناز این نوع آویز دست برای نگه داشتن بازو استفاده می‌شود و آویز را باید شب‌ها باز کنید. وقتی آویز را می‌بندید:

 • باید بتوانید نوک انگشتانتان را ببینید.
 • دست باید کمی بالاتر از آرنج قرار بگیرد.

اسلینگ بالانگهدارنده بازو

اسلینگ بالانگهدارنده بازواین نوع آویز دست برای بالا نگه داشتن دست یا مچ دست به کار برده می‌شود تا ورم ناحیه آسیب‌دیده کمتر شود. این آویز را باید شب‌ها باز کنید. وقتی آویز بالانگهدارنده بازو را می‌بندید مانند زمان بستن آویز بازویی پهن:

 • باید بتوانید نوک انگشتانتان را ببینید.
 • دست باید کمی بالاتر از آرنج قرار بگیرد.

آویز گردن و مچ دست

آویز گردن و مچ دستاین نوع آویز دست معمولاً برای آسیب‌دیدگی‌های شانه و آرنج توصیه می‌شود و با ولکرو (چسب دوطرفه) بسته می‌شود. دقت کنید که حلقه دور مچ دست باشد. آویز مچ دست و گردن را هم باید شب‌ها دربیاورید.

کاربردهای آویز دست


کاربردهای آویز دستهدف از بستن اسلینگ دست این است که در موارد اورژانسی از دست و بازو حمایت شود. بستن اسلینگ در بسیاری از آسیب‌دیدگی‌ها ضرورت می‌یابد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پس از شکستگی

پس از شکستگی شانه، آرنج یا مچ دست باید حرکات بازو محدود شود تا استخوان‌ها به درستی جوش بخورد. آویز دست بازو را ثابت و در جای مناسب نگه می‌دارد.

پس از جراحی شانه

برای آنکه عضلات دور شانه پس از جراحی شانه بیش از حد خشک و منقبض نشود و فرایند التیام مختل نشود، باید آویز دست ببندید. استفاده سنگین و شدید از عضلات پس از جراحی روتاتور کاف می‌تواند باعث پاره شدن عضلات ترمیم‌شده شود. بستن آویز دست از این اتفاق جلوگیری می‌کند.

پس از سکته مغزی

سکته مغزی نوعی آسیب جدی است و می‌تواند به فلج شدن دست، پا یا هر دو منجر شود. اگر شانه به درستی حرکت نکند، ممکن است آویزان ماندن بازو باعث ایجاد درد شود. آویز دست به نگه داشتن بازو کمک می‌کند و نمی‌گذارد که بازو به روشی ناراحت‌کننده از شانه آویزان بماند و کشیده شود.

خونریزی

ممکن است پزشک توصیه کند که اسلنیگ ببندید تا خونریزی از طریق ثابت و بی‌حرکت ماندن بازو و شانه در یک موقعیت خاص، بند بیاید.

از طریق بستن آویز بازویی می‌توانید بازو را بی‌حرکت نگه دارید و به التیام یافتنش کمک کنید. اگر روش بستن آویز دست را بلد نیستید، برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالجتان تماس بگیرید.

روش بستن آویز دست


روش بستن آویز دستاگر لازم است آویز دست ببندید، بسیار مهم است که آن را به درستی ببندید تا از جمع شدن خون و مایع در دست و مچ دست جلوگیری شود و مطمئن شوید که فرایند التیام بازو به خوبی طی می‌شود.

روش صحیح پوشیدن اسلینگ دست به شرح زیر است:

 1. آویز را به آرامی روی بازو و آرنج بکشید تا به خوبی دور آرنج را بگیرد. دست باید دقیقاً در انتهای آویز قرار بگیرد و انتهای آویز نباید روی مچ دست یا دست قطع شود. اگر دستتان از مچ آویزان است، احتمالاً اسلینگ بیش از حد کوچک است.
 2. بند پشت آرنج را بگیرید و آن را دور پشت گردن بکشید، سپس باقی‌مانده بند را از حلقه نزدیک دست رد کنید و بکشید.
 3. بندها را محکم بکشید تا دست و ساعد بالاتر از سطح آرنج قرار بگیرند. به‌این‌ترتیب خون و مایع در دست و مچ دست جمع نمی‌شود.
 4. بند را با چسب ولکرو ببندید. شاید بخواهید برای این‌که بند گردنتان را اذیت نکند، یک تکه پارچه نرم را زیر بند بگذارید.
 5. بعضی آویزها بندی دارند که دور بدن پیچیده می‌شود تا آرنج را نزدیک بدن نگه دارد. اگر از این نوع آویز دارید، دستتان را پشت بدن ببرید تا بند دور بدن را بگیرید و آن را نزدیک دستتان محکم کنید. دقت کنید که بند بیش از حد سفت نباشد. باید بتوانید دو یا سه انگشت را از وسط بدن و بند آویز رد کنید.

آویز دست باید راحت باشد و تنگ نباشد. همچنین آویز باید شانه، آرنج و مچ دست را در موقعیتی راحت نگه دارد تا بتوانید کارهای روزمره را انجام بدهید.

اشتباهاتی که باید مراقب باشید هنگام بستن آویز دست مرتکب نشوید


اشتباهات بستن آویز دستاین که بدانید چطور باید آویز دست را ببندید، کافی نیست؛ لازم است مراقب باشید تا مرتکب اشتباه‌های رایج در بستن آویز دست نشوید تا از بروز عوارض بیشتر جلوگیری کنید و دوران بهبود را تسهیل کنید.

بیش از حد شل بودن آویز دست

اگر اسلینگ شانه، آرنج و مچ دست را نگه ندارد، بازو ثابت نمی‌ماند و در نتیجه کشش و فشار بی‌دلیلی به بازو وارد می‌شود.

دقت کنید که اسلینگ از بازو و ساعد حمایت کند و آرنج را با زاویه 90 درجه نگه دارد. اگر آرنج بیش از حد صاف است، بدانید که اسلینگ بیش از حد شل است.

بیش از حد سفت بودن آویز

اگر اسلینگ دست بیش از حد سفت باشد، جریان خون از آرنج و دست به سمت قلب و از قلب به سمت این اندام‌ها را محدود می‌کند؛ در نتیجه اکسیژن به بافت‌ها نمی‌رسد و بازو، دست یا انگشتان آسیب می‌بیند.

اگر عوارض زیر را در بازو، دست یا انگشتان احساس کردید، از پزشک یا متخصص فیزیوتراپی بخواهید که آویزتان را تنظیم کنند:

 • بی‌حسی
 • گزگز
 • ورم
 • سرد شدن
 • کبود شدن

آویزان بودن بازو در سطحی بیش از حد پایین

بازو هنگام بستن اسلینگ شانه نباید در سطحی بیش از حد پایین آویزان باشد. اگر این‌طور باشد، وزن بازو فشار و کشش بیشتری را به شانه و بازوی در حال التیام وارد می‌کند. به‌علاوه اگر بازو بیش از حد پایین باشد، ممکن است ناگهان از آویز بیرون بیفتد.

آرنج را هنگام بستن آویز با زاویه 90 درجه خم کنید. آویز باید بازو را محکم مقابل بدن نگه دارد و آن را به سمت بالا نکشد. شانه باید در وضعیتی پایدار و خنثی باشد و بالاتر یا پایین‌تر از سطح عادی قرار نگیرد.

اگر از درست بستن اسلینگ مطمئن نیستید، از پزشک یا فیزیوتراپیست بخواهید آن را برای‌تان تنظیم کنند.

ورزش ندادن عضله‌های مجاور

هدف از استفاده از اسلینگ این است که در طول فرآیند بهبود، بازو و شانه شما را محافظت کند. با این حال، در دوران نقاهت، لازم است هنوز از عضلات بازو و دست خود استفاده کنید.

آویز دست برای محدود کردن حرکت شانه طراحی می‌شود و به همین دلیل می‌تواند دامنه حرکت (ROM) و قدرت بازو را کاهش دهد، مگر اینکه اقداماتی برای جلوگیری از این عوارض انجام دهید.

ممکن است پزشک توصیه کند که در طول فرآیند بهبود، اسلینگ را باز کنید و حرکات پاندولی دورانی بدون مقاومت را روزانه دو یا سه بار انجام دهید. انجام این حرکات به حفظ حرکت مفصل کمک می‌کند. همچنین، حرکات تقویت کننده مچ دست و افزایش قدرت گرفتن دست همراه با استفاده از خمیربازی درمانی مقاومتی، می‌تواند مفصل مچ دست و ساعد را قوی‌تر کند.

قیمت آویز دست


قیمت آویز دستاسلینگ دست قیمت ثابتی ندارد؛ قیمت اسلینگ دست به نوع اسلینگ انتخابی، برند ترجیحی و مکان خریدتان بستگی دارد. درهرحال قیمت آویز دست خیلی بالا نیست و می‌توانید آویزهای دست ارزان تا آویزهای بهتر با قیمت بالاتر را پیدا کنید.

هنگام خرید آویز دست باید به این موضوع توجه کنید که خرید آویز بهتر با قیمت احتمالاً بالاتر کمکتان می‌کند تا راحت‌تر با آویز کنار بیایید، چون آویز باکیفیت‌تر از مواد بهتر ساخته می‌شود و به گونه‌ای طراحی‌ می‌شود که حین استفاده از آن راحت‌تر باشید.

جمع‌بندی


جمع‌بندی آویز دست یا اسلینگبستن اسلینگ شانه پس از جراحی یا آسیب دیدن بالاتنه اقدام مهمی است که به بهبود یافتن شانه یا بازو کمک می‌کند. ممکن است لازم باشد پس از سکته مغزی یا شکستگی شانه یا آرنج اسلینگ ببندید. درهرحال نکته مهم این است که از آویز دست به درستی استفاده کنید.

اگر آویز دست را به درستی ببندید، می‌توانید از آسیب بیشتر جلوگیری کنید و به سریع‌تر التیام یافتن عضلات کمک کنید. دقت کنید که اسلینگ بیش از حد شل یا سفت نباشد و بازو را نزدیک بدن نگه دارد.

پرسش‌های متداول


تحمل اسلینگ دست سخت است؟

خیر، اگر اسلینگ دست باکیفیتی بخرید و آن را به درستی ببندید، تحملش اصلاً مشکل نخواهد بود.

می‌توان آویز دست را شست؟

می‌توانید آویز دست را پس از باز کردن بخش‌های پلاستیکی و یا فلزی با ماشین لباس‌شویی بشویید. به‌این‌ترتیب آویز دست بوی بد نمی‌گیرد و استانداردهای بهداشتی را در حد بالایی رعایت می‌کنید.

فقط یک نوع اسلینگ دست وجود دارد؟

خیر، اسلینگ دست در شکل‌ها و گونه‌های مختلف تولید می‌شود؛ پزشک معالجتان مدلی را توصیه می‌کند که بیشترین کارایی را برای موقعیت‌تان داشته باشد.

آویز دست گران است؟

آویز دست دامنه قیمتی گسترده‌ای دارد و قیمتش به برند، مواد مورداستفاده و مکان خریدتان بستگی دارد. آویز دست بسته به انتخابتان می‌تواند بسیار ارزان یا نسبتاً گران باشد.

چه مدت باید از اسلینگ دست استفاده کنم؟

تا مدتی که پزشک یا پرستار بخش اورژانس به شما توصیه می‌کند، باید از اسلینگ دست استفاده کنید. مدت زمان بستن اسلینگ به دلیل استفاده از آن بستگی دارد.

باید مراقب چه علائمی باشم؟

در صورت مواجهه با علائم زیر به نزدیک‌ترین اورژانس مراجعه کنید:

 • اگر انگشتان‌تان سوزن‌سوزن می‌شود یا گزگز می‌کند.
 • انگشتان‌تان کبود یا سفید می‌شود.
 • با ورم شدیدی مواجه شدید.
 • انگشتان‌تان سرد یا بی‌حس شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی