پروتز اکسترنال سینه (پروتز خارجی سینه): انواع و قیمت

 1. خانه
 2. /
 3. پروتز
 4. /
 5. پروتز اکسترنال سینه (پروتز خارجی سینه): انواع و قیمت

اگر ماستکتومی داشته‌اید و نمی‌خواهید ساختار سینه خود را تغییر دهید، ممکن است بخواهید استفاده از پروتز خارجی سینه را برای کمک به بهتر دیده شدن سینه‌ها در لباس در نظر بگیرید.

انواع مختلفی از پروتز‌های سینه موجود هستند. برخی در داخل سینه بندهای خاصی که به این منظور طراحی شده‌اند قرار می‌گیرند، اما دیگر موارد به پوست متصل می‌شوند و پشت آنها چسبنده است.

پروتز چیست؟

پروتز چیست؟

پروتز سینه خارجی، یک نوع سینه مصنوعی است که زیر لباس قرار می‌گیرد تا ظاهر طبیعی سینه را برای بیمارانی که ماستکتومی (جراحی برداشتن سینه) یا لامپکتومی (جراحی برداشتن قسمتی از سینه) داشته‌اند، بهبود دهد. این پروتز سینه قادر است ظاهر سینه زیر لباس را تغییر داده و به بهبود ظاهر و تمایلات بدنی بیمار کمک کند.

انواع مختلفی از پروتزها برای استفاده پس از ماستکتومی و لامپکتومی وجود دارند و به عنوان فرم دهنده سینه شناخته می‌شوند. تولیدکنندگان این پروتزها انواع مختلفی از سایزها، مدل‌ها، شکل‌ها و رنگ‌ها را تولید می‌کنند.

نوع مناسب پروتز باید براساس میزان بافت سینه که برداشته شده است، تعیین شود. پروتز می‌تواند روی پوست قرار بگیرد، به داخل بند ماستکتومی قرار گیرد یا به قفسه سینه چسبانده شود. طراحی پروتزها به گونه‌ای است که به شکل زنانه و راحت به نظر برسند.

تا 90% بانوان بعد از ماستکتومی از پروتز‌های خارجی سینه استفاده می‌کنند، بنابراین برای آنها یافتن بهترین پروتز خارجی مناسب نیازهایشان بسیار مهم است.

چرا پروتز خارجی سینه را انتخاب کنیم؟

هدف استفاده از پروتز سینه، بازگرداندن بخشی یا تمامی از ظاهر سینه بعد از ماستکتومی است. ممکن است مردم پروتز سینه را به دلایل زیر انتخاب کنند:

 • هزینه جراحی تغییر شکل سینه ممکن است بسیار بالا باشد.
 • ممکن است بعد از درمان نخواهند جراحی بیشتری انجام دهند.
 • شاید دلایل سلامتی دیگری وجود داشته باشد که باعث شود جراحی گزینه مطلوبی نباشد.
 • ممکن است بخواهند بلافاصله بعد از درمان به زندگی روزمره خود بازگردند.

انواع پروتز اکسترنال سینه

انواع مختلف پروتز‌های خارجی سینه شامل:

انواع پروتز سینه بر اساس نحوه ساخت

پروتز به دو روش ساخته می‌شود:

پروتز‌های انحصاری

شما می‌توانید پروتزهایی که به طور خاص برای شما ساخته شده‌اند را سفارش دهید. تولیدکننده پروتزها را تولید می‌کند که با انحناهای طبیعی بدن سازگاری داشته و با رنگ پوست، شکل و اندازه آنها هماهنگ می‌شوند.

عموماً تولیدکننده پروتزها را تولید می‌کند که به پوست یا لباس متصل می‌شوند. برخی از تولیدکننده‌های لباس نیز پاکت‌هایی منحصر به فرد را تولید می‌کنند که برای پروتزها مناسب هستند و می‌توانند اتصال پروتز به لباس را آسان‌تر کنند.

اغلب پروتزهای سینه دارای پشتی‌هایی هستند که شامل موادی مشابه پروتز هستند. برخی از این پشتی‌ها ممکن است از پارچه یا صفحه‌ای از ژل تشکیل شده باشند.

پروتز اکسترنال سینه آماده

این نوع پروتز‌های خارجی سینه با شکل‌ها و اندازه‌های مختلف به صورت آماده در بازار هستند:

انواع پروتز اکسترنال سینه آماده بر اساس شکل

هر شخص ممکن است از اشکال مختلف پروتز سینه استفاده کند. شکل‌های متفاوت پروتز خارجی سینه به صورت زیر هستند:

قابل اتصال به سینه

پروتز قابل اتصال به سینهپروتز با قابلیت چسبیدن به سینه دارای چسبی نواری است که به قفسه سینه محکم می‌چسبد.

فرم نرم کامیزول پس از جراحی

فرم نرم کامیزول پس از جراحی

پس از جراحی سینه، پروتز نرمی در قالب سینه بند سبک قرار می‌گیرد که قابلیت جابجایی دارد و می‌توان آن را در سوتین‌های مجلسی نیز استفاده کرد. این پروتز نرم برای استفاده در لباس‌های نرم و کشی با بندهای الاستیک توری طراحی شده است و در صورت بروز مشکل در بالا بردن بازوها، می‌توان آن را روی باسن قرار داد.

سینه بند پس از جراحی، اغلب به‌صورت فوری بعد از ماستکتومی، لامپکتومی، اشعه درمانی یا در فرآیند جراحی بازسازی سینه استفاده می‌شود.

پروتز سینه تکه‌ای که حالت دهنده یا پوسته نیز نامیده می‌شود

پروتز سینه تکه‌ای

پروتز بخشی از سینه، که حالت دهنده یا پوسته نیز نامیده می‌شود از فوم، سیلیکون یا الیاف پرکننده ساخته می‌شود. این نوع پروتز سینه برای گذاشتن روی بافت سینه طراحی شده‌، اندازه کلی سینه را بهبود داده و ظاهری پرتر به آنها می‌دهد. پروتز بخشی از سینه را می‌توان با سینه بندهای معمولی یا پس از ماستکتومی استفاده کرد و برای بانوانی که بخشی از سینه خود را از دست داده‌اند مناسب است.

انواع پروتز اکسترنال سینه بر اساس جنس

مواد مختلفی برای پروتز‌های سینه وجود دارند:

پروتز‌های سیلیکونی خارجی سینه

پروتز‌های سیلیکونی خارجی سینهپروتز سیلیکونی خارجی سینه، پروتزی سنگین است و از سیلیکون ساخته شده که برای تحریک بافت طبیعی سینه می‌باشد. از آنجایی که این نوع پروتز سینه سنگین است، ممکن است به بهتر شدن حالت بدنی، جلوگیری از افتادن شانه‌ها و بروز مشکلات تعادلی کمک کند.

پروتز‌های غیر سیلیکونی سینه

پروتز‌های غیر سیلیکونی سینه

پروتزهای غیر سیلیکونی سبک هستند و از فوم یا رشته‌های پر ساخته شده‌اند که ممکن است بعد از ماستکتومی استفاده شوند. پروتزهای غیر سیلیکونی سینه را می‌توان در هنگام ورزش، شنا و آب و هوای گرم استفاده کرد.

پروتز اکسترنال نوک سینه

پروتز اکستزنال نوک سینه

از پروتز نوک سینه می‌توان نیز استفاده کرد. این پروتزها از مواد سیلیکون ساخته شده‌اند و باید روی پروتز یا سینه جراحی شده قرار گیرند. آنها در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف موجود هستند. برخی بیمارستان‌ها ممکن است موارد مخصوص به هر شخصی را تولید کنند که با سایر نوک سینه‌های بیمار مطابقت داشته باشد.

پروتز نوک سینه می‌تواند دارای چسبی باشد یا با چسب مخصوصی همراه باشد که برای استفاده روی پوست بی‌خطر است. این چسب می‌تواند سینه را در جای خود به‌مدت چند روز نگه دارد.

جایگزین دیگر، استفاده از روکش نوک سینه می‌باشد تا نوک سینه‌ زیاد مشخص نباشد.

سینه‌بندهای پس از جراحی ماستکتومی چه هستند؟

سینه‌بندهای پس از جراحی ماستکتومی

سینه بندهای پس از ماستکتومی (یا سوتین ماستکتومی) مانند سینه بندهای معمولی هستند ولی یک تفاوت مهم دارند. این سوتین‌ها جیب‌های کششی اسپاندکسی در دو طرف دارند که به نگه داشتن پروتز سینه در جای خود کمک می‌کنند. سینه بندهای ماستکتومی را می‌توان از فروشگاه‌های خاص یا بوتیک‌های ماستکتومی تهیه کرد. یک متخصص ماستکتومی معتبر که آموزش دیده و مجرب است، می‌تواند به شما در انتخاب و قرار دادن پروتز مناسب و سوتین ماستکتومی که مناسب نیازهای شخصی شما باشد، کمک کند.

سوتین ماستکتومی

نحوه انتخاب پروتز اکسترنال سینه

انتخاب اینکه کدام پروتز را استفاده کنید بسیار شخصی است.

ممکن است موارد زیر در نظر گرفته شود:

 • احساس: آنهایی که به ظاهر طبیعی‌تر علاقه‌مند هستند می‌توانند گزینه‌های سیلیکونی را انتخاب کنند که نسبت به اندازه و وزن طبیعی سینه تطابق بیشتری دارد.
 • عملکرد: انواع پلی فیل یا فومی ممکن است برای افرادی که فعالیت‌هایی مانند شنا انجام می‌دهند مناسب باشد.
 • مقدار سینه برداشته شده: پوسته برای افرادی که ماستکتومی جزئی داشته‌اند مناسب است، اما انواع متقارن برای آنهایی که ماستکتومی کامل داشته‌اند موثرتر است.
 • هزینه: بیمه ممکن است مقداری یا تمام هزینه پروتز را پرداخت کند، اما احتمال دارد که هزینه مجموعه‌های سفارشی را نیز پرداخت نکند.
 • اندازه و شکل: پروتزها در انواع شکل‌ها و سایزها وجود دارند، بنابراین بیمار می‌تواند چندین مورد را امتحان کند تا ببیند کدام برای او مناسب‌تر است.

نحوه نگهداری از پروتز اکسترنال سینه

نگهداری و مراقبت از پروتزها بسته به نوع و مواد سازنده آنها متفاوت است. به طور کلی، پروتزهای سیلیکونی بیشترین مراقبت و احتیاط را می‌طلبند. مصرف کننده باید پروتز سیلیکونی را با دست بشوید و از خیس شدن و استفاده در آب و حمام آب گرم خودداری کنید، زیرا این شرایط می‌توانند منجر به تجزیه و نازک‌تر شدن سیلیکون و همچنین چسبندگی بیشتر آن شوند.

اما پروتزهای غیر سیلیکونی نیازمند مراقبت کمتری هستند. به طور عمومی، می‌توانید آنها را در استخر و حمام آب گرم استفاده کنید و حتی بعضی از آنها را می‌توانید در ماشین لباسشویی بشویید.

بهتر است از دستورالعمل‌های مراقبتی که توسط متخصص، فروشنده یا سازنده در بسته محصول ارائه شده است پیروی کنید تا بتوانید ماندگاری پروتزها را به حداکثر برسانید.

ماندگاری پروتز اکسترنال سینه چقدر است؟

پروتزها اغلب بین 2 تا 5 سال ماندگاری دارند. بعد از این دوره، باید تعویض شوند.

معمولاً می‌توان پروتز مشابه‌ای را از همان جایی که پروتز اول را تهیه کرده‌اید دوباره سفارش بدهید. اگر از سازنده اول راضی نیستید، می‌توانید به دیگر فروشنده‌ها مراجعه کنید.

تولیدکنندگان ممکن است محصولات خود را ضمانت کنند. اگر پروتز اولیه در طی مدت زمان ضمانت آسیب دید، ممکن است بتوانید آن را تعویض کنید.

هزینه پروتز خارجی سینه چقدر است؟

هر نوع و مدلی هزینه متفاوتی دارد. می‌توانید بعد از انتخاب نوع، مواد و مدل پروتزها، در مورد هزینه دقیق آنها سوال کنید. پروتز‌های انحصاری به طور مشهودی گرانتر از پروتز اکسترنال سینه آماده هستند.

سوالات پرتکرار

بعد از ماستکتومی چقدر طول می‌کشد تا بتوانم پروتز سینه استفاده کنم؟

بعد از جراحی، جراح زمان دقیق برای استفاده از پروتز را به شما خواهد گفت. این امر به شرایط پزشکی شما، فرایند ترمیم بعد از جراحی و نوع ماستکتومی که انجام می‌دهید، مربوط می‌شود.

آیا دیگران متوجه می‌شوند که من پروتز استفاده می‌کنم؟

خیر. با پروتز مناسب، هیچ شخصی قادر به تشخیص اینکه پروتز استفاده می‌کنید نخواهد بود.

آیا می‌توانم پروتزی استفاده کنم که با پوست بدنم هم‌خوانی داشته باشد؟

اگرچه ممکن است دستیابی به سازگاری کامل سخت باشد، اما بسیاری از پروتز‌ها در رنگ‌های مختلف موجود هستند تا با رنگ پوست مطابقت داشته باشند. داشتن پروتزی که تا حد امکان رنگ نزدیک به پوست شما را داشته باشد ممکن است به شما کمک کند که احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

آیا پروتز‌های سینه با کاور یا پشتی همراه است؟

پشتی اکثر پروتز‌ها از موادی که روی آنها است ساخته می‌شود. برخی ممکن است پشتی متفاوتی داشته باشند، مثلاً پارچه یا یک صفحه ژلی که برای راحتی بیشتر قرار می‌گیرند. پشتی که می‌تواند روی قفسه سینه ناهموار قرار گیرد نیز در بازار وجود است. برخی پروتز‌ها پشتی‌هایی دارند که به آنها اجازه تردد هوا را داده و ممکن است خنک‌تر باشند.

آیا می‌توان برای شنا از پروتز خاصی استفاده کرد؟

بله، پروتز‌های شنا به طور ویژه برای شنا کردن هستند و با آب شور و کلر آب آسیب نمی‌بینند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی