ارتز و بریس انگشت دست جهت ثابت نگه داشتن مفاصل

 1. خانه
 2. /
 3. ارتز
 4. /
 5. ارتز و بریس انگشت دست جهت ثابت نگه داشتن مفاصل

شکستگی انگشت یک نوع شکستگی شائع است که استخوانها را درگیر می‌کند و به دلیل ضربه و ضعف استخوانی رخ می‌دهد. درمان این نوع شکستگی معمولاً با استفاده از بریس‌ها یا در موارد شکستگی‌های شدیدتر، با جراحی انجام می‌شود. بریس انگشتان، ابزاری پزشکی است که بیماران می‌توانند برای ثابت نگه‌داشتن انگشتان آسیب دیده و جلوگیری از آسیب بیشتر از آنها استفاده کنند. هنگامی که انگشت درد می‌کند یا صدمه دیده است، معمولاً توصیه می‌شود آن را در طول درمان ثابت نگه‌دارید. اما نمی‌توانید انگشت شکسته را به صورت خودبخود ثابت کنید یا قفل کنید. خوشبختانه، بریس و ارتز انگشتان راهی مقرون به صرفه برای ثابت نگه‌داشتن و حمایت از مفاصل آسیب دیده هستند. انواع مختلفی از بریس‌های انگشتی وجود دارند که هر کدام برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شوند و در اندازه‌ها و جنس‌های متفاوتی عرضه می‌شوند. می‌توانید آتل انگشت را آنلاین یا از داروخانه محلی خود تهیه کنید. با این حال، قبل از هر چیز، باید با یک پزشک در مورد نیازهای خود مشورت کنید. والدین کودکی که انگشتش آسیب دیده است، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند تا از تغییر شکل آن انگشت در طول زمان جلوگیری شود.

چه کسی به بریس انگشتان دست نیاز دارد؟


استفاده از بریس‌ها درمانی موثر و بی‌خطر برای صدمات مربوط به تاندون‌های انگشت دست می‌باشد. آتل انگشت را به عنوان گچ موقتی انگشت ببینید. بریس‌ها منعطف تر از گچ هستند و برای استفاده روزانه به راحتی گذاشته و برداشته می‌شوند. مشکلات رایجی که ممکن است برای رفع آنها نیاز به بریس باشد شامل موارد زیر می شوند:

 • انگشت ماشه‌ای
 • انگشت صدمه دیده یا قفل شده
 • آرتروز استخوانی و مفصلی
 • ریکاوری از جراحی تاندون‌های انگشتان دست

آتل انگشتان دست چقدر موثر است؟


آتل انگشتان دست چقدر موثر است؟اصلاح اختلالات اندام‌ها یا ستون فقرات با کمک بریس‌ها و دیگر وسایل به منظور ایجاد هم ترازی مجدد یا ایجاد حمایت می باشد. متخصصان از بریس، آتل یا وسایل شبیه به آنها مانند ارتز استفاده می کنند. ارتزهایی مانند بریس انگشت می توانند با بی حرکت نگه داشتن انگشتان از مفاصل محافظت کرده و در هنگام کمک به ترمیم صدمات حاد، درد و ورم را کاهش دهند. این وسایل می توانند از صدمات پیشگیری کرده و عملکرد مناسب مفاصل را تسهیل کنند. درمان با ارتزها یا بریس انگشت ممکن است به کاهش درد و بهبود توانایی نگه داشتن چیزی کمک کنند. هیچ تفاوت قابل توجهی بین مزایای ارتز های آماده و طراحی شده وجود ندارد. متخصصان استفاده از بریس ها را به عنوان درمانی مستقل برای آرتروز توصیه نمی کنند. اما استفاده از آنها را همراه با روش های درمانی دیگر مانند فیزیوتراپی و داروها پیشنهاد می دهند.

پزشکان اغلب استفاده از بریس ها را در هنگام آسیب به انگشتان مثل انگشت چکشی توصیه می کنند. این نوع صدمه زمانی روی می دهد که شخص در هنگام صاف کردن انگشت یا شست به تاندون آسیب برساند. جراحان متوجه هستند که آتل انگشت می تواند به ثابت نگه داشتن انگشت در هنگام درمان کمک کند. بر اساس آکادمی جراحان ارتوپدی امریکا، بیماران باید به مدت 8 هفته به طور مستمر، حتی در هنگام حمام کردن، از آن استفاده کنند. بعد از حمام کردن، بیمار باید آتل را باز کرده و اجازه خشک شدن به آن دهد. مادامی که آتل خشک می شود، باید انگشت خود را صاف نگه دارند تا از طولانی شدن دوره بهبودی پیشگیری کنند. همچنین پزشکان به مبتلایان به انگشت چکشی پیشنهاد می کنند که آتل را به مدت 6 هفته به طور مستمر استفاده کنند و سپس 2 تا 6 هفته دیگر در هنگام خواب آن را ببندند. متخصصان نیز باید به بیماران طریقه عوض کردن آتل و بررسی علائم حساسیت پوستی را آموزش دهند.

محققان بیان کرده اند که هر نوع آتل به یک اندازه روی درمان تاثیر دارد. با این حال، اشاره کردند که اگر بیمار آتل را به درستی استفاده نکند یا با دست خود کار کند، صدمه وارده شدیدتر می گردد و پزشک ممکن است انجام جراحی را توصیه کند.

انواع بریس‌های انگشتان دست


چهار نوع بریس انگشت وجود دارد:

 • بادی بریس (Buddy braces): در این نوع بریس دو انگشت با چسب به یکدیگر وصل می شوند. زمانی از این بادی استفاده می شود که انگشت تحت فشار قرار گیرد، مثلا صدمه ای به خاطر قفل شدن انگشت ایجاد شود. این نوع آتل برای شکستگی انگشت مناسب نیست.
 • بریس استاتیک / بی حرکت کننده: این نوع بریس ها مفصل را در یک حالت، مثلا کاملا صاف یا مقداری خمیده، نگه می دارند. بیماران می توانند این آتل های فومی یا فلزی را از داروخانه تهیه کنند و بدون نسخه نیز قابل تهیه می باشند. با این حال، بیمار می تواند از بریس طراحی شده که از پلاستیک تزریقی است، نیز استفاده کند که برای درمان صدمات مکرر، آسیب به تاندون و شکستگی ها استفاده می شود.
 • بریس های استک (Stack) یا پشته ای: در اندازه های مختلف می باشند و برای درمان نوک انگشتان کاربرد دارند. دور انتهای انگشت گذاشته می شوند و از مفصل اول می گذرند تا انگشت را صاف نگه دارند و نگذارند خم شود. این نوع آتل های انگشتی از پلاسیک منفذ دار برای افزایش جریان هوا استفاده می کنند.
 • بریس های متحرک / دینامیک: از پلاستیک، فوم و فلز تشکیل شده اند و کشش طولانی مدتی را برای مفاصل سفت شده ایجاد می کنند. این آتل‌ها برای استفاده در شب و زمان استراحت نیز مناسب هستند.

ویژگی‌هایی که در هنگام خرید بریس‌های انگشتان دست باید به آن دقت کنید.


ویژگی هایی که در هنگام خرید بریس‌های انگشتان دست باید به آن دقت کنید.خصوصیاتی که ممکن است در هنگام خرید بریس انگشتی در نظر بگیرید شامل موارد زیر می شوند:

 • اندازه: باید بررسی کنی که آیا بریس مناسب سایز انگشت دست می باشد یا خیر.
 • بیماری و طرح: بریس انگشت در طرح ها و اشکال متفاوت می باشند تا به درمان بیماری‌های مختلف کمک کنند. بیمار باید بررسی کند که کدام بریس برای مشکل او مناسب است. بسیاری از تولیدکنندگان مواردی که فکر می کنند بریس برای آنها کاربردی است را در یک لیست می آورند. اگر شک دارید، باید به متخصص در مورد نوع بریسی که برای شما مناسب است مشورت کنید.
 • مواد سازنده: موادی که شرکت ها استفاده می کنند در محصولات مختلف متفاوت می باشد و ممکن است از مواد غیر کشسان، مواد عبور دهنده هوا، پلاستیک ها، کش ها و فلز باشند. این موارد می توانند روی راحتی و تحمل بریس تاثیر بگذارد.
 • راحتی در تنظیم: این مورد به نگه داشتن بریس در سر جای خود و بی حرکت نگه داشتن انگشتان کمک کرده و به مصرف کننده امکان استفاده از بریس را با یک دست می دهد.

بریس انگشتان دست برای کودکان


در برخی موارد، متخصصان ممکن است استفاده از بریس انگشتی را برای کودکان پیشنهاد دهند. با این حال، والدین باید قبل از استفاده از بریس برای کودکان با یک متخصص مشورت کنند، زیرا درمان با بریس ممکن است ضروری یا مناسب نباشد. مثلا بر اساس بیانیه خدمات سلامت ملی (NHS)، اگر کودکان انگشت ماشه‌ای داشته باشند، احتمالا نیاز به درمان ندارند، زیرا اغلب به مرور زمان و خود به خود رفع می شود. انگشت ماشه ای بیماری است که در آن انگشت در حالت خمیده مانده و باعث ایجاد درد و سفتی می شود. با این حال، بریس ها و حرکات کششی دست ممکن است به رفع علائم در کودکان کمک کنند. اگر کودک شکستگی داشته  باشد، پزشک ممکن است استفاده از بریس یا بند بادی را توصیه کند. زیرا این کار باعث قرار گرفتن استخوان در جای خود می شود. شاید متخصص برخی ورزش های بی خطر خانگی را نیز به کودک بدهد.

والدین در هنگام در آوردن بریس کودک به منظور شستن یا هر دلیل دیگری باید مراقب باشند. زمانی که آن را برمی‌دارند، باید انگشت کودک را در سطحی صاف قرار دهند تا به ثابت نگه داشتن انگشت کمک کند. والدین کودک مبتلا به انگشت چکشی که خون نیز در زیر ناخن دارد باید بلافاصله به اورژانس مراجعه کنند. وزارت بهداشت آمریکا بیان داشته است که اگر بیمار بلافاصله درمان نشود، ممکن است انگشت او دچار تغییر حالت گردد.

چه زمانی برای آتل انگشتان دست به پزشک مراجعه کنید؟


گاهی می توانید انگشت قفل شده را خودتان تشخیص داده و درمان کنید. اگر حس می کنید انگشت شما شکسته یا خیلی ورم کرده و نمی توانید آن را صاف کنید، باید به یک متخصص مراجعه کنید. اگر موارد زیر را دارید، برای مشاوره در مورد آتل انگشت به متخصص مراجعه کنید.

 • مشکل در حرکت دادن و خم کردن انگشت دست
 • ورمی که با استراحت و یخ رفع نمی شود.
 • درد ضربان دار در انگشت که ساعت ها ادامه دارد.
 • انگشتی که نمی توان آن را حرکت داد یا بی حس است.
 • صدمه ای که مشکوک به شکستن یا ترک خوردن انگشت دست می باشد.
 • عود درد دست و انگشتان به خاطر آرتروز، تونل کارپال یا بیماری دیگر

سوالات پر تکرار


برای چه مدت باید آتل انگشت دست را استفاده کنید؟

بستگی به دلیل استفاده از آتل دارد. اگر پزشک آتل را برای ترمیم پیچ خوردگی یا شکستگی توصیه کند، باید از توصیه های پزشک پیروی کنید و آتل را قبل از آن موعد مقرر باز نکنید. اگر عود درد ناشی از بیماری مزمنی مانند آرتروز بود، می توانید از آتل تا زمانی که مفاصل ثابت شوند و درد کاهش یابد، استفاده کنید. به یاد داشته باشید که آتل جایگزین داروهای تجویز شده پزشک یا فیزیوتراپی نمی شود.

آیا آتل برای انگشت شکسته کارآمد است؟

آتل گاهی می تواند برای حمایت از استخوان شکسته انگشت در هنگام ترمیم استفاده شود. با این حال، نیاز به اقدامات پزشکی می باشد. پزشک ممکن است نیاز به گرفتن عکس اشعه ایکس داشته باشد تا شکستگی مویی را تشخیص داده و ببینید که آیا گزینه های درمانی دیگر نیاز هستند یا خیر. با تایید پزشک، ممکن است قادر به انتخاب آتل خود باشید یا احتمالا توصیه شود که آتلی تهیه کنید که حمایت مورد نظر را داشته باشد  تا به خوبی درمان شوید.

چه کنید که به آتل نیاز نداشته باشید؟

همیشه نمی توان از نیاز به آتل اجتناب کرد، مخصوصا اگر برای درمان عود درد در بیماری مزمن آن را استفاده می کنید. انجام ورزش های اولیه می تواند به ترمیم آسیب انگشتان کمک کند. اگر انگشتی قفل شد، می توانید بلافاصله با یخ و استراحت آن را درمان کنید و ببینید که آیا درد فروکش می کند یا خیر. اگر درد ضربان دار در انگشت خود دارید، فعالیت های خود را ادامه ندهید، زیرا می تواند نشانه این باشد که نیاز به بررسی صدمه وارده و تجویز درمان مناسب توسط پزشک دارید.

بریس انگشت دست چه کاری انجام می دهد؟

آتل انگشت دست نوعی وسیله پزشکی است که می تواند برای افرادی که انگشتشان صدمه دیده مفید باشد. آتل انگشتان دست از آسیب بیشتر جلوگیری کرده، ثبات ایجاد می کند و می تواند به درمان صدمات مختلف مانند تاندون های آسیب دیده و شکستگی ها کمک کند. می توانید آتل انگشتان دست را به صورت اینترنتی یا از داروخانه تهیه کنید.

بهترین آتل برای انگشت ماشه‌ای چیست؟

آتل های ساده و سبک بهترین راه حل هستند. زیرا می توانند برای پیشگیری از خم شدن انگشتان در جهات مختلف استفاده شوند، اما همچنان اجازه حرکت به دست را بدهند. برای راحتی بیشتر بندهای باریک و لبه های گردی نیز دارند.

آیا می توانید با بریس انگشت دست بخوابید؟

استفاده از آتل انگشت ماشه ای می تواند به پیشگیری از ایجاد درد در طول شب کمک کند و به بیمار امکان خوابیدن را بدهد. با این حال، ممکن است بیمار نیاز به صرف وقت بیشتری در صبح به منظور گرم کردن انگشتان دست و حرکت دادن آنها داشته باشد.

آیا انگشت خم شده می تواند صاف گردد؟

در هنگام ورزش، کار یا انجام کارهای روزانه غیر ممکن نیست که به انگشتان خود آسیب بزنید. گاهی خود به خود ترمیم می شوند و گاهی ممکن است نیاز به رسیدگی یا تجهیزات پزشکی داشته باشید.

چگونه متوجه شوم که به آتل انگشت دست نیاز دارم؟

برخی علامت هایی که مشخص می کند شما به بریس انگشتان دست نیاز دارید عبارتند از:

 • درد در مفصل یکی از انگشتان در هنگام حرکت یا استفاده از آن
 • سفتی در انگشت یا مشکل در خم و صاف کردن آن
 • احساس درد در هنگام لمس مفصل
 • ورم در مفاصل انگشت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی