انواع پروتز سینه جهت بازیابی زیبایی آن بعد از جراحی برداشتن سینه

 1. خانه
 2. /
 3. پروتز
 4. /
 5. انواع پروتز سینه جهت بازیابی زیبایی آن بعد از جراحی برداشتن سینه

اگر تصمیم گرفته‌ اید که بازسازی سینه برای شما مناسب نیست، اما هنوز هم می‌خواهید شکل سینه را تغییر دهید، پروتز، که به نام فرم‌دهی سینه نیز معروف است، می‌تواند به شما کمک کند تا بدون جراحی، متعادل به نظر برسید. اگر شما می‌خواهید ظاهر سینه‌ها را داشته باشید، اما می‌خواهید بازسازی را به تعویق بیندازید یا اصلا آن را انجام ندهید، می‌توانید از یک پروتز (یا در صورتی‌‌که دابل ماستکتومی داشته‌اید، از دو پروتز) استفاده کنید. پروتز سینه یک سینه مصنوعی است که برای بازگرداندن اندازه، شکل، احساس و وزن سینه های فرد  از  ماستکتومی جزئی، کامل یا دوبل طراحی شده است. تولید کنندگان معمولا از ژل سیلیکونی یا مواد مشابه که بافتی نرم و حسی مشابه سینه های طبیعی ایجاد میکند. پروتز ها معمولا به گونه ای طراحی میشوند که داخل کاپ سوتین قرار بگیرند. پروتز های سینمیتواند گزینه منابسی برای افرادی باشد که نمیخواهند جراحی ترمیمی داشته باشند یا میخواعند هزینه کمتری برای حفظ ظاهر مشابه سینه های طبیعی بعد از ماستکتومی داشته باشند.

پروتز سریع‌ترین راه برای پر کردن فضایی است که سینه شما در آنجا بوده است. شما می‌توانید آن را درون سوتین یا مایوی خود قرار دهید تا سینه‌های شما همان‌طوری به نظر برسند که قبل از عمل جراحی بوده است و این کمک بزرگی برای بسیاری از زنان، به ویژه پس از از دست دادن یک پستان و اتخاذ تصمیم‌گیری‌های بسیار به حساب می‌آید. کلینیک تخصصی ارتوپد فنی امید یکی از بهترین مراکز خدمات رسانی در زمینه انواع ارتز و پروتز می‌باشد که با ارائه پروتز‌های مختلف و مناسب شما همراه تان خواهد بود و بهترین و مناسب ترین پروتز را به شما پیشنهاد می‌دهد. شما می توانید جهت تهیه پروتز مناسب با توجه به شرایط خاص خود و سفارش آن و دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

چرا برخی افراد میخواهند از پروتز سینه استفاده کنند؟


هدف از پروتز سینه بازگرداندن بخشی از یا تمام پستان پس از عمل ملستکتومی است.

افراد به دلایل زیر می توانند پروتز سینه انجام دهند:

 • هزینه جراحی بازاسازی سینه ممکن است خیلی زیاد باشد.
 • در برخی موارد ممکن است افراد بعد از درمان خود نیازی به جراحی نداشته باشند.
 • ممکن است مشکلات سلامتی وجود داشته باشد که باعث میشود جراحی بازسازی سینه امکان پذیر نباشد.
 • ممکن است فرد بخواهد پس درمان در اولین فرصت به زندگی عادی خود بازگردد.

مزایای داشتن پروتز سینه چیست؟


مزایای داشتن پروتز سینه چیست؟

استفاده از پروتز سینه یک تصمیم شخصی است. بسیاری از زنان تمایل دارند از پروتز سینه استفاده کنند، زیرا می‌خواهند به لباس‌هایی که قبل از عمل جراحی می‌پوشیدند، ادامه دهند و به شکلی متقارن ظاهر شوند. علاوه بر این، مزایای دیگری نیز برای استفاده از پروتز سینه وجود دارد.

به شما گرما می‌بخشد.

 • از قفسه سینه و زخم‌های شما محافظت می‌کند.
 • کمک می‌کند موقعیت خود را متعادل کنید.
 • سوتین شما را از جابجایی و جمع شدن محافظت می‌کند.
 • به جلوگیری از مشکلات مربوط به انحنای ستون فقرات، افتادگی شانه و درد عضلانی در گردن و کمر کمک می‌کند.

انواع پروتز سینه


انواع پروتز سینه

پروتزهای سینه در فروشگاه‌های اختصاصی برای خانم‌هایی که ماستکتومی (پاکسازی یا جراحی سینه) داشته‌اند، به فروش می‌رسند. این فروشگاه‌ها محصولاتی را در اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌های متنوع ارائه می‌دهند، شامل پروتزها و نوک پستان‌هایی که بر روی پروتزها قرار می‌گیرند. پروتزها می‌توانند با استفاده از یک سوتین معمولی یا یک سوتین ماستکتومی استفاده شوند. سوتین ماستکتومی دارای جیبی است که برای قرار دادن پروتز در آن طراحی شده است. همچنین، می‌توانید از یک سوتین معمولی استفاده کرده و با دوختن یک جیب در داخل کاپ، پروتز را در آن قرار دهید.

پروتز موقت

پروتز موقتپروتز موقت یا پاف (puff)، یک فرم نرم و سبک است که می‌تواند در داخل لباس یا داخل یک سوتین شل قرار بگیرد. این پروتز از موادی ساخته شده است که سایشی با ناحیه جراحی که در حال بهبود است ایجاد نکرده و به آن آسیبی نخواهد رساند. شما می‌توانید یک پروتز موقت را در داخل کاپ سوتین خود جای دهید تا شکل صاف‌تری داشته باشد. یک بست بند سوتین (تنظیم کننده شلی یا سفتی سوتین) ممکن است سوتین را آزادتر کند تا زمانی که تورم ناشی از جراحی برطرف شود.

پروتز دائمی

پروتز دائمی برای به نظر آمدن، تأثیر داشتن و حرکت کردن مانند یک سینه طبیعی طراحی شده است. این پروتز از سیلیکون، فوم یا سایر مواد ساخته شده است. برخی از پروتزهای دائمی با نوع خاصی از چسب مستقیما به پوست روی سینه وصل می‌شوند. سایرین در یک سوتین معمولی یا یک سوتین ماستکتومی قرار داده می‌شوند. ممکن است زمانی که شما برای اولین بار از یک پروتز دائمی سینه استفاده می‌کنید، احساس سنگینی کنید. استفاده از آن برای چند ساعت در روز به تطبیق بدن با پروتز دائمی کمک خواهد کرد. با گذشت زمان، پروتز طبیعی‌تر می‌شود. شما می‌توانید از یک پروتز دائمی، 4-6 هفته پس از جراحی استفاده کنید. این زمان اجازه می‌دهد برش جراحی بهبود یافته و تورم کاهش یابد. هنگامی‌که به درستی نصب شود، یک پروتز دائمی برای ایجاد ظاهر خوب، تعادل ایجاد می‌کند. این کار به جلوگیری از مشکلات کمر و گردن که می‌تواند با برداشتن سینه ایجاد شود، کمک می‌کند. این پروتز همچنین مانع از کشیده شدن سوتین شده و به لباس شکل طبیعی می‌بخشد. متخصصین معتبر در نصب پروتز سینه آموزش دیده و تجربه کسب کرده‌اند. آنها می‌توانند در یافتن بهترین نوع پروتز برای شما کمک کرده و به شما نشان دهند که چگونه از آن به درستی استفاده کنید. آنها همچنین می‌توانند چگونگی مراقبت از پروتز را به گونه‌ای که بتواند شکل خود را حفظ کند، به شما نشان دهند.

پروتز جزئی

اکثر زنانی که عمل جراحی حفظ سینه را انجام می‌دهند، نیازی به پروتز برای جایگزینی بافت از دست رفته سینه ندارند. در برخی موارد، جراح نیاز به حذف بخش زیادی از بافت پستان دارد و ممکن است سینه ناهموار به نظر برسد. شما می‌توانید یک پروتز جزئی (که همچنین یک شکل دهنده، پوسته یا اکولایزر نامیده می‌شود) را روی پستان قرار دهید تا ظاهری کامل‌تر و هموارتر ایجاد کنید.

گزینه‌های سفارشی

برخی از فروشگاه‌های مخصوص، پروتز‌های سفارشی سینه را به فروش می‌رسانند که به‌طور انفرادی ساخته و قالب‌گیری می‌شوند تا با نما و رنگ طبیعی بدن و سینه دیگر شما هماهنگ باشد. این پروتزها معمولا از سیلیکون یا لاتکس ساخته می‌شوند و به‌طور قابل توجهی گران‌تر از پروتزهای پستانی هستند که سفارشی ساخته نمی‌شوند. بسیاری از شرکت‌های بیمه پستان سفارشی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. یک قالب گچی یا اسکن لیزری از قفسه سینه شما گرفته شده و سپس پروتز طراحی می‌شود و به راحتی بر روی بدن شما قرار می‌گیرد.

نوع جراحی که داشتید، جایی که جراح برش داده و شکل بدن شما بر آنچه حس می‌شود و آنچه خوب به نظر می‌رسد، اثر می‌گذارد. فروشگاه‌های مختلف ممکن است دارای مارک‌های مختلفی باشند. ممکن است امتحان کردن پروتز در بیش از یک فروشگاه مفید باشد. اگر نمی‌توانید پروتزی را که برای شما مناسب است پیدا کنید، می‌توانید یک پروتز را سفارش دهید. کلینیک تخصصی ارتوپد فنی امید می‌تواند در این خصوص همراه شما باشد و با توجه به نیاز و خواست شما مناسب ترین پروتز را برایتان طراحی کند.

پروتز سینه در چه اشکالی عرضه می شود؟


سه شکل اصلی برای پروتز وجود داد که عبارتند از:

 • متقارن: به این شکل از پروتز سینه شکل گلابی یا اشکی هم گفته میشود. این پروتز ها جفت هستند و میتوان آن ها را در هر کدام از سینه ها قرار دارد. این پروتز ها میتواند باعث ایجاد پری و شکاف سینه شود.
 • نامتقارن: این پروتز های به طور خاص برای سینه های چپ یا راست طراحی شده اند.
 • سفارشی: شما میتوانید به طور مستقیم از یک سازنده بخواهید تا شکل، اندازه و رنگ سینه ای که میخواهید را متناسب با بدن شما بسازد. برای اطمینان از اینکه پروتز به خوبی روی بدن قرار میگیرد از اسکن لیزری یا گچ گیری استفاده میشود.

معیار های انتخاب پروتز سینه


معیار های انتخاب پروتز سینهانتخاب نوع پروتز تا حد زیادی شخصی است. برای مثال برای هر فردی ممکن است یکی از عوامل زیر اهمیت داشته باشد:

 • احساس: کسانی که میخواهند احساس طبیعی تر داشته باشند میتوانند پروتزهای سیلیکونی را انتخاب کنند. این پروتزها به بهترین شکل با وزن و اندازه طبیعی سینه آنها مطابقت دارد.
 • عملکرد: نسخه های پلی فیل یا فوم میتوانند برای فعالیت هایی مانند شنا بهترین عملکرد را داشته باشند.
 • میزان برداشتن سینه: اکولایزر ها می توانند برای ماستکوتومی هاهی جزئی مناسب تر باشند در حالی که پروتز های متقارن برای ماستکتومی کامل بهتر است.
 • هزینه: بیمه ممکن است تمام یا قسمتی از هزینه را پوشش دهد اما به احتمال زیاد هزینه پروتز های سفارشی را پوشش نمی دهد.
 • اندازه و شکل پروتز: پروتزها اشکال و اندازه های مختلفی دارند بنابراین شما میتوانید چندین نوع مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است.

روند قرار دهی پروتز سینه


روند قرار دهی پروتز سینهبعد از بهبود جای زخم شما میتوانید از یک پروتز سیلیکونی دائمی استفاده کنید. شما باید برای انجام پروتزه سینه منتظر تایید پزشک پزشک بیمانید. در این بین یک پرستار می تواند پروتز موقت سینه را آماده کند. این یک پروتز نرم با پوشش مصنوعی است.

پس از قراردهی پروتز سینه

قبل از مرحله فیتینگ شما باید مطمئن شوید که از سوتین مناسبی استفاده کرده اید. توصیه می شود چندین مدل از سوتین های مختلف را امتحان کنید تا ببینید که پروتز چگونه زیر هر کدام قرار میگیرد. یک تاب ساده با رنگ روشن میتوان به شما کمک تا به میزان مناسب بودن پروتز پی ببرید.

حین قرار دهی پروتز سینه

فیتر مراحل را تضوضیح میدهد و به شما اطمینان میدهد که سوتین شما مناسب است خیر. حین فیتینگ متخصص به شما کمک میک ند تا یک پروتز با بهترین اندازه، شکل، وزن و احساس را انتخاب کنید.

نکات مهم برای انتخاب پروتز :

 • امتحان انواع و اندازه های مختلف پروتز برای انتخاب
 • یک آینه بزرگ و نور خوب
 • زمان زیادی برای انتخاب داشته باشید.

شما باید خواسته ها و نیازهای سبک زندگی خود را با متخصصتان در میان بگذارید. این مسئله به شما کمک میکند تا برای انتخاب پروتز مناسب آگاهانه تصمیم بگیرید.

نحوه مراقبت از پروتز سینه


نحوه مراقبت از پروتز سینهنگهداری و مراقبت از پروتز بر اساس مواد مورد استفاده آنها متفاوت است. به طور کلی  پروتز های سیلیکونی به بیشترین مراقبت و توجه نیاز دارند. پروتز های سیلیکونی باید با دست شسته شوند. از خیس شدن یا پوشیدن این پروتزها حین شنا یا در وان گرم خودداری کنید. این شرایط می تواند باعث شکسته شدن، نازک شدن و چسبندگی سیلیکون شود. مدل های غیر سیلیکونی نیاز به نگهداری کمرتی دارند و شما میتوانید آنها را در استخر یا جکوزی هم استفاده کنید. همچنین امکان شستشوی آنها با ماشین لباسشویی هم وجود دارد. شما باید دستورالعمل های مراقبت از متخصص یا دستورات موجود روی بسته بندی پیروی کنید تا پروتز بیشتر ماندگاری را داشته باشد.

انتخاب بهترین سوتین های مناسب برای پروتز سینه


انتخاب بهترین سوتین های مناسب برای پروتز سینهسوتین مناسب برای شما ممکن است همان چیزی باشد که همیشه استفاده میکنید. شاید نیاز به تنظیمات خاصی داشته باشد یا نداشته باشد. اگر در دوران نقاهت دچار حساسیت شدید یک اکستندر سوتین میتواند با افزایش عرض سوتین از پیچشیدن بیش از حد آن به دور سینه جلوگیری کند. خانم هایی که سینه های بزرگ و سنگین دارند میتوانند با کشیدن یک پد شانه ای زیر یک یا هر دو بند فشار روی بند شانه را کاهش دهند.

اگر میخواهید فرم سینه را در جیب سوتین بپوشانید میتوانید سوتین معمولی خود را تغییر دهید. سوتین هایی مخصوص ماستکتومی وجود دارد که جیب هایشان از قبل دوخته شده است.

سوتین ماستکتومی

اگر فرم سینه باعث ایجاد هر نوع حساسیت پوستی میشود از سوتین جیب دارد استفاده کنید. اگر سوتین شما سیم زیری دارد برای استفاده از آن با پزشکتان صحبت کنید. اگر می خواهید پروتز را زیر لباس خواب بپوشید اما چیزی راحت تر از یک سوتین معمولی میخواهید به دنبال یک سوتین نرم باشید که گاهی اوقات به آن سوتین شب میگویند. این سوتین ها در اکثر فروشگاه های بزرگ وجود دارد.

هزینه پروتز سینه


هزینه پروتز سینه به عوامل متعددی از جمله نوع و جنس و شکل و اندازه‌ی آن بستگی دارد و چنانکه پیشتر گفته شد، پروتزهای سفارشی به سبب وقت و دقتی که صرف ساخت آن مطابق با خواسته و سلیقه‌ی متقاضی می‌شود، نسبت به دیگر انواع پروتز هزینه‌بردارتر هستند.

جنس پروتزهای سینه


جنس پروتزهای سینهدو نوع اصلی از پروتز سینه وجود دارد و هر کدام ممکن است برای شما در زمان‌های مختلف و به دلایل متفاوتی مناسب باشند:

مدل سبک وزن (پلیفیل یا فوم)

هنگامی توصیه می‌شود که شما در مرحله ریکاوری از عمل جراحی هستید، زیرا راحت‌تر است. همچنین در هوای گرم و شنا خوب بوده و می‌تواند با ماشین لباسشویی شستشو شود. بیشترین پروتزهای  سبک وزن سینه را می‌توان در آب کلر یا آب شور نیز پوشید.

پروتز سیلیکونی

این جنس پروتز ممکن است واقعی‌تر باشد و برای پوشیدن روزانه طبیعی‌تر به نظر بیاید. اگر شما ترجیح می‌دهید پروتز را در طول رابطه جنسی بپوشید، بسیاری از زنان پروتز‌های سیلیکونی را انتخاب می‌کنند، زیرا آنها طبیعی‌ ترین احساس را برای شریک زندگی خود ایجاد می‌کنند. دو نوع پروتز سیلیکونی موجود هستند:

 • نامتقارن: فقط برای سمت چپ یا سمت راست طراحی شده است.
 • متقارن یا گلابی شکل: اینها در هر دو طرف می‌توانند استفاده شوند و می‌توانند از پهلو پوشیده شوند تا کناره سوتین شما را پر کنند، یا برای پر کردن قسمت مرکزی یا شکاف بین دو سینه استفاده می‌ شوند.

پروتزهای سیلیکونی در مقایسه با مدل‌های پرشده از فوم، به ویژه برای زنان با سینه‌های بزرگ، ممکن است سنگین باشند. اما سیلیکون با وزن متعادل، به شما کمک می‌کند تا شانه‌ها هموار شده و حالت شما راست باشد و از 2 تا 5 سال دوام می‌آورند. آب شور، آب استخر و حمام‌های داغ ممکن است به پوسته بیرونی اکثر محصولات سیلیکونی آسیب برسانند و آنها را چسبناک کرده (و سبب شوند که آنها بیشتر گرد و خاک را جمع‌آوری کنند) و باعث نازک‌تر شدن آنها می‌شوند (باعث افزایش احتمال پارگی و نشت می‌شوند). با سازنده، این موارد را بررسی کنید تا مطمئن شوید. اگر ممکن باشد، شاید بخواهید از پروتز سیلیکونی در هر نوع آبی استفاده نکنید و به جای آن از فرم پستان سبک و ارزان‌تر استفاده کنید. سیلیکون تنها با دست قابل شستشو است.

سوتین ماستکتومی


سوتین ماستکتومیبسیاری از تولیدکنندگان پروتزهای پستان نیز سوتین‌های خاصی را با جیبی در کاپ سوتین تولید می‌کنند تا پروتز را در محل نگهداری کند. آنها برای حمایت از وزن فرم سینه ساخته شده‌اند. فروشگاه‌هایی که محصولاتی را برای خانم‌هایی که ماستکتومی دارند می‌فروشند، معمولا دارای سوتین‌های ماستکتومی هستند. یک متخصص آموزش‌دیده می‌تواند سوتینی را به شما پیشنهاد دهد که مناسب شما باشد و از شما حمایت کند. سوتین‌های ماستکتومی در انواع پارچه‌ها و رنگ‌ها موجود هستند. هر زنی نیاز به یک سوتین مخصوص ماستکتومی ندارد. شما ممکن است بتوانید از سوتینی که قبلا استفاده می‌کردید نیز استفاده کنید. سوتین شما ممکن است فقط نیاز به برخی تنظیمات داشته باشید تا بتوانید آن را برای خود راحت کنید یا جیبی برای آن بدوزید که پروتز را نگه دارد.

سوالات پرتکرار


چه مدت بعد از ماستکتومی می توانم سینه پروتز نصب کنم؟

پس از جراحی، جراح زمان مناسبی را برای شروع استفاده از پروتز به شما توصیه میکند. این زمان به وضعیت پزشک شما، روند بهبودی پس از عمل و نوع ماستکتومی شما بستگی دارد.

آیا دیگران متوجه میشوند که من از پروتز سینه استفاده می کنم؟

نه اگر پروتز شما تناسب درستی داشته باشد هیچ کس متوجه آن نمی شود.

چرا باید از پروتز استفاده کنم؟

پروتز نه تنها از نظر زیبایی بلکه از لحاظ آناتومیک هم باعث ایجاد تعادل میشود. بدون وزن طبیعی سینه احتمالا شما دچار سردرد یا درکمر و گردن شوید چون بدن شما ممکن است برای جبران وزن از دست رفته شروع به آتروفی شدن رو به جلو کند. استفاده از پروتز وزن مناسبی را به بدن شما بازمیگرداند تا از این علائم جلوگیری کنید.

آیا می توان پروتزی را تهیه کرد که با رنگ پوست مطابقت داشته باشد؟

شما میتوانید پروتزی را سفارش دهید یا خریداری کنید که با رنگ پوستتان مطابقت داشته باشد یا به آن نزدیک باشد. پروتزهای سفارشی از لاتکس یا سیلیکون تشکیل شده اند. افرادی که علاقه مند به هماهنگی دقیق رنگ پروتز با پوست خود هستند بهتر است از پروتزهای سفارشی استفاده کنند. پروتز های غیر سفارشی ممکن است رنگی نزدیک به رنگ پوست شما داشته باشند اما دقیقا هم رنگ پوست نباشند. البته پروتزهای سفارشی گران تر هستند و بسیاری از شرکت های بیمه هزینه آن را پوشش نمیدهند.

پروتزهای سینه چقدر ماندگارند؟

پروتز ها اغلب بین 2 تا 5 سال دوام میاورند. پس از این مدت باید تعویض شوند. شما معمولا میتوانید مجموعه مشابه را از محلی که قبلا پروتز را خریداری کرده اید دوباره سفارش دهید. اگر از محل قبلی راضی نیستید میتوانید آنها را از سایر فروشنده ها خریداری کنید. تولید کنندگان میتوانند برای محصولات خود گارانتی ارائه دهند. اگر مجموعه اصلی در طول عمر گارانتی خراب شود احتمالا شما واجد شرایط استفاده از یک مجموعه جایگزین هستید.

آیا می توانم نوک سینه مصنوعی بخرم؟

نوک سینه مصنوعی از سیلیکون نرم ساخته شده است که میتوان آن را روی سینه یا پروتز بازسازی شده قرارداد. آنها چسبنده هستند یا با چسب مخصوص پوست فروخته میشوند. این چسب ها میتوانند نوک پستان مصنوعی را برای چند روز در جای خود نگهدارد.

آیا پرواز با هواپیما به پروتز سینه آسیب وارد می کند؟

اگر قصد دارید با هواپیما پرواز کنید پروتز سینه را در چمدان قرار دهید. به طور طبیعی ممکن است حباب های کوچکی روی قسمت پشتی پروتز ایجاد شود. این مشکل تنها زمانی اتفاق میافتد که پشت پروتز شما صاف باشد. این حباب های کوچک مدتی پس از فرود ناپدید میشوند و هیچ اسیبی به پروتز  وارد نمیکنند. اگر پروتز شما سبک باشد حباب ها به صورت نقاط سیاه ظاهر میشوند. این حباب ها هم باعث ایجاد هیچ آسیبی نمیشوند و پس از فرد آمدن ناپدید میشوند.

آیا می توانم با پروتز سیلیکونی شنا کنم؟

بله. پروتزهای سیلیکونی با کلر یا اب نمیک آسیب نمیبینند و میتوانند در استخر شنا، اقیانوس یا جکوزی استفاده شوند. پس از استفاده، پروتز سینه را به آرامی بشویید و خشک کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی