علت کمردرد شبانه چیست و چگونه درمان می شود؟

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. علت کمردرد شبانه چیست و چگونه درمان می شود؟

کمردرد شبانه نوع خاصی از کمردرد است که می‌تواند نشان دهنده مشکل جدی در ستون فقرات شما باشد. برخی از شایع‌ترین علل کمردرد شبانه شامل صدمات، مانند فشار و شرایطی مانند آرتریت یا سیاتیک است. درد می‌تواند از خفیف تا ناتوان کننده متغیر باشد و اغلب به صورت مبهم، تیز یا ضربان‌دار توصیف می‌شود.

هر گونه کمردردی که فقط زمانی رخ می‌دهد که دراز کشیده‌اید یا به طور منظم شما را در نیمه شب از خواب بیدار می‌کند، باید در اسرع وقت توسط یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی بررسی شود تا بتوانید به خواب آرامی که بدنتان شایسته آن است بازگردید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد کمردرد شبانه و رزرو وقت مشاوره در کلینیک ارتوپدی فنی امید با شماره 02166018200 تماس حاصل فرمایید.

کمردرد شبانه چیست؟


کمردرد شبانه چیست؟

بیشتر افرادی که با کمردرد مبتلا هستند، باید نحوه خواب خود را تنظیم کنند تا دردی که در طول روز تجربه می‌کنند را کاهش دهند. اما برخی از افراد با درد شبانه کمر مواجه هستند که حتی در حالت درازکشیده نیز بدون توقف ادامه دارد، بدون در نظر گرفتن تنظیمات خاصی که انجام می‌دهند. برای برخی افراد، درد واقعاً شدت می‌گیرد و برای دیگران، درد تا زمانی که در حالت درازکشیده نباشند ظاهر نمی‌شود. در واقع، یک فرد ممکن است یک روز تقریباً بدون درد را تجربه کند، اما پس از آن، در شب، خوابیدن تقریباً غیرممکن می‌شود.

علل احتمالی کمردرد شبانه


علل احتمالی کمردرد شبانه کمردرد شبانه همیشه نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیست، به خصوص اگر فقط گاهی یا برای مدت کوتاهی اتفاق بیفتد. اما زمانی که کمردرد شبانه مکرر و آزاردهنده است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آن را بررسی کنید.

برخی از شایع‌ترین دلایل کمردرد در حالت دراز کشیده عبارتند از:

 • کشیدگی یا رگ به رگ شدن: به عنوان شایع‌ترین علل کمردرد، کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌ها یا رباط‌ها بیش از حد کشیده شوند.
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان: این شکل نادر آرتریت که با التهاب مزمن در پشت و گردن مشخص می‌شود، با ورزش بهبود می‌یابد و در شب بدتر می‌شود.
 • آرتروز ستون فقرات: درد ناشی از ساییدگی مفاصل ستون فقرات ممکن است در شب به دلیل عدم تحرک تشدید شود.
 • سیاتیک: مهره‌های کمر می‌توانند عصب سیاتیک را در موقعیت‌های خاص خواب تحریک کنند و منجر به تشعشع درد در پایین بدن شوند.
 • تومور ستون فقرات: اگر چه نادر است، درد ناشی از تومور یا رشد روی ستون فقرات می‌تواند در هنگام دراز کشیدن به دلیل فشار مستقیم به آن ناحیه بدتر شود.

سایر علل کمردرد هنگام دراز کشیدن عبارتند از شرایطی مانند تنگی ستون فقرات و باریک شدن ستون فقرات.

توجه: کمردرد شبانه همچنین می‌تواند از علائم سنگ کلیه، اندومتریوز، برخی سرطان‌ها، بارداری و سایر اشکال آرتریت باشد. به خاطر داشته باشید که به ندرت پیش می‌آید که کمردرد شبانه ناشی از تومور، عفونت یا اسپوندیلیت آنکیلوزان باشد.

تشخیص


برای رسیدن به عمق کمردرد شبانه خود، ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما با معاینه فیزیکی و بررسی سابقه پزشکی شما برای شناسایی یا رد هر گونه بیماری جدی شروع می‌کند.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما در مورد ویژگی‌های ناراحتی شما می‌پرسد و از شما می‌خواهد که درد خود را توضیح دهید. شما باید آماده باشید تا جزئیاتی را در مورد زمان شروع درد، چه چیزی آن را بدتر یا بهتر می‌کند، کیفیت و شدت آن، و اینکه آیا متوجه علائم اضافی مانند بی‌حسی یا گزگز شده‌اید، ارائه دهید.

به غیر از معاینه اولیه، آزمایش‌های دیگری نیز وجود دارد که ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است برای کمک به تشخیص تجویز کند، از جمله:

 • تست‌های عصبی یا غربالگری‌های حرکتی می‌توانند قدرت عضلانی را اندازه‌گیری کنند تا مشخص شود که آیا درد مربوط به ستون فقرات یا عصبی است.
 • تست‌های تصویربرداری، مانند ام آر آی یا سی تی اسکن، می‌تواند به رد علل خاص درد، مانند سرطان، عفونت، یا شکستگی کمک کند.
 • در صورت ابتلا به عفونت احتمالی یا کاهش وزن غیرقابل توضیح که ممکن است نشان دهنده سرطان یا آرتریت التهابی مانند AS باشد، آزمایش‌های آزمایشگاهی مانند شمارش کامل خون ممکن است مفید باشد.

درمان کمردرد شبانه


درمان کمردرد شبانهبسته به تشخیص دقیق، درمان کمردرد در شب می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی، برای شایع‌ترین شرایط، ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی معمولاً داروهایی را برای کاهش ناراحتی هنگام خواب توصیه می‌کنند، مانند:

 • اعمال گرما یا یخ
 • مصرف مسکن بدون نسخه
 • حرکات کششی ملایم یا ورزش سبک (نه شدید).
 • فیزیوتراپی برای تقویت گروه‌های عضلانی اصلی که از کمر حمایت می‌کنند
 • تزریقات نخاعی مانند کورتیکواستروئید یا اپیدورال

از آنجایی که کمردرد در شب اتفاق می‌افتد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما نیز احتمالاً روش‌هایی را برای بهبود محیط خواب شما توصیه می‌کند، که شامل وضعیت خواب، بالش و تشک شما می‌شود.

سایر اشکال درمان عبارتند از:

زمانی که درد شدید است و نمی‌توان با روش‌های غیرتهاجمی تسکین داد، ممکن است پزشک شما جراحی را برای درمان برخی بیماری‌ها مانند بیماری دیسک دژنراتیو، سیاتیک، استئوآرتریت ستون فقرات و گاهی اسپوندیلیت آنکیلوزان توصیه کند.

درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان

درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان به شدت مورد شما بستگی دارد. پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) را تجویز کند.

اگر NSAIDS مؤثر نباشند، ممکن است پزشک در مورد داروهای بیولوژیک، مانند مسدودکننده فاکتور نکروز تومور (TNF) یا مهارکننده اینترلوکین 17 (IL-17) با شما صحبت کند. اگر درد مفصل شما شدید باشد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

درمان تومور نخاعی 

درمان تومور ستون فقرات به شدت تومور شما بستگی دارد. پزشک شما ممکن است جراحی یا پرتودرمانی را برای کمک به جلوگیری از آسیب عصبی در نخاع توصیه کند. اگر علائم را زود تشخیص دهید، شانس بیشتری برای بهبودی دارید.

درمان دیسک‌های دژنراتیو 

دیسک‌های دژنراتیو معمولاً با روش‌های غیرجراحی درمان می‌شوند، مانند:

 • داروهای ضد درد
 • فیزیوتراپی
 • ماساژ
 • ورزش
 • کاهش وزن

جراحی معمولاً پیچیده است و بنابراین تا زمانی که تلاش‌های دیگر بی‌اثر باشد به تعویق می‌افتد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


کمردرد شبانه که شما را از خواب بیدار می‌کند یا مانع از خوابیدن شما می‌شود، نشانه آن است که زمان آن رسیده است که این موضوع را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید. همراه با کمردرد، می‌توانید سفتی عضلانی و دامنه حرکتی محدود را نیز تجربه کنید، به خصوص اگر علت آن کشیدگی یا رگ به رگ شدن باشد.

همچنین دانستن اینکه درد معمولاً چگونه طبقه بندی می‌شود مفید است:

 • درد حاد درد کوتاه مدتی است که چند روز یا چند هفته طول می‌کشد. معمولاً به یک آسیب یا رویداد خاص مرتبط است
 • درد مزمن دردی طولانی مدت است که چندین ماه یا بیشتر طول می‌کشد. در بسیاری از موارد، با آسیب شروع نمی‌شود.

در حالی که وضعیت و آستانه درد هر فرد متفاوت خواهد بود، برخی از دستورالعمل‌های رایج وجود دارد که به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید چه زمانی کمردرد شبانه شما مستحق رفتن به دکتر است.

در صورت درد در اسرع وقت با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید:

 • با یک آسیب خاص شروع شد
 • برای بیش از چند روز ادامه می‌یابد یا بدتر می‌شود
 • احساس شدید یا تابش به سایر قسمت‌های بدن، مانند پاهای شما
 • با علائم عفونت، مانند قرمزی، گرمی، تورم، یا تب همراه است
 • با ضعف، بی‌حسی یا گزگز در قسمت پایین بدن شما همراه است

چک کردن با پزشک عمومی یا سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی خط اول شروع خوبی است. آن‌ها می‌توانند در صورت نیاز شما را درمان یا به متخصص دیگری ارجاع دهند.

به عنوان مثال، اگر پزشک عمومی شما مشکوک باشد که کمردرد شما در شب می‌تواند مربوط به یک بیماری التهابی باشد، ممکن است برای ارزیابی بیشتر به یک روماتولوژیست (متخصص در آرتریت و بیماری‌هایی که استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل را درگیر می‌کنند) ارجاع دهید.

پیشگیری از کمردرد شبانه


در حالی که نمی‌توان از همه شرایطی که باعث کمردرد شبانه می‌شود جلوگیری کرد، چندین استراتژی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به حفظ سلامت و بدون درد کمر خود از آن‌ها استفاده کنید.

بسیاری از متخصصان موارد زیر را برای کمک به جلوگیری از پیشرفت درد پیشنهاد می‌کنند:

 • وزن مناسب را حفظ کنید.
 • وضعیت بدنی خوب را تمرین کنید.
 • از انجام حرکات یا بلند کردن اجسام سنگین که می‌تواند کمر را تحت فشار قرار دهد خودداری کنید
 • اجتناب از سیگار کشیدن، که برخی تحقیقات نشان می‌دهد که می‌تواند خطر کمردرد مزمن را افزایش دهد.
 • در صورت امکان از صندلی‌های ارگونومیک دوستانه (مبلمان هایی که برای به حداقل رساندن ناراحتی فیزیکی طراحی شده‌اند) در خانه و محل کار استفاده کنید.
 • وضعیت نشستن خود را تغییر دهید و به طور مکرر برای پیاده روی یا حرکات کششی در طول روز استراحت کنید.
 • کفش‌های راحت، پاشنه کوتاه و حمایت کننده بپوشید.

به خاطر داشته باشید که برخی از عوامل خطر نیز وجود دارند که می‌توانند شانس ابتلا به کمردرد را افزایش دهند. اینها شامل وزن اضافی بدن، سبک زندگی بی‌تحرک، بلند کردن اجسام سنگین و خم شدن یا چرخش مکرر کمر است.

سوالات متداول


چه شرایطی شامل کمردردی است که به پایین ساق پا می‌رسد؟

سیاتیک یک درد عصبی است که اغلب از پشت از طریق لگن و پایین ساق پا منتشر می‌شود. این نوع درد معمولاً در حدود 80 درصد افراد شعله ور شده و در عرض شش هفته خود به خود برطرف می‌شود.

برای تسکین کمردرد چه کنم؟ 

اشکال مختلفی از درمان‌های مکمل وجود دارد که می‌توانید در خانه برای کمک به کمردرد انجام دهید، از جمله ورزش‌هایی مانند یوگا یا تای چی، برنامه‌های کاهش استرس، ماساژ درمانی و آب درمانی. همچنین ممکن است بخواهید برای تسکین بیشتر به متخصص کایروپراکتیک مراجعه کنید.

آیا کمردرد شبانه می‌تواند نشانه یک چیز جدی باشد؟ 

کمردرد شبانه می‌تواند از علائم تومورهای ستون فقرات باشد. این می‌تواند یک تومور اولیه باشد، توموری که از ستون فقرات منشأ می‌گیرد، یا می‌تواند یک تومور متاستاتیک باشد، که در نتیجه سرطانی است که در جای دیگری از بدن شروع شده و سپس به ستون فقرات گسترش می‌یابد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی