عوارض و مضرات پوشیدن کفش پاشنه بلند و پاشنه دار

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. عوارض و مضرات پوشیدن کفش پاشنه بلند و پاشنه دار

پوشیدن کفش پاشنه بلند ممکن است شیک باشد و باعث شود شما قد بلندتر و جذاب‌تر به نظر برسید اما با چه قیمتی؟ کفش‌های پاشنه بلند می‌توانند باعث ایجاد مشکلات زیادی برای پا شوند در حالی که ثبات پا را مختل می‌کنند و خطر آسیب دیدگی را افزایش می‌دهند. درد در ناحیه پا، کمر و قسمت داخل کفش از جمله شکایات رایج است. استفاده طولانی مدت حتی می‌تواند باعث ایجاد تغییرات ساختاری در پا شود و منجر به ایجاد بونیون، انگشت چکشی و سایر مواردی شود که ممکن است نیاز به اصلاح جراحی داشته باشد.

علاوه بر آسیب، کفش پاشنه بلند فشار بیش از حدی را بر کمر و اندام تحتانی وارد می‌کند که می‌تواند وضعیت بدن، راه رفتن و تعادل را تحت تأثیر قرار دهد.

کفش پاشنه بلند

عوارض کفش پاشنه بلند


وضعیت بدن

کفش‌های پاشنه بلند باعث قرار گرفتن پا در حالت انحنایی با کف پا به سمت پایین می‌شوند، که منجر به افزایش فشار بر روی قسمت جلوی پا می‌شود. این موضع قوچ پا شما را وادار می‌کند تا بقیه بدن خود را تنظیم کنید تا تعادل دست‌یابی شود.

هنگامی که پایین بدن برای حفظ مرکز تعادل به جلو خم می‌شود، بالاتنه نیز به عنوان وزنه مقابل، به عقب خم می‌شود. به همین دلیل، تراز بدن شما به سمت بیرون منحرف می‌شود و به جای حالت آرام و تعادلی، حالتی جامد و غیرطبیعی ایجاد می‌شود.

هرچه پاشنه کفش بلندتر باشد، تأثیر آن بر وضعیت بدن شما بیشتر می‌شود. حتی در افراد با تجربه در استفاده از کفش‌های پاشنه بلند، این نوع کفش‌ها باعث کاهش مرکز ثقل بدن در منطقه باسن می‌شوند و باعث ایجاد انحنای غیرطبیعی در کمر می‌شوند.

راه رفتن

گام‌های عادی شامل غلتیدن پا از پاشنه به زیر پنجه و فشار آوردن به انگشتان پا است. هنگام راه رفتن با کفش‌های پاشنه بلند، وضعیت خمیده کف پا مانع از فشار موثر شما از زمین می‌شود.

این تغییر غیر طبیعی در وضعیت پا باعث می‌شود که عضلات خم کننده لگن بیشتر کار کنند تا بدن به جلو حرکت کند. زانوهای شما نیز باید بیشتر خم شوند و باعث می‌شود عضلات زانوی شما بیش از حد طبیعی کار کنند.

باز هم تاکید می‌کنیم، هرچه پاشنه کفش بلندتر باشد، این وضعیت بدتر می‌شود. وقتی از کفش‌های بسیار پاشنه بلند استفاده می‌شود، زنان معمولاً راه رفتن الواری یا زرافه مانند دارند، به خصوص اگر کمر، زانوها و ساق پاها قدرت جبران عدم تعادل را نداشته باشند.

تراز بدنی

راه رفتن با کفش‌های پاشنه بلند می‌تواند مانند راه رفتن روی بند تعادل باشد. برای پیمایش در سطوح مختلف، ارتفاعات و شیب‌ها، تعادل و دقت زیادی لازم است. اگر به سرعت حرکت کنید، برای ثابت ماندن باید حتی وزن بیشتری روی برجستگی زیر پنجه پا قرار دهید. در واقع با راه رفتن روی نوک انگشتان، می‌توانید به استخوان‌های زیرین و بافت‌های همبند آسیب برسانید.

کفش‌های پاشنه دار مخصوصاً از این نظر مشکل آفرین هستند که پاشنه‌های چوبی مانند پشتیبانی نامناسب یا ثبات کمی‌ دارند. نیروی طبیعی از سمت پا و مچ پا به وضعیت چرخیده و منحرف پا (چرخش به سمت خارج)، خطر افتادن و پیچ خوردگی مچ پا را افزایش می‌دهند.

طبق تحقیقاتی که در دانشگاه آلاباما انجام شده است، از سال 2002 تا 2012، 123355 آسیب مربوط به کفش پاشنه بلند در اورژانس ایالات متحده تحت درمان قرار گرفتند، که در درجه اول پیچ خوردگی و کشیدگی پا یا مچ پا بوده‌اند.

کمر

کفش پاشنه بلند و کمردرد

شکل طبیعی منحنی C کمر به عنوان ضربه گیر عمل می‌کند و باعث کاهش فشار روی مهره‌ها و لگن می‌شود. کفش‌های پاشنه بلند باعث می‌شوند که ستون فقرات کمری صاف شود در حالی که ستون فقرات قفسه سینه قسمت میانی کمر را مجبور به انحنای بیش از حد می‌کند.

برای جبران این مسئله (مخصوصاً اگر تمام روز پاشنه بلند پوشیده‌اید و خسته شده‌اید)، باید به جلو خم شوید تا مقداری از فشار را به کمر خود منتقل کنید. تراز ضعیف بدنی به طور مداوم منجر به استفاده بیش از حد از عضلات کمر و افزایش خطر کمر درد مزمن می‌شود.

باسن

عضلات خم کننده ران در قسمت جلویی بالای ران شما قرار دارد. پوشیدن پاشنه بلند این عضلات را مداوم به حالت خمیده وادار می‌کند. اگرچه ممکن است این کار را به عنوان “ورزش دادن” خم کننده‌های ران و عضلات ساق پا در نظر داشته باشید، اما استفاده مکرر از این عضلات می‌تواند باعث کوتاه شدن و انقباض آن‌ها شود.

انقباض خم کننده‌های ران می‌تواند منجر به صاف شدن تدریجی ستون فقرات کمر و ایجاد درد کمر و مفصل ران شود.

زانوها

استئوآرتریت زانو (“آرتروز ساییدگی و پارگی”) در زنان بسیار بیشتر از مردان است. اصلی‌ترین عامل را می‌توان کاملاً ناشی از استفاده از کفش پاشنه بلند دانست. کفش‌های پاشنه بلند فاصله از زمین تا زانو را افزایش می‌دهند و باعث گشتاور بیش از حد زانو (نیروی چرخش) و فشرده شدن می‌شوند.

با پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند، حالت خمشی مداوم زانو باعث می‌شود استخوان درشت نی (استخوان شین) تا حدی برای تعادل به سمت داخل برگردد. این وضعیت تغییر یافته باعث فشرده سازی زانو میانی (داخلی) می‌شود، که محل شایع آرتروز می‌باشد.

اگر در حال حاضر آرتروز دارید، بهتر است از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کنید و گرنه خطر تسریع آسیب مفصل و ناهنجاری را به همراه خواهد داشت.

مچ پا

کفش‌های پاشنه بلند حرکت و قدرت مفصل مچ پا را محدود می‌کنند. هنگام پوشیدن کفش پاشنه بلند، عضلات ساق پا (عضلات گاستروکنمیوس و سولئوس) نسبت به قد زیاد کوتاه می‌شوند و باعث می‌شود هنگام تلاش برای جلو رفتن پا، قدرت خود را از دست بدهند.

تغییر وضعیت مچ پا می‌تواند باعث انقباض تاندون آشیل شود آن هم در جایی که به استخوان پاشنه (کالکانئوس) متصل می‌شود. با گذشت زمان، یک نتیجه شایع این وضعیت التهاب است، بیماری شناخته شده که به التهاب مفصل آشیل شناخته می‌شود.

پا

کفش پاشنه بلند و پادرد

هنگامی ‌که پا در موقعیت رو به پایین قرار می‌گیرد، فشار قابل توجهی بر قسمت جلوی کف پا وارد می‌شود. این فشار، همزمان با ارتفاع پاشنه افزایش می‌یابد.

افزایش فشار همچنین می‌تواند باعث ایجاد درد یا تغییر شکل پا مانند بانیون و نوروم شود. سوپینیناسیون (چرخش) پا همچنین می‌تواند ترازبندی تاندون آشیل را تغییر داده و منجر به شرایطی شود که به تغییر شکل‌ هاگلناند (برجستگی پشت پاشنه و رشد قسمت استخوانی پاشنه پا) معروف است.

همچنین پاشنه بلند باعث سفت شدن تاندون‌ها و رباط‌هایی می‌شود که از قوس پا پشتیبانی می‌کنند. این امر می‌تواند منجر به درد در قوس پا شود، حالتی که ورم کف پا نام دارد.

انگشتان پا

با پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند، انگشتان پا توسط نیروی جاذبه مجبور در داخل قسمت جلویی کفش تحت فشار قرار می‌گیرند. اگر پنجه کفش باریک باشد، انگشتان شما به هم فشرده می‌شوند و باعث می‌شوند قسمت داخلی و خارجی انگشتان پا به حالت ثابت غیرعادی درآیند، که به انگشت چکشی معروف است. حتی وقتی پنجه کفش گشادتر می‌شود، فشار وارد بر انگشتان پا و پوست می‌تواند منجر به ایجاد خارهای ناخوشایند، پینه و تاول شود.

کلمه‌ای از ویلول


تا زمانی که کفش پاشنه بلند به عنوان یک پوشش مد باقی بماند، بعید به نظر می‌رسد که به زودی شاهد زنانی باشیم که کفش‌های برند کریستین لوبوتین یا جیمی ‌چووس خود را کنار بگذارند. به همین دلیل، اگر دست از کفش پاشنه بلند برنمی‌دارید، باید اقدامات لازم برای کاهش آسیب را انجام دهید.

چگونه می‌توان پاشنه پا را ایمن پوشید


  • کفش‌های پاشنه بلند را برای مناسبت‌های خاص استفاده کنید.
  • اگر می‌خواهید در محل کار خود از پاشنه بلند استفاده کنید، آن‌ها را در کیف خود حمل کنید و پس از رسیدن به مکان بپوشید.
  • در طول روز، برای کشش و استراحت گاه به گاه کفش‌ها را در بیاورید.
  • در تمام زمان‌های دیگر، از کفش‌های تخت دارای کفی محافظ یا پاشنه‌های کوتاه‌تر از یک و نیم اینچ استفاده کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی